Jemné doladění AF v D750

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 17. 12. 2017 15:50

D750 mám relativně krátce (aktuálně nafoceno 2000 snímků) a fotí s ním takřka jen manželka, která se učí a řekněme že je pokročilá začátečnice. U spousty fotek mi přišlo, že má špatně zaostřeno. Fotí hlavně na průběžné ostření jeden bod.

Když koukám a hodnotím fotky, tak jsem nějakou neostrost připisoval tu dlouhému času, jinde pohybem fotoaparátu, případně průběžné automatice a v neposlední řadě stranové neostrosti u plně odcloněného objektivu.

Včera jsme fotili společně předvánoční fotky našeho syna pro rodinu, byl to portrét ve tmě osvětlený svícnem a s ostrostí jsem moc spokojený nebyl. Beru, že pevná 50 f 1,8 G při zaclonění na f 2 není ostrá až ke stranám, ale tady to vypadalo, že oko bylo skoro vždy za rovinou ostrosti. Nedalo mi to a cvaknul jsem testovací obrazec a přijde mi, že jak s pevnou 50, tak s Tamronem 24-70 trpí na FF. Přikládám jen fotku na Tamronu při 50 mm. Zkoušel jsem jemné doladění, nastavit + 10 a přišlo mi to lepší, že střední čára byla ve středu hloubky ostrosti. Je to tak správně, nebo správně je to na fotografii níže?

A kde se má v hloubce ostrosti nacházet bod na který se ostří? Měl by být přesně ve středu? Osobně bych spíše preferoval aby byl prochu více v popředí a jako příklad bych použil před ním 1 ostrou čáru a za ním 2 ostré.
Přílohy
_DSC2024.jpg
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 17. 12. 2017 21:28

Poslední odstavec nechápu :) Ale ano, zaostřeno by mělo být doprostřed. Na ukázce je pořád lehký front focus. Ale každopádně i po seřízení na obrazec, to chce vždycky ověřit v reálu a případně doladit.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 18. 12. 2017 12:18

Rovina ostrosti je na blízko (testovací obrazce) umístěna v polovině hloubky ostrosti, při ostření více do dálky se posouvá směrem k první třetině. Takže opravdu chtělo by to ještě víc pohnout doladěním. Ovšem zkontroloval bych to pak na obvyklou ostřící vzdálenost, ono na nejkratší vzdálenost to může s některými skly vyjít jinak.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 18. 12. 2017 14:42

nastavenie AF Adujstment na blizku vzialenost naozaj nie vzdy pomaha v realnej fotke (fotis na inu vzdialeost potom).
a ano, ked uz, tak ostra by mala byt presne nula na testovacom obrazci/pravitku.

ja uz nastavujem objektivy iba primitivnym (a rychlym) sposobom, podla blikania ostrenia v hladaciku, tu je navod:
https://www.youtube.com/watch?v=7zE50jCUPhM

kedysi som sa babral aj s Reikan softom, ale dnes uz nie.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 18. 12. 2017 17:05

Díky za reakce. Něco jsem si pročetl a musím si s tím během vánoční dovolené pohrát. Ta fotka nahoře je před doladěním. Vhledem k tomu, že mi to dělá u obou objektivů, tak patrně by potřebovalo seřídit tělo. Ještě to pro zvědavost zkusím na staré 70-300. Nejspíš ale však bude na každém objektivu stačit nastavit cca +10 až +15 a tak by mohlo jemné doladění stačit. Raději, než aby se v tom vrtal někdo v servisu.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků