Nikon AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2016 18:14

Docela mne zaujal tento článek:

https://www.lensrentals.com/blog/2016/1 ... e-ed-af-s/

zejména ta pasáž o tom, jak s tím Silent Wave Motor ‘better than one with a gear system.’

a přitom to uvnitř vypadá takhle:

Obrázek

I když ten objektiv vypadá na f1.4 s ostrostí dobře a hraje si na "Otus kvalitu", kvalitou zpracování se Otus objektivům nevyrovná. Stejně tak i přirovnání, že je to "200/2" za zlomek ceny považuji za přehnané, o trochu více to rozmaže pozadí a není to úplné bláto, ale 200/2 to z mého pohledu není.

Teď za to chtějí 60 tisíc, příští rok za to budou údajně chtít cca 70 tisíc, férová cena to podle není ani náhodou, je to plastový objektiv z Číny, kdyby mi nevadila absence AF, tak už bych ten Otus koupil, když už mám Sonnar, chtěl bych něco s AF. Porovnání se Sigmou 85/1.4 Art bude určitě zajímavé, očekávám, že bude o něco méně rozmazávat pozadí, ale jinak by mohla být stejně dobrá nebo dokonce lepší. To větší rozmazání pozadí mohu ale získat i tím, že si koupím nějaké FF tělo. Budu to ale řešit až před letní dovolenou, žádnou akutní potřebu nemám, Nikon 85/1,8G a Sonnar 135/2 mi zatím stačí,
pemar
Expert


Odeslat příspěvekod pemar 26. 12. 2016 07:23

Pro mne je alternativou Sigma 85mm Art, který mezi testovanými objektivy není, stejně jako Otus 85mm. Na testovacích fotografiích vychází lépe Nikon 105/1.4, než Sigma Art, ale může to být i tím, jací fotografové s ním fotí. Jak jsem psal, v létě vezmu Micinu a vyzkoušíme všechny možnosti, jen na základě parametrů nic kupovat nebudu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 29. 12. 2016 12:36

hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 12. 2016 22:19

pemar: ja som si vzdy myslel, ze objektiv je na fotenie, nie na testovanie.

hoax: tie fotky od Mircea Bezergheanu su paradne. aj ked nie vzdy treba tlacit na f1,4. kazdopadne 135/2DC vychadza ako chudy pribuzny v ostrosti, ale bokeh sa mi pacil na tom skle ked som ho mal.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 31. 12. 2016 21:08

Na té Sigmě jsem viděl na jedné fotce ošklivý bokeh, na Nikonu mi vadí, že tam není prstencový motor, to je poukázka na problém, stejně jako celé to plastové provedení. Pro mne je otázka, jak si bude 105mm 1.4 opticky stát v porovnání s tím co mám, zda tam bude nějaký wow efekt. Pokud mi nebude vyhovovat, mohu koupit něco jiného nebo nemusím kupovat nic, s tím, co mám, toho nafotím hodně. Ostrost do krajů, přechody, barevné podání, bokeh a protisvětlo, to mne bude hodně zajímat, z těch fotografií co jsem viděl, si Nikon 105 F1.4 vedl celkem dobře, benchmark pro mne bude Sonnar, Nikon 1,8G a Otus 85mm. Určitě ještě zkusím i Sigmu, možná i Tamron.

Docela mne překvapilo, že můj Nikon 85mm na tom není s aberací zase tak špatně, jak jsem si myslel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod jack08 31. 12. 2016 21:54

tady se to už nedá číst, samá děcka
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 31. 12. 2016 22:58

Tak ho vyzkoušej a napiš něco k věci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 1. 1. 2017 10:28

Já mám pocit, že tenhle objektiv je tak trochu marketingový humbuk. Není to podle mne poctivá protihodnota za vynaložené peníze, jak jsem psal, negativně vnímám ošizenost konstrukce, levné materiály a výrobu kdesi v levné lokalitě, ale Otus nebo Sigma není lehčí a nabízí ohnisko, které už mám dobře pokryté.

Opticky mi můj Nikon 85/1,8G v 99% případů stačí, takže celé to bude spíše o tom, jestli budu chtít jen tak pro radost vynaložit peníze za tento objektiv kvůli pár o trochu více rozostřeným fotkám. Protože to budu řešit až před letní dovolenou (dříve ten objektiv nevyužiji), je to jen takové hloubání nad tím, do čeho bych mohl vložit peníze odložené stranou na fototechniku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 31. 1. 2017 12:16

Když jsme u té protihodnoty, pemare, tohle jsi už viděl? ;-)

N105.jpg
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 31. 1. 2017 18:09

Kdybych to měl shrnout, tak ostrost (což je optická vlastnost, na kterou se obvykle hodně zaměřuji) u tohoto objektivu není problém, na f1,4 je v pohodě. Jako slabou stránku vidím bokeh fringing, až od clony 4 to začíná být dobré, na plnou díru je to ale úplná barevná hudba a přitom aberace byl u mne ten důvod, proč jsem chtěl upgradovat můj jinak oblíbený Nikon 85/1,8G, v tomto ohledu bych si určitě nepomohl.

Další mínus je focus shift.

Co je ale úplně nejhorší, je konstrukce a kvalita výroby, výsledek je, že 2 ze 3 kusů jsou docela brutálně decentrované a většina kusů (tento zrovna ne) má zhoršení ostrosti mezi clonou 1,8 a 2,8, což jsou clony, kam přicloňuji, když toho potřebuji mít ostrého o něco více, než na plnou díru. Ostřící motor jsem už komentoval, podobně se šetří na materiálu na skla.

Kdysi jsem napsal o SIgmě Art, že je to poukázka na problém. Bylo to v době, kdy jsem kvalitativní problémy u Nikon skel neznal a kdy sposta lidí řešila nastavení AF SIgmy 35mm Art na Nikonu a Canonu. Pro Nikon to není dobré vysvědčení, ale dnes je situace jiná, mnohem více po stránce kvality zpracování věřím Sigmě Art, než tomuto Nikonu a Sigma Art mi na D500 šlape jako hodiny.

Sigma Art 85mm je po stránce ostrosti na velmi podobné špičkové úrovni, má nízkou aberaci a nemá takový problém s bokeh fringingem. Má prstencový ostřící motor. Oproti Nikonu má slabinu v bokehu, má ošklivější bokeh než Nikon 105mm, ale je to viditelné jen občas, když to člověk hledá v extrémním roku snímku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 31. 1. 2017 20:22

Sigma Art 85 má bohužel nepříjemnou ztrátu kontrastu v protisvětle, to by mi na ní vadilo. Jde to vidět na fotkách na Megapixelu.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 1. 2017 20:42

Já to tam vidím také, v tomhle ohledu jsou Zeiss skla o hodně lepší a i Nikon. U Apo-Sonnaru je to parádní disciplína, fotím i tehdy, když v hledáčku skoro nic nevidím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 1. 2017 20:48

Četl jsem jedno rané review Sigmy 85 art, kde autor trvrdil, že spolehlivost ostření všech objektivů z Art řady, se snižuje se stářím. Tvářil se, že měl všechny a ve více kopiích. Netuším, jestli je to nějak šířeji nabitá zkušenost. ...Ještěže tu máme bezzrcadlovky, kde výrobní tolerance a vůle způsobené opotřebením nehrají takovou roli, aspoň tedy pro přesnost AF, o variabilitě optické kvality různých kusů si nedělám iluze u nikoho ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 1. 2017 20:57

Když se podívám na tu spojku u ostřícího motoru u Nikonu 105/1.4, tak mi nikdo nenamluví, že se neochodí. SIgmu Art mám 3 roky a konzistence zaostření je zatím stejná, to ale platí i u Nikonu. Já udělám tak 10 tisíc zmáčknutí za rok, mám cca 10 objektivů, mezi které se to dělí. Takže žádné drama.

Problém je v tom, že cokoli si kupuji, kupuji s výhledem "nadosmrti" a dnes se dělá všechno tak s bídou do konce záruky.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků