D750 vs. D7500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 8. 2017 13:28

Tak tady je ale zasadni rozdil v tom, ze jeden foťák usnadňuje konzistentně dosahovat výsledků ve větším rozpětí podmínek než druhý. Zato chyba karty je hypotetická, může nastat ale spíš nenastane.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2017 13:42

Kupuji také SanDisk Extreme Pro a zatím bez problému. Na D50 mi jednou odešlo pérko v kartové šachtě (jediná závada od doby, co jsem D50 koupil).

Na D500 má člověk teoreticky také jen jeden slot na karty, protože XQD je na iPadu nepoužitelná, jde to jen na desktopu nebo notebooku a ještě jen s externí čtečkou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 4. 8. 2017 14:19

lemming píše:Takový pohodový přístup je naprosto srozumitelný. Ale koupíš si s ním D7500? Neřekneš si radši "Čert vem super AF, když se mi některá fotka kvůli AF nepovede, tak se nic zásadního nestane, jsou to jenom fotky. Vezmu radši D5500 a za ušetřených 20 tisíc si koupím lepší objektiv." ?


Ukládat souběžně fotky na dvě karty rozhodně není běžně zavedený standard bezpečnosti jako třeba mít v NASu mirrorované disky. A to ještě většina lidi se 2 sloty to nemá nastavené jako duplicitní ukládání, ale jako nastavení kapacity nebo jako fotky do slotu 1 a video do slotu 2 nebo RAW versus JPEG nebo ten problém, co popsal pemar. Vzhledem k tomu, že to opravdu není běžný bezpečnostní standard, tak evidentně ty karty, alespoň ty kvalitní, nejsou takový průšvih, Jinak máš dva sloty ve všech foťácích přes 700 Euro.
Takže D7500 bych si bez problémů koupil, zvláště když v D7200 nemám mirroring. Každý večer kopíruji do notebooku když jsem někde pryč.

Jinak ale otázka tak nestojí jestli lepší tělo nebo lepší objektiv. Buď obojí kvalitní nebo obojí levné. Nebudu kombinovat drahé tělo s levným objektivem a naopak. Pokaždé tím nevyužiji to dražší dostatečně.
A je úplně jiná problematika kupovat si něco s horším výkonem nebo si kupovat zálohu co kdyby se něco pokazilo. Obojí je úplně jiný typ rozhodování a přístupu.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 4. 8. 2017 14:33

Mně se po pár letech (asi necelé 4) začala SD karta rozevírat a zrovna SanDisk Extreme SDHC 32GB.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 8. 2017 14:48

SD vyžadují opatrný zacházení, to je jasný. Ovšem v tomhle případě by byl nerozum vzít si takovou kartu na focení důležité zakázky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 5. 8. 2017 06:27

Dolgor píše:Tak tady je ale zasadni rozdil v tom, ze jeden foťák usnadňuje konzistentně dosahovat výsledků ve větším rozpětí podmínek než druhý.


Ano, s jedním konzistentně nafotím fotky a mám je. S druhým se mi může stát, že nafotím fotky a nemám je. Opět, člověku s "pohodovým" přístupem asi nebude vadit, když holt v některých extrémních podmínkách toho moc nevyfotí.

Dolgor píše:Zato chyba karty je hypotetická, může nastat ale spíš nenastane.


Ano, to je častý přístup a většinou lidi vyléčí až když se jim ta "hypotetická" situace stane.

ForeignerOnEarth píše:Ukládat souběžně fotky na dvě karty rozhodně není běžně zavedený standard bezpečnosti...


Jak u koho. U mě ano a už mě to jednou p*del zachránilo. Jinak i RAW+JPG je lepší, než jen RAW.

ForeignerOnEarth píše:Jinak máš dva sloty ve všech foťácích přes 700 Euro.


Pokud by to tak bylo, tak to chápu, ale zrovna zmiňovaná D7500 je protipříklad.

ForeignerOnEarth píše:Jinak ale otázka tak nestojí jestli lepší tělo nebo lepší objektiv. (...) Pokaždé tím nevyužiji to dražší dostatečně.


Ne. Dobré tělo je potřeba na (náročnější) reportáž. Když ale fotím třeba aranžované fotky, tak mi super AF, malý šum, spousta čudlíků atp., moc nepřináší a mnohem spíš ocením objektiv s opravdu dobrými vlastnostmi.

ForeignerOnEarth píše:A je úplně jiná problematika kupovat si něco s horším výkonem nebo si kupovat zálohu co kdyby se něco pokazilo. Obojí je úplně jiný typ rozhodování a přístupu.


Z pohledu fotografa je ten princip stejný. Buď na těch fotkách záleží (zakázkové focení atp.). Pak potřebuju dobrý AF, abych s co největší jistotou zachytil ty nejlepší okamžiky a samozřejmě dual slot, aby se nestalo, že nepřinesu nic. Nebo na těch fotkách moc nezáleží a pak nepotřebuju dual slot, ale ani AF, protože když nějaká nevyjde tak se nic neděje.

Jiný typ rozhodování to je v případě, kdy si foťák nekupuju na focení, ale pro radost z toho, jak mám dobrý foťák. Dual slot je nudný, takže ten moc radosti nepřinese, ale profesionální AF je hodně cool. Samozřejmě, ne každý si to přizná, i když na tom není nic špatného. Pak lidé říkají, že nutně potřebují to lepší AF, protože hrozně záleží na tom, aby mohli zachytit fotky v co nejširším spektru podmínek. Ale zároveň tvrdí, že když nepřinesou fotky žádné, tak to vlastně nevadí. Což je logická nekonzistence, která mě prostě irituje.

Možná, že spolu s lidmi, co ještě o fotky nepřišli a myslí si, že zálohovat nepotřebují, jich bude dost, aby D7500 byla úspěšná, to těžko posoudit. Ale IMHO takoví lidé z valné části už přešli k bezzrcátkům, které jim dokáží poskytnout více potěšení z toho, že vlastní super technologii.

Dolgor píše:SD vyžadují opatrný zacházení, to je jasný. Ovšem v tomhle případě by byl nerozum vzít si takovou kartu na focení důležité zakázky.


Ne. Nerozum je fotit důležitou zakázku jen s jednou kartou. Jako v jiných oborech, i tady platí, že spolehlivosti je jednodušší dosáhnout redundantními prvky s běžnou spolehlivostí, než jedním superspolehlivým prvkem. Je to prostá matematika. Řekněme, že SD karta má pravděpodobnost selhání 1:1000. CF karta budiž o hodně, třeba 10x lepší, takže má pravděpodobnost selhání 1:10000. Pěkné. Ale dvě mirrorované SD karty mají spolehlivost 1:1000000 (*), což je 100x lepší, než CF karta. Čísla jsem si vycucal z prstu, ale zhruba odpovídají a pro ilustraci snad postačují.

*) Tedy za předpokladu, že pravděpodobnosti selhání jsou nezávislé, což ve skutečnosti úplně nejsou, ale pořád to bude lepší, než jedna CF karta.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2017 07:11

Ty tady zcela lehkomyslně operujes se dvěma pravdepodobnostmi, jako by si byly rovné. Dobry foťák ti, pokud nemáš volsovy ruce, umožní ty fotky udělat s pravděpodobností 100%. Chyba karty je pravděpodobná daleko méně a často se nějak ohlásí dopředu - mechanické poškození, obcas nějaký necitelny sektor atd, takže je urcita šance se ji vyhnout a pravděpodobnost ještě snížit. Samozřejmě, ze je dobry mít jištění, ale neni třeba kvuli tomu nespat. Ja považuju za daleko nezodpovednejsi jit fotit svatbu jen s jednim foťákem nez mit dva s jednim slotem.

-- 5. 8. 2017 08:15 --

Znas Werichovu pohádku z Dejvic, jak Kubat v noci nemohl spát, protože se bal, ze mu ukradnou zrní ze stodoly, tak tam běžel hlídat a pak si vzpomněl, ze by mu mohli vykrást chalupu a běžel zpět a takhle celý noci.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LESL 5. 8. 2017 13:31

cvakatko píše:Tak děkuji všem. Jsem rozhodnutý koupit D500 resp. D7500 + 16-80, jen jde o to co mi lépe sedne do ruky.

Nicméně se zeptám ještě z jiného soudku, mám poměrně zajímavou nabídku na zánovní D750 s ovjektivem 24-120/f4. Jaký je tento objektiv ve srovnání s 16-80, pokud je to možné, bez ohledu na tělo. Děkuji.


Dobrý den, řešil jsem teď něco podobného.

Nedávno se objevila d750 s 24-120/f4 na mall.cz za pěkných 55 tisíc v setu, u kterého psali pouze rozbaleno s klasickou zárukou. Mám D7200 s 16-80/f2,8-4 a 35/f1,8 a rozmýšlel jsem, zda-li tuto sestavu vyměnit za FF sestavu a nahradit i pevný objektiv. Jsem se stávající sestavou maximálně spokojený, ale za tu cenu mě ta D750 nahlodala. Finanční doplatek by byl zanedbatelný, protože nikon nyní ještě nabízí na objektiv 24-120 cashback. Nakonec jsem sestavu nevyměnil a udělala radost někomu jinému, měl jsem totiž strach z několikátého svolávání D750 do servisu a kresby 24-120. Lepší ISO a bokem v rozsahu cca 1EV budu muset oželet. Jen upřesním, co se tady psalo, tak třeba D7200 má podobný dynamický rozsah jak D750. Mě šlo hlavně o trochu lepší ISO, bokeh a auto zaměření obličeje přes hledáček, protože převážně fotím pohybující se děti a někdy i se světelným objektivem a tolerujícím iso nedosáhnu požadovaného času. Proto jsem na netu hledal srovnání na, co de ptáte. Nic moc jsem na českých fórech a recenzích nenašel, ale na zahraničních recenzích jsem vyčetl, že v porovnání d7200 s 16-80 a D750 s 24-120 je na tom líp sestava s 16-80, jak v ostrosti, tak i přenosu kontrastu. (nemám to z vlastní zkušenosti, takže opravdu jen co jsem vyčetl)

Potvrdit můžu, že je opravdu neskutečné, jak kreslí 16-80. Když jsem ho kupoval, nikde ještě nebyly žádné recenze apod., takže jsem si to zkoušel pouze v obchodě. Nyní s odstupem času vím, že jsem udělal dobře a potvrzují to i nadšené recenze jak zahraniční, tak české. Když řeknu, že kreslí líp jak pevný objektiv 35/1.8, tak mě stejně nebude nikdo věřit. Ale nejsem jediný, kdo to tvrdí. Opravdu pevný objektiv používám jen v případě, že chci dosáhnou co největšího bokehu. Ale třeba i portrét fotím na 16-80 kvůli ostrosti tohoto objektivu (focení mám jen jako koníček, fotím hlavně rodinu – děti). U pevné 35 mám problém s ostřením, pomalé, špatně zaostří, s 16-80 se mě nic takového nestává, ostření rychlé a přesné. Třeba Steve Bingham (americký fotograf) přirovnává objektiv 16-80 k nejostřejšímu objektivu vůbec, a to Sony 90mm f2,8 (to jen tak mimochodem).

Co jsem Vám chtěl říct je to, že ať si koupíte jakýkoliv nový DX foťák D7200, D7500 nebo D500, tak si k tomu pořiďte 16-80 a nebudete litovat, opravdu je lepší si připlatit za dražší sklo než za dražší tělo. Všechny přednosti asi znáte, ale shrnul bych to na ostrost, kontrast, rychlé ostření, příjemný bokeh, krásně fotí v protisvětle díky špičkové antireflexní vrstvě, lze ovládat elektromagnetickou clonu na dx tělech i při natáčení videa apd.

Pokud ale máte nabídku na D750 s 24-120 se zárukou, za dobrý peníz a z ověřené zdroje, je lepší jít cestou FF, záleží na prioritách.

Přeji, ať vyberete k Vaší plné spokojenosti. Myslím, že ani s jedním foťákem neuděláte chybu.
LESL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cvakatko 8. 8. 2017 16:18

Tak foťák je doma, jen testuji, ale musím říci, že ten AF je neskutečný (D500). Zapoměl sem při koupi na nějaký UV filtr, můžete mi něco doporučit? Na ten 16-80. Neměl by jakkoliv upravovat obraz, chci ho jen jako ochranu objektivu, takže bych koupil něco levnějšího, ale zase mám strach, aby to nedegradovalo objektiv... díky
cvakatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 8. 8. 2017 16:47

Roky nakupujem filtre Kenko Protector (=Hoya) Pro 1 digital cez Ebay. Odporucam.
P.S.: blahozelam ku kupe D500+16-80, budes urcite spokojny. A ak by prisiel o chvilu Cvach a zacal trollit, ze preco je ten AF taky neskutocny a v com a preco myslis, ze by sa to nedalo nafotit Olympusom atd :D , tak toho si nevsimaj 8-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cvakatko 8. 8. 2017 16:59

25dolarů.. objednáno :-)
Díky.
cvakatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 8. 8. 2017 18:41

Moc hezky se to čte. Když jsem si před 2 lety koupil Nikkora 16-80, tak jsem ze všech stran slyšel, jak je to předražený nesmysl, jak každý Sigma zoom, který stojí třetinu, je mnohem lepší, jak si 16-80-ku můžou koupit jen lidi, co se chtějí nechat dobrovolně od Nikonu okrást a podobně. Já jsem od začátku s tím sklem naprosto spokojený, protože tak univerzální sklo vhodné na všechno jsem od roku 2005 ještě neměl. Pak jsem byl rád že i landov je spokojený a už se to rozrůstá na víc lidí. ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 8. 8. 2017 18:50

Foe : možno sne 16-80 kupovali v rovnakom čase. Ja som už mal objednavku na nikon 17-55,ked odrazu oznámili 16 - 80. Kupoval som ho okamžite ako sa objavil v predaji.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 8. 8. 2017 22:56

landov: kruh se uzavřel, v roce 2005 jsem si nekoupil Canon jen kvůli tomu, že Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5 se mně zdál nedostižně univerzální. No a dnes konečně je to:
16mm místo 18mm,
80mm místo 70mm,
f/2.8 - 4.0 místo f/3.5 - 4.5
opticky dramaticky, ale dramaticky lepší
výkonná stabilizace
no flare
dílensky lepší
prakticky stejně lehký
zaostřování také jiná generace
bokeh nebyl úplně špatný ani na 18-70
vinětace byla horší na 18-70
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 9. 8. 2017 09:35

Teď už si jen vyřešit to dilema jestli 16-80 za 30k z česka nebo za 18k z Francie z eBaye (nový ze setu). Vzhledem k tomu, že toto nezvládnu rozseknout, si ho nejspíš nikdy nepořídím :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků