Vhodný objektiv pro Nikon DX - nízká hloubka ostrosti

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 22. 1. 2017 11:04

Dobrý den,

chtěl bych pořídit nový objektiv s nízkou hloubkou ostrosti pro Nikon D5200.
Nyní vlastním základní 18-105mm a 35mm f/1.8, který je super, ale v některých případech až příliš dlouhý. Chtěl bych fotit i větší skupinky, menší domácí oslavy, ale i krajinu.

Prošel jsem recenze a nabídku některých e-shopů a vypadly mi z toho následující kousky:
- Sigma 18-35mm f/1.8, který je dle všeho velmi ostrá, nicméně trpí na nepřesnost ostření.
- Nikon 20mm f/1.8 (efektivně 30mm na DX), ten by měl mít srovnatelnou ostrost, dobré výsledky v protisvětle a zřejmě by také splňoval mé požadavky. Novýhodou je průměr filtru 77mm - máte zkušenosti s levnými CPOL filtry Haida (ostrost, barevný posun) a nebo bude lepší si připlatit?
- Nikon 16-80mm f/2.8-4, nicméně zde si nejsem jist, zda-li by na nejširším ohnisku bylo f/2.8 dostatečné, navíc předpokládám, že je třeba trochu přiclonit, aby byla slušná ostrost.Navíc ta cena není zrovna přátelská...

Co byste mi doporučili? Máte zkušenosti s pevnými FX skly na DX? Případně nějaký jiný objektiv?
Děkuji :)
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jadonio 22. 1. 2017 20:53

Zdravím,
pokud bych si měl vybrat z toho výběru, šel bych do Nikkoru 20mm f/1.8. Bez diskuzí. Je to výborné sklo, které člověk docení při přechodu na FX. Myslím, že na fotografování krajiny, rodinných událostí i skupin lidí se hodí i na DX.
Pevná FX skla jsem používal na DX a vždycky to bylo naprosto bez problémů.
Nákup kvalitního FX skla bych vždycky považoval za dobrou investici. Objektiv člověku při rozumném zacházení vydrží věky. Stejně jako kvalitní filtry. Tělo se opotřebovává daleko více, navíc technologicky docela rychle zastarává.
Na druhou stranu musím přiznat, že s nástupem většího postprocesu v PC jsem filtry přestal používat. Ale nejsem krajinář.
Tak držím palce, ať vybraný objektiv dlouho a dobře slouží!
JD
jandokoupil.cz
Jadonio
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 22. 1. 2017 20:59

Na FX k tomuto účelu mám pevnou 24mm f/2.8D (f/2.8 udělá na FX podobnou HO jako f/1.8 na DX), v některých případech bych ale někdy potřeboval něco širšího, čili začínám přemýšlet o 20mm, možná ještě něco širšího. Na DX má kvalitní široká prime skla třeba Samyang - měl jsem jejich 16mm f/2 a za ten cash z toho šly hodně pěkné fotky. Mám tušení, že dělají i 14mm, který je pro FX, měl bys 21mm ekvivalent a ještě by ti zůstal po případném upgradu na FX. Je potřeba myslet na to, že jsou to MF skla, v DX hledáčku je ostření docela kumšt, ale trefit se jde. Na krajinu ale samozřejmě LiveView.
CPL Haida mám (v rozměru 77mm) a je fajn, ale CPL obecně nejsou moc vhodné na příliš širokoúhlé záběry. Dokoupil jsem i redukce na eBay z menších závitů za pár doláčů i s poštovným.
Kdybys uvažoval o budoucím přechodu na FX, šel bych asi cestou 20mm Nikkoru.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 22. 1. 2017 21:47

cokoliv f/1.8 f/1.4 a nebo prejdi na FF treba nejakou jetou D700 z paladixu
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 1. 2017 23:20

Nejdřív bych si utřídil, jestli to má být zoom nebo pevný sklo.
Pevné sklo bych bral Nikkor 20/1,8 G (mám ho na FX a je to vynikající širokáč) nebo 24/1,8 G (víc se blíží klasickému ohnisku 35mm EQ, měl by být ostřejší do rohů na FX, menší průměr).
Zoom: 16-80/2,8-4 jako univerzál od reportáže po krajinu, kde může sloužit díky výbornému rozsahu jako jediné univerzální sklo. Porozhlédnout se po bazarovém Nikkoru 17-55/2,8. Měl jsem ho x let a bylo to moje nejoblíbenější sklo na DX. Bohužel se ale moc nehodí na krajinu, je optimalizovaný na reportážní styl na blízko, nefungují u něj běžné výpočty hyperfokální vzdálenosti, je skoro nemožné dosáhnout s ním ostrého popředí i horizontu naráz. Sigma 18-35/1,8 je určitě fajn na všechno, pokud stačí rozsah a je štěstí na kus s dobrým AF.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 23. 1. 2017 10:13

Když už jsme u tohoto tématu, máte někdo zkušenosti s Nikkorem 20mm f/2.8D? Ostrost, zkreslení atd.?

Osobně mám Déčkové Nikkory raději, protože mají lepší, většinou kovovou konstrukci a nemají tam tu magickou (10) v šipkách (přibližná doba možného úniku kapalin, např. maziva, z objektivu = jeho faktické znehodnocení). D-verze využívám s oblibou od doby, kdy mi na jednom AF-S skle začal pískat SWM motor a objektiv začal velmi zřetelně náhodně BF/FF. Objektiv byl jen 4 roky starý.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flayer 23. 1. 2017 16:00

PalmTungsten píše:Osobně mám Déčkové Nikkory raději, protože mají lepší, většinou kovovou konstrukci a nemají tam tu magickou (10) v šipkách (přibližná doba možného úniku kapalin, např. maziva, z objektivu = jeho faktické znehodnocení).


Co je to zase za troll? "According to a local sales rep, the symbol is required by the Chinese govt to signify the lens won't release any harmful substance, 10-yrs guaranteed." S životností to nemá absolutně nic společného.

Jinak jsem pro Sigmu 24/1.4 Art nebo Nikon 24/1.8 G.
Naposledy upravil Flayer dne 23. 1. 2017 16:29, celkově upraveno 2
Flayer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod koop_deska 23. 1. 2017 16:19

Jsem pro pevný Nikkor 40/1,8
koop_deska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Iamc00l 23. 1. 2017 18:44

vzal bych jen Sigmu 18-35 f1.8-1.8 vlastne ani nic jineho neni
Iamc00l
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pampalabusek 24. 1. 2017 22:47

Koop_deska dobrý tip. 35 je pro něho dlouhý, tak ať vezme 40. :-) Ja bych doporučil zrovna 85...
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 25. 1. 2017 06:41

Děkuji všem za rady, asi to vypadá, že nakonec půjdu do té pevné 20mm od Nikonu. Navíc, pokud bych v budoucnu přešel na FX, zůstane mi.
Procházel jsem si i vzorové snímky od 16-80mm a na 16mm f/2.8 je už hloubka ostroti docela velká.
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 25. 1. 2017 11:56

Mám Nikkora 16-80/2.8-4 i Sigmu 18-35/1.8.
Ten Nikkor 16-80/2.8-4 umožní viditelně menší hloubku ostrosti, než všechny ty f/3.5-5.6 zoomy, které jsem taky léta zažil. Ale určitě to není náhrada f/1.8 skla, proto používám oba objektivy, 16-80/2.8-4 i 18-35/1.8. 16-80 je prostě parádní univerzál, který je použitelný na všechno, jen prostě nemá ty krajní extrémy, ale je to nejuniverzálnější objektiv, který vůbec může na DX existovat. Tvrdím, že je rozhodně univerzálnější, než třeba nějaké 18-200, které limituje ta světelnost a horší obrazová kvalita daleko víc, než jsou limity 16-80-ky. Stále se přesvědčuji, že 16-80 zvládne totéž, co 17-55/2.8, plus mnohem víc k tomu navrch.
Sigma 18-35/1.8 je bezva v tom, že jsou to pevná skla 18/1.8 + 20/1.8 + 24/1.8 + 28/1.8 + 35/1.8 v jednom. A ještě navíc ostřejší na plnou díru, než ta pevná skla. Přinejhorším stejně ostrá. To je prakticky div světa, jak to na plnou díru kreslí v celém rozsahu zoomu. Ale užil jsem si se Sigma dockem, než jsem ji přesvědčil ke kvalitnímu ostření. Ovšem úplně spolehlivé není, člověk si u té Sigmy musí zvyknout, že prostě něco musí smazat. Takže ji používám tam, kde to nebolí, anebo kde můžu cvaknout něco třikrát, kdyby byly dvě blbě zaostřené.

Takže asi koupě 20/1.8 není úplně blbý nápad.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 25. 1. 2017 21:00

Já můžu dát dobré reference na Samyang 16/2, je to velmi dobré a relativně levné sklo. Manuální ostření není na takovém ohnisku velký problém a ve verzi pro Nikon umí automatické režimy. Velmi dobrá kresba, kontrast, barvy, jediné v čem je spíš průměrný tak jsou antireflexní vrstvy. Navíc ohnisko 16mm se opravdu hodí, rozdíl mezi 16 a 18mm je dost poznat. Je to varianta jen pro APS-C, takže pokud se počítá někdy s přechodem na FF, Nikon 20/1.8 bude lepší, Samyang má nově sklo se stejnými parametry mimo autofokusu také, asi o třetinu levnější.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grave80 26. 1. 2017 14:04

Velice podnětná diskuze, pečlivě jsem pročetl a vypadá to, že taky jdu do Nikona 20.
Grave80
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dunde.e 6. 2. 2017 08:19

Prosím o radu, jak je to se světelností, když použiji objektiv FX na těle DX (APS-C Nikon)?
Konkrétně se jedná o objektiv Nikkor 50mm f/1,8G AF-S

Vím, že přepočtené ohnisko na kinofilm bude na DX snímači díky crop faktoru 1,5 větší, tj 75mm. Zachová se však světelnost (min clona)?

Edit: Když tak nad tím přemýšlím, tak si myslím, že se clona zachová a to díky tomu, že obraz je přenášen na snímač, který je ve stejné skutečné vzdálenosti jako by tomu bylo u FX, pouze je rozdíl v tom, že snímač je menší....což je ve výsledku to samé, jak kdyby se udělal z fotky pořízené na FX výřez.....ovlivnění obrázku clonou by mělo být po celé ploše obrázku stejné, tzn clona se nezmění.

Díky za rady.
dunde.e
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků