Jak zupgradovat Nikon vybavu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dusan 3. 11. 2016 09:54

V cervnu jsem tu pokladal dotaz ohledne zmeny fotografickeho vybaveni s dilematem mezi zrcadlovka, bezzrcadlovka, pokrocily kompakt. Dostal jsem zajimave rady k zamysleni, delsi dobu jsem se tim probiral, zatim fungoval na stavajici sestave, nicmene ted behem dvou tydnu uz bych chtel koupit a uzavrit celou situaci.
Dilema se mi ponekud zjednodusilo, protoze uz jsem se v podstate rozhodnul, ze pujdu variantou zachovani stavajiciho tela a upgradem skel.
Duvody pro toto rozhodnuti jsou:

a) bezzrcadlovka neni zasadne mensi a at to pocitam jak pocitam neni cost effective. Ty ceny slusnejsich skel a tel jsou takove, ze bych v tom zahucel za padesat litru a nebyl na tom zasadne lepe nez ted

b) kompakt jsem opustil, protoze jsem zjistil, ze jsem si zvyknul na pohodli zrcadlovky, dobre drzeni, okamzite zoomovani, ergonomie je neprekonatelna. Ted jsem byl v Italii a nejaky turista mi pujcil jeho kompakt s tim, abych ho vyfotil s rodinkou pred vykopavkami a jak jsem odlozil svoji zrcadlovku a vzal jeho kompakt tak jsem si rikal: "proboha co to je, vzdyt se to skoro neda drzet jak je to prtavy, jezisi to musim jako zoomovat nejakou packou?"

c) zmaknul jsem cestu se stavajicim vybavenim i s limitem "small carry on" Wizz Airu, takze s tou zrcadlovkou zvladnu uz asi cokoliv. :-)

Takze stavajici situace je Nikon D3200 (ten zustane, mozna casem prejdu na petkovou radu, ale nic lepsiho ne, protoze to uz je prilis velke), skla nestabilizovany Tamron 18-200 3.5-6.3 a Nikon 35mm 1.8 pro foceni primarne v galeriich a nejake interiery, kdyz si to svetlo respektive jeho absence vynuti.
Zamyslel jsem se nad tim jak fotim a co fotim a zjistil jsem ze naprosta vetsina fotek (98+ %) je v rozsahu 18 - 50 s tim, ze mnohem vice mi chybi sirsi zoom nez, ze bych casto potreboval jit pres tech padesat. Ostatne na dlouhem zoomu stejne ten Tamron dava nekoukatelne vysledky.
Z tohoto duvodu jsem se rozhodnul optimalizovat nejcastejsi rozsah a opustil puvodni myslenku koupit neco univerzalniho jako Nikon 18-140 a misto toho koupit co mozna nejkvalitnejsi rozsah 17-50, coz by mi pokrylo nejcastejsi foceni. Navic v tomhle rozsahu jsou k dostani za rozumne penize objektivy s konstantni svetelnosti 2.8, coz by mi proti Tamronu hodne pomohlo. Delsi rozsah bych pak poresil budget volbou, protoze nema smysl investovat moc penez do neceho co pouziji parkrat za dovolenou, takze uvazuji nad lacinym, nicmene relativne slusnym Nikonem 55-200mm 4.0-5.6G VR, protoze ho lze koupit za par susnu od lidi co prodavaji minimalne pouzite setaky a horsi svetelnost mi nevadi, protoze na dlouhy zoom fotim primarne outdoor a tam neni svetlo obvykle az takovy problem.
To co bych chtel od mistniho osazenstva je zvalidovat, ze v mem uvazovani neni nejaka zasadni logicka blbost a zaroven pripadne pomoci vybrat ten 17-50 objektiv. Ve vyberu mam kousky s cenami kolem a lehce pres deset tisic, coz je:

Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM
Tamron SP AF 17-50mm f/2,8 XR Di II
Tamron SP 17-50mm f/2,8 XR Di II VC

Zatim se nejvice klonim k te Sigme na ktere se mi libi stabilizace, protoze kombinace 2.8 svetelnosti a stabilizace by mi zajistila pekne vysledky uvnitr za spatnych svetelnych podminek, ktere zatim musim resit tim Nikonem 35mm 1.8, ale ten ma nepraktickych 35mm (a navic tech 1.8 uz extremne malou hloubku ostrosti). Ta Sigma by dala se zapnutou stabilizaci takrka srovnatelne vysledky s polovicnim ohniskem a vetsi clona by lepe fotila plastictejsi objekty.
Tamron SP AF 17-50mm f/2,8 XR Di II je podle testu asi o neco kvalitnejsi nez ta Sigma, ale zase nema stabilizaci, coz mi prijde jako dost zasadni nevyhoda v mem uziti.
Idealem mohl byt novejsi stabilizovany Tamron SP 17-50mm f/2,8 XR Di II VC, ale ten se podle mnoha testu dost nepovedl a je vyrazne horsi nez puvodni nestabilizovana verze, tudiz horsi i nez ta Sigma.

Co na toto dilema mistni osazenstvo?

Dik predem za odpovedi.
Dusan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 3. 11. 2016 10:05

Ja som mal ten nestabilizovaný tamron na D5000 a veľká spokojnosť. Neviem ale či dokáže nakrmiť tie novšie čipy s veľkým rozlíšením. Ono je predsa rozdiel 12-24 mpx.
Tú sigmu si dosť pochvaľujú, ale ja som ju nemal, takže nekomentujem.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Callgaro 3. 11. 2016 13:47

Mám Sigmu, měl jsem jí na D3300 (osobně mám D90) a nebyl problém,ani v nejmenším. Ostrila, kreslila úplně vše v cajku. Jedina necnost skla je chování v protisvětle.
Měl bych ale jednu poznámku, s tím tělem jsem fotil deset minut a myslel jsem že mi umřou ruce. Pravda, měl jsem ještě sb-900
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 11. 2016 14:09

Podle mne je skoro jedno, jestli Sigma nebo Tamron VC. Spis je dulezite mit stesti na dobry kus, ktery si dobre porozumi s telem.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metatron 3. 11. 2016 15:17

Ja mam nestabilizovany Tamron. Na 17mm su kraje maksie, na 24mm uz OK, a na 35-50 je to super. Na f4-f5,6 kresli velmi pekne. aj v protisvetle sa da zvladnut celkom dobre. a pri nocnom foteni aj nejake hviezdicky porobi Za tu cenu (okolo 200-230 eur) slusny zakladny zoom.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 4. 11. 2016 18:58

Řešil jsem podobné dilema (jak se ze setových skel prokousat kvalitativně dál). Já osobně používám Nikon D90, protože mám radši dvou-rollerové ovládání a stavový displej, přešel jsem na něj z Nikonu D3100 a musím říct, že ty těla jsou naprosto jiné - D90 má lepší LCD, lepší ovládání, příjemnější zvuk závěrky (spíš pleská než bzučí) a její menší zpoždění. Z D3100 jsem si přinesl 35/1.8, 18-105 a 50/1.8. Začal jsem koupí těla D90, následně jsem prodal D3100 a taky 18-105 a teď mám tento set skel, který mi pokrývá všechny potřeby:

- Samyang 16mm/f2 - neuvěřitelné, co z toho za těch 8 tisíc co jsem za tento objektiv + ND1000 filtr dal, leze za fotky. Jsem spíše krajinář, a venku používám primárně tento objektiv. Sice manuální ostření, ale stačila troška cviku a i se standardní matnicí to ostření zvládám na výbornou, krom toho ostřící prstenec má relativně dlouhý a tužší chod takže lze velmi precizně ostřit. Krajinu fotím samozřejmě na LiveView se zvětšením části, kam ostřím. Výhodou Nikoní varianty tohoto objektivu je, že zvládá všechny auto- i poloauto- módy, přenos EXIF atd.

- 35mm + 50mm, obojí f1.8 - klasika od Nikonu, obojí v AF-S verzi. Ten první je takřka must-have sklo na DX, ten druhý má na DX příjemné portrétní ohnisko a samozřejmě ho lze využít i po případném upgradu na FX tělo.

- 55-200mm (první verze bez VR) - tento objektiv jsem koupil za 1.500 Kč, takřka nevyužitý. Opticky to je velmi povedený objektiv a za ty peníze samozřejmě nic v podobném ohnisku líp fotit nebude. Pokud je VR verze optický shodná, určitě z toho polezou moc hezké fotky. Po koupi 70-200/2.8 jsem ho prodal.

- 24-120mm/f4 - po zbavení se 18-105mm jsem se rozmýšlel, kterou cestou jít. Zkoušel jsem nějakou Sigmu 17-70/2.8-4 (označení už přesně nevím) a nebyl jsem s výsledkem spokojen, říkal jsem si, že si připlatím. Padlo dilema 17-55/2.8 nebo právě tento FX objektiv, jsou jeté za zhruba stejnou cenu. Nakonec v rámci vidiny koupě FX těla někdy na jaře jsem upřednostnil 24-120. Na FX asi má nějaké mouchy, hlavně v rozích co jsem četl na netu, ale na DX tě to vůbec netrápí, protože crop. Přesto 24mm na širším konci je na DX docela použitelných pro univerzální použití. Nevýhodou tohoto objektivu (co jsem našel), že se asi bude rychleji zanášet prachem, protože při zoomování jde cítit, jak ten objektiv doslova pumpuje vzduch.

- 70-200mm/f2.8 - od Tamronu, nejnovější verze. Co říct, 1.5kg skla a železa, perfektně ostrý už na f2.8, v batohu přitom po obrácení sluneční clony relativně kompaktní. Zatím se seznamujeme, nahradil u mě zmíněnou 55-200mm.

- 18-55mm/18-105mm - nefotilo to špatně, 18-55mm podle mě měla kvalitnější výstup, než 18-105mm, ale už nemám ani jeden.

Podle mého názoru, pokud trváš na špičkové kvalitě základního zoomu, budeš muset jít cestou buď Nikonu 17-55/2.8 nebo něco z FX skel. Ty f2.8 Sigmy/Tamrony nejsou vyloženě špatné skla, ale za těch cca 5-10 tisíc Kč dostáváš odpovídající kvalitu. Jedinou nevýhodu, kterou jsem na D90 našel je, že nedovoluje fotit se starými Ai a AiS objektivy, které se ve světelných variantách na eBay prodávají za pár peněz, lépeřečeno D90 s těmito objektivy neměří expozici.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 11. 2016 22:10

Nikkor 17-55/2,8 jsem měl mnoho let na DX těle. Je to vynikající objektiv na reportáže a portréty - velice rychlý a konzistentní autofokus, supr obraz 17-48 mm od plné díry, na zoom velice dobrý bokeh, krátká minimální zaostřovací vzdálenost. Fotky lidí z něj mi vždycky připadaly esteticky hezčí než z levnějších pevných skel jako Nikkor 35/1,8 DX nebo 50/1,8 D, o běžných zoomech ani nemluvě. Na krajiny už je to ale horší, má specifickou konstrukci, kvůli které je těžké dosáhnout perfektní ostrosti na krajinu s velkou HO, difrakce se dostavuje o 1-2 clony dřív než např u Nikkoru 16-85VR nebo Tamronu 17-50. Na krajinky bych proto raději vzal ten Tamron/Sigmu 17-50.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dusan 6. 11. 2016 15:10

Ten Nikon uz je hlavne ponekud financne mimo s ohledem na pouzite telo.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 7. 11. 2016 17:34

Nemyslím si. Rozhodně je lepší mít kvalitnější objektivy a levné tělo než naopak. Já to tak taky mám (ceny jetých D90 jsou teď kolem 6t Kč, objektivy mám za cca 50-60t Kč). Druhá věc je, že ten Nikkor už cenově padat nebude a když ho teď za 15t Kč koupíš, s 99% pravděpodobností ho třeba za 5 let za stejně peněz prodáš. Koupě kvalitního objektivu != vyhození peněz (jako třeba u koupě spotřební elektroniky). Tak jako tak je podle mě koupě jeté Sigmy/Tamronu s f2.8 za 5t Kč nesmysl, stejně tak jako je kupovat nové kolem 10t Kč. Pokud máš rozpočet 5t Kč, vzal bych spíše 35/1.8 DX. Pokud máš rozpočet 10t Kč, počkal bych a došetřil 5t Kč na Nikon 17-55/2.8.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dusan 8. 11. 2016 09:28

At koukam jak koukam, tak ten Nikon 17-55/2.8 nestoji 15.000 Kc, ale 45.000 Kc a to je v kombinaci s lacinym telem za desitku uz ponekud mimo misu. Navic nema stabilizaci, coz v mych podminkach je docela zasadni nevyhoda.
Jinak 35/1.8 uz mam, ale ten je omezeny temi 35mm, pouzivam ho v galeriich a pak na foceni detailu, ale celkovy pohled v interieru s nim clovek neudela.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 11. 2016 09:45

Kupovat ho novy by byl pekny nerozum, kdyz jsou skoro neustale v bazaru za pekny ceny. Svuj jsem prodal ve stale perfektnim stavu za 15 k pred rokem a kupoval jsem ho uz pouzity za 20 nekdy v roce 2009.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 11. 2016 11:53

Mal som tu Sigmu 17-50/2,8 EX DC HSM OS. Ostra a presna na vsetky ohniska aj na f2,8. Bol som s nou po kupe na nastavenie FF/BF.
Tamron 17-50/2,8 bez stabilizacie mal kamos,poziacal mi ho,protisvetlo zle,mechanicky vajgl,Sigma bola o triedu lepsia.

Isiel by som opat do Sigmy. Aj teraz mam na FF Sigmu 24-70/2,8 EX DG HSM,bez nutnosti servisu ide perfektne (stala ma 411euro nova! )
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod poklice12 8. 11. 2016 13:03

Zdravím,
taky jsem si za posledních pár let prošel nějakým procesem,
něco jako D50+seťák+50/1.8D+Sigma 70-300+Sigma 18-50/2.8+Sigma 70-200/2.8+D7000+Sigma 50/1.4+Nikon 16-35/4VR+D800E atd. :-) Půlku z toho jsem již poslal dál....
Taky cestuju, i s wizzairem :-)
Obecně bych si dal pozor na nadužívání světelnosti - pokud fotíš v tmavých místnostech (muzea, galerie), jednak na 2.8 to bude měkký, druhak nízká hloubka ostrosti.

Na tvém místě bych buď koupil FF nebo to řešil stativem na delší čas, nízké ISO a světelnost jakákoli. Chápu, že stativ do batůžku nedáš a FF je drahá sranda.
Pokud skutečně lpíš na nějakém slušném F a chceš širokáč, zvaž Sigmu 18-35/1.8 - kdyby tohle sklo bylo dřív, šel bych do něj. (nevím, jak bude spolupracovat s D90).

Pokud myslíš dlouhodobě, běž rovnou do Nikonu 16-35/4VR, je to top sklo, ostré už na F4, brutálně rychle ostří a když fotím nějakou recepci či konferenci, stabilizaci využiju.

Honza
poklice12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 8. 11. 2016 19:51

Dusan - nemyslel jsem nový, ale třeba skrz paladix.
Poklice - 16-35/4 je určitě pecka, ale ta už je cenou zase trošku jinde oproti 17-55/2.8. K té Sigmě 18-35/1.8 - nemám s tímhle zkušenost, ale měla by jet na jakémkoliv Nikon tělu. Kde nejde doladit AF microadjustment, mělo by to jít přes ten jejich USB dock, kde to snad jde doladit i pro každé ohnisko v rámci rozsahu zvlášť. Nedávno jsem řešil hodně nepříjemný backfocus právě na Nikoní 35/1.8, objektiv vůbec neostřil tam kde měl, pozadí většinou ostré zatímco obličeje mimo focus. Sundal jsem UV filtr a ejhle - objektiv zase ostřil přesně. Má někdo podobnou zkušenost?
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 11. 2016 21:40

tak to je naozaj "odborna" rada, chalanovi na D3xxx fotak radit FF velke sklo 16-35/4VR za 1.110euro (to sklo je inak vyborne, az na to protisvetlo, to je velka bieda, same odlesky, preto som na D750 aj kupil na zaciatok Nikon 18-35/3,5-4,5G za 670euro byt som ozelel tych 16mm na krajine).

nespekuluj, uz si aj objednaj Sigmu 17-50/2,8 EX DC HSM OS, za cca 320euro nema konkurenciu.
https://www.interstore.sk/produkt/SIGMA ... 65409.html

urobil som na to sklo kratku "recenziu", su tam aj fotky
http://pentaxfriends.eu/viewtopic.php?f=28&t=3482

PS: na D750 som mal Sigmu 35/1,4 ART a steloval som FF/BF na USB docku, radili mi chalani aj tu na fore, aj som si o tom cital na nete, asi 5x som ju nastavoval a furt to nebolo ono. zaniesol som ju nakoniec do servisu, za hodinu to nastavili (polovica udajov bola ako mojich, druhe uplne opacnych), 50euro, ostrila ako hodinky potom, USB dock som hned predal.
a Sigma 17-50/2,8 aj tak nie je kompaktibilna s USB dock.

PalmTungsten: ano, mam podobnu skusenost s filtrami. mam najdrahsi CPL B+W F-PRO MRCII nano SLIM (100euro na 49mm aj 58mm) na skla Pentax FA31/1,8 Limited (1130euro) a Pentax FA77/1,8 Limited (900euro) na Pentax K-1 (2000euro) a za toho bo*h*a to neostrilo dobre na modelky, dal som dole polarizaky a jedna basen...uz som urobil upgrade firmware fotaku, ale tie polarizaky na ludi stale nepouzivam, na krajinu ich samozrejme davam stale (stativ, f11,manualne ostrenie cez LiveView)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků