Sigma ART (35mm) - Ostření

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltn3k 4. 2. 2018 17:19

Zdravím,

fotím na Canon 6D, dříve jsem fotil na Canon 550D a stále mám podobný problém u objektivů značky Sigma, řada ART a to je ostření.
Měl jsem Sigmu 30/1,4 ART, 18-35/1,8 ART a teď mám 35/1,4 ART a u všech objektivů jsem se setkal s nespolehlivým ostřením, při pořízení 6D + 35/1,4 art jsem doufal, že spolu tělo a objektiv budou bezchybně šlapat, max lehké doseřízení pomocí USB Docku, ale bohužel. Jsem z toho hodně zoufalý a zklamaný. Přece není možné, aby vybavení za tolik peněz nedokázalo spolehlivě zaostřit a já musel ostřit manuálně..
Chci fotit fotky v pohybu, na nízkou clonu, ale prostě to nejde, protože AF se nechytá, jediné co je u 6D trochu použitelné je středový bod, ale to spíše až taky při lehkém zaclonění na statický objekt, na plnou díru je to furt bída a hlavně nechci mít na všech fotkách středovou kompozici, ale ostatní ostřící body se prostě nechytají ani za norm. světelných podmínek, což mě hrozně zklamalo.

Nemá někdo z vás podobnou zkušenost nebo stejnou techniku? Potřebuji zjistit možnosti jak to řešit, focení mi nevydělává, takže nemám prostředky k tomu dát to do servisu a čekat, jestli to něco vyřeší nebo ne. Peníze na koupení skla od Canonu nemám a i tak, přece ty objektivy od Sigmy nemůžou být tak špatné nebo je chyba v těle? Momentálně nemám víc objektivů, abych to mohl nějak blíže prozkoumat.

Díky všem za reakce nebo rady,

Hezký den.
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 4. 2. 2018 18:49

Bohužel to možné je a u Sigmy nic nového. Na netu najdeš tisíce dotazů na stejné téma (nejen na Sigmu abych byl objektivní). Měl jsem stejnou kombinaci. I po servisu to nepomohlo, tak jsem se jí zbavil. Teoreticky to je možné seřídit na docku, ale stejně to zkus spolu s tělem do toho servisu dát, třeba to pomůže. Dost lidí píše, že jim seřízení v AWH pomohlo. Když se s nimi domluvíš na čase, budou to mít za pár dní. Popiš jim problém, případně ať tě to seřídí na různé vzdálenosti, jako je to v docku apod. V tomhle případě je možné všechno. Buď jsou některé kusy horší, nebo je to kombinace s 6D (nebo obecně Canon) a nebo všechno dohromady, těžko říct.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrsek 4. 2. 2018 18:57

To je klasická problemova situace, zrcadlovky + objektivy jiných vyrobcu. Ani v servise to nemusí 100 % vyřešit. Nejjistejsi řešení bud koupit objektivy od Canonu a nebo prejit na bezzrcadlovku. U bezzrcadlovek tyto problémy nejsou diky ostreni přímo na čipu a da se vesele fotit Sigmama za par peněz.
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 4. 2. 2018 19:24

Přemýšlím o přechodu k Sony, protože ostření musí fungovat, navíc u zařízení za tolik peněz. Při problémech se Sigmama na 550D jsem to nějak neřešil a říkal jsem si, že je to přece jen starší tělo, nižší řada a to ostření může být horší, ale u 6D nad tím jen rukou nemávnu.
USB dock mám a seřizoval jsem si to, ale stejně.. pořádně ostří jen středový bod, na zbytek není spoleh. Ta Sigma je po obrazové stránce super a kupovat 35/1,4 od Canonu je už investice úplně jinde (bazarová stojí dvojnásobek co Sigma). Tak mi asi nezbývá než fotit na manuál a šetřit na Sony.. jen tak mimochodem.. u 5D Mark3 asi situace nebude o nic lepší, co? :D
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 2. 2018 20:54

Moze a nemusi. Tie objektivy sa na roznych telach spravaju rozne a je mozne, ze na inom 6D by fungoval lepsie. S DSLR ale zial s podobnymi problemami musis pocitat. A7 by tvoje problemy asi vyriesila.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 4. 2. 2018 22:01

Itn3k >>> Zkoušel (také měl) jsem na APSC (10D, 40D, 7D) několik objektivů od Sigmy, ale právě po zkušenostech co popisuješ, jsem se zařekl a už několik let jsem žádnej další nekoupil. Občas jsem si něco u Fotoškody, nebo Megapixelu nějaké nové sklo vyzkoušel (lákal mě 18-35/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 135/1.8 ) ale pokaždé jsem si to jen potvrdil. Když se povedlo a Sigma přesně zaostřila, byla to skvěle ostrá nekompromisní fotka.... jenže. Nespolehlivost Sigmy s tělem Canon je známá a mnohem častější než u Nikonu.
Takže raději déle šetřím anebo beru kompromis, kupuji jen skla od Canonu. Skoro 3 roky jsem fotil s 6D, neměl jsem v tomto směru s AF skoro žádné problémy a místo světelné 35/1.4, mám C 35/2.0 STM a k tomu také 50/1.8 STM (nepočítám L-kové zoomy), což mi zatím bohatě stačí. 6D jsem vyměnil za 5D mk IV a časem ještě dokoupím C 85/1.4 IS.
O výměně za FF Sony jsem hooodně uvažoval, ale jak jsem tady už někde psal, z mého pohledu zásadní problémy - malé tělo, televize místo hledáčku a vyšší náklady spojené s přechodem, byly dostatečné k tomu abych zůstal u Canonu.
Zkoušel jsi na 6D třeba tu 35/2.0 ? Tato světelnost pro Tvé focení nestačí? Ta cena není nijak závratná...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 4. 2. 2018 22:22

ltn3k: to mě trochu strašíš, měl jsem za to, že na starých tělech, jako je 6D, Sigma algoritmus zvládla a ostří líp jak na dnešních dualpixlech. Já na 18-35/1.8 nedám dopustit, po seřízení v AWH ostří dobře, ale pravda je, že většinou ostřím na středový bod. USB dock taky mám, ale s ním jsem to nedokázal vyladit.
A to jsem do budoucna chtěl na 6D/6Dm2 přejít a doplnit ji pevnýma Artinama.
a73, C50 f/1.8 STM, T24-70/2.8 G2, C70-200 f/4 L IS + MC-11
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 5. 2. 2018 00:09

Proto jsem Sigmu 35 Art prodal. Ted mam 14 Art a je to nemlich to samy (na 1D X). Kup si Nikona, na tech Sigmy ostri lip :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 00:24

Když mám obecně zhodnotit mé zkušenosti s ARTkama, tak poměr cena výkon je naprosto super, obrazová kvalita taky, překvapení pro mě bylo to, že 30/1,4 je obrazově horiší než zoom 18-35/1,8 menší aberace a možná i lehce ostřejší, ale taky mě zlobilo ostření, proto jsem už u té 30mm koupil dock, doseřídil a fotit se s tím dalo, ale.. prostě ruku do ohně za to člověk dát nemohl.. u zoomu kdy se ostření nastavuje asi v 16ti krocích (různé ohnisko, různý posun FF BF) jsem to zase svépomocí nedokázal poladit a tak ostřil ručně, chtěl jsem se to naučit, poté jsem se rozhodl, že chci FF a vše prodal a koupil 6D + 35/1,4 a zase to stejné, což mě vážně unavuje :D Mám ještě 50/1,8 STM a dřív jsem to považoval za super sklo, ale teď už vidím rozdíl v ostrosti oproti Sigmě a ostrost a bokeh je u Sigmy o dost jinde.
K Nikonu přecházet nebudu - nevidím budoucnost v zrcadlovkách, potřebuji něco lehčího, kompaktnějšího, takže spíše Sony A7R, ale nejsem si jistý jestli je třeba jen redukce na Canon skla nebo speedbooster, který stojí tisíce. Do servisu se mi to dávat nechce, protože nějak nevím, jak by mohli poladit, že to bude ostřit spolehlivě na všechny ostřící body, max pokud mi někdo řekne, že to ze zkušenosti může fungovat a po opravě to bude šlapat na 100%. Dneska jsem viděl video, kde holka fotí na Canon 35/1,4 a fotí na plnou díru v pohybu a vše ostré a to já chci taky sakra! :D Přecházet na Canon 35/2 nechci, koupil jsem si artku, abych měl takový bokeh, hloubku ostrosti a ostrost jako právě tento objektiv, takže 35/2 by byl krok zpět..
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2018 01:39

Jak Nikon tak Canon by letos měli podle rumors vyjít s FF bezzrcadlovkami.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 08:15

ltn3k: No to je těžký, když nechceš nic jinýho než Artku, ta ti neostří, na docku to nevyladíš, ale do servisu jí dát taky nechceš :) Takže ti zbývá jedině 35mm 1.4 L II, Sony a nebo počkat na Canon mirrorless.

chodec80: Rozhodně na starších tělech líp ostřit nebude, to bych se vsadil. U dualpixel podle mě problém nebude, ostří to v rovině čipu. Spíš jak klasický fázový AF, ale tam bych právě počítal z vyšší přesností těch modulů u novějších těl.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 2. 2018 08:57

Novsie fotoaparaty zaostruju lepsie, nez tie stare. U Canonu to plati dvojnasobne. 6D + 35/1.4LII vie tiez statocne blbnut, no je to lepsie, nez prvy 35L alebo Artka. 35/2IS je asi najlepsi.
Inak mam so Sigmami podobne skusenosti - mne asi rok isli super, potom sa zacali "kazit" a uz sa nedali naladit jednoduchou korekciou. Pri predaji fungovali na druhom fotaku dobre, no netusim ako dlho... to bolo aj obdobie, kedy som sa rozhodol prejst na trocha lenivejsie bezzrkadlovky. Sigma by mala coskoro predstavit celu Art seriu pre Sony, tak som zvedavy co budu zac. Canon by tiez mal nieco predstavit, snad nesklamu.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 2. 2018 09:48

ja mam so Sigmami len dobre skusenosti = spolahlive ostrenie aj na ine AF body ako stredovy

- vsetky Sigmy som dal spolu s telom na nastavenie front/back focusu do servisu (osobne, do 1hodiny pre 1sklo)
- islo o skla 17-50/2,8 EX DC HSM OS, 30/1,4 EX DC, 50/1,4 EX DG HSM na telach Pentax K-5, K-5IIs a K-3
- 35/1,4 EX DG HSM ART bola tiez v servise s Nikon D750
- skla 10-20/4-5,6 EX DC, 70/2,8 EX DG Macro a 70-200/2,8 EX DG HSM II Macro nepotrebovali vobec ziadny servis na tych Pentax telach

- tak bud zanes 35ART s 6D do servisu na nastavenie
- setri kludne aj na Sony A7x seriu, ale rataj s tym, ze rychlo (nebodaj na pohyb) a presne aj dalej od stredu budu ostrit jedine tak novsie a drahsie Sony bezzrkadlovky
- alebo si kup Nikon/Pentax FF, kde Sigmy ostria normalne

moznosti mas dost, ale bez toho, aby si NIC neurobil preto, aby ti 35ART na 6D dobre ostrila, vypisovanim na fore si nepomozes :-p

EDIT: kamos ma 35ART aj 85ART na Canon 5DMarkIII a ostria mu tie Sigmy presne aj mimo stredovy AF, sam som si to skusal. ani v servise ich nemal.
Pentax K-1 + IRIX15 Fireflay + Pentax D-FA HD 28-105WR + Pentax FA31,43,77 Limited + Pentax FA135
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 10:19

Ono ani na Nikonu to není úplně top. Třeba 18-35 je tím pověstná. Já mám na D750 zkušenost už jen s 24 Art a konzistence při opakovaném zaostřování tam byla pořád o trochu horší než u Nikon objektivů.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 10:35

Hoaxi to není o tom, že bych nechtěl, ale nemám momentálně finance na to, abych to dával do servisu, protože nějak nevěřím, že samotné seřízení, které jsem už udělal sám pomocí docku pomůže, že by se zázračně začaly spolehlivě chytat i ostatní ostřící body a na větší opravu nemám, proto myslím spíše do budoucna jak to řešit. Když prodám Sigmu, kterou jsem koupil za 15k, tak stejné sklo od Canonu stojí asi 30k, což je investice mimo mé možnosti, proto spíše přemýšlím o té Sony, na kterou jeden známý přešel a jen to chválil ohledně ostření i kvality.
Jde mi především o vaše zkušenosti, protože víc hlav, víc ví a mně osobně se nezdá, že by to servis nějak levně vyřešil nebo "opravil" a pak, řekl, že to seřídili, ale nemůžou za to, že ostatní ostřící body jsou prostě slabší, že to není jejich vina, ale toho těla samotného. Jako další investici jsem měl v plánu koupit Sigmi 85/1,4 art ale už si tak jistý nejsem :D
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod smikoto 5. 2. 2018 10:45

Mám Sigmu 35mm ART na 5DMkIII. Kupoval jsem ji novou. Na blízko ostřila přesně a spolehlivě, no na vdálenější věci 10m úplně mimo. Dal jsem do servisu s tělem a v rámci záruky seřízeno. Teď ostří spolehlivě. Rozuměj nějakej odpad tam je, ale řekl bych v normě.
Navíc u 6D jsou ty ostatní body mimo středového takové "všelijaké"
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 10:59

Slyšel jsem, že ty body jsou za horšího světla docela bída, ale neříkejte mi, že je AF u 6D horší než u 550D?!
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 11:03

ltn3k: Tak já myslel, že jí máš v záruce. Každopádně se můžeš dotázat na rozpočet pozáruční opravy. Pak uvidíš jestli se ti to vyplatí nebo ne. Ale jak sám vidíš z tohohle vlákna, v téhle kombinaci to nikdy asi uspokojivě nevyřešíš. Já jí na 6D měl a už jí nechci vidět, při focení potřebuju spolehlivost. U nativních skel je přeci jen o něco vyšší. Jinak nevím co jiného říct. Zkusil bych pořádně ten dock, ale je možné, že máš fakt nějaký ještě horší kus než obvykle.
Při vysokých nárocích na přesnost zaostření, na krajích atd. jedině mirrorless s kvalitním AF na čipu, tam ti ani 6D moc nepomahá. Mě to taky přijde na hlavu, když ta technika tolik stojí, ale je to bohužel tak. Jsou tam prostě nějaké technologické limity + i laxnost výrobce v některých ohledech taky.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 11:19

Sigma v záruce je, ale to není vada objektivu, ale spíše kombinace tělo+objektiv a teď si nejsem jistý jak je to s uplatněním seřízení v rámci záruky apod. (Sigma je z druhé ruky a třeba to už předchozí majitel uplatnil - chybu v tom, že je z druhé ruky bych neviděl, objektiv byl ve stavu nového, bez známky použití, ani škrábaneček) Někde jsem slyšel, že oprava ostření u 6D a Sigmy byla formou výměny nějaké části v těle, kdy oprava vyšla na pár tisíc, čemuž se chci vyhnout.

Zkusím ještě jednou pořádně seřídit objektiv pomocí docku a pořádně to otestovat v terénu na všechny ostřící body, napsal jsem i do servisu, jakou s tím mají zkušenost, tak jsem zvědav co napíší.

Já jsem právě poměrně důkladný ohledně zjišťování informací, před zakoupením čehokoliv, takže jsem si byl vědom, že problém s ostřením může nastat, ale všude ukazují, že stačí 30min seřízení pomocí docku a šlape to, tak nevím, jestli to 6D je vážně tak špatné ohledně AF nebo ta kombinace 6D a Sigmy 35, je opravdu nejhorší možná :D

-- 5. 2. 2018 11:23 --

Tak už mi došlo vyjádření ze servisu:
Dobrý den,

"S objektivem Sigma doporučujeme používat pouze AF středový bod na aparátu, na který se objektiv dle metodiky Sigmy nastavuje. Chování periferních AF bodů na fotoaparátu není možné prostřednictvím objektivu ovlivňovat ani na objektivu nikterak nastavovat.

Tělo se nastavuje dle předpisu Canon na servisní kalibrační objektiv. Jednotlivé AF body lze trochu doladit na určité ohnisko jednoho pevného objektivu Canon, ale tím se může rozhodit AF u jiných objektivů.

Objektivy lze seřizovat pouze na středový AF bod.

V případě dalších dotazů napište tel. kontakt na Vás a jakmile to bude možné, tak se Vám ozveme k rychlejšímu a přesnějšímu vysvětlení.

Děkuji za pochopení."

Takže je to bohužel tak, jak jsem se obával, spolehlivost ostatních ostřících bodů nelze ovlivnit :(
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 11:39

Jo jo, oni nastavujou AF u těla na referenční objektiv, bývá to 50mm. Tipnul bych si, že AF v těle budeš mít OK a problém bude Sigma.
A máš jí vůbec správně seřízenou? Je třeba se ujistit, že korekce ať už v těle nebo přes dock je správná. Musíš zkrátka vyloučit, že nemáš předně frontfocus/backfocus a pak až řešit něco dalšího. Pokud je mikro korekce AF mimo, projevuje se to ještě větší nekonzistencí AF, protože AF se někdy chytí a někdy ne (AF je jakoby na kraji rozsahu správného zaostření). Koukni třeba na DotTune metodu.
https://www.dpreview.com/forums/post/50781856
https://photos.smugmug.com/photos/i-dhd ... 9gdF-O.jpg
Naposledy upravil hoax dne 5. 2. 2018 11:57, celkově upraveno 1
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 5. 2. 2018 11:47

Teď si nejsem jistý, ale pokud je ta Sigma v záruce tak v záručních podmínkách je že ti ji na tělo foťáku seřídí zadara. A myslím že i několikrát. Třeba když koupíš nové tělo tak ti ji zase seřídí. Sigma má servis taky AWH. Takže bych neváhal a poslal ji tam.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 2. 2018 14:02

tak Canon 6D (rok uvedenia 2013) bol zamyslany ako najlacnejsia FF moznost od Canon, teraz uz stoji novy v obchode iba cca 1.300euro.
z toho plynie aj AF modul, 11bodovy a iba stredovy AF bod je krizovy. nemozes cakat presne zaostrovanie na ostatne body (nie vzdy a aj 50% by bolo optimististych s f1,4 sklom).
fotil som chvilu s 6D a Canon sklami 24-70/2,8L USM + 70-200/2,8L USM (aj countrycross) a aj na ine ako stredovy AF bod a nebola to vobec tragedia, ale to boli f2,8 skla, no.

je to tak, samotne telo sa kalibruje na referencny objektiv a na stredovy AF bod (v pripade Nikon D750 mi kalibrovali zle usadeny AF modul so sklom Nikon 50/1,4G AF-S vo Viedni).

servis AWH Praha ti nastavi iba Sigmu sklo, v ramci zaruky aj opakovane (sam som si daval nastavovat jedno sklo 30/1,4 EX DC na jeden fotak a ked som ho predal, tak aj na druhy).

konkretne Sigmu 35/1,4 ART som doma asi na 5x nastavoval na USB docku, pre Nikon D750, nie vzdy to ostrilo ale dobre, uz som si nevedel s tym rady, aj ked mi tu na fore aj inde chalani pisali, ze aky je najvhodnejsi postup (princip), zaviezol som to do servisu a parada, USB dock som aj predal. 35tka ostrila potom stale presne. par fotiek na uplne krajne AF body obcas netrafila, ale nic tragicke.
ale to je normalne, u zrkadlovky, cim dalej od stredu su AF body menej presne + sa do toho este montuje vzdy objektiv, ktory je najlepsi na nizke clony tak do 2/3 obrazu max (korekcia na ostrost a farebne vady).

skus teda doma este nastavit tu Sigmu cez USB dock.

dufam,ze nemas pototo AF modul na 6D, to by ti museli len v Canon servise nastavit, stalo sa to kamosovi, ale s inym fotakom, ze nemal rovinu AF modulu uplne presne osadenu a ostrilo mu to mimo stredu naprd, ani s reklamaciou nepochodil (kedze to v servise vzdy hodnotili na stredovy AF bod).
Pentax K-1 + IRIX15 Fireflay + Pentax D-FA HD 28-105WR + Pentax FA31,43,77 Limited + Pentax FA135
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 14:37

V servisu umí nastavit i kraje u těla, stejně jako dělají ten střed na té 50mm. Samozřejmě pokud to AF modul umožňuje. Takže jestli to někdy odfláknou a jedou jenom střed, tak je to pořád jejich chyba. Objektivy se ale seřizujou jen na střed. Správně by AF v těle měl být v "rovině" a objektiv by si s tím měl poradit, jenže to tak prostě občas není. U Sigmy to slýchávám docela často.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 14:59

Samozřejmě nelze čekat, že v mých partyzánských podmínkách lze objektiv seřídit tak precizně jako v servise, kde na to mají jiné prostředky.
Psal jsem tedy do AWH a odpověděli mi, že v rámci záruky seřídí objektiv na tělo, takže tohle mě moc potěšilo a skočím tam snad ještě dnes pokud to stihnu, pak uvidím co dál. Budu se modlit, aby to pomohlo i u ostatních bodů a já konečně mohl fotit v pohybu ^^ ^^
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 5. 2. 2018 15:19

To ti tady ale píšeme od začátku :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 5. 2. 2018 15:36

Sorry, že se vám do toho jako Nikoňák motám, ale 6D je přece pověstvný tím, že body mimo střed moc nefungují. A máš na tom nasazené super světelné prime sklo a chceš fotit pohyb. Tak se ptám, nejsou prostě očekávání příliš vysoká?
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltn3k 5. 2. 2018 15:54

Možná mám vysoké nároky, ale když můj starý Canon 550D s 50/1,8 STM nebo 100/2,8 USM zvládal ostřit rychle a přesně, tak proč by to neměl zvládat objektiv za 20k na FF těle? Jasně, není to "origo" objektiv, ale je přece dělaný na Canon, tak by to mělo být plně kompatibilní. Nevím jak přesně to je se složitostí ohledně AF při nízké cloně při určitém ohnisku, jestli je díky rozostření lehčí zaostřit přesně na nějaký bod u delšího skla a proto je u 35mm pro elektroniku hůře rozeznatelné co je ostré a co už ne nebo proč je to problém, čekal bych, že když stará 550D ostřit dokázala, tak 6D by ji měla ohledně ostření strčit do kapsy, ale moc můj dojem nepodporujete :D
ltn3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 2. 2018 16:26

Problem je, ze vacsi vyrobcovia casto stazuju zivot dalsim vyrobcom - aby ich drahsi "original" fungoval o nieco lepsie (no to, ze original je vzdy super a na 100% zaostruje, nie je ani z daleka pravidlo - vid 85/1.2L, 50/1.2L, 50/1.4 USM,... plati to najma pri zrkadlovkach).
Takze kludne skus aj nejaky neorig. objektiv za 100tis a nemas zarucene, ze bude fungovat, lebo bol velmi drahy... A cim mensia HO a nutnost extremne presneho zaostrenia (napr. 35/1.4 na FF), tym vacsi problem. Tolko k dojmom. 6D podla mna zaostruje mierne lepsie ako 550D - mal som v rukach oba fotoaparaty a s rovnakymi sklami bol 6D vzdy lepsi.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 5. 2. 2018 16:30

No, ono to bude myslím (dôkazy nie sú) aj zásluha canonu. Sigma všetko robí viac menej reverzným inžinierstvom, canon ani nikon protokoly neuvoľnia. A canon ešte špeciálne upravuje generáciu od generácie, takže sigmy po čase na modernejších telách fungujú horšie a horšie.
Dôkazy nie sú, ale zjavne sa canon snaží, aby sigmy a spol na canone moc nefachčili.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2018 17:10

Si tak říkám, jakou mám kliku se svou Sigmou 180/3,5 HSM macro, jelikož mi zaostřuje na Nikonu D750 bezvadně. Jen teda je měkká při zaostření na velkou vzdálenost (nutno přiclonit) a v LV nezaostří vůbec, ani jedno mi žíly netrhá. ...Je to historický kousek, všichni ji chtěli v roce 2003.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 6. 2. 2018 08:39

No Jakube. Nároky vysoké nemáš. Člověk by očekával, že když dá za techniku tolik peněz tak nebude muset řešit různé nepřesnosti AF, ale bohužel reality bývá často jiná.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrsek 7. 2. 2018 18:29

Jj, zrcadlovkářská realita je dost drsná. Člověk investuje deseti až statisíce do foto vybavení a stejně to blbě ostří. Jsem rád, že jsem přešel na novou generaci foťáků, kde tydle problémy nemusím řešit.
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 2. 2018 18:40

Zas bych to tak nedramatizoval. Měl jsem 4 zrcadlovky a serióznější trable jsem měl jen s předposlední z nich. Teď mám dslr i csc a v přesnosti AF nevnímám rozdíl.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 7. 2. 2018 23:07

Citace z diskuse - Milan Šurkala, recenzent, Digimanie.cz

"No vidíš a já při testech dostávám nezřídka i sety a opravdu dobře ostří... jestli tak pětina kombinací, tak je to moc ​(moje testy zrcadlovek kvůli rozladěnosti tělo​-objektiv fotím nezřídka z části na live view, protože to jinak nejde​). Z mých novinářských zkušeností bych spíše řekl, že jsem skoro ještě neviděl dobře ostřící zrcadlovku a něco takového mi přijde jako z pekla štěstí :​-​) Až bych řekl, že neuvěřím, že něco takového existuje, dokud to neuvidím :​-)"

https://www.digimanie.cz/mala-zrcadlovk ... 79/diskuze

PS:
taky tohle téma nechci hrotit, nicméně za sebe přiznávám, že kombinaci skla F1.8 a světelnějšího, už na DSLR fulfrejmu nechci pokoušet... U objektivu třetí strany už vůbec ne... V tomhle prostě bezzrcátku věřím mnohem víc.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 8. 2. 2018 08:46

Ono je to samozrejme žvást, keby všetky zrkadlovky sveta zle ostrili, tak by to už roky nikto nekupoval. Canon hlavne úmyselne jednoznačne przní sigmu a spol na svojich telách, aby tlačil vlastné predražené sklá.
U vysoko sveteľných skiel samozrejme ostrenie na čipe alebo hybrid tieto problémy značne eliminuje. Len tá ergonómia u bezzrcátok a u veľkých rúr je fakt do plaču. Na všetko aby človek patlal hnusné gripy. Konečne si to uvedomili napríklad u panáka a G-9 už sa dá.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 8. 2. 2018 09:13

Jestli a jakej je to žvást netuším. Každopádně s většinou (všemi) lidí se kterými se bavím co fotí na nízké clony tak s tím má každej větší či menší problém. Samozřejmě vliv na to má i ta malá HO, kdy je těžké určit zda se minul AF nebo se trošku pohnula modelka případně fotograf.
Když mi někdo tvrdil, že s tím nemá absolutně žádnej problém tak pak vylezlo na povrch, že dost cloní :-)
Tím nechci říct, že DSLR jsou šit a bezzrcátka jsou TOP. Bezzrcadla mají zase jiné mouchy, každopádně to AF na snímači a poměrně rychlé kontrastní ostření prostě není špatné.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 2. 2018 09:25

bobe, taky je třeba si uvědomit, že naprostá většina majitelů DSLR má jen seťák a APS-C. Já se seťákem taky problém tolik neviděl. Kdo je na internetu, tak vidí, že je to velmi rozšířený problém a časem je s vyššími nároky na všechno situace ještě viditelnější. Další podle mě zásadní věc je, jak kdo fotí. Když cvakáš pár krajinek za den, tak asi problém nebude, ale když fotíš celý den reportáž s pohybem, na problém přijdeš mnohem dřív. Přirovnání jsem samozřejmě pro názornost přehnal.

No a nakonec všechno padá na tom, že každý si cokoliv přebírá podle sebe. Tzn, že si pod různým věcmi představuje něco jiného, dává jim jinou váhu apod. Jeden může říct, že něco ostří přesně a pro druhého to samé může znamenat "nic moc". Elegantněji to teď říct neumím :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 2. 2018 11:21

Tohle je hrozně složitá problematika, protože nějaké kombo může fungovat naprosto fajn za určitých podmínek a neuspokojivě za jiných. Místo aby člověk chápal, že technika má svoje limity, svede to na BF/FF (a to přestože za lepších podmínek funguje bezvadně). Znám plno lidí kolem sebe, kteří si stěžují, že něco nefunguje, ale když se podívám blíž, tak ono to funguje, ale obsluha je nekompetentní nebo čeká víc. Kdysi jsem měl Nikkor AF 80-200/2,8 D na D70 a později na D80, který ostřil na vlas přesně na statický objekty v rozsahu 80-180, ale když se to hejbalo, konec. Na 200 byl měkčí, takže ostřil přesně jenom na dobře kontrastní objekty. Stejně tak nejlépe ostřily středové body a krajní se s podmínkami zhoršovaly. To sklo nemělo BF/FF ani nebylo rozladěné, tam byl limitem AF modul a rychlost a síla motoru. Pak jsem měl Fujifilm X-E1 s 18-55. Asi nikdo by tuhle bezzrcadlovku nemohl podezřívat z nepřesného ostření, ale já jsem z ní měl daleko větší odpad než z D7000 se 17-55/2,8, protože to tělo potřebovalo světlo. V interiérech, nedejbože proti světlu to bylo někdy doslova frustrující, kolik fotek z Fuji jsem musel smazat. Teď mám D750 a několik Nikkorů G s f/1,8. Všechny mi zaostřují přesně, krásně (nad 95 %) zvládají sledovat běžný pohyb do rychlosti svižné chůze, ale na běžící děti už to není, povede se pár fotek ze série, holt to nejsou profi zoomy. Nejsem žádnej event fotograf, ale děcka fotím často, loni jsem si střihnul svatbu, kterou jsem odfotil hlavně na 35 a 85/1,8 na plnou díru. Přísahám, že jsem nemusel nic mazat kvůli nepřesnýmu zaostření a to jsem používal všechny AF body včetně krajních. Když mám fotku mimo, bylo to tehdy, že se něco dělo a já nestihl reagovat a umístit AF bod. Lidi si myslí, že pro takový situace je face-detection spása, ale to platí, dokud máte v záběru jednoho člověka nebo skupinu v jedný rovině se snímačem. Měl jsem s sebou na svatbě ještě Fujifilm X-T10 s 35/1,4 a fotit s ním bylo místy narozdíl od Nikonu frustrující, protože na nevěstu v protisvětle proti oknu to fakt nechtělo zaostřit (Nikon na 1ku). V kapli s 18-55/2,8 X-T10 taky zrovna neexcelovala. Když jsem měl víc lidí na fotce, musel jsem vypínat face-detect a honit AF body úplně stejně a se stejným rizikem netrefení se jako u zrcadlovky, protože se zapnutým face-detect si ten foťák dělá co chce. Mno a recentní poznatky s X-T2 a nasazeným 35/1,4 - interiérové focení proti světlu je výrazně úspěšnějí než s X-T10, ale na D750 s 35/1,8 to pořád nemá. Jo i z X-T2 padají nezaostřené fotky (přestože mám prioritu zaostření). Tím neříkám, že DSLR jsou bezproblémové, ale já osobně prostě se současnou sestavou nemusím nic řešit a ve srovnání s X-T2 nevnímám žádný rozdíl v preciznosti ostření. Rozdíl je jen v tom, že jeden je male a druhej velkej a jeden se supr ovládá od země, zatímco druhej je v LV opruz.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 2. 2018 11:34

Ono ve foto je problém, že si koupíš techniku třeba za 100 litrů a pak s tím třeba stejně musíš do servisu, protože na těle si to neseřídíš. Mně to taky chvíli trvalo, než jsem pochopil, že i když to stojí tolik, situace prostě taková je. Jak jsem psal, je tam kombinace technických limitů a taky přístupu výrobce. Např. obecně segmentace modelů, čím dražší, tím lepší je ve foto velmi zřejmá. Neznamená, že i když tělo stojí 50 a objektiv za 40 od stejného výrobce, tak to bude vždycky šlapat skvěle. V tom je foto poměrně specifický trh, tím, že ta cenová hladina je výš a je tam potřeba nějaké preciznosti fungování. U jiné elektroniky za 50k už máš top model. Jenže u foťáku, když chceš top, tak dáš 100 nebo 150K jen za tělo.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 2. 2018 16:06

A to je právě ono, je to složitá problematika. Nějaká kombinace skla a těla funguje jiná ne. Někdy se to podaří seřídit, jindy to nejde. A ten problém je principiální, daný tím jak zrcadlovky ostří, nijak obecně se to vyřešit nedá. U bezzrcadlovek tento problém není a rychlost a spolehlivost ostření se tam zlepšuje s každou generací. Na Sony si bez obav můžu koupit Sigmu za třetinovou cenu oproti originálu.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 2. 2018 17:33

Já si právě moc nejsem jistý tím, že si můžeš na bezzrcátko pořídit cokoli a bude to cajk. Lidi hlásí nespolupráci Sigmy 16/1,4 na Olympusech, horší spolehlivost Panasonic skel na Olympusech a naopak, variabilní/zhoršující se spolehlivost kombinací starých a nových atd. Imho, až to bude u zrcadlovek vypadat jako u dslr a budeme si moct koupit AF objektivy od tří alternativních výrobců a ještě z různé doby, teprve poznáme, jestli a jak moc jsou bezzrcadlovky principileně odolné. Třeba to nebude takovej průšvih jako u některých zrcadlovkových kombinací, ale jsem přesvědčený, že i tady bude hrát roli minimálně výsledek reverzního inženýrství a možná i seřízení. ...Kolega si koupil Zuiko 40-150/2,8 Pro a na E-M5 to mělo konzistentní BF, zatímco na E-M1 ostří bezvadně. Proč, je otázka.

-- 8. 2. 2018 16:39 --

Ono stačí mrknout na third party zrcadlovkový objektivy v LV. Výrobce DSLR změní u nového modelu nebo s novým FW komunikační protokoly a Sigma přestane ostřit, nebo najednou ostří blbě, což by v LV neměla. Takže i u bezzrcátek se dá čekat boj, až si začnou jednotliví výrobci chránit prodeje značkových objektivů.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 2. 2018 18:34

S Olympus a Panasonic foťáky vs objektivy mám jen dobré zkušenosti s kompatibilitou.
Zejména s Olympus skly na Panasonicu - tam to šlape naprosto uspokojivě.

S tou Sigmou jsem to také četl - uvidíme, zda je to jen problém jen prvních serií nebo něco systémového
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 8. 2. 2018 20:43

Dolgor píše:Tohle je hrozně složitá problematika, protože nějaké kombo může fungovat naprosto fajn za určitých podmínek a neuspokojivě za jiných. Místo aby člověk chápal, že technika má svoje limity, svede to na BF/FF (a to přestože za lepších podmínek funguje bezvadně). Znám plno lidí kolem sebe, kteří si stěžují, že něco nefunguje, ale když se podívám blíž, tak ono to funguje, ale obsluha je nekompetentní nebo čeká víc. Kdysi jsem měl Nikkor AF 80-200/2,8 D na D70 a později na D80, který ostřil na vlas přesně na statický objekty v rozsahu 80-180, ale když se to hejbalo, konec. Na 200 byl měkčí, takže ostřil přesně jenom na dobře kontrastní objekty. Stejně tak nejlépe ostřily středové body a krajní se s podmínkami zhoršovaly. To sklo nemělo BF/FF ani nebylo rozladěné, tam byl limitem AF modul a rychlost a síla motoru. Pak jsem měl Fujifilm X-E1 s 18-55. Asi nikdo by tuhle bezzrcadlovku nemohl podezřívat z nepřesného ostření, ale já jsem z ní měl daleko větší odpad než z D7000 se 17-55/2,8, protože to tělo potřebovalo světlo. V interiérech, nedejbože proti světlu to bylo někdy doslova frustrující, kolik fotek z Fuji jsem musel smazat. Teď mám D750 a několik Nikkorů G s f/1,8. Všechny mi zaostřují přesně, krásně (nad 95 %) zvládají sledovat běžný pohyb do rychlosti svižné chůze, ale na běžící děti už to není, povede se pár fotek ze série, holt to nejsou profi zoomy. Nejsem žádnej event fotograf, ale děcka fotím často, loni jsem si střihnul svatbu, kterou jsem odfotil hlavně na 35 a 85/1,8 na plnou díru. Přísahám, že jsem nemusel nic mazat kvůli nepřesnýmu zaostření a to jsem používal všechny AF body včetně krajních. Když mám fotku mimo, bylo to tehdy, že se něco dělo a já nestihl reagovat a umístit AF bod. Lidi si myslí, že pro takový situace je face-detection spása, ale to platí, dokud máte v záběru jednoho člověka nebo skupinu v jedný rovině se snímačem. Měl jsem s sebou na svatbě ještě Fujifilm X-T10 s 35/1,4 a fotit s ním bylo místy narozdíl od Nikonu frustrující, protože na nevěstu v protisvětle proti oknu to fakt nechtělo zaostřit (Nikon na 1ku). V kapli s 18-55/2,8 X-T10 taky zrovna neexcelovala. Když jsem měl víc lidí na fotce, musel jsem vypínat face-detect a honit AF body úplně stejně a se stejným rizikem netrefení se jako u zrcadlovky, protože se zapnutým face-detect si ten foťák dělá co chce. Mno a recentní poznatky s X-T2 a nasazeným 35/1,4 - interiérové focení proti světlu je výrazně úspěšnějí než s X-T10, ale na D750 s 35/1,8 to pořád nemá. Jo i z X-T2 padají nezaostřené fotky (přestože mám prioritu zaostření). Tím neříkám, že DSLR jsou bezproblémové, ale já osobně prostě se současnou sestavou nemusím nic řešit a ve srovnání s X-T2 nevnímám žádný rozdíl v preciznosti ostření. Rozdíl je jen v tom, že jeden je male a druhej velkej a jeden se supr ovládá od země, zatímco druhej je v LV opruz.

Pod toto sa podpíšem na 100%.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 12. 2. 2018 18:31

Z recenze Sigmy 24-70/2.8 Art na Nikonu D610 na fotoaparat.cz

"Kus, který jsme testovali a který byl z volného prodeje, trpěl zásadním front a back focusem. Na každém ohnisku a na každé zaostřovací vzdálenosti se choval úplně jinak, jednou ostřil kousek před objekt, jednou daleko za něj… Zkrátka přes hledáček (a detekci fázového posunu) ostření nefungovalo.
K dispozici jsme měli i Sigma Dock, přes který má jít objektiv „relativně snadno“ seřídit, ale to znamená jej seřídit na 4 ohniscích a 4 vzdálenostech, tedy 16 různých kombinacích. A pokaždé musíte objektivem vyfotit fotku, zkontrolovat, dát objektiv do doku, seřídit, dát na foťák, vyfotit, zkontrolovat a pořád dokola.

Po několika hodinách seřizování jsem došel k závěru, že to nemá smysl. Objektiv jsme neměli zapůjčený na dlouho a nechtěl jsem strávit celou dobu seřizováním, takže jsem zvolil alternativní možnost – ostřit přes live view neboli živý náhled. Sice jsem si celou dobu připadal jako amatér, ale odstranilo to problémy.
Tato situace ukazuje, že je potřeba být při koupi (hlavně zoomovací) Sigmy velmi obezřetný. Věřím, že většina kusů tohoto objektivu na trhu je bezproblémová, ale o některých to zkrátka neplatí.

Pocitově – není nic horšího, než že se na objektiv nemůžete spolehnout. Focení se Sigmou bylo pro mě nepříjemné a v zásadě jsem kontroloval každou fotku. Jak velké problémy s ostřením byly, si jistě všimnete v recenzi, kde je hodně fotek zaostřených špatně."

https://www.fotoaparat.cz/clanek/2207/r ... 2-8-art/2/
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 16. 2. 2018 11:05

A proto je lepsi mit mirrorless s fazovou detekci na cipu.
Mam ted Sigmu 85/1.4 ART na Sony tele a zadny problem s front/back focus.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vegan 19. 2. 2018 22:07

No vidis ja mam tu Samou sigmu na D850 a svete div se, zadny problem...
Sigma Art 35/1.4 zadny problem...
Sigma Art 50/1.4 obcas nutno trosku seridit a bez problemu snad vyjma protisvetla...

Takze, je to proste o kombinaci...
vegan
Návštěvník