Začátečník (ne)nakupuje lepší skla

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 17. 7. 2017 14:27

Ono to není tak těžké a složité, uvědomuju si, že to dělá velká nabídka, člověk má tendenci si vymýšlet. Kdyby na světě existoval jediný objektiv, třeba pevná pětatřicítka a měl bych jí, byl bych šťastný člověk. S focením jako takovým to nemá moc společnýho.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 17. 7. 2017 14:56

Alešak píše:Nazdar,
se mi líbí, jak to má každý jinak nastaveno, co se objektivů týče.
Někteří z vás to mají opravdu těžké a složité :D ...


:tleskani
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 7. 2017 16:29

ondrasheq: pevnou 38mm jsem fotografoval 21 let a nechyběl mně zoom, stabilizace, autofokus, ISO přes 400, live view, LCD displej, dotykový displej, ....
Jenže to není argument, protože dá se lecos lecčíms. Ani auto jsem vždycky neměl a stačívala mně tříkolka a koloběžka, místo počítače jsem měl kuličkové počítadlo. A telefon byl v budce a mobilní byl jen když do něj vrazil někdo vožralej autem.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 17. 7. 2017 16:51

Ondrášek: nyní si na to kápl, vykašli se na na velikou nabídku a
nevymýšlej si, pořiď si tu pětatřicítku, buď šťastný a foť :mrgreen: ...
Také se musím podivovat oponentům Pentaxu, jak stále dokola tvrdí,
že má málo objektivů, což samozřejmě není pravda. Chápu, že člověk
co se focením živí, tak potřebuje skel více a pro různé žánry. Ale běžný
hobík si po většinu svého fotografického života, vystačí s jedním, či dvěma
objektivy. Já jsem šťastný a spokojený fotohobík, protože když vyrážím
za focením, tak s jedním pevným sklem a tím pádem nemusím nic přehazovat
a mudrovat nad zoomem, přiblížit, či oddálit? Nic takového nemusím, jen
si fotím, to co mi dané ohnisko umožní. A to co nevyfotím, to mi nevadí,
svět se nezboří... :lol:
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 18. 7. 2017 16:05

Mě jakoby hrozně se*e když nefotím pro sebe. Já bych si vzal s sebou jenom pevnou padesátku a cvakal si, ale pak banda řekne, vyfoť nás všechny a to bych se mohl propadnout, kdybych vytáhl mobil.

Jinak vzít s sebou jeden pevňák se mi osvědčilo jako taková fotografická etuda. Člověk toho musí zachytit co nejvíc na jedno ohnisko a docela to cvičí oko. Člověk pak nešroubuje zoomem jak smyslů zbavený. Vlastně mám teď první zoom asi po pěti letech a na druhou stranu jsem si docela oddechl, že nemusím pořád přemýšlet co s sebou vzít a co nasadit.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 19. 7. 2017 07:46

Na foceni bandy mám jednoduchý recept jdu od nich dal a 10 lidi úplně v pohodě aniž bych byl od nich kilometr se dá. Když lehneš na zem, mas to i s pěknou bokeh-trávou.

Myslíte, že by se dalo všecko komerčně zvládat pevnou pade na ff? :-) Občas něco širokého sem tam, ale jinak vesměs všecko padesátkou :-O ?
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 19. 7. 2017 11:34

Nejhorší je, když udělají lidi skupinku v malém salónku v hospodě a "Vyfoť nás!".
A ve chvíli, když se rozmázneš o protější zeď a máš to na ekvivalent f=20mm, tak začíná challenge. Vono ty kraje u krajiny udělá to sklo třeba parádní, ale naparáděný dámy u kraje ultraširokého záběru můžou být trošku průšvih, ony pak nemusí mít úplně takový proporce, jak by si přály. No a symetrické nasvícení bleskem ve stylové hospodě s dřevěným stropem na ekvivalent f=20mm je další legrace. No a na řeči "Tohle nejde, to dopadne blbě" jsou odpovědí "Nekecej, takovýmhle profi foťákem?". Takže jsem byl za exota, když jsem je donutil udělat uprostřed malou mezeru a fotil jsem na trošku delší ohnisko vpravo a vlevo nadvakrát a pak jsem to slepil. A fotku na DX(APS-C) 14mm jsem jim u krajů ukázal na místě na displeji, že nekecám, že dámy byly poněkud širší, než by se jim líbilo.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 19. 7. 2017 11:40

To jsem zabíral 14kou na jedné svatbě a úplně to lichotivé nebylo :D Ty kraje to fakt ku*ví. Tak chlapy na kraj, aby měli širší ramena :D
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 19. 7. 2017 12:02

Tak jsem si našel na Internetu fotku foťáku, se kterým jsem fotil nejdéle ze všech přístrojů:
Yashica.jpg

Měl na tehdejší dobu a zvyklosti kompaktů krásnou světelnost f/2.8, jenže to byl expoziční automat a za slušného světla prostě přiclonil. No a naštěstí mně jeden šikovný fotograf tenkrát ukázal fígl jak z toho udělat prioritu clony nebo spíš prioritu plné díry. Co Češi nevymyslí. Zastínit krytkou nebo rukou či sklonit k zemi, až ručička v hledáčku spadne na f/2.8, pak namáčknout, čímž se zamknula expozice. Jenže expozimetr měl v tu chvíli nastavený příliš dlouhý čas, takže s namáčknutou spouští bylo nutné ještě zahýbat tam a zpátky kroužkem pro volbu citlivosti filmu, čímž expozimetr se probudil a dopočetl správně krátký čas pro zamknutou plnou díru. Bylo to skoro na tři ruce, ale šlo to nacvičit. A bylo rozostřené pozadí anebo přepálená fotka pokud toho světla bylo moc na nějakou tu 1/500s. nebo kolik to umělo. Pak jsem později potkal dalšího člověka se stejným foťákem, tak jsem mu nadšeně ukazoval ten fígl a jemu to zamklo expozici, že nešlo domáčknout. A měl vyšší sériové číslo, takže oni to normálně u další série opravili. :-D A to tenkrát nebyl firmware, že, ale elektromechanické součástky.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 31. 8. 2017 09:32

Začátečník nakupoval a koupil si od Nikonu 55-200 VR II. Nebyl velký rozpočet, za to byla velká potřeba udělat si radost. Poměr cena/výkon se zdá být skvělý z prvních testů. Škoda snad jen, že tu Nikon nepoužil pulzní AF-P motor jako v krátkém seťáku.
Líbí se mi, že je superkompaktní a lehký a pokud bych si chtěl významně polepšit, zbývají tu až fullframové 70-200, které jsou s váhou i velikostí v úplně jinde a tahat bych to nechtěl.

A taky jsem zjistil, že s tím neumím fotit :) Totiž překvapila mě (na poměry levných Nikon objektivů) celkem účinná stabilizace, kdy např. na 1/160 i méně spolehlivě udržím 200mm. Ale automatika v P a Av nebere VR v potaz a volí kratší časy a tak mi to i za dobrého světla často padá na ISO 400, 800.
Jak toto při focení statických objektů telezoomem, kdy není potřeba rychlý čas, řešíte? Napadlo mě zatím jen limitovat ho přes max. ISO. Nebo se naučit být pohotový s prioritou času?

Jinak, nákupu předcházela zajímavá story - objevil jsem toto sklo na Aukru za nějakých 4500 s originální clonou a obalem a nikdo nepřihazoval. Prodávající paní jsem napsal, že ho vezmu za 4200 a večer si pro něj přijedu. Souhlasila. Tak dorazím do Dejvic, paní nese objektiv - a hle, ona předchozí generace, VR I (starší, větší, opticky horší, ve všem slabší). Tak jsem přemýšlel, jestli teda neumím číst a co na Aukru vlastně bylo - tak to na místě dohledám a opravdu VR II. Paní mi tvrdila, že tomu nerozumí a jaký že je mezi nimi rozdíl a že to tam napsala nedopatřením.
Tak jsem se rozloučil a dumal, jestli to zkoušela (dokážu si představit, že jiní začátečníci rozdíl mezi VR I a VR II nebudou řešit nebo nepoznají) nebo se čirou náhodou přepsala o římskou dvojku. Každopádně nechat si to poslat do druhého kouta republiky a pak se přes Aukro handrkovat, že se nejedná o přesný typ, bych nechtěl. Tak snad jsem aspoň někoho jiného uchránil. Jsem zvědav, jestli to vystaví znovu a pod jakým označením.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 8. 2017 10:05

Používat AutoISO a zvolit si tam požadovaný nejdelší čas (1/160s?) a nejvyšší povolené ISO. Jen je trošku blbý, že nastavení AutoISO u Nikonů je přes menu. Zapínání/vypínání jde naštěstí přímo přes ISO knoflík + přední roler (D750). Docela bych ocenil implementaci po vzoru Fujifilmu, kde je do AutoISO nastavení přímý vstup přes ISO knoflík, je tam volba intervalu (například ISO 100-800) a tři uložitelné AutoISO varianty pro různé podmínky.

Nikdy nekupuju přes internet bez důvěryhodných fotografií věci.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 31. 8. 2017 11:06

To Fuji řešení vypadá zajímavě. Já to řeším přes U1/2.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 31. 8. 2017 11:10

Jo no, to na D5300 nemám. D7100 by i na toto byla fajn, ale tělo má teď nejnižší prioritu.
Díky za reakce.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 31. 8. 2017 11:16

To nemá D810, D500 ani D5 :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 8. 2017 11:18

Mám tu D5100, tak jsem mrknul na cestu:
Menu - Zelený foťáček - Nastavení citlivosti ISO - Zapnout/Vypnout+nastavení
Jen jsem teda nezjistil, jak to zapnout/vypnout jednodušeji než přes Menu.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků