Sigma ART (35mm) - Ostření

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smikoto 6. 2. 2018 07:39

No Jakube. Nároky vysoké nemáš. Člověk by očekával, že když dá za techniku tolik peněz tak nebude muset řešit různé nepřesnosti AF, ale bohužel reality bývá často jiná.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrsek 7. 2. 2018 17:29

Jj, zrcadlovkářská realita je dost drsná. Člověk investuje deseti až statisíce do foto vybavení a stejně to blbě ostří. Jsem rád, že jsem přešel na novou generaci foťáků, kde tydle problémy nemusím řešit.
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 2. 2018 17:40

Zas bych to tak nedramatizoval. Měl jsem 4 zrcadlovky a serióznější trable jsem měl jen s předposlední z nich. Teď mám dslr i csc a v přesnosti AF nevnímám rozdíl.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 7. 2. 2018 22:07

Citace z diskuse - Milan Šurkala, recenzent, Digimanie.cz

"No vidíš a já při testech dostávám nezřídka i sety a opravdu dobře ostří... jestli tak pětina kombinací, tak je to moc ​(moje testy zrcadlovek kvůli rozladěnosti tělo​-objektiv fotím nezřídka z části na live view, protože to jinak nejde​). Z mých novinářských zkušeností bych spíše řekl, že jsem skoro ještě neviděl dobře ostřící zrcadlovku a něco takového mi přijde jako z pekla štěstí :​-​) Až bych řekl, že neuvěřím, že něco takového existuje, dokud to neuvidím :​-)"

https://www.digimanie.cz/mala-zrcadlovk ... 79/diskuze

PS:
taky tohle téma nechci hrotit, nicméně za sebe přiznávám, že kombinaci skla F1.8 a světelnějšího, už na DSLR fulfrejmu nechci pokoušet... U objektivu třetí strany už vůbec ne... V tomhle prostě bezzrcátku věřím mnohem víc.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 8. 2. 2018 07:46

Ono je to samozrejme žvást, keby všetky zrkadlovky sveta zle ostrili, tak by to už roky nikto nekupoval. Canon hlavne úmyselne jednoznačne przní sigmu a spol na svojich telách, aby tlačil vlastné predražené sklá.
U vysoko sveteľných skiel samozrejme ostrenie na čipe alebo hybrid tieto problémy značne eliminuje. Len tá ergonómia u bezzrcátok a u veľkých rúr je fakt do plaču. Na všetko aby človek patlal hnusné gripy. Konečne si to uvedomili napríklad u panáka a G-9 už sa dá.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod smikoto 8. 2. 2018 08:13

Jestli a jakej je to žvást netuším. Každopádně s většinou (všemi) lidí se kterými se bavím co fotí na nízké clony tak s tím má každej větší či menší problém. Samozřejmě vliv na to má i ta malá HO, kdy je těžké určit zda se minul AF nebo se trošku pohnula modelka případně fotograf.
Když mi někdo tvrdil, že s tím nemá absolutně žádnej problém tak pak vylezlo na povrch, že dost cloní :-)
Tím nechci říct, že DSLR jsou šit a bezzrcátka jsou TOP. Bezzrcadla mají zase jiné mouchy, každopádně to AF na snímači a poměrně rychlé kontrastní ostření prostě není špatné.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 2. 2018 08:25

bobe, taky je třeba si uvědomit, že naprostá většina majitelů DSLR má jen seťák a APS-C. Já se seťákem taky problém tolik neviděl. Kdo je na internetu, tak vidí, že je to velmi rozšířený problém a časem je s vyššími nároky na všechno situace ještě viditelnější. Další podle mě zásadní věc je, jak kdo fotí. Když cvakáš pár krajinek za den, tak asi problém nebude, ale když fotíš celý den reportáž s pohybem, na problém přijdeš mnohem dřív. Přirovnání jsem samozřejmě pro názornost přehnal.

No a nakonec všechno padá na tom, že každý si cokoliv přebírá podle sebe. Tzn, že si pod různým věcmi představuje něco jiného, dává jim jinou váhu apod. Jeden může říct, že něco ostří přesně a pro druhého to samé může znamenat "nic moc". Elegantněji to teď říct neumím :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 2. 2018 10:21

Tohle je hrozně složitá problematika, protože nějaké kombo může fungovat naprosto fajn za určitých podmínek a neuspokojivě za jiných. Místo aby člověk chápal, že technika má svoje limity, svede to na BF/FF (a to přestože za lepších podmínek funguje bezvadně). Znám plno lidí kolem sebe, kteří si stěžují, že něco nefunguje, ale když se podívám blíž, tak ono to funguje, ale obsluha je nekompetentní nebo čeká víc. Kdysi jsem měl Nikkor AF 80-200/2,8 D na D70 a později na D80, který ostřil na vlas přesně na statický objekty v rozsahu 80-180, ale když se to hejbalo, konec. Na 200 byl měkčí, takže ostřil přesně jenom na dobře kontrastní objekty. Stejně tak nejlépe ostřily středové body a krajní se s podmínkami zhoršovaly. To sklo nemělo BF/FF ani nebylo rozladěné, tam byl limitem AF modul a rychlost a síla motoru. Pak jsem měl Fujifilm X-E1 s 18-55. Asi nikdo by tuhle bezzrcadlovku nemohl podezřívat z nepřesného ostření, ale já jsem z ní měl daleko větší odpad než z D7000 se 17-55/2,8, protože to tělo potřebovalo světlo. V interiérech, nedejbože proti světlu to bylo někdy doslova frustrující, kolik fotek z Fuji jsem musel smazat. Teď mám D750 a několik Nikkorů G s f/1,8. Všechny mi zaostřují přesně, krásně (nad 95 %) zvládají sledovat běžný pohyb do rychlosti svižné chůze, ale na běžící děti už to není, povede se pár fotek ze série, holt to nejsou profi zoomy. Nejsem žádnej event fotograf, ale děcka fotím často, loni jsem si střihnul svatbu, kterou jsem odfotil hlavně na 35 a 85/1,8 na plnou díru. Přísahám, že jsem nemusel nic mazat kvůli nepřesnýmu zaostření a to jsem používal všechny AF body včetně krajních. Když mám fotku mimo, bylo to tehdy, že se něco dělo a já nestihl reagovat a umístit AF bod. Lidi si myslí, že pro takový situace je face-detection spása, ale to platí, dokud máte v záběru jednoho člověka nebo skupinu v jedný rovině se snímačem. Měl jsem s sebou na svatbě ještě Fujifilm X-T10 s 35/1,4 a fotit s ním bylo místy narozdíl od Nikonu frustrující, protože na nevěstu v protisvětle proti oknu to fakt nechtělo zaostřit (Nikon na 1ku). V kapli s 18-55/2,8 X-T10 taky zrovna neexcelovala. Když jsem měl víc lidí na fotce, musel jsem vypínat face-detect a honit AF body úplně stejně a se stejným rizikem netrefení se jako u zrcadlovky, protože se zapnutým face-detect si ten foťák dělá co chce. Mno a recentní poznatky s X-T2 a nasazeným 35/1,4 - interiérové focení proti světlu je výrazně úspěšnějí než s X-T10, ale na D750 s 35/1,8 to pořád nemá. Jo i z X-T2 padají nezaostřené fotky (přestože mám prioritu zaostření). Tím neříkám, že DSLR jsou bezproblémové, ale já osobně prostě se současnou sestavou nemusím nic řešit a ve srovnání s X-T2 nevnímám žádný rozdíl v preciznosti ostření. Rozdíl je jen v tom, že jeden je male a druhej velkej a jeden se supr ovládá od země, zatímco druhej je v LV opruz.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 8. 2. 2018 10:34

Ono ve foto je problém, že si koupíš techniku třeba za 100 litrů a pak s tím třeba stejně musíš do servisu, protože na těle si to neseřídíš. Mně to taky chvíli trvalo, než jsem pochopil, že i když to stojí tolik, situace prostě taková je. Jak jsem psal, je tam kombinace technických limitů a taky přístupu výrobce. Např. obecně segmentace modelů, čím dražší, tím lepší je ve foto velmi zřejmá. Neznamená, že i když tělo stojí 50 a objektiv za 40 od stejného výrobce, tak to bude vždycky šlapat skvěle. V tom je foto poměrně specifický trh, tím, že ta cenová hladina je výš a je tam potřeba nějaké preciznosti fungování. U jiné elektroniky za 50k už máš top model. Jenže u foťáku, když chceš top, tak dáš 100 nebo 150K jen za tělo.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 2. 2018 15:06

A to je právě ono, je to složitá problematika. Nějaká kombinace skla a těla funguje jiná ne. Někdy se to podaří seřídit, jindy to nejde. A ten problém je principiální, daný tím jak zrcadlovky ostří, nijak obecně se to vyřešit nedá. U bezzrcadlovek tento problém není a rychlost a spolehlivost ostření se tam zlepšuje s každou generací. Na Sony si bez obav můžu koupit Sigmu za třetinovou cenu oproti originálu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 2. 2018 16:33

Já si právě moc nejsem jistý tím, že si můžeš na bezzrcátko pořídit cokoli a bude to cajk. Lidi hlásí nespolupráci Sigmy 16/1,4 na Olympusech, horší spolehlivost Panasonic skel na Olympusech a naopak, variabilní/zhoršující se spolehlivost kombinací starých a nových atd. Imho, až to bude u zrcadlovek vypadat jako u dslr a budeme si moct koupit AF objektivy od tří alternativních výrobců a ještě z různé doby, teprve poznáme, jestli a jak moc jsou bezzrcadlovky principileně odolné. Třeba to nebude takovej průšvih jako u některých zrcadlovkových kombinací, ale jsem přesvědčený, že i tady bude hrát roli minimálně výsledek reverzního inženýrství a možná i seřízení. ...Kolega si koupil Zuiko 40-150/2,8 Pro a na E-M5 to mělo konzistentní BF, zatímco na E-M1 ostří bezvadně. Proč, je otázka.

-- 8. 2. 2018 16:39 --

Ono stačí mrknout na third party zrcadlovkový objektivy v LV. Výrobce DSLR změní u nového modelu nebo s novým FW komunikační protokoly a Sigma přestane ostřit, nebo najednou ostří blbě, což by v LV neměla. Takže i u bezzrcátek se dá čekat boj, až si začnou jednotliví výrobci chránit prodeje značkových objektivů.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 2. 2018 17:34

S Olympus a Panasonic foťáky vs objektivy mám jen dobré zkušenosti s kompatibilitou.
Zejména s Olympus skly na Panasonicu - tam to šlape naprosto uspokojivě.

S tou Sigmou jsem to také četl - uvidíme, zda je to jen problém jen prvních serií nebo něco systémového
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 8. 2. 2018 19:43

Dolgor píše:Tohle je hrozně složitá problematika, protože nějaké kombo může fungovat naprosto fajn za určitých podmínek a neuspokojivě za jiných. Místo aby člověk chápal, že technika má svoje limity, svede to na BF/FF (a to přestože za lepších podmínek funguje bezvadně). Znám plno lidí kolem sebe, kteří si stěžují, že něco nefunguje, ale když se podívám blíž, tak ono to funguje, ale obsluha je nekompetentní nebo čeká víc. Kdysi jsem měl Nikkor AF 80-200/2,8 D na D70 a později na D80, který ostřil na vlas přesně na statický objekty v rozsahu 80-180, ale když se to hejbalo, konec. Na 200 byl měkčí, takže ostřil přesně jenom na dobře kontrastní objekty. Stejně tak nejlépe ostřily středové body a krajní se s podmínkami zhoršovaly. To sklo nemělo BF/FF ani nebylo rozladěné, tam byl limitem AF modul a rychlost a síla motoru. Pak jsem měl Fujifilm X-E1 s 18-55. Asi nikdo by tuhle bezzrcadlovku nemohl podezřívat z nepřesného ostření, ale já jsem z ní měl daleko větší odpad než z D7000 se 17-55/2,8, protože to tělo potřebovalo světlo. V interiérech, nedejbože proti světlu to bylo někdy doslova frustrující, kolik fotek z Fuji jsem musel smazat. Teď mám D750 a několik Nikkorů G s f/1,8. Všechny mi zaostřují přesně, krásně (nad 95 %) zvládají sledovat běžný pohyb do rychlosti svižné chůze, ale na běžící děti už to není, povede se pár fotek ze série, holt to nejsou profi zoomy. Nejsem žádnej event fotograf, ale děcka fotím často, loni jsem si střihnul svatbu, kterou jsem odfotil hlavně na 35 a 85/1,8 na plnou díru. Přísahám, že jsem nemusel nic mazat kvůli nepřesnýmu zaostření a to jsem používal všechny AF body včetně krajních. Když mám fotku mimo, bylo to tehdy, že se něco dělo a já nestihl reagovat a umístit AF bod. Lidi si myslí, že pro takový situace je face-detection spása, ale to platí, dokud máte v záběru jednoho člověka nebo skupinu v jedný rovině se snímačem. Měl jsem s sebou na svatbě ještě Fujifilm X-T10 s 35/1,4 a fotit s ním bylo místy narozdíl od Nikonu frustrující, protože na nevěstu v protisvětle proti oknu to fakt nechtělo zaostřit (Nikon na 1ku). V kapli s 18-55/2,8 X-T10 taky zrovna neexcelovala. Když jsem měl víc lidí na fotce, musel jsem vypínat face-detect a honit AF body úplně stejně a se stejným rizikem netrefení se jako u zrcadlovky, protože se zapnutým face-detect si ten foťák dělá co chce. Mno a recentní poznatky s X-T2 a nasazeným 35/1,4 - interiérové focení proti světlu je výrazně úspěšnějí než s X-T10, ale na D750 s 35/1,8 to pořád nemá. Jo i z X-T2 padají nezaostřené fotky (přestože mám prioritu zaostření). Tím neříkám, že DSLR jsou bezproblémové, ale já osobně prostě se současnou sestavou nemusím nic řešit a ve srovnání s X-T2 nevnímám žádný rozdíl v preciznosti ostření. Rozdíl je jen v tom, že jeden je male a druhej velkej a jeden se supr ovládá od země, zatímco druhej je v LV opruz.

Pod toto sa podpíšem na 100%.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 12. 2. 2018 17:31

Z recenze Sigmy 24-70/2.8 Art na Nikonu D610 na fotoaparat.cz

"Kus, který jsme testovali a který byl z volného prodeje, trpěl zásadním front a back focusem. Na každém ohnisku a na každé zaostřovací vzdálenosti se choval úplně jinak, jednou ostřil kousek před objekt, jednou daleko za něj… Zkrátka přes hledáček (a detekci fázového posunu) ostření nefungovalo.
K dispozici jsme měli i Sigma Dock, přes který má jít objektiv „relativně snadno“ seřídit, ale to znamená jej seřídit na 4 ohniscích a 4 vzdálenostech, tedy 16 různých kombinacích. A pokaždé musíte objektivem vyfotit fotku, zkontrolovat, dát objektiv do doku, seřídit, dát na foťák, vyfotit, zkontrolovat a pořád dokola.

Po několika hodinách seřizování jsem došel k závěru, že to nemá smysl. Objektiv jsme neměli zapůjčený na dlouho a nechtěl jsem strávit celou dobu seřizováním, takže jsem zvolil alternativní možnost – ostřit přes live view neboli živý náhled. Sice jsem si celou dobu připadal jako amatér, ale odstranilo to problémy.
Tato situace ukazuje, že je potřeba být při koupi (hlavně zoomovací) Sigmy velmi obezřetný. Věřím, že většina kusů tohoto objektivu na trhu je bezproblémová, ale o některých to zkrátka neplatí.

Pocitově – není nic horšího, než že se na objektiv nemůžete spolehnout. Focení se Sigmou bylo pro mě nepříjemné a v zásadě jsem kontroloval každou fotku. Jak velké problémy s ostřením byly, si jistě všimnete v recenzi, kde je hodně fotek zaostřených špatně."

https://www.fotoaparat.cz/clanek/2207/r ... 2-8-art/2/
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 16. 2. 2018 10:05

A proto je lepsi mit mirrorless s fazovou detekci na cipu.
Mam ted Sigmu 85/1.4 ART na Sony tele a zadny problem s front/back focus.
Devil007cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků