SONY A58 neostří

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tridac 17. 6. 2017 13:13

Zkusím, zda mi někdo neporadí či někdo nemá stejnou zkušenost.
Možná jsem narazil na problém u svého fotoaparátu a netuším co s tím, zda se nemýlím.
Jedná se mi o to, že mám třetím rokem Sony A58 fotoaparát a nyní již docházím pomalu k závěru, že je něco od výroby špatně nebo nevím.
Jde o to, že jsem zakoupil tělo společně se setovým objektivem 18/55. Od počátku se mi moc nezdály fotografie na malé sklo tedy v rozmezí 18. Fotky byly jako zastřené, neostré, šedivé, prostě divné na pohled. Tak jsem si tenkrát objednal objektiv od Minolty 28 pevné sklo a bylo to trošku lepší, ale také nic moc. Pak jsem si objednal objektiv 17/35 od Minolty, to nefungovalo moc dobře, nešlo to zaostřit neudělal jsem ostrou fotku, vše jsem dal pryč jako „špatné „ objektivy. Mám nyní dva objektivy, velký 70/300 a menší 28/70. Ten velký dělá naprosto perfektní fotky v celém rozsahu, spokojenost, ten menší už se mi nepozdává to nejnižší nastavení 28, že se mu moc nechce. Do ostrosti a čistotě snímku. A abych měl celé pole s objektivy obsazené, koupil jsem si minulý týden širokoúhlý 18/35 rozsahu. No a jak jsem nedoufal, nezaostřím jej, neudělám čistou fotku, je to jako v mlze, zastřené, neostré a mohu fotit jak chci, manuálně, na stativu v Auto nastavení, různé časy prostě nejostřeji fotku udělám na 35 nastavení, ale při nižších je to hrozné a na 18 jsou fotky jak kreslené rukou. No a konečně mne napadlo, že vlastně 4 ze 6 objektivů v malém skle mi všechny dělají stejný problém a napadlo mne, jestli náhodou nemůže být chyba v těle zrcadlovky. Protože zhruba od 30mm a výše to dělá docela slušné a při 70 a výše již krásné fotky, ale čtyři objektivy které mají ohnisko nižší než 28 jsou všechny špatné mi přijde podivné, navíc když mi majitel mého setového potvrdil, že mu to dělá krásné fotky, a majitel tohoto posledního mi sdělil, že mu to fotili krásně ostře v celém rozsahu.

Proto tedy se obracím na vás, zda je možnost nějak otestovat, vyzkoušet nebo prostě zjistit, zda není nějak poškozen či prostě nefunkční systém u těla zrcadlovky? Dá se to něčím zjistit, změřit nebo odzkoušet? Dělá to vlastně od zakoupení fotoaparátu když jsem setový téměř nepoužíval práv proto že neudělal ostré fotky. Proto se obracím na vás, Hledám info na netu, ale raději se obrátím na vás, zda je možno toto nějak vyzkoušet doma nebo v domácích podmínkách, obraz, fotka, tvar nebo něco co se fotí, případně zda je možno nějak řešit zkušenosti od vás, zda jste se s tímto setkal, když je třeba vada snímač či ostření v tomto rozsahu.
Jen doplním, objektiv vyzkoušen na různé clony i nejvyšší, různé časy a vzdálenosti. Možno si prohlédnout fotky z tohoto objektivu zde. Takto fotí všechny objektivy s velikostí cca 18. http://tridac.rajce.idnes.cz/100MSDCF_zkusebni_foto
tridac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2017 13:51

Idealne by bolo najsť niekoho s a58 v okolí, prehodit sklá a porovnať výsledky. Potom servis.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ziki 17. 6. 2017 14:08

Pro začátek můžete vyzkoušet ostření objektivu testem na front/back focus např. tady https://www.fotoradce.cz/jak-otestovat- ... back-focus, tím nic nezkazíte. Místo testovacího obrazce se dá použít i pravítko, metr, ale i stránka knihy či novin.
PS: Při focení z auta je dobré si otevřít boční okýnko, zvlášť když děláte ukázkové snímky, jak ostří objektiv. Šmouha na skle nebo odlesk může zmást autofocus a focením přes sklo klesá kontrast a celkově to zhoršuje kvalitu snímku.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tridac 17. 6. 2017 15:50

Díky za náměty, vyzkoušel jsem, vytiskl plochu a vyzkoušel s nejnižší clonou, různé vzdálenosti a jsou samozřejmě na stativu a v RAW+JPG
http://tridac.rajce.idnes.cz/test_objketiv

-- 17. 6. 2017 16:51 --

bob222 píše:Idealne by bolo najsť niekoho s a58 v okolí, prehodit sklá a porovnať výsledky. Potom servis.


Psal jsem to v příspěvku, kolegové, co měli moje objektivy s nimi měli krásné fotky, ostré, čisté, já prostě v nízké vzdálenosti kolem 18 neudělám se čtyřmi objektivy čistou fotku. To už je na zvážení uvažovat že to není vina objektivů.

-- 17. 6. 2017 16:55 --

podle prvních tří fotek mi to přijde, že objektiv zaostřuje až někde za 9 nahoru? Nebo to vidím špatně? střed ostření je nastaven na bodové ostření a je zaměřen na levou část přesně na nulu. Tam je vidět, že spodní 9 je skoro celá rozmazaná, ale horní 9 nabírá na ostrosti. Pokud toto dělají všechny objektivy kolem 18, pak se domnívám o problému s nastavením čipu? Ale protože tomu nerozumím, raději se zeptám.

-- 17. 6. 2017 17:34 --

Dobrý den,
Opět otravuji, postupuji podle nějakého scénáře kontroly.
Bylo mi doporučeno nafotit testovací snímky dle šablony, se sklonem objektivu a s ostřením.

Foceno ze stativu,
Fotky jsou vždy JPG a druhá je RAW.
podle prvních tří fotek mi to přijde, že objektiv zaostřuje až někde za 9 nahoru? Nebo to vidím špatně? střed ostření je nastaven na bodové ostření a je zaměřen na levou část přesně na nulu. Tam je vidět, že spodní 9 je skoro celá rozmazaná, ale horní 9 nabírá na ostrosti. Pokud toto dělají všechny objektivy kolem 18, pak se domnívám o problému s nastavením čipu? Ale protože tomu nerozumím, raději se zeptám.

Ale ještě jsem si prošel poslední čtyři fotky, které jsou na jiném objektivu, na 28/70 a zde vidím docela zřetelně, že zaostřuje nejvíce na číslo 3, ael záměrný bod je samozřejmě na čáru na nulu. Není to divné? To jsou dva objektivy posunuté takto nahoru!??

Výsledky jsou zde.
http://tridac.rajce.idnes.cz/test_objketiv/
tridac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AwwA 17. 6. 2017 18:19

Zkusil bych dat fotoaparat do tovarniho nastaveni.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tridac 17. 6. 2017 18:22

AwwA píše:Zkusil bych dat fotoaparat do tovarniho nastaveni.


No, za zkoušku to určitě stojí, jdu na to, vyzkouším.

-- 17. 6. 2017 19:44 --

vyzkoušeno nastaveno vyfoceno, výsledek je přibližně stejný
tridac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 6. 2017 19:05

Objektivy mají zřetelný back focus, tedy tělo ve spojení s nimi má posunutou rovinu zaostření dozadu. Celkem běžná věc u zrcadlovek, pokud mají možnost microadjustmentu, uživatel může seřídit sám, jinak servis. Navíc jsou testovací snímky podexponované, což se někdy ve spojení s původně filmovými objektivy stává a navíc odchylka od správné expozice může být při každém clonovém čísle poněkud jiná a servis ji nedokáže odstranit. Odchylka se zjistí vyfocením jednolité světlé (šedé) plochy (oblohy, zdi) a histogram takového snímku musí mít tvar poměrně ostrého vrcholu, umístěného přesně uprostřed základny. Ne - li, pak posunutí do jejího středu korekcí +/- EVF. Pokud se s tím dokáže člověk srovnat, fotky i s takovými objektivy budou pěkné. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2017 19:13

A jak je to pri live view? tam by to robiť nemalo???
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tridac 17. 6. 2017 19:16

bob222 píše:A jak je to pri live view? tam by to robiť nemalo???


Bohužel kvalita hledáčku či displeje není tak dokonalá aby bylo vidět rozostření a neostré hrany objektů.

-- 17. 6. 2017 20:18 --

Puntík píše:Objektivy mají zřetelný back focus, tedy tělo ve spojení s nimi má posunutou rovinu zaostření dozadu. Celkem běžná věc u zrcadlovek, pokud mají možnost microadjustmentu, uživatel může seřídit sám, jinak servis. Navíc jsou testovací snímky podexponované, což se někdy ve spojení s původně filmovými objektivy stává a navíc odchylka od správné expozice může být při každém clonovém čísle poněkud jiná a servis ji nedokáže odstranit. Odchylka se zjistí vyfocením jednolité světlé (šedé) plochy (oblohy, zdi) a histogram takového snímku musí mít tvar poměrně ostrého vrcholu, umístěného přesně uprostřed základny. Ne - li, pak posunutí do jejího středu korekcí +/- EVF. Pokud se s tím dokáže člověk srovnat, fotky i s takovými objektivy budou pěkné. :-)

Zdravím


Děkuji,
víceméně jsem na toto již přišel a vyzkoušel, ostří to mimo ale otázka je, že to neudělá vůbec ostrou fotku v žádné nastavené rovině, tedy vzdálenost, clona, prostě jsem neudělal cca 300 snímků ostrou fotku, vše je máznuté, neostré, samozřejmě jsem zkusil i vysoká clonová čísla a nastavení na vyšší vzdálenost, tam se to trošku zlepší, ale prostě ostrou fotku to neudělá s tímto objektivem, ani s objektivy v rozmezí vzdálenosti 18mm.
tridac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 6. 2017 19:32

Věřím, že všechny zkoušky jsou dělány s přístrojem na stativu. A s výjimkou prověřování expozimetru na plně otevřený objektiv. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků