[Nikon] D5100 vs vyšší řady 5xxx

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod suk 26. 10. 2017 17:53

Ahoj,

mám aktuálně D5100 a přemýšlím nad tím, že bych vzal nějakou vyšší verzi 5xxx (5200, 5300, 5500, 5600) nebo 7xxx. Zkusím vysvětlit svou motivaci:
1. Žena chce taky foťák, tak že bych jí prostě přenechal D5100 a a sám si koupil něco z toho vyššího (druhou možností je ponechat si D5100 a ji pořídit D3100)
2. Nejvíc mě (jak lze vytušit z mého předchozího tématu zde) baví a zajímá muzika - koncerty a focení v noci, blesk je ošklivej. A v tomhle ohledu není 5100 úplně ideální - je nutné používat velké zesílení a dlouhé časy, navíc to ve tmě nijak zvlášť skvěle neostří. A právě o těch vyšších řadách (a jejich Expeed 4), že je na tom v těchto ohledech mnohem lépe.

A právě proto bych se rád zeptal na praktické (nikoliv papírové) zkušenosti - vyplatí se mi (z hlediska AF a šumu) pořizovat si 5300, nebo mám shrábnout D7200, či si ani jedním úplně příliš nepomůžu?

Pokud jde o skla, jedu na spíš levnějších - krom 18-55 seťáku mám 35mm f/1.8 a 50mm f/1.4.

Ďük za odpovědi :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 26. 10. 2017 19:33

D7200 určitě ostří podstatně lépe, než D5100, obecně k ostření za horšího světla není vyhazováním peněz koupě vyšší řady. Ale samzořejmě vždycky výkon je dán součtem tělo + sklo. 18-55 je na focení na koncertech a v noci celkem nevhodný objektiv kvůli spatné světelnosti, ale 35/1.8 a 50/1.4 jsou rozhodně mnohem lepší, ale to sis už určitě všiml.
Třeba 50/1.4G bude ostřit lépe, než 50/1.4D, nepsal jsi, co máš. Myslím, že na clony okolo f/2 a méně už určitě D7200 neudělá špatný výsledek, nicméně rozhodně dobrou a zkušenou konverzí RAWu oproti JPEGu z foťáku získáš další celkem značnou výhodu.
Já RAW na vysoké ISO nejprve velmi lehce odšumím, a to tak, že v rozostřených partiích víc, v hloubce ostrosti méně nebo vůbec, no a potom fotky zmenším třeba z těch 24 MPx na 8 MPx a selektivně doostřím to, co je v hloubce ostrosti a není příliš tmavé. A výsledek je opticky minimálně jako zisk 1-2 clony oproti JPEGu z foťáku.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 26. 10. 2017 21:03

Ta padesatka je Sigma EX DG HSM, takze taky nevim :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 27. 10. 2017 08:29

Divej, pokud fotíš do RAWu, tak možná oceníš víc širší dynamický rozsah u nejnovějších snímačů, takže půjde lépe vytahovat stíny, můžeš exponovat na jasy a zbytek bez obav vytáhnout z RAWu. Co se týče šumu, nějakou revoluci nečekej, měl jsem pár dnů půjčenou D7200, když jsem měl dilema, zda mi bude stačit, nebo mám šetřit na D750. JPEG přímo z foťáku taky teď Nikon umí lépe než dřív, tam to bude taky posun. Největší rozdíl je v tom ostření za blbých podmínek, spolehlivost a rychlost 3D trackingu, tam to bude v případě přechodu na D7200 velký zlepšení. Taky u řady D7*00 narozdíl od nižších řad lze jemně poladit front/back focus konkrétních objektivů. aby ostřily přesně. Není to často zanedbatelný rozdíl, ale je to obvykle drbačka. Dále větší / jasnější hledáček, možnost použití starších skel, co nemají AF-S, zbytek je ergonomie a širší možnosti nastavení, možná jsem na něco důležitýho zapomněl, jistě mě někdo doplní. Každopádně, pokud 5ková řada, tak D5300 vynech a jdi nejméně do D5500.

-- 27. 10. 2017 09:39 --

probíhá zimní cashback, D5600 vyjde po oděčtu na 16800 tělo. D7200 pak vyjde na 25k (cashback 2000).
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 27. 10. 2017 09:40

Ta největší revoluce nových fotoaparátů z hlediska šumu je v tom, že ten šum je na úrovni 24 MPx a když Ti stačí třeba 8 MPx, což na všechny monitory i na tisk A4 stačí, tak rozumným odšumem na úrovni 24 MPx nezničíš detaily na úrovni 8 MPx. Když odšumíš na stejném rozlišení, na kterém si to prohlížíš, tak vidíš patlanici, zatímco když citlivě odšumíš na rozlišení, které nevyužiješ, tak ti na využitém rozlišení ty detaily zůstanou a ještě je pak můžeš doostřit. Proto musí být fantastická třeba D850, protože tam si na 100% rozlišení můžeš dovolit strašně moc.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 29. 10. 2017 00:36

Almik: Takovyhle veci beru prakticky zasadne bazarovy - D5500 obcas nekdo prodava a pak usetrim i vic, nez jen ten nikoni cashback :) D7200 se uz ale pohybuje pomerne ve vysokych cislech, tak pujdu spis do ty D5500 (ktera se obcas zjevi za +- 12k za samotne telo).

FoE: No, ale zase vic pixelu na stejne plose (predpokladam, ze vsechny APS-C snimace jsou stejne velikosti - jak v D5100 tak v D7200) znamena mene svetla per pixel, tedy potrebu vyssiho zesileni a tim padem i vyssi sum per pixel, ne?
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 29. 10. 2017 09:57

Pětitisícovky nemají hledáček, ale malý zaměřovač. Jeden z vícero důvodů, proč tuto řadu už nikdy. 7000 řada je investice do budoucna, člověk už z toho má pocit trochu dospělého foťáku a ne zmrzačené budget hračky, kde někdo rozhodoval, co ti musí ve výbavě stačit.
Na použití manuálních světelných skel zapomeň, protože nezaostříš.
Osobně bych raději ještě měsíc počkal a přišetřil z další výplaty.
A zda si koupíš 5300, 5500, 5600 je jedno, protože z hlediska ergonomie, AF i obrazového výkonu jde o totéž. To jen vždycky něco malého přidají a něco odeberou (D5300 má GPS a vyšší výkon interního blesku, než následovníci :D ).
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 10. 2017 16:54

suk: pro surová data na snímači je to pravda, ale dnes už se kvalita obrazu zlepšuje následným zpracováním. A větší množství pixelů umožňuje lepší izolaci kresby od šumu, jelikož čím více pixelů se podílí na kresbě detailů, tím snáze algoritmy detekují kresbu. A pokud je kresba příliš drobná a algoritmus ji považuje za šum, tak to při zmenšení 24 MPx -> 8 MPx nevadí, protože algoritmus zničí kresbu, která zmenšením zmizí tak jako tak.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 23. 11. 2017 14:30

No. Trosku to trvalo, ale o vikendu si snad jedu pro D7200 :) Tak snad to bude OK ... a ja uz se nebudu moct vymlouvat, ze mi fotak nedokazal (vcas) zaostrit :(
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 28. 11. 2017 12:38

Tak, mam teda D7200, stalo to teda kotel, ale ostreni luxusni. Kde jsem s D5100 musel hledat ostrej kontrast s nejakym svetlem na pozadi, tady staci lehkej odlesk na nose a uz to ostri.

Dekuju za tipy ;) (penezenka taky vzkazuje - neco hodne sprostyho)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 28. 11. 2017 12:45

D7200 a drahá? Ještě potřebuješ zasklení :)
https://objektivy.heureka.cz/nikon-105m ... -ed-af-s/#
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 30. 11. 2017 11:17

No jasne. Pro cloveka, co se tim nezivi ba ani korunu nevydela to je docela dost :)

A samozrejme, jsou i hezci skla, treba Sigma APO 300-800mm F5.6 EX DG HSM :D

Kazdopadne, budu si muset vystacit s tim, co mam + k tomu asi casem poridim nejaky slusny f/2.8 tak do 150mm a jinak v absolutnim lowcostu. Mozna oldschooly s AF ovladanym z tela :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 13. 1. 2019 14:46

Zdar,
mám D5100 + 16-85mm. Začal jsem trochu fotit do RAWu a zjistil jsem, že ty fotky jsou docela brutálně zašuměné (možná byly zašuměné už předtím, jen jsem si toho nevšiml, jak jsem v jpeg tolik nehrabal).
Táta teď přešel z D5300 na D7500, takže jeho původní foťák je k dispozici. Samozřejmě, vyzkouším, uvidím, ale rád bych si poslechl i názory někoho fundovaného:
Má význam přecházet (za symbolickou cenu, nebo třeba i zadarmo) na D5300 z hlediska IQ? Víc ostřících bodů se zdá fajn (ale zas nevím, jestli by mě to spíš nezpomalovalo), ale jinak mi funkčními možnostmi D5100 vyhovuje. Jen ten šum a nepoužitelnost vyšších ISO, no :-/
Další možnost je počkat na D5500 někde v akci, případně D7200 (ty mají ale stejný snímač, a jak jsem psal, D5100 mi funkčně vyhovuje, takže to působi jen jako přidávání váhy). D7500 už je naprosto mimo i hypotetický rozpočet.
Obecně myslím, že by pro mě mělo vyšší význam koupit spíš teleobjektiv (tam mám vybráno, Tamron 70-300 VC), ale stejně bych si rád poslechl, co o tom míníte :) .
Díky!

PS: Ten D5100 má nafoceno přes 50 000. Měl bych nějak řešit nějaký servis jako preventivní výměna závěrky atp. (což tuším, že se nemůže finančně vyplatit :D )?
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 13. 1. 2019 15:47

Taky mi to šumělo. Pohrej si s nastavením, tuším, že stačilo přidat ostrost v profilu. Ale už ti přesně neřeknu, kde jsem co nastavila, protože už zrcadla nemám.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 13. 1. 2019 18:11

Asanoth: Pockej urcite na D7200 - sumet to bude vicemene stejne, ale zato to bude daleko lepe ostrit a dva sloty nejsou k zahozeni (obzvlast, kdyz clovek chce obacs neco poslat do telefonu pres ten zrudnej Nikonackej omyl na Android). Vic ostricich bodu je spis vyhoda a osobne me to nezdrzuje - vzasade naopak, protoze si vetsinou muzu zaostrit kam chci a rovnou fotit - nemusim "prekomponovavat" po zaostreni.

Sum pak odebirej spise postprodukcne, da se s tim citliveji vyhrat (tady se zase muze hodit dva sloty - jeden na jpeg, druhej na rawy - a pouzit vetsinu fotakovych jpegu + ty lepsi fotky dodelat ruco z rawu).

Nevim, co mysli monikash ostrosti v profilu, ale k nicemu to moc nebude ;)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků