Nikon D90 + Nikon 50mm f1,4 AF-S G zklamání, co dál...

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod buddy870 21. 3. 2018 09:36

Dobrý den všem,

vlastním Nikon D90 již řadu let (je to už taky pěkný dědeček :-D ). Dokoupil jsem si k němu, jak už z názvu vlákna napovídá, dlouho vysněný objektiv Nikon 50mm f1,4 AF-S Nikkor G, v honbě za portrétními fotkami s nízkou HO a pěkného bokehu. Do té doby jsem měl pouze setový objektiv 18-105mm (což zapříčinilo i mou delší fotografickou nečinnost).
Počáteční nadšení z tohoto pevného (spousty lidmi opěvovaného) objektivu, bych řekl, že rychle vyprchalo, po tom, co jsem zjistil, že AF v mé D90 posouvá rovinu ostrosti za měřící body...U setového objektivu s clonou začínající na 3,5 to samozřejmě nebylo poznat. Neříkám, že všechny fotky, ale vetšina fotek je zaostřená špatně. Přes live view je ostření přesné (nicméně to není řešení např. u focení dětí...).

D90 nemá funkci korekci AF, takže co s tím? :hm Lze tohle nějak seřídit v servisu například? Pomůžu si výměnou těla? Nové modely tu korekci mají, takže by to šlo elegantně vyřešit v tomto případě. Objektivem to není když přes LV to ostří přesně, nebo mi unikají souvislosti v tomto ohledu?

Další problém na který jsem narazil, při zkoumání nových těl je, že D90 má obrazový výstup pomalu horší jak nejlevnější zrcadlovka např. D3400 (což jsem zaspal dobu, protože jsem žil v tom, že tělo mám pořád ok :-D ). Od ISO 800 je šum už velmi znatelný, což je na dnešní poměry slabé. Takže vše nahrává ke koupi jiného těla.

V žádném případě si neumím představit žít bez stavového displeje a druhého ovládacího kolečka, z toho plyne, že v úvahu přichází těla až D7x00.
A teď můj další myšlenkový pochod, v honbě za co nejlepší obrazový výstup, nebylo by lepší přejít rovnou na FF :hm ? Objektivy stejně na DX žádné nemám a bazarová FF D750 se dá sehnat už za rozumné peníze. A vzhledem k tomu že mě baví práce s HO a bokehem, bych si polepšil v tomhle směru.
A když už změnu, tak ať je pořádná :-D . Otázka další, nebudou to v mém případě jen vyhozené peníze za FF? Abych pak nebyl zklamanej, že rozdíl by nebyl v mém případě tak markantní, myslím D750 oproti D7200 tady se asi budete smát :-D . Popř. nemá větší smysl přejít,v mém případě, "jen" z D90 na D7200?

Asi by bylo rozumný vše vyzkoušet, ale to bohužel nemám kde...
Naposledy upravil buddy870 dne 21. 3. 2018 11:15, celkově upraveno 1
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 3. 2018 10:50

Pokud neresis finance, tak zde vubec neni o cem diskutovat. D750.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 21. 3. 2018 17:46

Vyměnil jsem D90 za D750. I když D90 bude ostřit přesně, tak to bude na pevné 50mm bída, je to strašně měkké. Ostrá byla jen pevna 35mm. Určitě bych šel do D7200 a samozřejmě ještě lépe D750
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod buddy870 21. 3. 2018 19:09

Finance samozřejmě řeším a koupit novou D750 je už mimo momentální možnosti, trochu se bojím koupit bazarovou D750, ale to je riziko který bych musel podstoupit.

Teď mě ještě napadá jen tak mimo, ten front/back focus dělá objektiv nebo foťák, abych si nekoupil jiné tělo a nebyl na tom stejně, protože to bude objektivem (i když na jiném těle bych to už mohl vyřešit tou korekcí).

Každopádně jak píše Luckyghost, i kdyby ta D90 ostřila sebe líp tak v kombinaci s pevnou 50 to nebude nikdy ono...Takže není jiného východiska, než koupit lepší tělo.

Na internetu jsou bazarové D750 i třeba dovoz z UK, těch se mám obávat nebo ne? Kromě toho, že v UK je jen roční záruka a případná reklamace je větší problém. Pak prý byla nějaká svolávací akce na ně, zda-li se jedná o špatný model, lze zjistit podle sériového čísla.

Jsou u tohoto modelu ještě nějaké jiné vady, kterých bych si třeba nemusel všimnout na první pohled?

edit:
Možná jsem si měl koupit pevnou 35mm na D90 a moh jsem bejt spokojenej :-D Což jsem ale nemoh tušit.
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 21. 3. 2018 19:27

D750 se dá pořídit přes Kachashop, podle různých ohlasů jsou spolehliví:
viewtopic.php?f=212&t=1265365&p=11876596#p11876596
Ale fullframe taky obnáší dražší (a těžší) objektivy, pokud budeš chtít třeba základní světelný zoom..to chce taky promyslet.
50mm 1.4G je jinak nic moc objektiv, ten není super ani na D750, na nízké clony je dost měkký a ostření aspoň u mě taky žádný zázrak.
Ale D7200 špatná volba taky nebude. Rozhodnutí FF nebo DX musíš udělat sám :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod El Vigo 22. 3. 2018 01:40

podle me FF vubec nepotrebujes, v nejhorsim pripade se poohledni po bazarovem D600/610
stacil by ti nejaky D5200 a pak jen spise objektivy !
treba by ti siknul Pentax K70, fotak s nejlepsima fotkama z dslr, ma navic stabilizaci a astrotracer
El Vigo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod buddy870 22. 3. 2018 07:49

to hoax:
O koupi přes tento systém jsem neslyšel, mrknu na odkaz, díky. Nicméně váha mě asi až tak nelimituje, ta cena těch objektivů je horší to je rozhodně mínus.
Jak tak na to koukám tak koupě pevné 50mm 1,4G byla spíše špatná volba :-D

to El Vigo:
O přechodu na jinou značku uvažovat určitě nebudu.
Jak jsem psal výš nic co nemá stavový displej a přední ovládací kolečko nechci, zvykl jsem si na ovládání co je na D90, držel jsem v ruce tyto levnější nikony a to ovládání je děs, nehledě na to, že D5200 určitě nebude mít také funkci korekci AF, pro případný back focus u mé pevné 50mm.
A jelikož mě baví primárně focení portrétů, tak jaký jiný objektiv na DX pro portréty bych si měl pořídit?

Je mi jasné, že na FF to budu muset dřív či později rozšířit minimálně o pevnou 85mm na portréty.
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 22. 3. 2018 09:44

Na El Viga netřeba reagovat. Je to troll.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 22. 3. 2018 15:30

buddy870: řeknu trochu něco jiného, než ostatní, aby to nebylo monotónní. D7200 už je tak dobrý foťák, že bych já osobně po 13 letech fotografování s DSLR nedokázal dělat s fullframovou D750 lepší fotky. Jsou tady určitě lidi, kteří by s full frame D750 udělali lepší fotky, než s D7200, ale já k nim rozhodně nepatřím. Na to, aby člověk využil ten potenciál navíc, je dnes potřeba slušně velký talent, který já určitě nemám.
1. Co se týče fotografií s velkou hloubkou ostrosti (krajina, města, architektura, portréty v prostředí), tak u těch zpracováním z RAWu udělám z D7200 natolik prokreslené fotky, že bych si s full frame prostě nepomohl, možná laboratorně ano, ale já ani nikdo jiný by to při prohlížení těch fotek neviděl.
2. Co se týče malé hloubky ostrosti (portréty s potlačením okolí, zvířata, věci v pohybu a ve špatném světle s vynucenou malou HO), tak tam se skly f/1.8 už na DX mám malou hloubku ostrosti, která dostatečně plní záměr a ještě více rozostřené pozadí z full frame už mým fotkám nepřidají žádnou estetiku navíc, protože limitem je vždy způsob ztvárnění hlavního motivu. Pokud někdo umí zcela dokonale a rutinně zachytit hlavní motiv, pak už může zkrášlovat své fotky jen více rozostřeným pozadím, nicméně já se snažím spíše vylepšovat zachycení hlavního objektu, ve kterém jsou takové rozdíly, že nějaký posun v bokehu je zcela malicherný. Pokud ovšem někdo posuzuje fotku primárně podle bokehu, tedy podle toho, co má naopak pozornost odvádět pryč k hlavnímu objektu, pak se jedná o zastydlé nadšení ze světelných objektivů, no a to jednoho krásného dne přejde. Pokud to tedy není celkem drahý koníček "bokehismus". Jsou i dražší, někdo třeba sbírá Ferrari.
3. Co se týče menšího množství šumu na vysoké ISO, tak jsem za těch 13 let tak nějak zjistil, že pokud se nějaké moje fotka kvalifikovala na velký tisk,tak to nikdy nebylo na ISO > 400. Buď je dost světla nebo stejně kvůli kvalitě používám stativ. Všechno, co jsem vyfotil na ISO 1600 - 12 800 mně stačilo v tak malém formátu, že tam žádný šum opravdu nerušil.
Ale každý jsme jiný, jen říkám, že pokud dnes někdo řeší obrazovou kvalitu, tak
- buď je technokrat (což jsem dlouho taky s různou intenzitou býval, takže mám
pochopení)
- nebo je extrémně kvalitní fotograf, z jehož snímků si sedneme na zadek
- nebo něco neumí, třeba zpracovat RAW nebo dělá chyby při focení jako takovém
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 22. 3. 2018 18:33

Já s FOE v principu souhlasím, sám se také držím APS-C, ale třeba tuhle fotku s tím bez 35/1.4 asi neudělám, zatímco s D750 a 35/2 bych jí udělal:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod buddy870 22. 3. 2018 22:03

To je právě to co mě zajímá, jestli má pro mě cenu řešit přechod na FX s D750 a nebo mi bude vklidu stačit DX s D7200. Asi rozumější volba je zůstat u DX, D7200 bude skvělá volba a určitě bych byl spokojen. Ale pak je tu to mé druhé já, které říká, když už změnu tak pořádnou, vyzkoušet něco nového. Žiju v domění, že výstup z D750 bude o level výš, než z D7200. A co když teď koupím D7200, dokoupím objektivy a za rok mě to stejně bude zas lákat na FX? Jestli už to neudělat rovnou.

Samozřejmě nejsem žádnej profi fotograf, fotím pro zábavu, ale sem technokrat (jak píšeš) :-D . D90 jsem tenkrát kupoval v setu s ext. bleskem za 33k nebo tak nějak, bazarová D750, už se cenou moc neliší, takže to bych asi překous, otázka zní jestli u portrétů (jak si myslím) mi FX přinese víc muziky než DX.

Obrázek
(50mm f/1.8, live view, iso 400)
Tohle je třeba jedna fotka, jen tak na rychlo dneska udělaná s D90 a pevnou 50mm, samozřejmě úprava v PSku, foceno ale na live view, protože přes AF mám celkem silný back-focus.

Další foto (50mm, f1.4, live view, iso 400)
Obrázek

Ostrost a kvalita po přiblížení na fotce prostě chybí. Možná kdybych se vyzkoušel na pár dní D7200, tak si řeknu, fajn, tohle mi bohatě stačí. Takhle bez srovnání přímo v ruce a jen podle parametrů je to těžké.
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 3. 2018 22:46

Já jsem přešel z D7000 na D750 hlavně kvůli objektivům. Kdyby měl Nikon sadu pevných DX skel 12, 24, 35, 60 s f/1,4 max 2, tak bych asi zůstal. Ale pořizovat dražší a větší FX skla a věšet je na DX tělo mi začalo připadat uhozený.
Nevím, jak si obrazově stojí současné DX Nikony k D750, ale rozdíl v kvalitě pixelů mezi D7000 a D750 jsem viděl hned. Vidím ho snadno i u Fujifilmu X-T2. Pak je ale třeba to vzít nějak věcně. Bude mi to k něčemu jinému než jen k většímu uspokojení při prohlížení 1:1 nebo se to projeví i na mých výtiscích a jiných výstupech? Už přes dva roky fotím paralelně s D750 a APS-C Fuji. Fotky z D750 jsou vždycky o kousek technicky lepší, rawy lépe editovatelné atd., ale vlastně se mi nikdy nestalo, že bych si řekl, že to některý foťák nezvládl. V zásadě se mi všechny fotky líbí stejně, tedy pokud je sám nějak nepokazím, a je mi jedno, čím zrovna fotím.

-- 22. 3. 2018 22:52 --

...Koncem léta by měl Nikon představit FF bezzrcadlovku. Předpokládá se něco ve třídě D600 až 750. Možná to trochu pohne dolů s cenami D750tek. Jestli by tedy nebylo od věci uspokojit urgentní potřebu nákupem použitého D7100 nebo 7200 a pak počkat, jak se to vyvrbí, a případně foťák s minimální ztrátou prodat.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 22. 3. 2018 23:32

Těžko radit. Asi si to budeš muset vyjasnit sám. Měl jsem to podobně - upgrade z D300. Po různých úvahách jsem řešil dilema D7200 nebo D750 za dvojnásobek ceny. Měl jsem možnost si řádně otestovat oboje, nakonec mám D750, jednou předtím jsem si zkusil D750 s Artovou Sigmou 35 a prostě pri pohledu na fotky na plnou díru jsem věděl že stejně u toho plnoformátu skončím ☺ na druhou stranu ale D7200 stojí polovinu a určitě není o polovinu horší. Prostě je to daň za ten look. Pokud chceš nějak pracovat s hloubkou i na širším ohnisku, tak to za to asi stojí. Pokud máš rád spíše delší ohniska, D7200 by ti možná stačila. Když si uděláš výlet do Brna, klidně si můžeš D750 na chvíli prubnout.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod buddy870 23. 3. 2018 06:55

Zeptám se jinak, možná jako úplný laik, udělám s DX formátem takovou fotku? Kord na širokém ohnisku, při focení třeba celé postavy, si myslím, že se na onu HO jako na FX těle nedostanu s DX. Jde mi právě o využívání takové HO, je to focený D810 (ok, což je ještě o level jinde, ale to už myslím nehraje takovou roli) ale pevnou 85mm na 1,8cloně.

Obrázek
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 23. 3. 2018 07:28

Zvláš't u širokých ohnisek je to znát, takže FX :)
hoax
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků