Hloubka ostrosti u zrcadlovek

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 27. 8. 2017 10:12

Michal855: dej sem ukázku, s čím máš problém. Vč. exifu. Pokud si stoupneš 10 metrů před autobus v úhlu tak, aby byl vidět celý z boku, použiješ ohnisko 18mm APS-C (28eq.FF) a zaostřš na předek, tak při cloně f/4 bude ostré vše od pár metrů před autobusem až do pryč. A pokud použiješ 50mm APS-C (80eq.FF) a odstoupíš ji na takovou vzdálenost, aby se ti bus vešel(odhaduju tak 15-20m), při cloně f/5,6 tak bude ostrý celý.
Takže nevím, kde máš problém. Ale chyba bude nejspíš u tebe, nebo foťák + objektiv. Protože čistě technicky to problém není.
Dej ukázku, nebo raději víc
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 8. 2017 10:17

Michal855 píše:A jak byste to dělal kdybyste chtěl na ulici vyfotit autobus třeba takhle?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 803%29.jpg
Jaká nejlepší clona se dá použít?


Predne je treba rict, ze ti jde o HO velkou, nikoliv malou, jak pises v uvodu.
Nejlepsi clona je nesympaticky termin, nicmene takovouto fotku musis udelat v pohode i setakem bez cloneni. Minimalne posledni setaky od Nikonu kresli vyborne a pri clone 5.6 na 55mm bude u takovehoto zaberu HO dostatecne velka, aby byl autobus v ni zachyceny cely.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 8. 9. 2017 12:54

Michal855: pokud máš nějakou už trochu starší zrcadlovku, tak výkon na vyšší ISO při zaclonění už nemusí být úplně OK. Pokud často řešíš popsaný problém, většinou požaduješ velkou hloubku ostrosti a fotíš vesměs statické objekty, pak:

1) by pro tebe mohl být lepší nějaký foťák s m4/3 snímačem a stabilizovaným snímačem, případně kombinovaná stabilizace snímače a objektivu (Oly/Pan), ty mají při stejné cloně větší hloubku ostrosti, přitom obrazový výkon není u současných modelů vůbec špatný. Chvíli jsem měl Oly E-M5 II + 12-100/4 IS PRO a řekl bych že by jsi z toho byl nadšený. Z ruky na ohnisko eq. 24mm jsem udržel krásně ostře i půlvteřinu, na eq. 200mm z ruky 1/10s a stále parádně ostré. To pak můžeš fotit z ruky i se zacloněným objektivem na relativně nízké ISO za blbého světla. Při focení do raw a citlivým postprocessem není obrazový výstup o moc horší oproti ještě nedávným APS-C zrcadlovkám.

2) nebo bych zapracoval na technice držení / zapření se (jak udržet delší čas) a precizně volil bod zaostření, trochu něco početl na toto téma, zkoušet zkoušet a zkoušet... a třeba ani nebudeš muset přesedlávat na jiný systém. Ještě mě napadá možná nějakej monopod bych vyzkoušel, třeba ti to pomůže, když stativ se ti rozdělávat nechce, tohle je trochu rychlejší...

Nahoď nějaké vzorky, třeba zjistíme že by šlo tvůj foťák lépe nastavit. Ať je tam ale zachovanej EXIF.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 15. 10. 2017 17:00

Děkuju všem za rady, tady posílám jednu fotku, chtěl sem vyfotit zajímavou dlažbu, a to co je dál je už rozmazané. Při cloně 8. Dá se to nějak vyfotit aby to bylo celé ostré? Je tam fotka rovnou z foťáku bez jakýchkoliv úprav.
https://uloz.to/!PBaO7fKICdX9/01-jpg

nebo tohle, ulice kde bych chtěl celou tu řadu domů ostrou a v dálce je už rozmázlá:
https://uloz.to/!xRkib6wTlbOJ/02-jpg

Dělám něco špatně, nebo to líp bez stojanu nejde?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 10. 2017 19:51

Kdyz nebudu brat teoretickou moznost technickeho nedostatku objektivu (decentorvana optika, prohnuta rovina zaostreni), tak obecne plati:

1. zaostrit na tkzv. hyperfokalni vzdalenost
2. vic zaclonit
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 15. 10. 2017 23:57

Pánové, já se dívám na fotku 02.jpg a mám intenzivní pocit, že ten objektiv je dosti šílený kus zralý na reklamaci / hození do popelnice:
Hloubka ostrosti je evidentně minimálně od toho Audi uprostřed dole po tu bránu růžového baráku na protější straně ulice. Z čehož vyplývá, že ta paní v modrém kabátě vpravo, ta dlažba vpravo a ta zaparkovaná auta až po O2 telefonní budku mají být v hloubce ostrosti taky. Místo toho jsou rozostřené opravdu hodně. Vpravo je pak rozostřené úplně všechno, což zdánlivě vypadá jako malá hloubka ostrosti, ale my všichni víme, že při f=18mm a F7.1 by takhle malá HO na APS-C prostě nebyla. To máme přátelé ve voku. To sklo je vpravo totální prů..ser. Ale jako fakt.

-- 16. 10. 2017 01:13 --

Ta fotka 01.jpg je na výšku, takže to, co jsem psal o pravé straně se teď projeví nahoře.
Opět nikoliv ukázka nešikovně příliš malé HO zrcadlovek, ale ukázka nefunkčního kusu objektivu Pentax 18-55. Neupadl na zem?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 16. 10. 2017 06:46

Michal855, zkus jiný sklo. Pokud budeš mít stejný problém i s jinými, kvalitnějšími skly, prodej to všechno a kup si něco s měnším snímačem
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 10. 2017 07:37

Almik: nechci vyvolávat flame, ale to doporučení prostě nedává smysl.
Jednak je podle fotek 01.jpg a 02.jpg zcela jasné, že to není malá hloubka ostrosti, ale vadné sklo, jednak všichni včetně Tebe ze zkušeností víme, že 18mm F7.1 dává hloubku ostrosti dostatečnou pro ty fotky pokud je objektiv O.K. a jednak také víme, že menší snímač nepřináší více možností velké HO, protože vyšší zaclonění foťáku s větším snímačem přinese totožnou situaci z hlediska kvality. No a difrakce při F8 na m4/3 odpovídá difrakci při F11 na APS-C, takže nula z nuly pojde.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 16. 10. 2017 09:32

Podľa niektorých doporučení by mali asi najlepšie fotky krajiny byť robené mobilmi... :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 16. 10. 2017 10:37

ForeignerOnEarth: máš pravdu, na dříve nastupující difrakci jsem zapomněl. No, tak bych si vyzkoušel jinej kus toho samého objektivu, pro potvrzení hypotézy o vadném kusu. Snad mu to servis uzná a nebude tvrdit že je to přirozená vlastnost objektivu. Už jen pro porovnání a kvůli doložení servisu.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 16. 10. 2017 10:39

Sam jsem to kdysi zkousel. Pri stejne kompozici zaberu, stejne hloubce ostrosti, stejnem casu a stejnem EV. Jsem mel fotky z mobilu srovnatelne se zrcadlovkou.
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 16. 10. 2017 10:48

Tak to by mě nenapadlo, že by to mohl být vadnej objektiv. Byl kupovaný nový s tím foťákem, je fakt že s těma seťákama byl ten foťák skoro za stejnou cenu jako jen tělo. Je celkem lehký, působí dost fórově, celý z plastu, to je fakt. Ale zase u všech fotek ten problém nemám, při focení na blízko, nebo na delší ohnisko jsou fotky většinou ostré. Tady posílám ještě pár ukázek, ty vagony jsem chtěl mít celé ostré, ten pohled na město byl na nejdelší ohnisko a to je ostré celé (kromě toho co je úplně blízko, což mi nevadí).
Myslíte že je fakt ten objektiv vadný?

https://uloz.to/!aCHawRcOmREa/03-jpg
https://uloz.to/!at5fVdlsOwKz/04-jpg
https://uloz.to/!Dmk6eKaWyjVM/05-jpg
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 16. 10. 2017 11:10

No tak na těch fotkách vagónů se potvrdilo, že ten objektiv je zmetek.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 16. 10. 2017 11:37

A to i v porovnání s jinýma levnýma seťákama?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 10. 2017 12:06

Některé seťáky jsou dnes i ostřejší, než podstatně dražší a delší zoomy. Tohle opravdu nemůže být běžný kus Pentaxu 18-55, zase takovejhle šmejd by si tahle značka nedovolila běžně prodávat, tohle je fakt extrém. A to, že se to neprojeví na delší ohniska nebo na zaostření nakrátko, to je celkem normální, opravdu může být optika špatně vycentrovaná s důsledkem pouze na krátké ohnisko na vzdálenější předměty, to je celkem logické.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků