Jaký objektiv pro Sony alpha500???

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 20. 11. 2017 21:57

Ahojky lidi,

vždy mi tu pěkně poradíte, tak i tentokrát si k vám jdu pro radu. Začínám fotit a zaměřuji se především na portréty (včetně takových těch rodinných fotek v exteriéru). Mám starší foťák Sony alpha500. Zatím pro tyto účely používám objektiv od Sony 2.8/85 SAM, jenže když fotím v lese při zatažené obloze, aby nebyla fotka podexponovaná, musím používat časy 1/100 s apod., jenže pak mám samozřejmě problém fotit z ruky tak, aby fotka byla ostrá. Při malém náhledu to vidět není, ale jak si fotku přiblížím, je patrná neostrost, především v obličeji. To mi samozřejmě vadí, ráda bych fotila kvalitní snímky. Ještě mě napadlo zvýšit ISO, jenže se obávám šumu, který není moc lichotivý. Když jsem mluvila se známou, která se focením živila, řekla mi, ať si místo pořízení externího blesku (který bych měla ráda do své výbavy), koupím raději světelnější objektiv, např. s f 1,4. Přemýšlela jsem, že bych prodala tento starý a koupila si světelnější. A potřebuju poradit - máte tip na kvalitní objektiv pro můj fotoaparát s clonou 1,4 a ohniskem cca 50 mm? Dá se vůbec takový objektiv dejme tomu do 15 tis. sehnat? Nebo obecněji - jaký objektiv by byl vhodný na focení lidí v exteriéru a popřípadě i v ateliréu (který si momentálně zřizuji)?

Všem předem děkuji za váš čas a komentáře. ;-) Míša
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 20. 11. 2017 22:33

Nebolo to tu už?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metatron 20. 11. 2017 23:32

Na tvoje sony mozes pouzit napr. Minolta AF 50/1.4 , kupis ju pouzitu tak okolo 4.500 CZK. Na clonu 1.4 nie je ktovieako ostry, ale tragedia to nie je,za to peniaze. A ak priclonis na f2.0 tak uz je to velmi pekne, a este stale mas rezervu.
Alebo je tu Minolta AF 50/1.7, za cca. 2000 CZK, pripadne Sony sam 50/1.8

Alebo Minolta 85/1.4 ale ta je drahsia, okolo 20.000 ak sa nemylim. Vsetko hovorim bazar.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 11. 2017 09:30

Světelnost není vše, své dělá i ohnisko, spíše než padinu bych bral 35mm, to už posun v udržitelných časech je.
Sony SAM 35/1,8 je těsně nad 5000 Czk, ten bych bral já. Navíc je opticky velice slušný.

edit:
1.) 85/2,8 bych rozhodně neprodával
2.) externí blesk tě rozhodně posune, ideálně rádiový a pak teprve začne focení portrétů - možná rozumnější investice, než nové sklo
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 22. 11. 2017 15:14

bob222: Je to možné, ale jestli ano, nejsem si toho vědoma. :-)

metatron: Moc děkuji. Nakonec jsem sehnala Minoltu dyxum AF 50mm/1.7. Je to zdá se sice starší objektiv, ale co jsem tak četla, tak velice slušný. Doufám, že budu spokojená. :-)

reign: Děkuji za přínosný komentář. No je vidět, že co člověk, to názor. Každopádně jste mě usvědčil v mém předsvědčení, že blesk potřebovat budu. Ne vždy jsou dobré světelné podmínky, navíc i s externím bleskem se dá pěkně hrát, ne? :-) V ateliéru budu mít dvě menší záblesková světla, takže myslím, že další blesk se kdykoliv hodí kor, když si chce člověk víc hrát. :-) Jo a ten objektiv prodávat nebudu. Je pravda, že jsem s ním jinak moc spokojená. Kor portréty hlava ramena dělá moc pěkné.

Děkuji všem za komentáře. Možná bych si měla nastudovat nějakou pořádnou literaturu, abych se v tom víc vyznala. Třeba téma ohniska mě totálně nejde do hlavy. Fyzika mi nikdy nešla, což je docela vtipný, když si vezmu, že chci fotit (myslím dělat kvalitní snímky).
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 22. 11. 2017 15:39

Dej si pozor na patici blesku. Urcite mas jeste tu starsi. V bazaru se daji pro tento typ patice sehnat zajimave kousky, ale nevim zda by to bylo vhodne. Prece jen ta petistovka uz ma nejaky patek a pak(pri koupi novejsiho tela) by ti nepasovala. Jedine s redukci.

Dobre informace najdes na http://www.fotoroman.cz/
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 29. 11. 2017 08:48

AwwA: Moc děkuju za komentář. Jj, o té patici vím. Už mám doma synchrokostku, tak by to mělo být ok. ;-) Na stránky se juknu, moc díky. A omlouvám se, že odepisuju až teď.
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 29. 11. 2017 10:56

Mám 2 blesky a na focení lidí (portrétů) jsem je použil možná jednou za poslední rok a půl.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 29. 11. 2017 11:14

Já bych ti poradil, aby sis ježíškovi napsala o knihu o focení portrétů (je jedno jakou, všechny obsahují totéž).
Identický dotaz jsi sem posílala dva měsíce zpátky.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 1. 12. 2017 20:56

ondrasheq: Díky za radu. K Ježíškovi si přesně takovou knížku přeju. :-) Nedávnou jsem si kupovala obecně knihu o digitální fotografii, takže chci ve studiu rozhodně pokračovat. Bohužel to jde pomalu při dvou malých dětech, ale lepší pomalu než vůbec. :-) Co se týče mého příspěvku. Před dvěma měsíci jsem sem dávala podobný, nikoliv identický komentář. Žádala jsem o tip na dobré místo pro focení a pak jsem se ptala, jestli můj objektiv 85/2,8 je vhodný na portréty. Teď už tak nějak vím, jak by měl vypadat portrétní objektiv, ale bohužel tápu ve značkách a nevěděla jsem, jaké značky mají bajonet k mému Sony tělu. Je mi jasné, že Sony, ale třeba o Minoltě jsem netušila. Nakonec jsem tedy vybrala bazarovou Minoltu. Takže mi rady zde uvedené pomohly. :-)
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 1. 12. 2017 22:12

A uz ju mas ? Co na nu hovoris? Spokojna?
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 4. 12. 2017 08:26

matatron: Nemám. Pán jí nakonec prodal někomu jinému (dal přednost osobnímu předání). Pak se mi naskytla příležitost koupit Minoltu Maxxum 50/1.7. Pán při balení ale zjistil, že je na skle olej, tak z toho taky sešlo. Tento týden by mi ale konečně měla dorazit Minolta AF 50/1.7. Tak doufáááám, že to konečně vyjde. :-D Až jí vyzkouším, napíšu. Děkuju. ;-)
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 12. 2017 08:40

Tá Minolta je v poho, mal som ju tiež na 580-ke. V dobrých podmienkach mala príjemný bokeh a dobre poslúžila ako krátke lacné portrétne sklo.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metatron 4. 12. 2017 13:10

Ano,ja viem. Mam jeden kus tiez. Mal som aj 50/1.4 AF ale okrem svetelnosti nebola o nic lepsia, na plnu dieru mäksia, aj tak som ju clonil na 1.7-2.2.
50/1.7 pouzivam teraz na sony a7, cez adpater la-ea2 a spokojnost.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 12. 12. 2017 14:45

metatron, bob222: Děkuju. Už jsem s ním fotila a je super. Fakt mi vyhovuje to ohnisko. V místnosti 85 je na mě už moc, 50 je prima, ale možná budu opravdu potřebovat i tak 35. :-) Jen mám problém s ostřením. Fotila jsem dvouměsíční miminko při čase asi 1/250 a prostě vyšlo ostrých jen pár snímku. Je fakt, že překomponovávám. Což se u nízké clony prý nemá. Ale nevím, jak jinak ostřit. Protože mi to jinak ostří ne na oči, ale na konstrastnější místa na fotce. :-/ Musím si konečně koupit nějakou knihu o focení portrétů a naštudovat to. Protože kompozici docela zvládám, ale s tou ostrostí to pokulhává a to mě trápí.
sententia.vitae
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků