Jaký objektiv si vzít na Korsiku?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DaciaFan 12. 4. 2017 09:28

Jedu na Korsiku. Chci jen jeden objektiv pro svoje nikoní DX. Rozmýšlím mezi 35 1.8 nebo 18-105. Fotit bych chtěl panorama, hory, pláže, budovy, kytky, prostě všechno. 35 je super ostrá, ale občas mi přijde dost úzká. Ale na panoramata super. 18-105 je hodně pohodlná, celkem ideál, ale zase šero-tma, fotit tím jde jen za slunečnýho dne, což ale bude 70 procent fotek. Co s tím?
DaciaFan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 12. 4. 2017 10:52

Zdravím,

vzal bych oba. Pevná 35 bude dobrá na portréty se svojí nízkou hloubkou ostrosti. Ta 18-105 je zase dobrý univerzál, ideálně doplnit o polarizák - v horách i u moře přijde v hod, protože odstraní odlesky z vodní hladiny a projasní obzor...
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 12. 4. 2017 10:58

Na Korsiku, pokud jedeš jako turista a nevíš co bude fotit a máš místo jen na jedno sklo, bych vzal určitě 18-105. 35 je pěkná na hraní, ale ten univerzální rozsah ti těžko nahradí. Specielně pokud jedeš do hor...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod oldbas 12. 4. 2017 20:51

Je nějaký důvod nevzít si oba? 18-105 je jasnej, budeš potřebovat univerzální rozsah a 35/1,8 tolik místa ani váhy nezabere, abys ho neunesl.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 13. 4. 2017 20:53

Napsal bych něco ze své zkušenosti. Mám 18-105, pak pevnou 16,35 a 85. K tomu externí blesk. Beru obyčejně všechno. Přede dvěma měsíci jsme celá rodina byli 10 dní v Lisabonu a na Azorech. 4 osoby a jen příruční zavazadla. Ale mám chápavou rodinku, která dovolila, aby si tatínek nacpal celé své zavazadlo fototechnikou a oblečení a další nezbytné věci se dají do zbylých třech kufříků. Celkem se to dalo, i když v Lisabonu jsme využili služeb veřejné prádelny. Ale chápu, že pokud jedou třeba jen dva, tak zaplnit jedno zavazadlo fototechnikou je už celkem pěkná frajeřina.

Pokud bych musel výbavu zredukovat, tak nejdříve dám pryč externí blesk a pak 85ku. Dál bych se rozhodoval podle destinace. Pokud je to zajímavá krajina, členitá a s pěknými panoramaty, tak určitě nesmí chybět sklo s širším ohniskem. Nejpoužívanějším pevným sklem u mě není 35, ale 16. Lisabon je krásné město s nádhernými panoramaty, nechat doma široké sklo by byla velká škoda. Azory to samé, jsou to hornaté ostrovy plné nádherných scenérií. I když jsem na Korsice nikdy nebyl, myslím, že s Azorami je to srovnatelné. Pokud bych jel třeba do Londýna nebo Paříže, je možné, že tu 16 bych mohl nechat doma. Umím si také představit, že bych tady fotil jen s tou 35kou.

Takže můj názor je takový, pokud jedno sklo musí zůstat doma, tak v případě výletu na Korsiku nebrat 35ku. Ztratit širší ohnisko by byla škoda. Také je nutné počítat s tím, že času na focení není moc (předpokládám cesty po ostrově) a bude nutné fotit rychle. Ten seťák umí docela slušné fotky a není se čeho bát.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 13. 4. 2017 21:56

Já to mám podobné, na cesty vozím dlouhodobě pevný světelný širokáč (většinou 24, na street, panorama, památky a pláže, úhel záběru na aps-c mi příjde ideální) a telezoom (hory, detaily) a to pokryje prakticky všechny mé potřeby. Někdy beru ještě světelnou padesátku. Pokud jedu vysloveně hory/outdoor, nahrazuji 24 ještě něčím širším, světelnost tu obvykle nehraje až takovou roli (stejně montuju polarizák nebo ND filtr).
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DaciaFan 5. 5. 2017 08:15

Tak jsem po prvním dnu zhodnotil, že pětatřicítka je k prdu. Vůbec nevím proč to mám. To samý padesátka. Asi to všechno prodám i se zoomem a koupím si nějakou novou sigmu zoom a budu spoko... Jinak korsika super, už jsem tam byl potřetí za deset let, doufám že se tam na stáří odstěhuju.

Jinak jsem se rozhodl, že budu fotit primárně do JPG. Zatím jsem to vše bral do rawu a výsledky se snad čím dál tím víc zhoršují :(

-- 5. 5. 2017 09:16 --

Přílohy
_DSC1411 - _DSC1423.jpg
_DSC1401 - _DSC1410.jpg
DaciaFan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pampalabusek 6. 5. 2017 06:38

To vypadá, že by mohla být chyba jinde než v technice.
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DaciaFan 6. 5. 2017 13:48

Ano, mezi fotakem a okem.
DaciaFan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 6. 5. 2017 17:13

Mezi fotakem a okem? Nechapu upresni.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 5. 2017 19:56

Asi chybka v porekadle, medzi foťákom a okom je len špetka vzduchu. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod El Vigo 8. 5. 2017 20:39

vem si nejaky tamron, sigmu 17-50
El Vigo
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků