Výběr objektivu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 31. 10. 2017 08:10

"Almik: v zásadě to samé, přijde ti, že bez těch 6 bodů co vyjmenoval FoE nemáš šanci nafotit svatbu?"
Ale my se přeci nebavíme o tom, jestli něco něčím jde, ale co je adekvátní a zodpovědné vzhledem k situaci.
Pochopitelně, že písek nemusíš vozit náklaďákem, že ho dovezeš i v kufru Fábie pokud pojedeš 100x, pokud to přeženu do extrému.
Já jsem seznamem svých bodů vyjádřil to, co považuji za zodpovědné k tomu, abych dělal takovou práci. Používat na to entry-level prostě nepovažuji za zodpovědný přístup. Stejně jako - jak tady někdo napsal - používat čínské nářadí z Baumaxu na stavbu baráku. Jde lecos, i opakovaně, ale přesto to nebudu považovat za standard.
Pokud zákazník chce nafotit svatbu třeba za 1500 Kč, no tak holt si tím vybral, že mu to někdo nafotí ajfounem, ale pokud si někdo koupí low-end foťák, posbírá zkušenosti na diskuzi a pak sebere práci profesionálovi se zkušenostmi a kvalitní výbavou tím, že nabídne 5x nižší cenu a ještě dělá ramena (nikomu konkrétnímu to nepřipisuji), tak to prostě není O.K. Nemyslím, že by měl diletantismus ekonomicky vítězit.
Když jsem mnohokrát slyšel od cílových příjemců fotek, že jsem udělal mnohem lepší fotky, než profík, tak jsem pokaždé řekl, že je to proto, že jsem si vyhrál s pár záběry a nemusím dělat povinné fotky pro všechny a že kdybych musel dělat denně povinné záběry, tak by kvalita šla taky dolů. A řekl jsem to i tehdy, když jsem byl přesvědčen, že to profík spatlal hůř, než bylo nutné. Ale nedělám třeba 10 promocí týdně jako oni.

-- 31. 10. 2017 08:18 --

A k tomu notebooku. Letos na dovolené mně klekla karta. Jedna ze dvou, co mám s sebou. Přišel jsem pouze o 5 záběrů z cca 600, protože každý večer kopíruji na notebook. Když fotím na akci s firmou, se kterou spolupracuji, běžně v půlce přepnu na druhou kartu ve foťáku, tu první podám kolegovi a "Hele, stáhni to pro sichr a můžeš se hned kouknout." A to mám dva sloty, ale nepoužívám je jako mirror z několika zásadních důvodů. Jeden je zpomalení, druhý je ten, že druhý slot mívám více zaplácnutý videem.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 31. 10. 2017 09:16

Almik píše:Jen pro úplnost - bez externího blesku se zejména na svatbách neobejdete, tedy pokud ho ještě nemáte, určitě bych se po nějakém podíval, buď starší třeba SB-800 nebo novější alespoň SB-700. Bez něj na svatby ani nepomýšlejte. No a pak to bude učit se, učit se, učit se. Nejlépe od zkušenějšího kolegy třeba jako druhá fotografka na svatbě. Hlavně se nepouštět do větších akcí hned sama. Na druhou stranu, klienti si za ten výsledek často mohou sami, když šetří tam kde se šetřit nemá.

To neni pravda. Ja jsem toho dukazem.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 31. 10. 2017 09:38

Mikeczcz: Šance tam je vždycky. Slečna prostě zatím neměla smůlu :-) ...má ta slečna někde webovky, že bych se mrkl na její tvorbu? Hodíš link?

-- 31. 10. 2017 09:43 --

chel: pokud vím, tak ty fotíš na fullframe, ne? Tady se bavíme o low-cost DX řešení. Jak jsem napsal výše, může být svatba, kde ten blesk fakt není potřeba, ale v mnoha případech je více než vhodný. Ono to nějak jde i bez blesku, ale samozřejmě pak hodně záleží na umu fotografa a taky hodně na tom, co očekává za danou cenu zákazník.
Jak napsal FoE, neříkám že to nejde, ale fotograf by ke svatbě měl přistupovat zodpovědně, tak jako by to byla jeho vlastní.
Naposledy upravil Almik dne 31. 10. 2017 09:48, celkově upraveno 1
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 31. 10. 2017 09:47

Almik, hodím ti SZ, nerad bych, aby se tu zase někdo rozebíral osobně jako tehdy bambousek.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 31. 10. 2017 09:50

Almik píše:Jen pro úplnost - bez externího blesku se zejména na svatbách neobejdete


To neni jen prehnane tvrzeni, to je primo klamave tvrzeni. Ackoliv jsem jej u sebe mel, tak u posledni svatby jsem blesk nepouzil ani jednou. Za coz z male casti muze rovnez pruzny RAW z D610. Pochopitelne nepouzivam objektivy nad f/2.8.

Edit: slovo neobejdete imho znamena rovnez nejde. A pouzit blesk tak, aby to vypadalo dobre, je mozna tezsi, nez jej nepouzit vubec. Pro zacatecnika.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 31. 10. 2017 09:54

Okey, nebudu to ventilovat veřejně, o koho jde. Jen bych se rád mrkl. Předně, nejsem profík, jen zodpovědnej amatér, co se občas nechá k něčemu ukecat.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 31. 10. 2017 09:56

ondrasheq píše:Toto se vám vrátí, v každém řemeslu.

Ani ne. Zvorana stavba treba spadne a je maler. Ale i "nepovedena" fotka se muze (nekomu) libit.
A zahy dodavam - bohuzel.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 31. 10. 2017 09:57

ForeignerOnEarth píše:Já osobně bych v žádném případě nešel fotit svatbu bez následujícího vybavení:
1. tělo vyšší třídy alespoň D7x00
2. světelný základní zoom s vyzkoušenou přesností ostření, tedy Nikkor 17-55/2.8 nebo 16-80/2.8-4
3. portréťák, něco jako 85/1.8
4. spolehlivý externí blesk
5. záložní tělo nebo záložní foťák (D3x00 může být záložní, ne hlavní)
6. 2-3 karty a notebook nebo databanka, kam ihned stáhnu fotky jakmile můžu
Fotil bych RAW + JPEG, uklidnil by mě druhý fotograf.


Nikde tam nečtu nic o zodpovědnosti apod. Mě to zní jako bys hodil foťák do pole ve chvíli, kdy zapomeneš doma notebook a považuješ za nekompetentního kohokoliv bez zoomu.

Zkušenosti jsou jiná písnička a bez kopy zkušeností to nedáš, ale to se ke gearu vztahuje jen částečně. Já jsem o tom nikde nepsal.

Z mých zkušenosti jako svatebčana jsem viděl jenom jednoho fotografa, který splňoval tvoje "desatero" (jestli měl ntb nevím) a udělal suveréně nejhorší fotky.

Sestavy jako 1DX + 24f1.4 + 50 f1.4 + 85f1.2, nebo Fuji X100F + XE2 + a pár pevných skel, nebo ta D5000 + dvě pevná skla, přinesly řádově lepší fotky.

-- 31. 10. 2017 09:57 --

Almik píše:Okey, nebudu to ventilovat veřejně, o koho jde. Jen bych se rád mrkl. Předně, nejsem profík, jen zodpovědnej amatér, co se občas nechá k něčemu ukecat.

Máš to tam
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 31. 10. 2017 10:36

Já teda s Almikem souhlasím.
Čte vůbec někdo co píše? Vždyť mluví o DX řešení, nikoli FF.

Kdysi jsem fotil svatbu crop DSLR a jen pomocí interního blesku. A bylo to pěkně o hubu. Jen to čekání na nabití po každé fotce bylo o nervy. Nehledě na to že světlo z blesku šlo přímo. Bez blesku to ale nešlo vůbec. Byla to zámecká hala, osvětlená obvyklým způsobem na konání svateb.
V interiéru na crop bez ext. blesku bych teda nikomu nedoporučil. Ono to sice jde, snímače už jsou dneska dál, ale stejně je to jak drbat se pravou rukou za levým uchem.
Naposledy upravil feanoor dne 31. 10. 2017 10:43, celkově upraveno 1
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 31. 10. 2017 10:42

PL: nemyslel jsem to paušálně, ale vzhledem k výbavě, kterou paní zamýšlí pořídit. Pokud máš fullframe + světelný sklo, můžeš si leccos dovolit i bez blesku a je pravda, že použít blesk tak aby to bylo ku prospěchu, není kolikrát snadný úkol, nebavím se samozřejmě o bleskání napřímo.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 31. 10. 2017 11:20

A tazatelka je kde vlastně? :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 31. 10. 2017 11:22

Sorry jako, ale radsi budu mit na fotce trochu vic monochromatickeho sumu (viz argumentace DX formatem), nez zabitou atmosferu pridanym umelym svetlem - bleskem.
Stejne si ty reportazni zabery asi nikdo netiskne na A4+, ale skonci v nejlepsim pripade jako pohlednice v albu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 31. 10. 2017 11:25

hoax:
Tazatelka? Nevykecává se na diskusích a radši fotí.

Koupila si D850 a Nikkor 24-70/2.8.
A ještě ušetřila za externí blesk.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 31. 10. 2017 11:50

PL: sorry jako, ale na blesk existují i barevné filtry, dá se odrážet od stropu, stěn, dá se odpalovat externě, však to jistě znáš... nikde netvrdím, že se má bleskat napřímo bezmyšlenkovitě na základní ISO. Já to třeba obvykle dělám tak, že když mi vychází bez blesku řekněme ISO 6400, tak s bleskem a stejným časem/clonou nastavím třeba ISO 1600, podle dominujícího okolního osvětlení zvážím použití barevnýho filtru na blesk (s ohledem na barvu stěn/stropu) a snažím se bleskat pokud možno nepřímo. A obvykle nemůžu říct že by ten blesk zabil atmošku, jen trochu vytáhne stíny, přitom přirozený osvětlení je stále dostatečně zachovaný.

"Stejne si ty reportazni zabery asi nikdo netiskne na A4+, ale skonci v nejlepsim pripade jako pohlednice v albu." - na to nemůžeš spoléhat.

hoax: Kdo ví jestli se tazatelka ještě zapojí do diskuze...
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 31. 10. 2017 12:20

Ja bych to tu zabalil, ak sa tazatelka neozve. zbytočné sa hádať.
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků