Čím nahradit Canon EOS 70D?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 28. 7. 2017 22:18

Asi opět častá otázka, co?
Pomalu hledám náhradu za svůj Canon EOS 70D. Proč?
1. Vadí mi dynamický rozsah snímače. (Moje představa je 16EV, ale to je zatím daleká budoucnost, alespoň u Canonu).
2.Méně šumu a lepší zpracovatelnost obrazu z RAWu.(i ISO 100 po přidáná kontrastu produkuje šum, ten mi většinou nevadí. U spránvně exponovaného ISO 800 mám trochu problém, ale záleží na motivu.

Co fotím?
Krajina, turistika, příroda, v brzké době rodina a mimino.....foto-turistické-výlety nahrazuje rodina

Jaké mám objektivy:
1.Canon EF-S 15-85/3,5-5,6 IS USM - můj hlavní objektiv, hlavně kvůli rozsahu a univerzálnosti
2.Canon EF-S 10-18/4-5,6 STM USM - když se to nevejde na 15mm APS-C
3.Canon EF-S 24/2,8 STM - takový malý a na procházky ideální
4.Canon EF 70-200/4 L USM - klasika teleobjektiv od Canonu, krajina, zoo, ale krátký, zvažuji výměnu za C70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM.
5.Blesk, jasně

Objektiv C10-18 je nový, C15-85 univerzální, C24/STM jsem ochotný obětovat a C70-200/4 USM vyměnit za C70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM.

A teď jak dál.
Nebráním se přechodu na jinou značku, ale kam ??? Finanční ztráta to bude.
Můj favorit je Canon EOS 80D, nebo čekat na nástupoce.. FF od Canonu je tak trochu mimo mísu.
Chápu, že šum a velikost snímače je danná. A že krajina a rodinná fotografie jsou černá a bílá jak šumu, tak dynamického rozsahu, citlivosti, ostření. A že krajinářské focení vz. rodina je téměř nelučitelné.

Poradíte????
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 7. 2017 22:39

Zkus si někde sehnat 80D a pofotit s ním. Jestli bude obrazově dostatečný, máš vyřešeno s nejmenšími ztrátami. Pokud zjistíš, že tudy cesta nevede, asi ti nezbyde než se poohlédnout jinde.

Z DSLR je asi nejrozumnější volba Nikon D7200 + 16-85VR (nebo některý 18--xxx), 10-20, 35/1,8 a 70-300 VR (x verzí), s bazarovými nákupy to nemusí stát moc. Vzhledem k rodině bych neváhal jít dolů s objemností výbavy. Fujifilm X-T20 s 18-55, 23/2 nebo 35/1,4 a 55-200 nebo 230 je dost kompetentní sestava a většinu objektivů také seženeš celkem lacino v bazaru. V každým případě bych ale být tebou nejdřív vyzkoušel, jak ti to který řešení sedne. Já třeba vím, že APS-C Sony nerozdýchám kvůli ovládání a objektivům. Olympus zase nesplňuje moje představy o obrazovém výstupu. APS-C Nikony a Fuji jsou podle mojí zkušenosti o dost jinde.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 28. 7. 2017 23:01

Jak rikal Dolgor, mela by se asi zkusit 80D. To by bylo nejjednodussi.

Jinak je to o volbe jineho systemu. Z hlediska dynamickeho rozsahu zrejme vic vyhovi Nikon, Pentax i Fuji. Nevim, co fotis, ale ten Pentaxi pixel shift pridava cca 2EV v dynamickem rozsahu.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 29. 7. 2017 07:41

Tiez som za vyskusanie 80D (popripade sa opytaj Cvacha, s nim sa radia skuseni fotografi o podobnych veciach - sorry za OT :-) ).Ale vazne, ak by bol 80D pre Teba OK, tak nie je co riesit. Prechod na Nikon, Pentax (kedze pouzivas DSLR, tak pocitam len s tym) by bola riadna palka.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod snopa 29. 7. 2017 10:17

Šel bych do 80D, kolega co s ním fotím spotting je náramně spokojený i s JPEG výstupem. Vyměnil jej za D 5300, a komplet přešel na Canon.
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standavfr 29. 7. 2017 13:19

Nahradil jsem 100D 80Déčkem a posun je to co se DR týká celkem velký,subjektivně je i méně šumu.Ještě je možnost něco ušetřit a koupit 77D.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 29. 7. 2017 21:26

Děkuji všem.
Pokud to půjde, rád bych zůstal u Canonu. Velice dobře se mi s ním pracuje a mám pro něj vše potřebné. Pokud mi konkurence nabídne výrazně víc, změna je život.
Jak píšu, priority focení se mi asi dost změní, ale doposud to byla krajinářská fotografie. Ranní výšlapy za světlem, pozdní návraty bez světla, spousta chozeního a hledání motivů...Tam mě nejvíc chyběl větší DR.
Ale krajinaření se s příchodem mimina asi budu muset vzdát, nebo alespoň na čas omezit.
A při rodinném focení mi zase trochu žere šum od ISO 1600 nahoru. Ale od APS-C asi o moc víc čekat nemůžu. A lepší AF by se mi také určitě hodil.
Takže asi jo, půjdu do 80D, až bude k mání za lepší peníze. Velikost těla mi vyhovuje, 70D se mi docela dobře drží, ale kdyby byl grip ještě o fous vyšší, vešel by se mi i celý malíček :-)
77D nechci, má menší hledáček, nemá na kruhovém voliči režim C a neumí mikronastavení AF pro objektivy. To jsou pro mě dost důležité vlastnosti, kvůli kterým jsem kdysi pořizoval 70D.
Tak trochu jsem doufal, že nový Canon 6Dm2 bude pecka, hlavně DR a AF, šum je u FF v pohodě. Za dobrou cenu. A že ještě 1-2roky vydržím s tím co mám a pak do ní půjdu. Ale cena to přizabyla a DR to zabyl úplně.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 7. 2017 09:50

6D2 je velke sklamanie - tu je ozaj zatial asi jedina moznost v podobe 80D, prip. vydrzat so 70D kym nevyjde rozumnejsi FF od Canonu, ci nejake este zaujimavejsie alternativy od dalsich vyrobcov :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 31. 7. 2017 11:33

Kde se pořád bere to, že přechod na jiný systém musí stát dardu? Pokud je to vybavení trochu ve stavu a s prodejem se nespěchá, prodá se slušnou cenu. A pokud není spěch ani s nákupem, dá se na celý takový akci často i vydělat - co se denně objevuje inzerátů typu "prodám tělo/sklo ... zánovní, jen vyzkoušený" za dvě třetiny ceny nového.
A přechod na vyšší/novější řadu bude něco stát vždycky, ale v tom případě nemá význam vzlykat.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 7. 2017 11:52

oldbas píše:při rodinném focení mi zase trochu žere šum od ISO 1600 nahoru. Ale od APS-C asi o moc víc čekat nemůžu. A lepší AF by se mi také určitě hodil.
Čakať viac môžeš (dokonca aj od mFT):
- aktuálne nemáš žiadne svetelné sklo (24/2,8 nie je v porovnaní so seťákom o moc svetelnejší)
=> teda už len dokúpením skla so svetelnosťou f/1.8 bude citeľný posun vpred
- kvalitu je ešte možné zvýšiť stabilizáciou, vďaka ktorej môžu byť dostatočne ostré aj dlhšie časy
=> teda je vďaka nej použiteľné ešte nižšie ISO (dokonca bežne aj menej ako tebou spomínaných ISO 1600)
- u bezzrkadloviek sa vďaka stabilizácii snímača zlepšuje aj AF
=> čo sa prejaví hlavne u svetelných skiel, ktoré stabilizované nebývajú
- navyše AF bezzrkadloviek dokáže využiť aj svetelnosť lepšiu ako F/2.8
=> čo mám v praxi niekoľkokrát preverené (porovnávaním so stredovým bodom 6D, ktorý zaostruje pri -3EV)

suma sumárum: na rodinné foto sú svetelné sklá + stabilizácia prínosnejšie ako evolučné zlepšenie snímača
=> teda na tvojom mieste by som určite zvažoval aj prechod na bezzrkadlovky mFT alebo (nových) Sony E
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rammstein 31. 7. 2017 13:30

Ganče, jak že je to s tím isem u cenově srovnatelných modelů Olympusu a Canonu?
Dxo.jpg

Na Canon neexistují světelná skla? Má EOS 80D horší AF na pohybující se objekty než Olympus?
A když bude chtít fotit např. pobíhající děti, jak mu při tom pomůže stabilizace snímače? Luskne prsty, děti se v mžiku zastaví a bude je moci vyfotit?
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 7. 2017 14:26

S tým ISOm je to takto:
- rozdiel medzi ISO 895 a ISO 1135 je 1.27x násobok, čo je asi 0.3 EV
(dvojnásobok je 1EV a štvornásobok - ktorý by mohol pridať FF snímač - je 2EV)
- stabilizácia u olympusov dokáže pridať maximálne 6.5 EV
(ale to je maximum u duálnej stabilizácii, ale bežne sa dá kľudne rátať so 4 EV)
- svetelnosť F/1.8 je oproti F/2.8 rozdiel asi 1.5 EV
=> to znamenali moje slová "svetelné sklá + stabilizácia sú prínosnejšie ako evolučné zlepšenie snímača"

S existenciou stabilizovaných svetených skiel je to naozaj u Canonu biedne.
No a k tomu AF: aj pri pohybe môže stabilizácia pomôcť (vďaka detekcii panningu).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 31. 7. 2017 14:54

oldbas napsal:
A při rodinném focení mi zase trochu žere šum od ISO 1600 nahoru. Ale od APS-C asi o moc víc čekat nemůžu. A lepší AF by se mi také určitě hodil.

Ganec zareagoval:
- rozdiel medzi ISO 895 a ISO 1135 je 1.27x násobok, čo je asi 0.3 EV
(dvojnásobok je 1EV a štvornásobok - ktorý by mohol pridať FF snímač - je 2EV)
- stabilizácia u olympusov dokáže pridať maximálne 6.5 EV
(ale to je maximum u duálnej stabilizácii, ale bežne sa dá kľudne rátať so 4 EV)


Takže nějaké konkrétní příklady:

1. oldbas bude fotit dítě, které si hraje celkem v klidu na 1/80 s. a vyjde mu ISO 1600.
Poslechne Gance, koupí si mFT a stabilizace mu přinese krásné 4EV zisku, takže bude fotit v klidu hrajícísi dítě na krásně nešumící ISO 100 a na 1/5 sekundy. A navíc tím ještě získá velmi pozoruhodné fotografie. Sice trošku jiné, než by rodič asi chtěl, ale bude to určitě zajímavé a klidně je bude moci vystavit, protože nebude mít strach, že by někdo mohl zneužít fotografie, na kterých je identifikovatelné jeho dítě.

2. oldbas bude fotit dítě, které se rychle pohybuje. Zvolí 1/500 s., ale ISO 6400 je problém. Zisk úchvatných 6,5 EV bude znamenat krásné ISO 64 a čas opět 1/5 sekundy. A když na dítě připevní nějaký světelný zdroj, tak tím získá krásné fotografie trajektorie.

-- 31. 7. 2017 16:00 --

Možná by vedle reklamy na Olympus + fotocihla měla teď následovat reklama Olympus + velký fotomrazák.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2017 17:11

Ganec, vedel si, ze nie kazdy fotka s pohybm je panning ? Nechces o tm napisat clanok ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 7. 2017 20:11

ForeignerOnEarth píše:Takže nějaké konkrétní příklady .. oldbas bude fotit dítě, které se rychle pohybuje. Zvolí 1/500 s., ale ISO 6400 je problém
Keď jeho nenarodené dieťa bude hrať pingpong na ligovej úrovni - aby jeho pohyby boli tak rýchle, že na ne bude treba 1/500s - tak to už Olympus bude mať snímače, u ktorých ISO 6400 už nebude žiaden problém 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků