Poraďte s výběrem CPL filtru

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kultus 21. 11. 2014 07:54

Diky hocal.

Doktore, ja nakupuji na ebayi temer kazdy mesic neco takze mam bohate zkusenosti. Kazda pata zasilka se ztrati, za tyden prijde tak jedna zasilka z deseti, z datumu je jasne ze to brzdi celni zprava nebo ceska posta, nikdy jsem clo neplatil, neobjednavam tak drahe veci. Zrovna hoya je snad nejvic padelana znacka filtru. Nehodlam vyhodit litr za padelek, kdyz si muzu koupit za 1700 se zarukou tady HD nebo Pro1D za 1300, takovy skrt teda nejsem...prokazovani padelku u prodejce/ebay mne nelaka. Nekdo se pouci z chyb jinych, nekdo si na to asi musi prijit sam...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hocal 21. 11. 2014 15:05

Prikladám ukážky fotiek bez/s HOYA CIR PL HD filtrom:
Obrázek
Obrázek
hocal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 21. 11. 2014 18:53

Dik za foto, ale chtel jsem spis fotky v plnem rozliseni pro posouzeni vlivu filtru na celkovou kresbu + kdyby byla i moznost srovnani fotek na delsim ohnisku (prep. 300-400nmm) to bych taky bral. dik.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 21. 11. 2014 19:12

Urob s ohniskom 40-50mm(FF), obloha sa mi vidí na krajoch svetlejšia. Ten efekt odfiltrovania odleskov ( sklo na aute a červené listy)
sa mi zdá byť malý, ako by nebol filter dobre natočený.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 11. 2014 19:33

kultus: prave tlacitko mysi -> zobrazit obrazek.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 21. 11. 2014 20:24

Ja se omlouvam, nenapadlo mne to. Jak vidim takove "neklikatelne" nahledy necekam, ze budou v plnce ;-)

Goleme, a nezalezi sila efektu krome pootoceni taky na poloze objektu vuci fotaku a slunci?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 21. 11. 2014 21:15

Já používám už asi 5 let CPL filtr B+W 67 mm. Zhoršení kresby nepozoruji v jakkoliv rušivé míře. Nějaké přímé porovnání vlivu jsem ale s/bez CPL na D7100 neprováděl. Kdysi byl o něco málo levnější než Hoya. Odolnost proti odleskům mi přijde dobrá, zpracování výborné.
UV filtr používám jediný, na teleobjektivu pro ochranu a vliv na kresbu je prakticky nulový (porovnáváno na D7100). Odlesky jsou lehce patrné jen když svítí slunce na přední člen v určitém úhlu, ale to se u teleobjektivu až tak často nestává a ani tak to většinou neznamená problém. Plusem je, že tento noname UV filtr jsem koupil asi za 100 Kč z DealExtreme :-)

PS: Na ebay už nic nekupuji, hodně zásilek se mi odtud ztrácí (možá že tak 1/3) a kdo má pořád vypisovat "reklamace" a žádat o navrácení peněz. Raději nakupuji z DealExtreme, nebo z Fasttechu, tam se mi ztratila jediná zásilka z asi 50, které jsem za pár let objednal. Problém vidím jen s přístupem pošty a celnice v ČR. Do republiky to přijde většinou za 2-3 dny a naši úředníci to zadrbou zpravidla ještě na dva až tři týdny. Clo jsem nikdy neplatil, ale jsou to většinou jen malé položky.
pokrocilyamater
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 21. 11. 2014 23:46

kultus, všade sa píše, že na stmavenie oblohy je najlepšie svetlo z boku. Nejak som neskúmal pod akým uhlom áno apod akým už nie. Použitie pri
protisvetle by som snáď vylúčil a slnko od chrbta moc nepoužívam - plastičnosť je lepšia pri svetle z boku . Nie vždy sa podarí aby slnko išlo z boku,
a význam použitia filtra si pozriem v hľadáčiku, prípadne na displeji.
Okrem stmavenia oblohy a zvýraznenia oblakov CPL odstraňuje aj odlesky na tráve,listoch, asfalte, chodníkoch, okrem kovu všade.
Odstráni sa lesk a vynikne farba, zvýši sa saturácia, zmierni sa modrá farba kopcov a spresní sa meranie expozície, lebo keď expozimeter
odmerá expozíciu na lesklej ploche tak sa skráti expozícia.
CPL funguje aj keď je zamračené a prší, odstraňuje lesky a používam ho pri fotení potokov. Keď už nie je slnko alebo ide zo zlého smeru, tak
použitie CPL sa skoro vždy nájde a keď vylepší fotku, tak je vhodné ho použiť.
Snažím sa nepoužívať filter na širokom ohnisku, pri správnom použití filtra zostáva iba správne natočiť obrúčku filtra.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 22. 11. 2014 10:31

No diky za zhrnuti ja ale vim na co vsechno je CPL proto si ho kupuji. ;)

Reagoval jsem jen na to, ze se ti zda, ze byl filtr malo natoceny a efekt slabsi. Proto jsem psal, ze to nezalezi jen od toho jak ho natoci, ale i od toho v jake pozici je zrovna slunce. A jestli ho ma vice v zadech nez zboku, tak s tim muzes tocit kolik chces a efekt nebude tak silny. To same plati o poloze slunce pocas dne, proste pokazde jsou to jine podminky a ne vzdy efekt zalezi od toho jak dobre s tim fotograf pootoci. Proto je tak narocne ziskat tu oblohu rovnomerne zatmavenu. Pak samozrejme nastupuje jeste PP, ale to je kapitola sama o sobe. Mozna by ses ale mohl podelit, jak to delas ty abys mel ten efekt bilych mraku atd. co nejlepsi a nejrovnomernejsi. Co se tyce odlesku je to jasne, spravne se s fotakem natocit abych jich mel co nejmene a zkouset tocit filtrem pro ten spravny efekt ;)

edit: ta k to vypada, ze byl v te skoro nejlepsi poloze, pozice slunce je cca 90st (stiny)...

Hocal, mas moznost zkusit jeste co nejdelsi ohnisko, prave u nich vznikaji nejvetsi problemy se ztratou kontrastu a ostrosti, ikdyz u hoya HD nic takoveho necekam :nenapadne
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hocal 22. 11. 2014 11:30

môžem aj dlhé ohnisko (230x1,5=345eq), len na aký objekt sa zamerať pri takej malej "ploche" ?
hocal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 22. 11. 2014 11:48

kultus píše:ja nakupuji na ebayi temer kazdy mesic neco takze mam bohate zkusenosti. Kazda pata zasilka se ztrati, za tyden prijde tak jedna zasilka z deseti, z datumu je jasne ze to brzdi celni zprava nebo ceska posta,

Na ebay mam uz asi 80 referenci a to jsem kupoval i na dx.com aliexpress atd a NIKDY se mi zasilka neztratila. NIKDY.
Z toho mi vyplyva ze tam kde bydlis ti krade postak postu.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 22. 11. 2014 13:15

hocal: Supr, zamer na neco s jemnejsimi strukturami, treba pul strechy pul stromu, jde jen o kresbu. Jestli mas moznost nekam vis a zamerit do dalky dalo by se skouknout nejen kresba ale i vliv CPL na ty modre zaveje, ktere kazi hodne vzdalene objekty na pozadi...jinak vsiml jsem si casy, ten filtr bere skoro 2EV?

Chel:Tohle neres a venuj se prosimte tematu. :roll: Na ebay tak drahou vec nebudu kupovat ani kdyby mi to vozil soukromy kuryr primo do pokoje. Riskovat fake, cekat na to mesic nebo resit reklamaci vadneho zbozi kvuli par usetrenym stovkam? Opravdu nemam zajem, jestli mas co napsat ke konkretnimu CPL do cenove hranice 1700,- jsem same oko.

PS: Behem poslednich par let jsem bydlel na peti mistech. Opravdu si myslis, ze to roznasi jeden postak?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 22. 11. 2014 14:13

Mám ďaleko k tomu aby som poučoval, samozrejme sa ospravedlňujem.
Mám CPL VF FOTO a ten zhltne 1 1/3 EV. B+W ubral 1 2/3 EV.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 22. 11. 2014 14:23

V pohode, ja to nemyslel ve zlem, jen jsme se zrejme nepochpili :) Ja mam zase dost daleko od toho neprijmout radu ale tohle uz znam prave ze vsech recenzi a popisu u CPL ;) Urcite to ale poslouzi jeste nekomu jinemu...prave ten VF foto mne docela laka ,kdyz uz bych chtel 1700,- obetovat. Porad si ale rikam ze i hoya HRT/Pro1D by mi zrejme stacil a usetrene prachy bych mohl dat za kvalitnejsi UV (ochrana objektivu). Na druhou stranu treba na hoyu pro1D jsem videl vitky ze strany zpracovani a ovladani...Neudelal bys prosim te taky srovnani s/bez filtru jen pro srovnani az bude lepsi pocasi? Diky.
Naposledy upravil kultus dne 22. 11. 2014 14:43, celkově upraveno 1
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 22. 11. 2014 14:43

Ukážky fotené ešte B+W Spodná rada výrez medzi dvoma smrekmi ako CPL trochu odstráni modrý závoj
IMG_0987_postcard.jpga_postcard.jpg
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků