16-85 VR - rozbitá stabilizace nebo normálka?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 6. 2015 15:30

Měl jsem na jedné prohlídce zámku prostoj, tak jsem si na vystaveném modelu v podzemí znovu zkusil "co udržím" versus stabilizace a pojal jsem podezření, zda se mně stabilizace v Nikkoru AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G VR nerozbila.
Já poměrně dost udržím a většinu objektivů mám bez stabilizace, na dlouhé časy používám stativ, takže je možné, že jsem si ani hned nevšimnul, že se něco děje....
Bylo to na f=35mm, tedy 52mm ekvivalent a tady jsou výřezy s časy a VR ON a VR OFF:

http://www.tomx.eu/Testy/VR_On_Off.jpg

Taky se vám zdá, že ten vliv stabilizace je minimální?
Když jsem 16-85 testoval coby nový, tak jsem tenkrát na D300 se stabilizací udržel 1/8 s. na f=85mm.
Tohle je nějaké slabé. Náhoda nebo nějak slábne účinnost?
Fakt je, že objektiv byl trošku skloněn dolů, co když stabilizace v objektiv je nejúčinnější ve vodorovném stavu????
Ještě to vyzkouším, ale ukazuji jako zajímavost. Třeba se kolem toho rozvine nějaká pěkná OT debata.
Ganec by mohl i napsat článek .... ;-)
Povoluji zneužití těchto mých fotek.... Například na téma: objektivy nemají 120-osou stabilizaci, takže jim stabilizace nefunguje.

Máte někdo 16-85 VR a zkoušel jste stabilizaci?

Obrázek
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 11. 6. 2015 07:19

Pozorujes to iba pri tomto objektive? Mne sa zda, ze niekedy mi nefunguje stabilizacia na 18-140. Ci to nemoze byt chyba D7100. Aj ked neviem aky vplyv by na to mohol mat fotoaparat. Mozno mam Parkinsona, ale na dlhom ohnisku niekedy musim opakovane zaostrit aby som sa presvedcil ze stabilizacia funguje.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 6. 2015 12:13

JSP070: díky za reakci, úplně blbý nápad to není, protože fotoaparát pochopitelně dává povely objektivu k přepínání dvou režimů: režim stabilizace hledáčku a zaostření a režim fotografování. Opravdu v obou režimech se stabilizace chová trochu jinak, dokonce jsam o tom před lety četl nějaké odborné pojednání na nikonimaging.com, ale už to nedám dohromady, zbyla jen vzpomínka na informaci o různých úkolech stabilizace během koukání a během focení. Samozřejmě že během focení třeba nemůže stabilizační optický člen provést nové vycentrování, tedy ten skok doprostřed atd.

Jinak vím bezpečně od J.Kortuse (makofoto), že se se stabilizací nemá fotit tak první sekundu od zapnutí fotoaparátu nebo stabilizace, ten to testoval kdysi nějak pořádně.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 11. 6. 2015 12:36

to poslední povrzuju, mám stejnou zkušenost a lze to i vysledovat při používání. Vždycky raději namáčknu a počkám, až se stabilizace "rozvrní".
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 11. 6. 2015 14:12

I to naklopení má vliv, nikdo mě nevymluví že ty moje kolmo dolů uklidňují minimálně o polovinu hůř, než vodorovně a držením to nebude, když jsem to používal měl jsem ruce někde opřené.
Na druhou stranu jsem ji nepoužil roky, nefotím akčně, takže uklidnění hledáčku neocením a na focení z ruky mě stačí ISO a SW.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 11. 6. 2015 15:03

Zatiaľ som odpozoroval, že ak bol fotoaparát dlhšie vypnutý, po zapnutí pár sekúnd stabilizácia nefunguje. Niekedy stačí raz zaostriť, niekedy viac krát, kým obraz zamrzne. Stabilizácia ale cvakne akoby fungovala.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 6. 2015 16:43

Allydam:
Na druhou stranu jsem ji nepoužil roky, nefotím akčně, takže uklidnění hledáčku neocením a na focení z ruky mě stačí ISO a SW.
Jo, tohle je hezký číst jako takový pěkný protiklad Gancovi, který tady všude vykřikuje, že bez stabilizace prakticky nemůže vzniknout fotka, že ještě chvíli to bude vykřikovat, tak tomu začneme věřit i my, co jsme drtivou většinu dosavadního života fotili bez stabilizace, jelikož v té době ani neexistovala.
A měli jsme filmy 100 ASA a 200 ASA, občas i 400 ASA a nezdá se mně, že by tenkrát bylo nějak víc světla, než dnes.
Takže bez stabilizace, ISO 100-200, světelnost f/2.8 ti šťastnější, f/4 ti ostatní, někteří jsme k tomu i clonili, protože jsme nevěděli, že malá hloubka ostrosti je cool, stativ také netahal každý, zvětšovákem se plus mínus A4-ky dělaly taky, tak se nám asi nějak neklepaly ruce nebo co?

Anebo možná jsme více slyšeli v uších tu poučku našich dědečků: foť, když je světlo, když není světlo, tak nefoť, vono by to stejně za nic nestálo ani ze stativu.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 6. 2015 20:39

Tome, blbá otázka, neměl jsi zapnutý VR Active? ;-) Nedávno jsem dělal pár statických fotek s VR a doma zjistil, že přijatelně ostrých je tak 20 %, přičemž časy byly 1/50-1/100 s. Samo jsem se pak podíval na objektiv a zjistil jsem, že mi tam zůstal VR Active režim z dřívějška. Jinak jsem teď rychle prubnul svůj 6 let starý 16-85VR s VR Normal a na 1/5, 1/8 to vypadá úplně v pohodě. Stejně tak můj micro Nikkor 105VR z roku 2006.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 12. 6. 2015 08:38

FotoABC píše:.

Je to takové to, umí to použitelné ISO 25600, mám 600mm ohnisko a stabilizace funguje jedna báseň, je to prostě nádhera, dokonalé vybavení na noc z ruky. Jen fotku jsem žádnou neviděl, vždycky si u někoho takového řeknu pozor špion nebo ještě hůř.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 28. 8. 2015 13:17

Hele dneska jsem se zdesil ze jsem rozbil 16-85, objektiv nedrzel pevne v kuse ale ty casti mezi kteryma je ostrici prstenec se docela citelne viklaly, uz jsem pomalu hledal servis, ale napadlo me jestli neni neco povoleny a ono ano, dva srouby na bajonetu byly uz temer na vypadnuti, setkal se s tim nekdo? :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marty64 28. 8. 2015 15:06

řekl bych že ta stabilizace u tohoto nikdy moc nějak záhračně nefungovala, já sem taky slyšel u 18-55 či 18-140, kolikrát že to dovede zlepšit a nějak se mi to nepotvrdilo,

stejně to bylo u 1/15 roztřesený, byť jsem zkoušel být opřený o strom atd, s Tamron 28-75 nepoznal jsem prakticky rozdíl, s Tamron 17-50 stab verze prakticky to samý

asi by to chtělo mít stabilizovaný čip, jako Samsung, FUji, Olymp, Sony a Pentax
marty64
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků