Polarizák na dlouhém ohnisku

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hranicka 22. 3. 2017 20:36

Zdravím všechny,
jak se vám chovají polarizáky na ohniscích cca 300mm, když fotíte krajinu?
Pořídil jsem jeden z ebaye a ten zhoršuje ostrost - rozlišení je v háji a například kruhové světlo zelipsovatí podle směru natočení. Při zvětšení (např na 10% výřez =3000mm) je už rozdíl víc než značný. :hm
Rovnou to vyklopím, stál asi pade, ale ptám se, jestli např. s hoyou bude výsledek perfektní, nebo bude pokles kvality znát i tam. V některých případech můžu barvy i oželet a použít místo CPL např. červený filtr.
Díky.
Přílohy
DSC06357-1.jpg
s CPL
DSC06356-1.jpg
bez CPL
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 22. 3. 2017 21:14

Omlouvám se, nechci být neuctivý, ale přečti si někde něco o tom, proč polarizák a co a jak s ním. Tedy například co si s ním v těchto podmínkách potřeboval vyřešit. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hranicka 22. 3. 2017 21:33

Toto jsou testovací fotky, resp. ten 10% výřez.
Šel jsem ve dne nafotit krajinky v oparu, přijel domů a komplet všechny fotky rozmazaný.
Zjišťoval jsem proč, když jsem to měl na f11 a ukázal se problém polarizáku. Ta samá značka na krátkých sklech bez problému.

Cílem bylo dosáhnout obrázku lepšího než níže. Ten prošel hromadou úprav právě kvůli mlze, které jsem se chtěl CPLkem zbavit a výsledek kvůli rozmazání nestál za nic.
Přílohy
vesnice.jpg
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 23. 3. 2017 00:00

Puntika si nevsimej, mistni folklor

Muze za to lacine sklo v cinskych smejdech. A cim delsi ohnisko, tim vic se jeho nekvalita projevuje. Kup neco poradneho (aspon Haidu, jestli se ti nechce utracet za Hoya nebo BW) a bude to fungovat i na 300 mm v pohode.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 3. 2017 00:34

Pokud chceš, toho co píšu, si všímat nemusíš. Ale možná přece jen, totiž že s mlžným oparem v rozumné míře polarizák nehne. Tady's celkem správně mířil na ten sytý oranžový, nebo červený (IR ?) filtr. Samozřejmě - barevný posun. Polarizák jen shodí z krajiny našedlý odlesk oblohy. Samozřejmě napsat - "kup si ten nejlepší", to umí každý. To jsi ostatně přece věděl i ty sám. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 23. 3. 2017 09:58

Jak je napsáno, klasický levný šmejd. A zdaleka to nejsou jen polarizáky, ale i ostatní filtry za 1€. Na druhou stranu stojí to co stojí a na nějakém základním zoomu se dají snést a uživatel ani nepozná proč by si měl pořizovat něco za 15 stovek.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 23. 3. 2017 13:45

Před pár lety jsme testovali polarizáky a ND filtry jak ovlivní kvalitu. Canon FF, Hasselblad 100 mm. Všechny filtry ovlivňují kvalitu. Rozdíly byly pozorovatelné při dvojnásobném zvětšení. Značkové (HOYA HD) škodily málo (viditelné na hranách malých objektů), neznačkové hodně (celkové rozmazání, úbytek kontrastu). Perlička: Fader ND LCW (dva polarizáky za sebou) byl za HOYA HD, ale s přehledem před levnými polarizáky. Když polarizák, tak kvalitu.
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hranicka 23. 3. 2017 14:34

Díky Fajkusj, takovou odpověď jsem potřeboval.
U těchhle dálkových fotek si cením každýho pixelu, klidně na úkor barev, jestli kazí i hoya, tak tudy cesta nevede. Jak jsou na tom barevný skla? To červený ještě nedorazilo, ale je to opět čína, začínám mít obavy, jak to zase dopadne. :-/
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 23. 3. 2017 15:02

Brzdil bych, jako pixel peeping by se neměl přehánět nikdy. A APS-C s nějakým zoomem, je trošku něco jiného něž FF, Hasselblad s pevným. To že každé sklo v cestě něco ovlivní je jasné, ale běžně je korekce filtrem důležitější než degradace kvality, proto se taky filtr používá jen tam kde má smysl a ne pořád.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hranicka 23. 3. 2017 15:18

FF odhaduju, že v tomhle leccos odpustí, protože je všechno tak nějak větší a není taková pixelová hustota. Možná se pletu. Ten "pixel peeping" je tu o tom, že chceš vidět vesničku v horách, k tomu ty hory, ale i rozeznatelný jednotlivý domy. Takumar 200 s APS-Cčkem to splňuje, tak proč to kazit.
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 23. 3. 2017 20:24

Jakýkoliv levný filtr, ne jenom polarizační, který je v pohodě na normálním ohnisku se může stát na teleobjektivu nepoužitelným. Čím je ohnisko delší, tím jsou nároky na kvalitu skla větší. Problémy se začnou objevovat kolem ohniska 100mm (EQ.35mm). Podle toho je dobré filtry vybírat. Pokud nepoužívám teleobjektiv, moc se nevyplatí investovat do filtru několik tisíc. Nějaký filtr za 500kč bude v pohodě na širokáčí, nebo záklaďáku, ale na nějakém 70-200 a víc je nepoužitelný. Tam se musí platit. Jak za filtry, tak za stativ.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hranicka 23. 3. 2017 20:45

Jo, u stativu jsem si toho taky všimnul, foukal vítr a ten bazmek začal společně těžkým objektivem tak hezky kmitat do stran, až mě donutil ty tři nohy tak o 15cm zasunout a bylo to dobrý. (vanguard 203ap) :-D
Rozhodl jsem se, půjdu do hoyi. Bude na bezzrcadlo stačit lineár? :-)
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 23. 3. 2017 21:42

Raději cirkulační polarizační. Hoya a Kenko (používám řadu Pro 1D) jsou to samé, obojí vyhovuje. Na 300mm (EQ.35mm) je jen nepatrná zrtáta kresby, je to asi jejich maximum . Nejsou špatné ani vffoto https://www.vffoto.com/vffoto-premium-series-1. Jsou prý kvalitou srovnatelné s B+W, ale za cenu Hoya.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hranicka 24. 3. 2017 19:45

Díky všem,
hoya pro1 objednán, snad nezklame. :-)
hranicka
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků