Canon EF 85mm 1.8/f na portrét

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hornster 2. 5. 2015 17:10

Čau,

zvažuji koupi nového objektivu na portrét a co tak pročítám forum (http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=213&t=1178365) a web, tak mě vychází, že 85mm by mohlo být celkem ideální (mám Canon 600D, takže s cropem 1,6x a to je po přepočtu nějakých 136mm - vím, že to není jako mít 135mm objektiv ;) )

každopádně se mě celkem líbí Canon EF 85mm 1,8/f popřípadě Canon EF 100mm 2,0/f.

Chtěl bych se zeptat zda s nimi máte nějaké zkušenosti, popřípadě jestli neexistuje něco lepšího.
Viděl bych to tak do 15 000 (max 20 000 Kč, kdyby to opravdu za to stálo)

nyní mám "pouze" Sigmu 17-50mm 2,8/f a nemůžu si jí vychválit, ale chtěl bych ještě něco naportréty s rozostřeným pozadím (prostě ten pěkný bokeh :))
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 2. 5. 2015 17:53

No taky si vyzkoušej, jak daleko musíš při 85 na cropu daleko od modelu...abys nebyl překvapenej, to je pro většinu možností jen na exteriér ;-)
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 2. 5. 2015 18:12

Fotil jsem s nim asi rok a je to super sklo. Jak píše Biggles, je to už dost dlouhé ohnisko, při focení celé postavy už musíš stát hodně daleko. Na portrét (ramena a hlava) je ale na cropu úplně perfektní.

Hodně fotek pořízených s tímhle objektivem najdeš třeba na mém 500px účtu: https://500px.com/dadajax , fotil jsem s Canonem 60D. Koukni ale na starší fotky, teď už fotím jinou výbavou.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hornster 2. 5. 2015 18:57

díky za odpovědi, sorry zapomněl jsem napsat, že to bude na hlavně na exteriér ;)

fotky vypadaj skvěle, fotit bych chtěl jak portrét (hlava, ramena), tak i celou postavu. Hlavní faktor je pro mě hezký bokeh :)
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 2. 5. 2015 19:09

Bokeh mi přišel fajn :)

Obrázek

Obrázek
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 5. 2015 19:17

Z portrétních skel na aps-c neznám hezčí bokeh než je z Canonu 85/1.8.

Negativem je trochu větší aberace.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 2. 5. 2015 19:19

jestli máš čas si pohrát, tak opticky špička je manuální Samyang 85/1,4... s Magic Lantern by ti měl fungovat focus peaking
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 5. 2015 19:35

Podle mě je ten Samyang přeceňované sklo, Canon 85/1.8 ho celkem válcuje.
Ten pokles ostrosti směrem ke krajům je u Samyangu na nízkých clonách docela brutální. Pravdou je že u portrétu to až tak nevadí.
Absence AF je u takto světelného skla taky celkem problém, obzvlášť na aps-c s jejich malými hledáčky.
Clona 1.4 je sice fajn, ovšem za cenu značné blátivosti, i na clonu f2 je to bída.

http://www.photozone.de/canon-eos/610-s ... sc?start=1

http://www.photozone.de/canon-eos/421-c ... 0d?start=1
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 2. 5. 2015 20:15

Já měl 85tku Canona nějakou dobu a mimo zvláštního chování v protisvětle - někdy ok někdy průser, to bylo fajn sklo.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 2. 5. 2015 20:47

Můj favorit to sice není, ale myslím si, že hodně zajímavá volba bude Sigma 85/1,4 Art, doporučoval bych na ní počkat a pak se teprve rozhodnout.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Hornster 2. 5. 2015 21:43

Samyang 85/1,4 jsem koukal, ale už jen kvůli manuálnímu ostření jsme to zavrhl.

@dadajax jj bokeh parádní, ta druhá fotka je uplně perfektní ;)
@lukas_highenergy.cz jak přesně se choval v protisvětle?
@pemar jj Sigma art by byla krása, ale nevíš kdy objektiv vyjde? koukla jsem na foto a paráda, ale myslím, že pod 25 000 kč to nevyjde :D
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 3. 5. 2015 07:06

Žádného zvláštního chování v protisvětle jsem si nikdy nevšiml, a to jsem tímhle způsobem fotil docela často :) Jen ta aberace bývá trochu silnější, ale většinou se to dá rozumně zachránit při úpravách. Myslím si, že za tu cenu není o čem uvažovat, je to fajn sklo a určitě s nim budeš spokojen. Pokud ti to ohnisko sedne, tak pak třeba časem pouvažovat o té Sigmě, ale nemyslím si, že ten násobek ceny se projeví v násobně lepších fotkách. Navíc ta verze od Canonu je hodně malá a lehká, což je velké plus. A po bazarech se dá sehnat za příjemný peníz. Já ji prodával nedávno za 7900 s roční zárukou a v perfektním stavu.

Obrázek
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 5. 2015 07:25

Pokud vím, tak někdy v srpnu nebo září 2015, pokud jsem dobře sledoval, tak do konce roku určitě. A bude třeba počítat s cenou okolo 20 tisíc a hmotností okolo 1 kg. Výhodou by měla být optická kvalita a nízká aberace, to mají u Sigmy Art zvládnuté, nevýhodou konzistentnost zaostřování.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Hornster 3. 5. 2015 11:47

@dadajax foto vypadá parádně
@pemar 1 Kg to už je pořádnej macek :D

každopádně díky za rady, jdu do toho Canonu EF 85mm 1.8/f a když mě to sedne, tak pouvažuji nad tou Sigmou ART ;)
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 3. 5. 2015 15:35

Brenda Walsh jakoze dobry, neni to protisvetlo pretahly do manyrovyho zavoje, ale ta cigareta neni videt a vypada to, jako kdyby se ji kourilo z ucha. A jenom takovy pekny lekarsky posun, dost se to posunulo, driv mely baby pred kamerou cvanhak bezne, ted je to teda totalni minorita, ze si snad nepamatuju, kdy jsem to naposledy videl.
Radek71
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků