Sigma @ CP+ 2017 - nové Art objektivy

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod qq_sk 2. 5. 2017 06:18

Ked je dost svetla, skusam rozne hodnoty clony, tento objektiv je opticky naozaj super aj odcloneny, takze skor je asi motivacia aby vsetko potrebne bolo v HO.
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qq_sk 3. 5. 2017 22:00

c7D_sigma135cl18m.jpg
Sigma 135 mm Art na Canon 7D na clone 1.8 - vinetacia lavy horny roh? nemala by byt kedze mensi snimac..
135 mm nie je vela, tak som vyrazil na lov s CROP-telom Canon 7D, no a samozrejme bol problem udrzat aj ked nie prilis rychleho vtaka v zabere..
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2017 15:28

Tahle fotka mne úplně nepřesvědčuje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qq_sk 4. 5. 2017 15:45

ved ja ani nerobim kampan, ze tento objektiv je na vsetko super, aj ked je samozrejme ze clovek co sa foteniu venuje viac, ma talent a lepsi postreh by aj tuto 'prilezitost' vyuzil lepsie ;-)
Cez vikend mozno este pridam nieco z tanecnej sutaze, skoda ze som nestihol krasokorculiarsku sezonu..
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2017 17:30

To není kritika, jen jsem se pozastavil nad pár nejasnostmi:

- Je kalibrovaný AF?
- Kam bylo ostřeno? levé křídlo?
- Jaký byl nastavený režim ostření? AF-C? Jaké další nastavení?
- Je to v režimu kontinuální snímání?
- Je na objektivu nastavené omezení? Třeba 3m-nekonečno?

Co jsem viděl, tak 135/1,8 ostřila s nastaveným omezením hodně rychle, přesnost vypadala bezproblémově. Neznám Canon 7D, nemám představu o výkonu, konzistenci a rychlosti ostření a kompatibilitě se Sigmou Art.

Co se týče té taneční soutěže, nemělo by to být horší, než:

https://c2.staticflickr.com/4/3954/1556 ... 528f_o.jpg
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flayer 4. 5. 2017 20:07

pemar píše:- Je kalibrovaný AF?
- Kam bylo ostřeno? levé křídlo?
- Jaký byl nastavený režim ostření? AF-C? Jaké další nastavení?
- Je to v režimu kontinuální snímání?
- Je na objektivu nastavené omezení? Třeba 3m-nekonečno?


Hledáš problémy tam, kde žádné nejsou. 135mm na cropu je cca 216mm. Už tak musel být problém udržet ptáka v záběru natož ovlivnit, kam fotoaparát zaostří. V tomhle případě se AF chytnul na nejvíce kontrastní část, tedy přechod černá-bílá na sluncem osvětleném křídle, tzn. podle fotoaparátu je zaostřeno správně.
Flayer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2017 20:34

Ptáky fotím opravdu málo, takže nemám moc praxi, ale třeba tohle není žádná raketová věda zaostřit, pokud se Vám podaří toho letícího ptáky dostat do záběru, a to je EQ 450mm:

Obrázek

Pokud vyplňuje celý záběr, tak je fotograf moc blízko nebo ořezává ještě těsněji, než já. Nevidím důvod, proč by se měl AF někam moc chytat, prostě mu zadám požadovaný AF bod a ten si AF drží, divil bych se kdyby to u Canonu bylo jinak. Na křídlo bych nezaostřoval, ale svůj názor nikomu nevnucuji.

Ta Sigma by měla zaostřovat skoro stejně rychle, jako můj Nikon 300/4 PF, tj. kolem 0,5s,proto mne to zajímalo, jak to bylo nastavené.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qq_sk 4. 5. 2017 22:49

bocian_AF.jpg
zvoleny AF-bod
Sigma zaostruje naozaj rychlo, tam problem nie je. Sigma Dock nemam, tak som len vo fotaku nadstavil AF Microadjustment na 5 behom par pokusov, ale na mensiu vzdialenost ako bol odfoteny tento bocian (čáp).
Preletel mi skoro ponad hlavu, dost velka uhlova rychlost (snad som pouzil spravny vyraz), okolo slnka ktore bolo vysoko, ja nepatrim medzi najobratnejsich takze som bol rad ze som ho aspon takto cvakol.
Urcite mohol byt fotak nastaveny vhodnejsie:
Camera Model Canon EOS 7D
Firmware Firmware Version 1.2.1
Shooting Date/Time 2. 5. 2017 14:15:02
Owner's Name
Shooting Mode Aperture-Priority AE
Tv(Shutter Speed) 1/3200
Av(Aperture Value) 1.8
Metering Mode Center-Weighted Average Metering
Exposure Compensation +1/3
ISO Speed 100
Auto ISO Speed OFF
Lens 135mm F1.8 DG HSM | Art 017
Focal Length 135.0mm
Image Size 5184x3456
Image Quality RAW
Flash Off
FE lock OFF
White Balance Mode Auto
AF Mode AI Servo AF
Tracking sensitivity 0
AF area select mode AF Point expansion
AF Microadjustment 5
Picture Style Standard
Sharpness 3
Contrast 0
Saturation 0
Color tone 0
Color Space sRGB
Long exposure noise reduction 0:Off
High ISO speed noise reduction 1:Low
Highlight tone priority 0:Disable
Auto Lighting Optimizer Disable
Peripheral illumination correction Enable(Correction data not available)
Dust Delete Data No
Drive Mode Single shooting
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 5. 2017 19:13

Můj názor na tenhle objektiv je, že má mnohem na víc, než ukazuje ten čáp, že je to ekvivalent mého Sonnaru 135/2, navíc s AF a navíc s rychlým a přesným AF. Skoro určitě bude zapotřebí sladění objektivu a těla, ani SIgma dock nemusí stačit, nemohu vyloučit, že bez seřízení v servisu se to neobejde.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qq_sk 7. 5. 2017 00:29

C6D_135mm_vlavo18_vpravo20v_hf.jpg
vyrezy Canon 6D Sigma 135mm Art na clone 1.8 a 2.0
mozno pre ucely lietajucich objektov by bolo treba poladit objektiv a telo, ale na tej tanecnej sutazi som sa opat uistil ze treba poladit hlavne fotografa..
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 5. 2017 05:34

Fotit portrétním objektivem letící ptáky je extrémní test, je to jako testovat SUV na závodní dráze nebo fotit SPZ vozidel projíždějících rychlostí 50km/h, člověk pozná, jak se to chová v extrémní situaci a na co ten objektiv může použit a jaký může čekat odpad. Sigma 135mm Art si v tomto směru, podle toho, co jsem viděl, vede hodně dobře, je vidět, že zvýšení kroutícího momentu toho jejich motoru pomáhá, stejně jako omezení zaostřovacího rozsahu. Třeba Nikon 105mm f1.4 nemá focus range delimiter a mezi motorem a objektivem má převod, což vede k tomu, že ostření je o hodně pomalejší a na rychlé objekty nestíhá. Sigma se mi líbí více i kvalitativně, je lépe utěsněná, třeba v Nikonu je i na nových objektivech 105/1.4 vidět prach a pokud vím, je uvnitř skupiny skel a v servisu se dovnitř nedostanou.

Na foceni taneční soutěže je Sigma 135mm podle mne ideál, porovnávám to s MF Sonnarem, letícího čápa bych s ním nezaostřil ani náhodou, ale majoretky byly celkem v pohodě, dá se tam předostřit a pohyb není tak rychlý a směrově nečekaný. AF má výhodu, že člověk má více času na kompozici a méně odpadu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 5. 2017 10:20

pemar píše:Fotit portrétním objektivem letící ptáky je extrémní test........

Docela rád bych si přečetl, čím se liší portrétní objektiv od těch druhých. A jaké je vůbec dělení objektivů, jestli podle odborníků (tedy konstruktérů - výrobců), nebo špičkových portrétistů vůbec je. Ještě v nedávné době to bylo (pro portéťák) charakterizováno specifickou kresbou, ale podle toho, jak vypadají některé portréty dnes, už bych soudil jinak. ;-)
Děkuji.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 5. 2017 11:41

Chápu. Jako portrétní objektivy bývají označované světelná skla od 24mm zpravidla do 200mm, které mají vesměs velmi ocenovaný bokeh a kresbu a zpravidla se moc necloní. Takové ty klasické skla typu 24/1.4, 35/1.4, 58/1.4, 85/1.4, 105/1.4 nebo 135/2 mají sice přesné, ale oproti teleobjektivům výrazně pomalejší ostření, například i nový Nikon 105/1.4 zaostřuje 3x pomaleji, než 300/4 PF, o 200/2 nebo 300/2.8 nemluvě. Sigma 135mm Art je rychlejší, než Nikon 105/1.4, ale pomalejší, než 300/4. Svoji roli ale hraje i tělo a verze a naladění.

Já jsem to řešil i kvůli tomu, že APS-C není do tmavých sálů a starých sokoloven ideální, ať již z hlediska šumu a vyšší ISO, nebo v nižší schopnosti oddělení objektu od pozadí. Oboje může řešit buď světelnější objektiv, nebo koupě FF, teď je pro Nikon momentálně lepší nabídka portrétních objektivů.

Mně se třeba líbí portréty z makro objektivů, vesměs dost cloněné, ideálně s nějakým nápadem, u takových fotek se musí pak dost řešit i pozadí, aktuální móda jde ale jiným směrem, extrémní třeba byla ukázka 105/1.4 na Fuji středoformátu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qq_sk 8. 5. 2017 07:48

C6D_135mm_cl22hore_18doleM.jpg
Canon 6D Sigma 135mm Art, hore na clone 2.2 a dole 1.8
Ozajstne americke auto by malo mat nejaky objem motora, pocet valcov a pod., ale pre fotografa to znamena ze ani clona 2.2 nestaci aby bolo cele v HO :-)
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 5. 2017 13:29

Na auta je ta 135mm skvělá, fotím to většinou na plnou díru a vybírám si jeden stěžejní detail nebo linii, v bokehu klidně nechám něco, co dokreslí atmosféru, trochu to podexponovávám:

Obrázek

Obrázek

Toto jsou záběry z jednodenní soutěže elegance historických vozidel, která se konala dnes v areálu středočeského muzea a zámku Roztoky.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků