Sigma @ CP+ 2017 - nové Art objektivy

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2017 05:29

Kam je to proboha zaostřené? Jestli na oko, což bych předpokládal, tak je potřeby korekce ještě větší, než u mne, kde byla -14.

Při té korekci AF jsem si na prodejně připadal jako exot, jak jsem tam rozskládal stativ a připevňoval D500 s objektivem, ale měl jsem to předem dohodnuté a oni tam pro tento účel mají testovací obrazec. Není to ideální, není na úplně přesné nastavení pozice fotoaparátu moc klidu a to automatické nastavení D500 je sice super rychlé, ale méně přesné než Reikan o +/- 2 korekční stupně, což při fotce ze 2 metrů s takhle malou HO udělá rozdíl i to, že je ostré druhé oko nebo je tam malý FF/BF. Každopádně by tenhle kus po koupi musel hned do AWH na seřízení, což mi principiálně vadí, dávat nový výrobek hned do servisu. Opticky je evidentně nejlepší Sigma Art, kterou jsem viděl, 99% fotografů by nepoznalo rozdíl oproti mému Apo-Sonnaru 135/2 a ten AF, pokud by se ho podařilo seřídit (což je velmi pravděpodobné), je obrovským přínosem. Já v té Sigmě (případně Nikonu 105/1.4) vidím částečnou náhradu Nikonu 200/2 (z hlediska vzhledu fotografií, zejména portrétů). Sigma 85mm Art už má jiný look, pro změnu hodně blízký Otusu 85/1.4, cenově "za hubičku", ale na Cameralabs u ní naměřili hodně špatnou konzistenci zaostřování. To je mimochodem i problém Otusu 85/1.4 měl jsem v ruce tři, a ani u jednoho se nedalo spolehnout na potvrzení zaostření, Otus 55/1.4 má ten samý problém.

Chystám se zkusit ten Nikon 105/1.4, můj dosavadní názor je, že je opticky, konstrukčně a kvalitativně horší, než Sigma Art a jediný smysl té koupě by bylo ohnisko, které nemám, lepší kompatibilita s Nikonem a to, že bych Nikonu přispěl v těžkých dobách. Četl jsem porovnání na makofoto od ing. Kortuse, chyběl mi tým pořádný test AF za pohybu, ověření, o kolik horší tam Nikon je oproti Sigmě. Další průšvih jsou krajní body na starších tělech, pan Kortus to též zmiňuje, problém u Nikonu je, že nemá servis jako AWH, který by to uměl seřídit, takže na D7100 mi to nikdy pořádně na krajní body chodit nebude. Nejde jen o korekci, tu bych uměl nastavit i sám, ale i o konzistenci. Jako další přednost u Sigmy Art vidím o hodně lépe zvládnutou aberaci, zejména u fotek na blízko.

Viděl jsem výborné praktické porovnání 105/1.4 vs Sigma 135/1.8 vs 200/2, ze kterého mi Sigma subjektivně připadala blíže 200/2, než Nikon, ale spousta diskutujících preferovala Nikon kvůli bokehu a teplejšímu podání barev.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 21. 5. 2017 07:16

Ten test na Makofoto je fajn. Trochu mě začíná ta Sigma hlodat, akorát k mé 58 by se víc hodila 105mm (ale ta cena) :)
Nikon má podle mě lepší bokeh (i v přechodu mezi ostrým neostrým) Jinak ve všem vede Sigma. To ostření na krajní body, to je klasika, ani mě to nakonec vlastně moc nepřekvapuje. A ty měkčí kraje při vyšších clonách u Nikonu, nemůže to být nakonec i focus shiftem ?

Pemar: Nikon seřizuje i kraje, tzn. globální korekce těla, ale není to zas tak triviální, viz:
viewtopic.php?f=212&t=1229318&p=11546126#p11546126

Stejně, to v AWH seřídí i AF Nikonu? To se mi nezdá. Třeba moje vtipná zkušenost se Sigmou 35mm Art. Na 6D mi tenkrát ostřil úplně mimo pravý krajní bod a vůbec byl AF u Sigmy nespolehlivý, tak jsem to k nim dal na seřízení. Po servisu žádná změna a hlavně ten krajní bod pořád mimo. No a víte co stačilo? Ofouknul jsem několikrát zvenku AF modul a na ten krajní bod to začalo konečně ostřit normálně. Tak jsem si říkal, jestli s tím vůbec něco dělali, protože to, že to ostří jinam, muselo být při seřizování vidět. Tolik moje zkušenost s AWH, co se týče Sigmy nebo ostření, ale třeba nové pogumování na těle udělali fajn :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2017 08:52

Tím focus shiftem to u Nikonu asi bude, čím víc o tom Nikonu přemýšlím, tím více ho vidím jako poukázku na problém. Výroba v Číně, převodová konstrukce ostření přes silonové převody, chronický prach za druhou čočkou, decentrované kusy, focus shift a aberace na blízko, ne zrovna ideální spolupráce s jinými těly.

Já vím, že jsi to o tom seřizování bočních bodů psal, ale asi to nebude dělané v ČR, u golfistů v Nikonu byl problém i při výměně baterie v rámci servisní akce, u SIgmy je zase poukázkou na problém ten reverzní engineering AF, servis Sigmy osobně vyzkoušený nemám, ale má lepší pověst, než české zastoupení Nikonu, bohužel.

Zjistil, že v Megapixelu mají dnes zavřeno, tak to odpoledne zkusím ještě jednou do Foto Škoda, jestli už nemají uvolněnou rezervací na tom Nikonu 105/1.4 a udělal bych stejný test, jako se Sigmou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 21. 5. 2017 09:12

pemar: Mám to potvrzené, dělají to i u nás.
Taky si říkám, než vytahovat stativ v obchodě na AF Tune, to už je rychlejší udělat jednu fotku na 0, druhou třeba na -10 atd. ne? :) A zvláštní, že podle Makofota Nikon ostří rychleji, zatím jsem slyšel opak.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 5. 2017 09:49

Nebude to rychlejší, bez stativu se to podle mne nedá.

Já vysvětlení mám, Sigma byla u pana Kortuse bez zapnutého delimiteru.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 5. 2017 20:12

Tak zítra druhé kolo. Potřebuji najít kus, který nebude mít korekci -14 a zaostří na pokaždé, Když ho nenajdu, zkusím Nikon 105/1.4 a u toho si zase pro změnu dám pozor na focus shift a na zaostřování na krajní body a na pohyb.

A když nevyjde ani to, skončíme ve Style and Interior (to je ta zahradní kavárna vedle Foto Škoda), kde si dám Cabernet Sauvignon a Boeuf bourguignon podávané s bramborovou kaší :

Obrázek

Micina si tam dává Jordi’s, což je prémiová strouhaná čokoláda Jordi’s s 63% obsahem kakaa, bez zahušťovadel a přidané chemie nebo Carlu, což je 60% hořká čokoláda z kolumbijských kakaových bobů, připravená z plnotučného mléka, bez dalších přidaných látek. K tomu zážitek z posezení a z domácí limonády, které připravují čerstvých surovin.

Jako plán na sobotu to zní docela dobře, co říkáte?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 5. 2017 21:25

Ja asi pôjdem fotiť color run - keď teda bude čas.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2017 05:18

Tak to si olep fotoaparát a objektiv, ten prášek by se z toho špatně dostával, byl tu odkaz od MK, jak to ochránil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2017 06:52

Až tak blízko ako kozakm určite nepôjdem :-) na fototechniku som dosť citlivý.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2017 06:55

Tak to bych zvážil, jestli raději nejít na jinou akci, ten prášek zaleze všude a blbě se odstraňuje, zrovna u fototechniky bych měl strach, že se dostane dovnitř a bude problém ho dostat ven. O těsnosti objektivů si nedělám iluze, těla jsou na tom možná o kousek lépe, ale nespoléhal bych na to. Zrovna třeba k těm Sigmám nemám důvěru, ta 135mm Art je prý už utěsněná, ale třeba 50/1,4 Art je na tom podle mne nic moc.

Možná jsem až příliš opatrný, ale zatím se mi opatrnost vždy vyplatila.

Jdu vybírat, dám sem pak pár fotek, jak jsem dopadl a jestli jsem našel objektiv, který pasuje na tu moji D500.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2017 16:31

pemar: tak na color rune som bol, ale fotak som ani nevytiahol z batohu - nemal som to srdce :-) Ten jemny farebny prasok som mal okamzite vsade po sebe + fukal dost silny vietor, no a ked som videl tie zrkadlovky (sice vacsinou zakladne rady a nejaka D7000, csc iba 1x) zaprasene komplet, tak ma oblial pot a fotil som mobilom - som srab :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 27. 5. 2017 16:45

Tak jsem nakonec Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art nekoupil. Dnes jsem si potvrdil názor z minulého týdne, že ta Sigma je opticky vynikající, vykreslí 50 Mpx, prakticky nemá aberaci, je odolná na protisvětlo, aberace je také dobře zvládnutá a má rychlé zaostřování.

Má jen jeden problém, a to je konzistence zaostřování, opět jsem měl pět až deset fotografií zaostřených úplně mimo.

Objekt je v pohybu proti mně, delimiter bez omezení, a najednou to zaostří takto:

Obrázek

před týdnem to bylo za špatného světla, ale dělá to i za dobrého světla, vzápětí se to chytne:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 5. 2017 19:51

pemar: no mal by si si dobre rozmysliet nakup toho správneho objektivu, nie ze ti to bude ostrit ako ta Sigma na Micine. od D500 ocakavam ultimatny AF, tak nech je k tomu aj adekvatne sklo.

ja som zohnal za 350e 20rocne sklo Pentax smc FA135/2,8 (IF) a vysla mi 90% presnost na AF-S a 75% presnost na AF-C. a to ma Pentax "nespolahlivy" AF a sklo je filmove s ostrenim cez srob, AF Adjustment mam uplne vypnuty (135/2,8 = 90/1,8 na APS-C ?? )
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

jasne, zavidim ti ten vyber na Nikon, skoda ze tie skla sa nerobia aj na PK, bral by som ich..
Naposledy upravil lennyl_2 dne 27. 5. 2017 21:20, celkově upraveno 3
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 27. 5. 2017 20:37

pemar: Nějak si to s tvojí D500 asi nesedlo. Zatím jsem velkou kritiku na její AF nikde nečetl. A jak dopadla 105ka ?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 27. 5. 2017 21:11

Tak moja sigma 100-400 si s d500 sadla výborne, af tune mam - 1 a ostrí spoľahlivo ,ale pravda svetelnosť je 6,3 ;-)
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků