Prosím o radu s výběrem obketivu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dj wenec 22. 5. 2017 17:55

Hezký den všem,

již dva roky vlastním zrcadlovku Canon EOS 100 D. K tomu jsem zakoupil základní objektiv Canon 18-55 STM a Canon ES 50mm F/1,8 STM. Rád bych vyměnil 18-55 za něco kvalitnějšího, nelíbí se mi jeho kresba a pomalost ostření. Doporučili byste mi něco vhodného a ne moc velkého (teleobjektiv nechci tahat).

U toho portrétového objektivu se mi velmi líbí kresba, rychlost ostření, výborná světelnost.

Bylo by případně možné objektiv někde vyměnit + doplatek?

Děkuji moc za rady
dj wenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dj wenec 23. 5. 2017 07:17

Nikdo nic?
dj wenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 23. 5. 2017 08:16

A co bys čekal? Máš nějakou představu, kam se chceš posunout? Co fotíš? Jaký máš rozpočet? Tušíš, k čemu je dobrý teleobjektiv a proč je (obvykle) velký?

Jinak klasické doporučení je nahradit seťák Sigmou 17-50/2.8, případně Tamronem, který je levnější, ale o něco horší. Pokud máš víc peněz, můžeš řešit něco jako Sigmu 18-35/1,8. Seťák prodej v bazaru, možná ti ho protihodnotou nějaký prodejce vezme, ale nečekej, že dostaneš nějakou zásadní sumu. Počítej s tím, že tu Sigmu bude možná potřeba nechat seřidit, aby ti ostřila s tím tělem přesně, ale to ti v servise udělají na počkání, resp. přes noc.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dj wenec 23. 5. 2017 14:41

Nechci do toho zbytečně vrážet moc peněz, nebráním se i bazaru. Tak nějak do 10 - 12 tisíc Kč. Budu fotit hlavně svého syna a manželku, v bytě, na oslavách a občas i v přírodě. Krajinu moc nefotím.
Teleobjektiv asi slouží pro focení vzdálených objektů a asi i dokáže dobře "rozmazat pozadí". Moc toho o focení nevím, nicméně si dokážu zrcadlovku nastavit v manuálním režimu podle toho co fotím a za jakých světelných podmínek.

Případně mě ještě napadlo se zbavit obou objektivů a koupit jeden pořádnej, nahradila by ta Sigma ten portrétový?

Mohl by si mi prosím Tě více rozvést to seřízení objektivu s tělem? Co se přesně dělá? Mám si takto nechat seřídit i se stávajícím objektivem 50 mm?

V.
dj wenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod standavfr 23. 5. 2017 17:02

Udělej pro sebe něco a nastuduj si trochu teorii,nikomu se asi nebude moc chtít rozepisovat všeobecně známé věci.O té sigmě 18-35 art je tu samostatné vlákno.Jestli nepotřebuješ zoom tak je výborná palačinka 24/2,8 stm a je za pár korun.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 5. 2017 17:25

18-35 bych doporučil někomu, kdo přesně ví, co chce a proč. Je to spíš speciální sklo než základní zoom a je taky dost velký, potenciálně problematický v autofokusu a s největší pravděpodobností nebude stačit jeho rozsah.

Kup Sigmu 17-50/2,8 OS HSM nebo Tamron 17-50/2,8 VC, případně zkus bazarový Canon 17-55/2,8 IS USM. Jsou to světelný základní zoomy s praktickým rozsahem a rozšíří ti možnosti focení v interiérech + už dokážou rozumně separovat od prostředí. Já jsem na DX Nikonu používal Nikkor 17-55/2,8 a byl jsem spokojený maximálně. Fotí to nějak takto:
https://www.flickr.com/photos/dolgor/26 ... 396706193/
https://www.flickr.com/photos/dolgor/26 ... 396706193/
https://www.flickr.com/photos/dolgor/11 ... ateposted/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dj wenec 24. 5. 2017 08:11

Ta Sigma 17-50 by mi kvalitou fotek nahradila tu padesátku'?
dj wenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 24. 5. 2017 08:41

Nenahradí. 50 STM bych si v tvém případě určitě nechal, zvlášť při jeho ceně.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 24. 5. 2017 09:11

Dolgor: ukazovat výstup Nikkora 17-55/2,8 za téměř 50 tis. a analogicky k tomu doporučovat Sigmu/Tamron 17-50/2,8 za pětinu ceny? Taková ne neobvyklá cesta jak zmást nepozornýho začátečníka, to sklo je jiná liga, přestože je to rozsahem i světeleností totéž.
Tazateli se nelíbí rychlost ostření Canona - tak to by s tím Tamronem taky nevyhrál.
Doporučuju zmapovat, co by se ti mohlo líbit a pak si to jít vyzkoušet do obchodu, něco si nafotit, doma v klidu porovnat a udělat si závěr. Jinak dopadneš jak já se 16-85.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 5. 2017 13:15

To není matení. Nikkor 17-52,8 je objektiv z roku 2003 nebo dokonce 2 a platí se u něj za superodolné profi provedení, býval také podstatně levnější než dnes. Sigma a Tamron 17-50 jsou poměrně nové objektivy, které nezaostávají ani v rychlosti AF ani v ostrosti, v ostrosti jsou spíš lepší. Nikkor má možná trochu hezčí bokeh a zajímavější charakter, ale bez přímého srovnání to člověk ani nemusí poznat.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rammstein 24. 5. 2017 15:21

dj wenec píše:Rád bych vyměnil 18-55 za něco kvalitnějšího, nelíbí se mi jeho kresba a pomalost ostření.
U toho portrétového objektivu se mi velmi líbí kresba, rychlost ostření, výborná světelnost.

Tobě STM seťák ostří pomaleji než padesátka STM? Já to mám teda přesně naopak a rychlost a hlučnost ostření jsou jedny z mála vlastností, které mi na padesátce trochu vadí. Setový objektiv mi ostří bleskově a úplně bezhlučně.
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dj wenec 24. 5. 2017 17:17

To rammstein:

Padesátka ostří neskutečně rychle, to ten seťák se vůbec nechytá. Kolikrát mi to projede nahoru dolů a až pak se chytne.

Tak asi půjdu do té Sigmy, snad s ní neudělám chybu. 50 tisk Kč. za objektiv opravdu dávat nebudu, domnívám se, že bych u svého těla EOS 100 D ani nepoznal rozdíl.

V.
dj wenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aureo85 25. 5. 2017 13:14

Mám tu Sigmu 17-50 na Nikonu D5500, nechal jsem si seřídit front/back focus, když jsem ho kupoval zánovní z druhé ruky. A je to dobrej objektiv s pěknou kresbou a ostrostí. Předpokládám, že u Canonu tomu nebude jinak.
aureo85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dj wenec 25. 5. 2017 17:09

OK, díky za info
dj wenec
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků