Volba objektivu 300mm

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 28. 8. 2015 20:11

Pro me je teda pakarna zaostrit i 135tku Sonnara na A7 pokud to neni uplne nehybny motiv... Uprimne jediny mf sklo co bezne pouzivam, i kdyz mam AF variantu, je 28micka od Zeisse...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod VencaD 28. 8. 2015 20:44

u mně je nejpouživanější MF sklo na A7 Samy 85/1.4, ale když to není úplně nehybný objekt raději cloním nad F2 tam to jakž takž jde, jsem zvědav na voigtlander ultron 21/1.8 až mi dorazí z Číny redukce, myslím, že skla na Leicu jsou na A7 nejvíce smysluplný skla přes redukci, skla na SLR vychází vesměs moc velká.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 28. 8. 2015 20:54

No problém je, že širší skla na Leicu vč. Voigtländeru se chovají na A7 opravdu špatně... Co jsem zkoušel, tak průser. Daleko horší, než co z nich člověk dostane na Leice. A u těch širších Voigtländerů byl největší průser brutální fialovění směrem k rohům...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod VencaD 28. 8. 2015 21:06

aberace krajů je průser všech starších voigtlanderů, třeba VOIGTLANDER 15mm f/4.5 Heliar tím trpěl do verze II nová verze III tím prý již netrpí, ultron 21/1.8 by měl být už taky v cajku, tak uvidím, zatím na něj koukám v krabičce :-) Je to otázka zejména starších voigtlanderů, až dorazí redukce můžu udělat nějaký testovací fotky... líbí se mi zase jejich velmi dobře korigovaná distorze, kde třeba ten Heliar 15mm nemá téměř žádnou distorzi, stejně tak ultron 21/1.8
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 28. 8. 2015 21:27

No jsem na to zvědavý, ale co jsem měl možnost vidět, tak širší M-bajonet a A7 není ideální kombinace... Naopak se sklama ze starších zrcadlovek je to ok. Teda až na velikost.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod VencaD 28. 8. 2015 21:40

já též, kdyžtak půjde o dům dál :-) já dnes pro změnu pořídil Sam 14/2.8 a zatím se mi zdá, že se opticky zhoršil, na Nikonu jem měl verzi se zlatým proužkem a sice neměl úplně ideálně osazený bajonet, kdy jsem měl jeden kraj do clony F5,6 vždy méně ostrý, ale dalo se s tím pracovat, nekonečno bylo někde mezi 2-3m apod.. ale jinak i na D800 ostrost perfekt, na A7 jsem koupil verzi s červeným proužkem, bajonet je již srovnaný, nekonečno je skutečně na nekonečnu, ale zatím se mi zdá opticky o dost slabší, zítra s tím skusím něco nafotit, ale zatím bych řek, že se bude vracet zpět do obchodu...
škoda, že jsem se zbavil původního, stejně jako ostatních pevných skel na Nikon.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 8. 2015 09:13

Mne na MF sklech nejvíce štve to, že neznám jinou možnost, jak na Nikonu dorovnat FF/BF u potvrzení AF, než u posunout korekci AF u VŠECH objektivů, to se Nikonu hodně nepovedlo, že si to nepamatuje u každého MF skla zvlášť. To mne odradilo od úmyslu koupit Otus 55/1,4 a Makro-Planar 50/2, protože všechny ostatní techniky ostření mimo hledáček jsou pro mne neakceptovatelné. Tenhle současný systém Nikonu pro mne znamená, že nemohu mít více než jedno MF sklo, pokud nemá nulovou korekci AF. Hybridní hledáček by pomohl, ale stejně mi nejvíce vyhovuje potvrzení zaostření, protože vidím kompozici najednou. I s hybridem bych to musel zvětšit, zaostřit, exponovat a doufat, že nic mimo můj zorný úhel neděje. U dlouhého MF skla by to nemuselo tolik vadit, ale u dlouhého skla předpokládám focení pohybu, takže 300mm MF vidím jako problém. Na druhou stranu, micina se snažila s AF zaostřit veverku běhající mezi listy, a AF se chytilo častěji listí, než veverky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 29. 8. 2015 09:39

to se Nikonu hodně nepovedlo, že si to nepamatuje u každého MF skla zvlášť.
Já teda nevím, ale když to MF sklo se třeba ani nepředstaví, tak jak má tělo vědět, co jsi na něj nasadil? Kromě toho je oficiálně v každém návodu stanovisko Nikonu, že se nedoporučují objektivy či blesky jiných výrobců. Takže ne "nepovedl", ale úmysl. Nikon nahlas vykřikuje už mnoho let, že jiné objektivy na Nikon těla, než Nikkory neexistují. Mysleme si o tom, co chceme, ale je to oficiální strategie firmy. Dlouhodobě dodržovaná. Existoval prý (!) dokonce příklad, že člověka vyhodili ze servisu s reklamací těla, protože neměl žádný Nikkor objektiv, takže vlastně neměl jak zjistit, že má tělo závadu.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 29. 8. 2015 12:34

FotoABC: lol "nepředstaví" :)

pemar: trošku gancovatíš :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2015 06:57

Zkusím trochu vyjasnit, jak jsem to myslel. Nemyslel jsem to tak, že MF je lepší, než AF, to ani náhodu. Šlo o jinou situaci,za pomocí MF, ani pomocí AF dcera správně nezaostřila. Z mého pohledu je to chyba uživatele při zaostřování, ale není snadné se jí vyvarovat, protože ta veverka běhala za vrstvou listí, byla relativně malá (200mm bylo málo) a ruka s telebjektivem se třese, což celou situaci komplikuje. Podle mne by pomohlo, kdyby dcera doostřila manuálně, to jí ale nenapadlo.

Obrázek

Jednoduše řečeno, propasírovat ten ostřící bod mezi listy na rychle se pohybující veverku se jí nepodařilo a to byl asi celý problém. A tohle je jedna z mále situací, kdy by mi ručně ostřená 300mm ani moc nevadila, stejně se do toho musí ručně sáhnout. Jinak třeba při pohybu auta nebo dvou psů by to byla pakárna na druhou, zkoušel jsem to s 135/2 a odpad byl veliký.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Callgaro 30. 8. 2015 07:16

Je velký problém když by jsi si ručně posunul při použití manuálního skla korekci podle toho jak to dané sklo vyžaduje a při jeho sundání dal korekci zpět na nulu?
Pravda není to úplně standard, ale vzhledem k tomu jaký jsi rejpal a jak dlouho Ti trvá udělat fotku bych nepředpokládal, že by trvalo nějak příliš dlouho vypracovat si patřičný návyk
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2015 07:42

Teoreticky ne, prakticky mi vadí, že na to člověk musí myslet. Kdyby člověk zapomněl, zkazí si třeba fotky z celého dne..

Já jsem se snažil přimět Carl-Zeiss servis, aby mi ty objektivy s BF na Nikon zkalibrovali. Marně. Je to škoda pro ně i pro mne. V tomhle mi připadal servis Sigmy AWH mnohem ochotnější, nabízeli zkalibrování jakékoliv Sigmy vůči tělu Nikon, dokonce jako službu zdarma při zakoupení objektivu. Naštěstí jsem to nemusel využít, Sigma Art mi ostří přesně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Callgaro 30. 8. 2015 07:59

Ano, stejně jako vysoké ISO zapomenuté z večera, přepnutí na jpg a podobně. Prostě hold jsi pánem svého stroje a pokud chceš něco nestandardního, hold budeš muset ustoupit z pohodlí a vypracovat si ten návyk aby se Ti to nestalo. Prijdes mi jako svědomitý člověk, takže bych s tím neviděl problém. Nebo se držet hold AF skel
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 8. 2015 09:29

Callgaro píše:Je velký problém když by jsi si ručně posunul při použití manuálního skla korekci podle toho jak to dané sklo vyžaduje a při jeho sundání dal korekci zpět na nulu?
Pravda není to úplně standard, ale vzhledem k tomu jaký jsi rejpal a jak dlouho Ti trvá udělat fotku bych nepředpokládal, že by trvalo nějak příliš dlouho vypracovat si patřičný návyk


na otocnom volici je User mode a na kazdy sa da navolit ina korekcia FF/BF, fotak si to zapamata. aspon ak si to dobre pamatam,ze som to skusal.

a na Pentaxe mi na kazde manualne sklo islo tiez ulozit samostatne korekciu FF/BF (mal som Pentacon 135/2,8MC, Ricoh 50/1,7 XR).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 8. 2015 10:22

Pemar: a k čemu by to bylo dobrý, kdyby na té konkrétní fotce bylo zaostřeno na veverku? :-D
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků