Aky sirokac na krajinu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl 24. 2. 2014 22:19

neviem ci sa mam smiat alebo plakat, ked tu citam tie komentare. opakuje sa to tu stale dookola, ale dam to do bodov teda:

1. napisat ze niektory objektiv je zly len podla kusovej variability je blbost, aj nikon aj sigma ju maju, ako tak citam komentare, jednochucho kupim objektiv cez vacsi eshop a v lehote 7dni (SK) / 15dni (CZ) ho vratim v lehote bez udania dovodu, keby to bol fakt pruser s optickou kvalitou

2. som ohromne zvadavy, kolki z fotografov "nadsencov" tlacia svoje fotky krajin na vacsi format ako A4 (ak vobec nieco vytlacia) aby skumali ostrost do rohov v mierke 1:1 na monitore

3. stale citam, ze FotoABC ma asi najlepsi kus co chytil Nikon 10-24, teda ak moze zaujemca vrazit take peniaze do objektivu, nech tak urobi, sam som taky, ze si kupim radsej drahy objektiv s ktorym som spokojny, ako keby som mal kupit lacno a predat ho neskor lebo mi nieco vadi

4. opakujem, mam uz druhy kus sigmy 10-20/4-5,6 a nemam problem ani s horizontom ani s krajmi, ani s aberaciou. oba som kupoval cez bazar za par supov.

5. aj teraz cez vikend na foteni na zraze fotografov na Liptove (ano, to sa robi, nepise sa iba po forach) som si uvedomil, ze je prinos mat na krajinu aj siroky zoom, 10mm az 20mm som vyuzil pekne (sigma 10-20)

6. tokiny 11-16 (I. alebo II. verziu) som nikdy nemal, nemozem hodnotit, ale verim ludom co sem napisali svoje poznatky, ze ma klady aj zapory, treba si to zhodnotit, ci mi to za tie peniaze stoji.

a teraz to najdolezitejsie: davam na stiahnutie RAWy z fotaku (Pentax K-3 24Mpx) s tou Sigmou 10-20/4-5,6, kazdy kto ma o to sklo zaujem si moze pozriet realne fotky, ze to absolutne nefoti zle.

ps1: fotka zlozena na "dlsie" ohnisko a fotka zo sirokaca nebude nikdy rovnaka (perspektiva zo zlozenin je pokrivena - zvacsa na spodu fotky pri blizsich objektoch ako trava/skaly, ak to niekto nevie dobre nafotit/zlozit)

ps2: pre mna je dolezitejsia ako cena objektivu jeho vyuzitie pre mna: fotenie do protisvetla/vyber ohniska/prenos kontrastu/a aby to nebolo uplne blato na krajoch fotky.

fotky zo sigmy 10-20/4-5,6 (bazar 230euro), ohniska 10mm,12mm,20mm, rozne sceny, popredie/pozadie, ak niekomu nestaci takato kvalita, tak potom fakt neviem...A OSTRIM NORMALNE NA HORIZONT S AUTOFOCUSOM :)
http://ulozto.sk/xoBgiYQU/imgp1628-dng
http://ulozto.sk/xD74BqU8/imgp1695-dng
http://ulozto.sk/xYorAkVn/imgp1932-dng
http://ulozto.sk/x7HwFfPv/imgp1940-dng

ps3: davat fotky na forum po uprave postprocesom a zmensene x-krat a doostrene tak,ze ma az irituju tie kocečky po zmenseni a doostreni (a ukazovat to tu vo vyrezoch v mierke 1:1) je fakt cesta ako ukazat zaujemcom ako ktory objektiv dokaze vykreslit obraz (samozrejme na roznych typoch snimacov, kazdy mame iny druh fotaku) je objektivne ako prasa.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 25. 2. 2014 00:18

lennyl: ten polarizák na oblohu na 10mm, to není dobrý nápad.... (imgp1940)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 25. 2. 2014 00:24

FotoABC: viem, ten polarizak mi dokazil par fotiek na 10mm, aj som ho skusal otacat aby bol polarizacny efekt nizsi ale v tej nadmorskej vyske to moc nepomoze, hold si musis vybrat ci zvyraznis oblaky a znisis mierne opar na horizonte, alebo sa vyhras pri editacii s fotkou a znizis ztmavnutie oblohy. na zoome 50-135mm ten polarizak nekazil fotky, ale to jasne pri takom ohnisku, co uz.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 2. 2014 12:03

To je nejaka fraktura mozku, ne? Nejdriv jsou vsichni pure krajinari co vstavaji ve ctyri a jdou na Lysou horu a pak je podezreni ze netlaci vetsi nez A4 a proto muzou mit rohy jako ricni bahno. Mimochodem 20mm Sigma mi na kraji dela utvary, ktere ani nejdou poznat. A to byla 2x v servisu. Podruhe poslali novy kus. A vsichni vyrobci aut maji poruchovost. To je odpoved na co? Je jedno jestli je to 1,2% nebo 12%. To je jasny, vsichni maji problem s kvalitou. I lidi chybuji, je to jedno kdo to letadlo pilotuje. Vsechno jedno.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 2. 2014 15:29

lennyl_jestli to bylo mířeno na mě, tak se omlouvám. V příloze je odkaz na stažení originálu pouze převedeného v DPP z RAW, bez jakékoliv úpravy. Pouze doostření je 3, což je defaultní nastavení jak DPP, tak všech dlsr canon. Jinak vše na 0. Převedeno v max. kvalitě do jpg a nahráno na ulozto.
http://uloz.to/x4WCjTcE/p1170487-jpg
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 2. 2014 17:09

Ne oldbasi, to byla poznámka na mě :) A on ten sirokac nezkresluje? Mě se kupříkladu na tom mém srovnání nelíbí jak je ten strom prohlej, jasně u skladanky tu to zalomene popředí, nemaje panohlavu je i zkreslení tím jak otočím foťákem kolem stativu, přesto to u mě vyhraje. Ta ostrost mi za to stojí, mám se v tomto směru ješte hodně co učit, ale pokud se to časem člověk naučí je to cesta ke kvalitnější fotografii. Ale to neznamená lenile že to tak musíš mít také, dal jsem to sem jen jako variantu a to až ve chvíli kdy byla doporučovaná sigma s kterou ja jsem nebyl spokojen.
A proč by se nesmělo doostrovat při porovnání objektivu? Jasně když dáš raw je to jedno, každý si doostri podle libosti ale nebudu hodnotit přeci polotovar a vynášet závěry. Mě třeba 18-105tka nepřišla nic moc, jenže pak jsem jí dal na lepší telo, doostril a už se mi nezdá tak špatná.

-- 25. 2. 2014 17:12 --

A co jsou kocecky?
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tor47h 25. 2. 2014 17:54

Kocecky - toz to su po nasom "kosticky"
tor47h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 2. 2014 22:24

I.palicka, Tokina 12-24/4 je v pohodě spíš jako zacloněný širokáč na krajinky. Jako záklaďák nic moc, protože směrem k delším ohniskům měknou rohy a kraje, přičemž střed je velmi ostrý vždy. Záleží pak na kompozici a možnosti přiclonit, jestli to bude vadit nebo ne. Měl jsem verzi I pro Nikon a byl jsem celkem spokojený, ale používal jsem ji skoro výhradně na 12-14 mm a f/8 až 9, malinko měkčí rohy, ale použitelné, s aberací na kontrastních hranách se dá žít, ale je třeba říct, že jsem na žádném objektivu neměl větší. Ve stejných ohniscích jako moje základní zoomy N 16-85 a 17-55/2,8 je Tokina jasně slabší do krajů a rohů, takže není důvod jí dávat přednost.

Fotky ze Sigmy 10-20 od lennyla vypadají dobře. Takhle fotila moje Sigma 10-20, kterou jsem koupil r 2006 v USA, bohužel jsem ji prodal. Později už se mi nepovedlo sehnat podobně dobrý kus, který by byl stejný na obou stranách obrazu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 25. 2. 2014 22:55

Nejsem krajinář, ale ta Sigma mi připadá v rozích měkká. Srovnávám to s mojí 14-24/2,8, která kreslí dobře, fakt ale je, že na krajinky se moc nehodí, bo okolo 14 mm zkresluje a nejdou na ní filtry (alespoň ne levně a jednoduše). Ale takový Nikkor 16-35/4 nebo Nikkor 28/1,8G bych si dokázal představit, že kreslí jak Rembrandt.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 2. 2014 23:24

pemar: docela by me zajimalo, na jake krajince poznas sfericke zkresleni ultrasirokouhleho objektivu. Mas nejaky priklad? Sam jsem se bal velice blbe SW korigovatelneho "knirkoviteho" zkresleni Samyangu, ale zatim jsem s nim neudelal fotku, kde by me jeho zkresleni vylozene bilo do oci, spis ho mnohdy vubec nezaznamenam:
Obrázek

Obrázek

Obrázek


A to Nikkor ma to zkresleni papirove jeste mensi.
Naposledy upravil Petr Luňák dne 26. 2. 2014 21:16, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 26. 2. 2014 00:38

Mně se tady moc nezdá ta kresba v rohu na F7,1 ale zase kdyz bych nedelal ty A3 tlace, tak by to mohlo stacit, ne? Stred je vybornej.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 26. 2. 2014 19:59

pemare 14-24 FX se na krajinky hodi bych rekl dost hodne, jen musis vzit v potaz to FX a tve telo
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 2. 2014 21:34

No, 14-24 je opticky nejlepší ze všech širokoúhlých objektivů, co jsem zkoušel. Ideální mi připadá v rozsahu 14-19mm, ten konec okolo 24mm mi připadá malinko měkčí, ale pořád hodně dobrý.

Co já vím, tak krajináři hodně řeší filtry, pak bude s 14-24 problém. Tady je příklad toho, co 14-24 umí v protisvětle v oblasti krajiny:

http://farm4.staticflickr.com/3824/9379 ... d1e5_o.jpg

Tohle byl docela extrémní test na D7100. Další důvod, proč si canonisté kupují na tento objektiv redukci, může být tento:

http://farm8.staticflickr.com/7362/1211 ... 400f_o.jpg

nebo tento:

http://farm3.staticflickr.com/2817/1275 ... 28a8_k.jpg
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomas.skipp 29. 8. 2014 10:14

Chtěl bych vás poprosit o radu. Zvažuju že bych přikoupil k D90ce širokáč na krajinu, nejvíc hory (i zimní). Nevím jestli jít do pevného skla, nebo raději vzít zoom. Mám pevnou 35mm a setový 18-105mm. Cenově do 13 tisíc, netuším jestli to je reálné za nový kus. Nebráním se bazaru.

Našel jsem bazarový Nikkor 12-24/f4 AF-S ED G IF DX
Nebo raději tady zmíněnou Tokinu?
Nebo pevný Samyang?

díky
tomas.skipp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 8. 2014 21:13

Volil bych podle aktuální nabídky, asi bude snazší koupit Nikon 10-24 nebo 12-24, ale otázka je, za jakou cenu a hlavně v jakém stavu. Ta Tokina nebo Samyang by mohly být za lepší cenu, ale zase hůře k sehnání.

Na D90 budou opticky vyhovovat všechny, takže bych volil kromě nabídky i podle rozsahu, 10-24 nebo 12-24 je asi nejuniverzálnější.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků