Zrnka prachu v objektivu - co s tím?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 15. 11. 2016 10:00

Hezký den. Na objektivu AF-S Nikkor 24-120 f/4 jsem si všiml, že mám dvě velmi malá zrnka prachu za úplně zadním členem - při pohledu z bajonetové strany jsou hned za první čočkou. Nevšiml jsem si, že by to nějak bylo vidět na fotkách, ani žádné lokální neostrosti na fotkách jsem neviděl. Má cenu to řešit, popřípadě nechat odborně vyčistit v Nikon servisu? Díky.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 15. 11. 2016 10:03

Pokud to nemá vliv na fotce, tak proč řešit? :)
Prach je všude kolem nás a prach máme všichni v objektivech, i v těch "utěsněných" :)
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 11. 2016 10:31

Pokud jde o prach v objektivu, doporučuju vyhledat Luňákovo zkušenosti s českým Nikon servisem, pak je člověk za pouhá dvě zrnka rád... ;)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 11. 2016 11:11

Dvě velmi malá zrnka u používaného objektivu? Jako vážně?
Dám ti jednu radu do života fotografa. Nikdy, opravdu nikdy se nedivej skrz objektiv do protisvětla, zejména tou stranou u bajonetu :)
Samozřejmě to ber s mírnou nadsázkou, určitě to neplatí při koupě skla z druhé ruky, kromě prachu se může vyskytnout i plíseň a to už může dělat při focení neplechu.

T-lama: ty také (stejně jako Pavlín) neumíš skloňovat?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 11. 2016 11:38

PL: Ne, já to používám záměrně.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 11. 2016 11:59

Nevíš, jaké napsat i/y, chápu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 11. 2016 12:12

...Anebo je jihočech.
K tématu - prach v objektivech, pokud nejsou plně weather-sealed včetně pevného posledního členu, je úplně normální věc. V malém množství neškodí. Dvě zrnka opravdu neřešit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 15. 11. 2016 14:26

Okej, zní to cajk. Cvakat, neřešit 8-)
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Džema 15. 11. 2016 20:24

Toto neries.Par rokov dozadu som bol presne ako ty.
Chytal som paniku ked som videl co je vo vnutry objektivu.Mal som par bezesnych noci :-D :-D Ozaj na to kasli.Zostava sa s tym len zmierit, alebo skoncit s fotenim.Vzdy v kazdom objektive busde nejaky bordel.Kebyze vidis moju sigmu 30 art tak sa zlaknes.a to som vyberal zo 4 kusov a tu co mam bola v najlepsom stave.Vsetko boli funglovky.Je tam toho dost ale apsolutne to neriesim.
To iste nikon 70-200F4, tamron70-200, 2.8, Nikon 16-80, tamron 90 USD, Sigma 18-35, Sigma 24 art.je tam nieco, no a? Nikdy to neuvidis na fotke, ani v protisvetle.Ale je pravda ,ze co mam novu sigmu 50-100 ta je dokonale cista.Asi ozaj velke stastie :-)
Neries to a fotenie si uzivaj :-)
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rafael58 2. 5. 2017 20:44

Mám možnost koupit Lumix 12-35mm f/2.8 z druhé ruky za dobrou cenu, ale nahlodává mě poznámka o "minimálním" množství prachu v něm :) Konkrétně viz foto: https://www.dropbox.com/s/5z9zbqbyk8btj ... 2.jpg?dl=0

Může to podstatně snížit jeho hodnotu? (třeba kdybych ho později chtěl zase prodat)
A druhý dotaz - nějaký tip, jak rychle otestovat, zda/jak se prach projevuje na snímcích?
rafael58
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod El Vigo 8. 5. 2017 20:42

zkus to vyluxovat anebo s tim radši nic nedělej
El Vigo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 8. 5. 2017 22:22

Prach v objektivu většinou ničemu nevadí. Je to spíše psychologická věc, červíček v hlavě. Po 6 letech jsem si nechal vyčistit objektiv Canon EF-S 15-85/3,5-5,6 USM IS. Měl jsme takovou radost, když mi ho za 800kč vyčistily. Bohužel, po týdnu se objevilo nové smítko, a pak další...Neřešit, nedívat a fotit.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků