Životnost objektivu Canon ef-s 10-18 f/4,5-5,6 is stm

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 26. 8. 2016 19:41

Zdravím všechny.

Nemáte někdo s tímto objektivem zkušenosti po nějaké době? Rok a víc.

Zvažuji pořízení nového objektivu Canon EF-S 10-18 f/4,5-5,6 IS STM. Byl jsem si ho osahat, nafotit zkušební snímky a teď se musím rozmyslet jestli koupit, nebo nekoupit.
Líbí se mi na něm kresba, kontrast, barvy, AF ostření, IS, celková velikost, průměr filtru.
Nelíbí se mi reflex v protisvětle, ale s tím jde pracovat a hlavně konstrukce. V plastovém bajonetu tolik problém nevidím, ale nemám dobý pocit z celkové celoplastové konstrukce. Mám strach, že objektiv nevydrží několik let i při slušném zacházení. Nebude to hlavní objektiv, používán bude na focení krajiny a výletů, pokud bude zajímavý motiv.
Vlastním i Sigmu 10-20 f/4-5,6, ale ta v konstrukcí o vesmír jinde. Chtěl jsem tento objektiv vyzkoušet a případně Sigmu vyměnit. Ale právě kvůli konstrukci jsem hodně na vážkách. Nerad bych za 2 roky pořizoval nový širokáč, pač 10-18 se odporoučí do kytek.
Jinak opticky je o fous lepší(70D), než sigma, ale se sigmou jsem až na 6ti lamelovou clonu spokojený.
Díky za rady
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rammstein 27. 8. 2016 09:00

Já bych se životnosti při slušném zacházení nebál. Mně třeba druhá generace Canonského seťáku 18-55 vydržela bez problémů po mechanické stránce od roku asi 2007 do letoška a to jsem ho používal jako hlavní objektiv. Pokud bych ho spolu se starým foťákem neprodal, tak bych ho vyměnil jenom z důvodu krokového motorku a lepší optiky u nových objektivů. Nové seťáky mi přijdou líp zpracované, než ty staré, takže pokud ho budeš používat jenom jako jeden z doplňkových objektivů, bude jeho životnost asi neomezená.
Spíš bych se zamyslel, jestli má důvod do nového objektivu investovat, když máš tu Sigmu...
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 8. 2016 09:02

Pokial nie je majitel vyslovene ignorant, ktory techniku pohadzuje kade-tade (a teda vie znicit aj profi naradie), tak by som sa o zivotnost vobec nebal.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 27. 8. 2016 09:42

Souhlas, i když na první pohled a omak to vypadá chatrně, ty materiály běžné zacházení vydrží bez úhony :)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 27. 8. 2016 12:32

Děkuji všem,začínám být klidnější.S technikou zacházím velice opatrně. Takže si asi udělám radost a půjdu do canonu a časem sigmu prodám
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 30. 8. 2016 15:06

Takže nakonec jsem se rozhodl,že si Sigmu nechám.
Testovaný Canon byl na f/8-10 ve středu o fous ostřejší, ale rohy ma lepší Sigma. Při nízkých clonách je canon ostřejší o dost,ale rohy ko a při nízkých clonách nefotím.
Ostření AF je nesrovnatelné ve prospěch Canonu, ale zase nemá stupnici zaostření, kterou jako krajinkář používám.
Makro ostření je u canonu snad od přední čočky a se sigmou neporovnatelné, ale to je mi taky celkem jedno.
Vinětici moc neřeším,protože RAW.
Při použití CLP slim 72mm přes redukci je filtr do 11mm vidět,od 12ok.
Chrom.aberace mi přišla menší u sigmy.
Zkreslení v krajině nejde poznat, na architekturu jsou oba pro mne použitelné.
Konstrukce se mi prostě u canonu nelíbí a nedokázal jsem se s ní smířit. Tady je sigma o vesmír jinde.
A protisvětlo canon prostě neumí.Má sice 7lamelovou clonu, ale hvězdičky se mi nelíbí a takové množství prasátek které canon vyrábí je až otřesné.
Tak mi to přišlo jako vyhozené peníze a budu hledat náhradu za sigmu dál.
Pokud je nikdo ochotný poradit jaký slušný širokáč na apsc canon vybrat, budu moc rád. Peníze zatím neřeším,řekneme do 15000kč, jen nechci canon 10-22. Jinak je jedno, jestli nový, nebo bazar.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků