Výběr polarizačního filtru

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kentaur6 16. 11. 2017 08:09

Ahoj,
prosím o radu. Chystám se koupit 37mm polarizační filtr. Bylo by to na objektiv Olympus 14-42 EZ (seťák). Mám ve výběru tyto 3:

Haida slim 37mm, 490 Kč:
https://www.megapixel.cz/haida-polarizacni-cirkularni-filtr-slim-37mm-0-75

Haida Pro II slim 37mm, 990 Kč:
https://www.megapixel.cz/haida-polarizacni-cirkularni-filtr-proii-slim-37mm-0-75

a nebo HOYA 37mm, 1290 Kč:
https://www.megapixel.cz/hoya-polarizacni-cirkularni-filtr-hd-37mm

Není to na žádné profi focení. A je mi jasné, že asi nejkvalitnější bude ten HOYA. Taky je nejdražší. Nechce se mi ale vydávat peníze zbytečně. Máte někdo zkušenosti s Haidou? Možná by stačil i ten základní za 490,-, ale nevím, jak to má s kvalitou obrazu.
Předem díky za reakce.

Karel
kentaur6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 11. 2017 08:52

Já mám bohužel (samozřejmě) tu Hoyu - prokletý maximalismus.

Mám ji na 12-32 od Panasonicu, a funguje velmi dobře.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 16. 11. 2017 09:49

Zrovna polarizáky jsou náchylné na kvalitu zpracování jako snad žádné jiné filtry. Systémové filtry od Haidy jsou fajn, ty levné šroubovací jsou vcelku shity.
Pokud nejsi bohatý, neutrácej za levné věci, focení je drahý koníček, nevyplácí se příslušenství kupovat jako třeba hadici k pračce - "ta bude stačit", všechno se to projeví ve výstupu.
Jinak samozřejmě Hoya, když už ne něco lepšího.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pike01 16. 11. 2017 10:05

Číňani se sice pomalu zlepšují, ale je to zatím pořád dost loterie. A pokud nechceš připlácet za "značku", tak bych zvolil české VF (https://www.vffoto.cz/polarizacni-filtr ... -iii-37-mm), které jsou s Hoyou minimálně srovnatelné.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentaur6 16. 11. 2017 10:36

Díky za reakce. Ještě popřemýšlím. Hoya ale asi bude jistota. Má to být vánoční dárek, tak ať to stojí za to. Ještě se kouknu na ten vffoto.
kentaur6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 11. 2017 12:09

Jsem zastánce lepších filtrů, mívají lepší antireflexní vrstvy, případně oleofobní, jsou méně náchylné na škrábance atd., tudíž se dá očekávat delší životnost. Na druhou stranu jsem za svou "kariéru" fotografa vyzkoušel mnoho CPL včetně různých levnějších variant a nikdy jsem neměl pocit, že by i ty levné filtry byly špatné. CPL není příliš platný při focení proti slunci, takže antireflexní vrstvy zase tak nevyužiješ, v tom hlavním - polarizaci světla a barevné neutralitě - jsou si všechny CPL prakticky rovny.
Pak je tu druhý faktor, kupuješ filtr na seťák, který není nijak zázračný, a možná ho časem vyměníš za jiný objektiv. Z toho důvodu bych spíš volil levnější základní filtr dobré značky - Hoya, Kenko, Marumi, Vffoto atd. Japonské filtry (Hoya, Kenko...) se dají dobře koupit přes ebay z HK nebo od číňanů v GB (dodání do několika dní). Ceny bývají daleko nižší než oficiální dovoz.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 16. 11. 2017 12:55

A shnít ti mohl do pěti let i B+W za 5 litrů, ale už se prý zlepšili. :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentaur6 16. 11. 2017 13:41

Zatím vyhrává asi ten VFFOTO za 956,-. Máte pravdu, že se nevyplatí kupovat něco levného, ale zase nic drahého, když je to na seťák. Tohle myslím bude zlatý střed. VFfoto si chválil i Ondřej Neff, jen jiný průměr. Koukám na jejich stránky a mají tam asi chybu. Při objednávce se nezobrazují možnosti platby a nebo dodání, ať klikám na souhrn údajů, vaše údaje a podobně. Budu jim muset napsat.
kentaur6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 16. 11. 2017 14:30

Dolgor píše: Japonské filtry (Hoya, Kenko...) se dají dobře koupit přes ebay z HK nebo od číňanů v GB (dodání do několika dní). Ceny bývají daleko nižší než oficiální dovoz.


to je sice pravda, ale je to risk, zrovna Hoya je postižená tím, že se přes ebay a levné eshopy hodně prodávají padělky (můžete si ověřit na google "fake hoya filter")
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 11. 2017 17:44

Je fakt, že je třeba si dávat pozor a nakupovat jen od důvěryhodných obchodníků. Nedávno jsem koupil jeden Hoya HD CPL přes ebay z Británie, cena cca o 25% nižší než nejlevnější tady a filtr se zdá být originální.
Dolgor
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků