Aky sirokac na krajinu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod aureo85 6. 4. 2017 09:37

Ahoj,
doteď jsem fotil kompaktem a chtěl bych si pořídit zrcadlovku. Nejspíš půjdu do Nikonu D5300. Protože chci fotit hodně krajiny přemýšlím o Samyangu 14mm F2,8 ED IF UMC Aspherical pro Nikon. Bude to kompatibilní? Vím že ostřit se musí ručně a clona taky. Akorát tedy nevím jakým způsobem budu expozici nastavovat. Koukal jsem na výstupy a moc se mi to líbí. Pak ještě pořídím nějaký rozsah 16-50, možná Sigmu nebo Nikkora třeba bazar.
Díky.
aureo85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 6. 4. 2017 11:03

Podívej se na Nikon 16-85, na krajinu dobře využitelný objektiv.Po bazarech se dá sehnat kolem 8000kč. Do začátku je to lepši volba než pevné sklo
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aureo85 6. 4. 2017 12:35

Nějaký takový si také pořídím jako základní objektiv s větším rozsahem. Spíš mne zaujal ten Samyang jestli ho s N5300 nebo N5200 budu moct používat. Že se ostří ručně by mi nevadilo.
aureo85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 4. 2017 13:27

Pokud zvládneš manuální nastavování veškerých hodnot, tak jistě. Všechny přístroje snad dnes umí měřit expoziční hodnoty i u manuálních objektivů, ale zhusta jsou i v těchto případech nutné dodatečné zásahy, tedy korekce +/- EV. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 4. 2017 13:38

Samyangy na Nikon su uz vyrabane s prenosom clony z tela (AE verzia myslim), takze budes moct ovladat clonu rollerom na tele fotaku (najprv nastav max.clonove cislo - 22 alebo to co mas na objektive najvacsie) a fungujes ako s beznym objektivom. Manualne ostrenie je na tomto ohnisku bez problemov. Za mna doporucujem skor Samy 10/2,8 na APSC (sam ho mam a super).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod aureo85 6. 4. 2017 14:22

Možná se dostanu k Samyangu 14 z druhé ruky. Tak nevím jestli i tento to bude zvládat uvidím. Kdyžtak bych se naučil zadávat vše ručně. Prvně jsem přemýšlel o Tokině 12-24 ale zdá se mi lepší výstupy z toho Sama. A není ta 10 už moc široká? Díky.
aureo85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 6. 4. 2017 14:41

Siroka je ako 10mm :-)
Kedze pises, ze chces ako zakladak nieco ako 16-85, tak sa mi zda zbytocne kupovat dalsie sklo so 14mm.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 6. 4. 2017 16:26

aureo85 píše:Nějaký takový si také pořídím jako základní objektiv s větším rozsahem. Spíš mne zaujal ten Samyang jestli ho s N5300 nebo N5200 budu moct používat. Že se ostří ručně by mi nevadilo.

Určitě použít půjde.
Já používám jako základní objektiv Canon 15-85, je to to samé, co Nikon 16-85. Rozsah je velice praktický a 15mm(24mm FF) je na krajinu dostatečně široký. Je to moje nejpoužívanější ohnisko. Jako další objektiv mám Sigmu 10-20 a pokud ji použiju, což je zřídka kdy(zatím na ni nemám oko), používám jen 10mm. Taky jsem ji chtěl vyněmit za Samyang 10/2,8, ale nejdou na něj šroubovací filtry. Nic mezi mi nechybí. Takže pokud hodláš pořídit 16-85, Samyang 14/2,8 jsou "vyhozené" peníze. Raději vem Samyang 10/2,8, nebo Samyang 16/2. Případně oba dva místo 16-85.
Já bych na tvém místě pořídil 16-85 a další objektiv dle potřeby.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aureo85 7. 4. 2017 07:14

Díky všem. Asi tedy jako základ zvolím něco kolem 16-85 a navíc se podívám po Samyangu 10/2,8.
aureo85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 7. 4. 2017 10:17

aureo85 píše:Díky všem. Asi tedy jako základ zvolím něco kolem 16-85 a navíc se podívám po Samyangu 10/2,8.

Žádné něco kolem, síla toho objektivu je právě ohnisko 16mm.Většina ostatních začíná na 18mm, to už tak zajímavé a univerzální na krajinu není.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 7. 4. 2017 14:20

aureo85 píše:Díky všem. Asi tedy jako základ zvolím něco kolem 16-85 a navíc se podívám po Samyangu 10/2,8.


Taky Rokinony jsou pěkné, ale pokud nemáš peníze na rozhazování, začal bych s jedním objektivem. Když zjistíš, že to je nutné, snadno si přikoupíš další. Ono těch 10mm již pěkně zkresluje a pro někoho přecházejícího z kompaktu to může být až nepohodlné.

Taky takové to občasné pořízení širokoúhlého záběru si na krajině vystačí s malým panorámatem 2-4 snímků.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aureo85 7. 4. 2017 14:59

Začnu s jedním s větším rozsahem co budu mít jako základ. Díky za rady.
aureo85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 4. 2017 17:33

Naprostý souhlas s oldbas, že prostě Nikon 16-85/16-80 / Canon 15-85 má tu sílu v začátku na ekvivalentních 24mm. Ta síla je v tom, že ten začátek zoomu je takhle široký. Prakticky každý má na nejširším konci zoomu buď absolutně maximální počet fotek nebo jeden z největších. A i když si koupíš ultraširokáč, tak to tím nenahradíš, protože když se zastavíš na těch 18mm, tak nebudeš pokaždé přehazovart sklo na širší, tudíž prostě budeš mít většinu fotek na 18mm. S ultraširokáčem v brašně. Ten ultraširokáč tam zase budeš mít na nějakou sérii fotek a většinu dalších budeš mít na 18mm. Anebo na 15/16mm, když si koupíš zoom od C15/N16mm. A to prostě fakt je rozdíl. Jestli skončíš na dlouhém konci na 85mm nebo 105mm či 135mm, to už neudělá takový rozdíl co se týče pestrosti vzhledu fotek, ale střídáním perspektivy, širokého celku se zdůrazněnou perspektivou versus detail, to tu zajímavost série podpoří mnohem víc.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 7. 4. 2017 19:28

Tak tak. Fotím převážně krajinu. Podlé mích dlouhodobých statistik (6let), které si vedu, mám 80% fotek nafocených objektivem Canon 15-85 a z toho 70% na ohnisko 15mm. Před 5 lety jsem k němu pořídil Sigmu 10-20 právě kvůli ohnisku 10mm. Ale i když ji mám pořád u sebe, použiju ji max. u 5% fotek. Převážně interiéry na výletech, výjimečná krajina. Ale zato téměř 60% všech svých fotek mám na ohnisku 15mm. Netvrdím, že se 10mm na APS-C nehodí, ale je to asi u většiny krajinářů sváteční záležitost. U takového ohniska je potřeba velice pečlivě komponovat a naučit se pracovat s popředím. Není to ohnisko pro každého. V interiéru je to jiná. Tak je kolikrát i těch 10mm málo.

P1210621.jpg
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 8. 4. 2017 06:36

Já bych byl s ultraširokáčem opatrný. S velkou radostí jsem kupoval tokinu 11-16 a fotil s tím na 11mm jak smyslu zbavený až jsem zjistil, že vyplnit těch 11mm je docela problém a spousta toho končí v koši. Teď v drtivé většině případů fotím na 16 mm a je to tak akorát.
Mikeczcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků