Portréťák - Sigma/Samyang/Zeiss/Nikon

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sirgarfield 25. 11. 2017 15:22

Zdravím, po nějaké době se na Vás zase obracím s prosbou o radu. :)
Rád bych svojí výbavu rozšířil o další portréťák a proto koukám po nějaké 135, která by dle mého názoru perfektně doplnila 35 a 85. V poslední době se objevilo mraky zajímavých skel v tomto ohnisku. V prvé řadě je tu Samyang - dle recenzí sklo s výbornou optikou velice blízko Zeisse, navíc za výbornou cenu. Následně je tu samotný Zeiss, na můj vkus krapet předraženej kousek, na druhou stranu obraz z něj má něco do sebe, navíc je to sklo co mě možná i přežije vzhledem ke konstrukci a za 30 tisíc z Kachy mi nepřijde jako špatná dlouhodobá investice. Do třetice tu máme Artovou Sigma, která je všuse chválená v superlativech a fotky z ní vypadají moc dobře, ostrost by měla být podobná co u Zeisse, color rendering má o něco horší, ale má autofokus a řekl bych také o něco lepší bokeh. Případně je tu ještě jedna možnost a to střelit současnou 85 a pořídit si 105 1.4 od Nikonu, která se mi začíná líbit čím dál tím víc, jen si říkám, že to ohnisko je možná krapet nešikovnější.
Pokud zvážím svoje možnosti tak Samyho můžu mít hned, tu 105 pakliže prodám 85 si též můžu pořídit v nejbližší době, na zbytek bych musel ještě chvíli šetřit.
Budu rád za každý názor a osobní zkušenost, díky!
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qq_sk 25. 11. 2017 18:10

Z uvedeneho mam skusenosti iba s objektivom Sigma 135/1.8 Art (pre Canon) a naozaj foti super, uz prislo aj k poklesu ceny odkedy to bola uplna novinka. Popri ostrosti mi imponuje minimalna aberacia, co pri niektorych objektivoch Canon dosahuje az cez register correction data/Digital Lens Optimizer..
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sirgarfield 26. 11. 2017 14:52

Sigma je dle toho co jsem četl skvělá, všude jsem na ní četl samou chválu, tohle sklo se opravdu povedlo - ostrost perfektní, af prý taky pracuje jak má, bokeh je též povedený, zpracování se nic vytknout nedá. Na druhou stranu mě hodně hlodá myšlenka, pořídit si za podobné peníze Sonnar, byť to asi není zcela racionální volba, je to prostě Zeiss. :) Nic akčního fotit v plánu nemám a na portrét nevidím manuální ostření jako takovou nevýhodu, pakliže bude indikace v hledáčku fungovat jak má. Co jsem viděl pár porovnání, kterých bohužel mnoho není, Zeiss by měl mít lepší mikrokontrast, je o trochu ostřejší ale rozdíly by neměli být tak velké, máte s ním někdo zkušenosti?
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 11. 2017 15:53

Zeiss a samyang jsou manualy ne? Ja si ted vyzkousel fotit 135mm na manual a je to hnus. Jedine AF.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 11. 2017 20:31

Ta Sigma 135mm Art je opravdu povedený objektiv, ostrost, bokeh i další věci, ale nakonec jsem tuhle Sigmu nekoupil, protože Nikon 105/1.4 je obrazově hodně podobný a o něco konzistentněji zaostřuje.

Zeiss Apo-Sonnar 135/2 je papírově podobný, v praxi ale v mých očích o hodně lepší, prakticky na něm neřeším žádné optické vady a ten mikrokontrast je jedinečný. Kdybych ten Zeiss neměl, tak bych koupil Sigmu 135mm a byl spokojený, že mám AF. Když ale dáte fotografie z té Sigmy a Zeisse vedle sebe, 9 z 10 pozorných diváků bude podle mne preferovat ten Zeiss a u toho zbytku je to jedno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod sirgarfield 26. 11. 2017 21:33

Chel: Opravdu je takový problém s tímhle ohniskem ostřit manuálně?
Pemar: Ten Nikon vypadá taky dobře, ale říkám si že 85 mi vyhovuje, měnit jí za 105 úplně nechci a mít dvě takto blízká ohniska mi přijde kontraproduktivní.
Zeiss se mi opravdu líbí, i když Samyang nabízí nějakých 80/90% jeho kvality a je 3x levnější, hledám důvod kterým si toho Zeisse ospravedlnit, říkám si že je to sklo co mi vydrží napořád. Jak se s ním fotí, respektive ostří?
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 11. 2017 22:09

Tak si vypni na 85tce af a jdi fotit ... uvidis. Budes pomalejsi a bude te to stvat.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qq_sk 27. 11. 2017 02:22

Skusit si manualne ostrenie a pozret vysledok ale aj zhodnotit, ci takto chcem fotit,to je dobra rada, je to asi hodne individualne. Nieco ako kompakt bez hladacika, niekto v pohode to co foti kompaktom zvlada (aj ked z donutenia) cez displej a niekto nie.
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 11. 2017 09:30

MF neni samozrejme na reportazni typ foceni uplne pohotovy, u statickych motivu s tim ale neni problem. Naopak v pripade takove Sigmy 85/1.4 art je presnejsi nez AF :D
Ja bych osobne sahl po Samyangu 85/1.2. Byt i na Nikon, uz mi rika pane. Perfektni sklo.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 27. 11. 2017 16:26

Ja som kupil Samyang 85/1,4 ale to skor iba na take hranie. Opticky je vsak fajn a j signalizacia zaostrenia vo fotaku funguje spolahlivo asi na 80%.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod sirgarfield 27. 11. 2017 18:59

Vzhledem k tomu, že si Sigma občas postaví hlavu, tak se mi už párkrát stalo, že jsem byl odkázanej na manuál a dalo se s tím zaostřit, nicméně jsem používal LV, ne hledáček. Pokud by indikace fungovala v 70/80% je to za mě super, reportážní ambice nemám, takže v tom taky problém nevidím.
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 7. 12. 2017 14:18

landov píše:Ja som kupil Samyang 85/1,4 ale to skor iba na take hranie. Opticky je vsak fajn a j signalizacia zaostrenia vo fotaku funguje spolahlivo asi na 80%.


Tenhle Samyang teda neni moc ostry, hlavne v porovnani s bratrickem Samyang 135mm f2.0. Ktery je ostrosti nastejne urovni jako Zeiss, ale nevyhoda je manualni ostreni coz u DSLR s malym hledackem a bez focus peaking ci magnification povazuju za dost problematicke.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sirgarfield 11. 12. 2017 16:01

Tak jsem byl navštívit Fotoškodu. Po tom téhle zkušenosti jsem na 99% rozhodnutej, že samyang brát nechci. Indikace se vůbec nechytala a co si budeme povídat, ani zpracování mě moc nenadchlo. V ruce jsem měl i Sigmu, ze které fotky, které se povedlo správně zaostřit vypadají perfektně, ale bohužel když jsem přišel domů a hodil vše do počítače, zjistil jsem že moc konzistentní nebyla. Vyzkoušel jsem si též Zeisse, sice neměli starší verzi Sonnaru, takže se ke mě dostal rovnou Milvus, ale musím říct že to sklo mě naprosto uchvátilo. Zpracování je na jedničku, do ruky mi též padnul perfektně a kupodivu i přes mf jsem si odnesl většinu fotek správně zaostřenou, což mě mile překvapilo. Opticky se tomu sklu nedá nic vytknout, jen je cenově trošku jinde a tak si říkám, jak moc se liší, oproti předchozí verzi.
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 12. 2017 11:54

Zeiss Classic objektivy sa budu uz iba dopredavat, mozno nieco usetris, keby si vyberies jeden z nich:
https://photorumors.com/2017/12/11/cosi ... of-lenses/

Milvus su kontrastnejsie, maju menej aberacie a su vyrazne ostrejsie pri foteni s otvorenou clonou a aj maximalne rozlisenie maju o dost vyssie a konstrukcia je odolnejsia voci poveternostnym vplyvom, no spickovy 135/2 sa uz nemal ako velmi zlepsovat, takze pri nom je rozdiel minimalny (najviac moze zavazit asi ta odolnejsia konstrukcia).

Skoda, ze nemaju nieco podobne aj nativne na Sony. Loxie su fajn, ale konstrukcia sa mi az tak nepacila (zle nasadzuju na telo). Trocha mensie verzie Milvus objektivov by sa mi pacili a mozno by ma aj na manualne ostrenie presvedcili :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 12. 12. 2017 12:03

105 1.4 od číňanů za 38k a je vyřešeno :)
hoax
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků