Výběr objektivu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ivet.05 28. 10. 2017 11:27

Dobry den, chtěla bych si pořídit Nikon d3400, chtěla bych fotografovat rodiny v ateliéru i exteriéru, plus svatby. tak bych se chtěla zeptat jaké objektivy pořídit. přemýšlela jsem o tomhle: Nikon AF 50mm f/1,8 D NIKKOR. chtěla bych ještě jeden do 6000. Moc děkuji za rady
Ivet.05
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DUDISKO 28. 10. 2017 12:01

d3400 objektívy.. a fotiť svadbu.. uf.. no už by som si netrúfol . ale OK..
50tku by som asi nebral.. skôr na začiatok toto + svetelný zoom
ale toto by mohlo byť OK - n35 1,8
https://www.tpd.sk/nikon-35mm-f-1-8g-af ... kor-p44411
50je vlastne s cropom portrétny objektív..
na svadbu skôr širšie.. možno ešte niečo širšie.. ak myslíme fotky celej svadby nie len portréty niekde vonku..

no najlepšie si myslím ak budeš dokupovať sklá a budeš sa tomu venovať, tresol by som sa po vrecku a kúpil sigmu 18-35 1,8
https://www.k24.sk/product/214365/Elekt ... PSIGOB1835
viem.. cena je brutus.. ale vyhneš sa skúšaniu a minieš v konečnom dôsledku menej..asi ti to dobre nevysvetlím ale tento zoom na svadby využiješ naplno je bez kompromisov.. ak bude dobré ostriť..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod El Vigo 28. 10. 2017 23:55

kup si řadši Nicon D5200 a Tamron 17-50 a 35mm 1.8 (Tamron radši než Nikon DX)

Tamron 70-300 vr ok
El Vigo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 29. 10. 2017 21:07

Zdravím,

1) Nikkor AF 50/1.8 D Vám nebude na Nikonech D3x00 a D5x00 ostřit, je to starší sklo a s těmi umí ostřit Nikony D7x00 a vyšší řady. Potřebujete objektivy s vlastním motorkem, u Nikonu mají označení AF-S.

2) jak už někdo poradil, koupil bych Nikkor AF-S DX 35/1.8, malý lehký levný a slušně ostrý sklo, univerzální ohnisko.

3) Sigma 18-35/1.8 je možná super, ale roubovat ji na D3x00 mi přijde jako pěkná prasárna, ten objektiv váží 810g, nehledě na to že pro spolehlivé ostření nemají levné Nikony dostatečně dobrý ostřicí modul, nebál bych se u D7200, D500...

4) myšlenku fotit takovou zodpovědnou věc jako je svatba úplně tím nejlevnějším co je na trhu, to snad ani nebudu víc komentovat, je vidět že nevíte do čeho se pouštíte.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 30. 10. 2017 05:31

Jen pro úplnost - bez externího blesku se zejména na svatbách neobejdete, tedy pokud ho ještě nemáte, určitě bych se po nějakém podíval, buď starší třeba SB-800 nebo novější alespoň SB-700. Bez něj na svatby ani nepomýšlejte. No a pak to bude učit se, učit se, učit se. Nejlépe od zkušenějšího kolegy třeba jako druhá fotografka na svatbě. Hlavně se nepouštět do větších akcí hned sama. Na druhou stranu, klienti si za ten výsledek často mohou sami, když šetří tam kde se šetřit nemá.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 30. 10. 2017 10:25

Ja by som videl potreby na svadbu 10-22 + 35 + 85. A dve telá s bleskami. To ako ten najnižší základ...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 30. 10. 2017 10:44

Já jsem teda dal svatbu i na jedno tělo, ale je to teda vopruz zejména pokud je člověk bez zoomu a má točit 24mm 50mm a 85mm.

Co se jedná o objektiv, tak 35 dx je jasná volba. Pokud je vůle to dělat na nějaké vyšší úrovni, tak se řadě 3000 úplně vyhnout. Pětkovou řadu bych bral jako minimum a sedmičkovou jako rozumnou. Svatbu bych si hodně rozmyslel, je to asi nejzodpovědnější disciplína. Ale možná všichni malujeme čerta a slečna má prostě oko a pošle to tam rovnou...
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 30. 10. 2017 10:55

Někteří tu sebereflexi fakt nemají, jen co je pravda. Představte si zedníka, který se v předvečer stavby vašeho domu na internetu ptá, jestli mu bude stačit fanka od vientamce za pade. Vidíte dva paradoxy v jednom? Neví, co potřebuje ke své práci a ještě to chce 0chcat tím nejlevnějším. Toto se vám vrátí, v každém řemeslu.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2017 13:11

Já osobně bych v žádném případě nešel fotit svatbu bez následujícího vybavení:
1. tělo vyšší třídy alespoň D7x00
2. světelný základní zoom s vyzkoušenou přesností ostření, tedy Nikkor 17-55/2.8 nebo 16-80/2.8-4
3. portréťák, něco jako 85/1.8
4. spolehlivý externí blesk
5. záložní tělo nebo záložní foťák (D3x00 může být záložní, ne hlavní)
6. 2-3 karty a notebook nebo databanka, kam ihned stáhnu fotky jakmile můžu
Fotil bych RAW + JPEG, uklidnil by mě druhý fotograf.
Reportáž jako je svatba, bych prostě bez zoomu fotit nešel. Jsou tam rychle po sobě jdoucí neopakovatelné akce a to prostě nohama s pevným sklem uběhat nejde tak, aby byly záběry optimální. Pokud by měl člověk široké sklo, tak sice bude mít zachycenou celkovou atmosféru se svatebčany a s výzdobou svatební síně, ale nebude mít novomanžele v detailu při všech důležitých okamžicích. A pokud by to přeci jen fotograf dosprintoval rušíc tím obřad, bude mít novomanžele v detailu deformované širokáčem jako když se fotí mobilem.
Pokud bude mít naopak krátký teleobjektiv, bude mít ty detaily, ale na fotkách nebude jasné, zda se obřad odehrával na radnici, v kostele, v obýváku nebo v kravíně.
Normálním objektivem (50mm eq, tedy 35-kou na DX) lze se svižnýma nohama plus mínus zachytit jak prostředí, tak i jakš takš detail, ale široké záběry budou málo široké a detailní málo detailní. Takováhle reportáž ze svatby chce fakt něco jako full frame + 24-70/2.8.
To by se nemělo šidit. Lze to i DX-em, ale ne seťákem bez blesku nebo nejlevnějšími pevnými skly. Když pevnými skly, tak si umím představit dvě full frame těla, na jednom 24/1.8 nebo 35/1.8 a na druhém 85/1.8 a střídat, proč ne?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 30. 10. 2017 13:26

Tome, bohužiaľ hafo obradných miestností sú kamrlíky, kde je širokáč nevyhnutnosť. Hovorím z vlastnej skúsenosti, keď som obrad fotil nalepený chrbtom na stenu. Štandardný zoom by bol tak na tváre a polovice postavy...
Ono to fakt nie je jednoduché.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 30. 10. 2017 19:14

FoE, bez urážky, ale kolik těch svateb máš za sebou, viděl jsem i svatbu focenou na D5000 + 35 f1.8 a 50f1.4 a fotky byly super, jen to chce mít oko.

Notebook a databanka jsou overkill. Záložní tělo je fajn, ale ne must, externí blesk je fajn, ale není úplně nutný. Svatba (co se týká klíčových okamžiků) tak je docela dobře odhadnutelná a nalajnovaná, odfotit to je makačka, ale není to úplný chaos.

Nevím jak ty, ale já jsem moc svateb nenafotil a i tak bych si vystačil se skromnějším vybavením. Ty popsané body bych já bral jako ideální, ne entry sestavu.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2017 23:37

Mikeczcz: fotím řadu oficiálních akcí, svatby vždy jako druhý fotograf s tím, že jsem se svými fotkami většinou byl úspěšnější, než první fotograf právě proto, že jsem si mohl vybírat záběry a nedělal jsem všechny povinné věci. No a právě proto, že jsem viděl hodně fotek od profesionálů prvních fotografů, které řekněme šly udělat o dost lépe, když budu hodně tolerantní, tak právě proto jsem napsal tu "minimální výbavu" proto, že jsem přesvědčen o tom, že svatba má být podstatně lepší řemeslné dílo, než běžná reportáž z besídky v kulturním domě. Ale taky nejde jen o tom, jak nějaká D3x00 či D5x00 fotí, ale také o to, že uvnitř je to z levnějších součástek, než třeba D7200 či dokonce D300, D500 (pokud se budeme bavit v rámci DX), no a riziko, že se to na potvoru vysype, je prostě větší.
Kdysi mně jeden servisák ukazoval rozdíl mezi low-endem a profi tělem, které mají "stejný výstup", uvnitř. To člověk nemusí být technický talent, aby chápal, že něco drží pohromadě spíše se štěstím.

bob222: tak jsem asi měl štěstí, že ty kamrlíky na ultraširokáč jsem nezažil. Vono taky 15-18mm eq je na focení skupiny lidí občas horší než nic. :-D Zvláště lidi na krajích musí být hodně splachovací když to pak vidí. No a externí blesk s 15mm eq taky nic moc, ovšem já stejně používám Lumiquest, takže to jde, ale napřímo s 15 mm eq. bych asi neblýskal.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 31. 10. 2017 05:41

Mikeczcz: bez urážky, ale tebou vyjmenovaná situace a sestava spoléhá hodně na štěstí. Jako druhej fotograf si můžeš dovolit mít jedno levné DX tělo bez blesku a k tomu pár nejlevnějších pomalých objektivů. Jako hlavní fotograf je to hodně nezodpovědnej hazard. Což samozřejmě nevylučuje, že fotograf má oko, štěstí na prostory, žádný zapeklitý situace a žádné selhání techniky, pak je klidně možné, že low-cost sestava v rukou někoho kdo má oko, může trumfnout nejednoho profi fotografa s výbavou za statisíce. Kolikrát žasnu, co jsou schopni někteří rádoby profi fotografové prezentovat na svém webu a co si za to řeknou. Takže ano, je možné, žes viděl krásný fotky z low-end sestavy a klidně i bez blesku, ale to byla ideální situace. Když jdeš fotit svatbu, musíš počítat s nejhorším. Někteří to zlehčují a poučí se, až se něco stane.
Naposledy upravil Almik dne 31. 10. 2017 05:42, celkově upraveno 1
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 31. 10. 2017 05:42

Tome, s tými 15mm súhlas, ono ide skôr o potrebu 18-24 eq. Ale je pravda že v kostole a ak farar dovolí aj behať okolo oltára to nepotrebuješ.
A o tom to práve je, byť pripravený na nečakané.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 31. 10. 2017 07:44

FoE: to co jsem zmínil na začátku je extrémní případ, ale slečna co tim fotí udělá 15 svateb za sezónu, takže to očividně jde.
Já bych do toho nešel, ale říkat, že nenafotím svatbu bez notebooku je prostě hovadina.

Almik: v zásadě to samé, přijde ti, že bez těch 6 bodů co vyjmenoval FoE nemáš šanci nafotit svatbu?

To co popsal FoE samozřejmě dává smysl, ale ne jako Entry sestava
Mikeczcz
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků