První informace o Nikonu D850

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 3. 9. 2017 12:16

Já jsem se takhle ukvapil s D500, firmware se ladil za chodu, SnapBridge mi začalo spolehlivě fungovat až po půl roce a mnoha update aplikace a firmware, nebyly pro DxO profily na některé moje skla atd. Musel jsem jednou do centrály Nikonu kvůli výměnné akci na baterie.

Kdybych počkal půl roku, měl bych klid. Kvůli tomu AF jsem to ale nevydržel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 3. 9. 2017 17:49

Mas pravdu, ja som D500 kupoval v 11/2016 a zatial v pohode (musim zaklopat). Aj ked Snapbridge ma velmi daleko od idealnej aplikacie.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2017 11:38

Už je k dispozici uživatelský manuál k D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 9. 2017 23:59

Na dpreview.com jsou fotky z D850. Stáhl jsem si pár RAWů a zkusil si je v Photoshopu dodělat. Pevná skla ukreslí full res a po zmenšení na 24 MPx z toho lze udělat dokonalé prokreslení. Je tam hodně fotek z 24-120/4 a tam i po zmenšení na 24 MPx je hodně znát prokreslení jen uprostřed a u krajů je dost vidět že to není vono. Až zmenšení na 12 MPx udělá celoplošnou ostrost. Znovu a znovu se ujišťuji, že jako velký přítel zoomů mám zůstat u DX.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 9. 2017 05:19

Zoom 24-120/4 bych si k D850 nekupoval.

Co se týče resamlu, zajímalo by mne něco jiného, zajímalo by mne, jak si povede D850 v oblasti šumu na ISO někde v rozmezí 6,400 - 12,800 po resamplu na 20 - 24 Mpx v porovnání s D750 a D500.

A co se týče porovnání s jinými modely, bude mne hodně zajímat porovnání s novým Nikonem Df. Prý má mít 2 verze snímačů (D5 a D850) a vylepšený AF (doufám, že ten z D5 a ne ten z D810) a nebude mít opět video a rychlé sériové snímání. AF modul z D5 asi mít bude a pokud bude cena pod D850, což očekávám, možná bych obětoval pár fps a video za snímač z D5. Pokud bude cena hodně blízko a šum po resamplu bude srovnatelný, obětoval bych asi vyšší pracnost při postprocesu (batch na resamplování, úpravy ve více programech) za větší univerzálnost D850 (možnost občas natočit 4K video, s gripem příjemně rychlé snímání).

D850 nedopouští optické vady a chybnou techniku fotografování, všechno je hned vidět, i v tom vidím výhodu snímače s 20-24 Mpx.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 18. 9. 2017 07:36

Ovšem 46-megapixelový D850 je lepším 24 MPx foťákem, než nativně 24-megapixelové foťáky.
Už jen kvůli tomu, že hodnoty RGB v tom jednom výsledném pixelu jsou přesnější, než když se 2 kanály dopočítávají. A samozřejmě prokreslení je také podstatně lepší, než když vzniká tak, že nejprve se vymyslí plynulé navazování a pak se přes to vymýšlí doostření.
Jediná nevýhoda je větší objem dat a nutnost to zpracovat. Nicméně já nenechávám skoro nikdy z 24MPx zdroje 24MPx výsledek, takže jestli bych dělal z 46 MPx asi tak 16-24 MPx nebo z 24MPx dělám 8-12MPx, to je z hlediska náročnosti prakticky totéž. Jenže k čemu by to prakticky bylo? Musel bych si nejprve postavit obrovskou vilu, abych tam měl spoustu rozlehlých zdí, pak bych si pořídil plotter, no a náklady na fototechniku by byly zbývajících 0,01%. :-D

-- 18. 9. 2017 09:06 --

Resamplovaných 24MPx z 105/1.4 - tam to prokreslení krajiny nemá chybu:
http://www.tomx.eu/Testy/DSC_0832_24MPx.jpg
Oproti tomu 24-120/4:
http://www.tomx.eu/Testy/DSC_1390_24MPx.jpg
http://www.tomx.eu/Testy/DSC_1390_12MPx.jpg - až tady není znát zhoršení ke krajům
Ovšem bez zpracování jen z nativního JPEGu bych tak nějak nevěděl proč na to musí být takhle výkonný foťák:
https://1.img-dpreview.com/files/p/TS82 ... 520927.jpg
Ještě jedna:
http://www.tomx.eu/Testy/DSC_1340_24MPx.jpg - tady je levý kraj lepší, než pravý
No a JPEG z foťáku nic moc:
https://3.img-dpreview.com/files/p/TS55 ... 144860.jpg
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .ce. 19. 9. 2017 08:44

ForeignerOnEarth píše:
-- 18. 9. 2017 09:06 --

Resamplovaných 24MPx z 105/1.4 - tam to prokreslení krajiny nemá chybu:
http://www.tomx.eu/Testy/DSC_0832_24MPx.jpg

mne sa tá kresba moc nepozdáva...mám dojem že to je stratené niekde v postprocese - prílišný kontrast.Skús sem vložiť nespracovaný súbor.
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 9. 2017 11:28

Originály jsou na Dpreview.

Já 105/1.4 jako krajinářské sklo moc nevidím, podle mne je jeho síla jinde.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 9. 2017 16:17

pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 19. 9. 2017 18:56

pemar píše:A co se týče porovnání s jinými modely, bude mne hodně zajímat porovnání s novým Nikonem Df. Prý má mít 2 verze snímačů (D5 a D850) a vylepšený AF (doufám, že ten z D5 a ne ten z D810) a nebude mít opět video a rychlé sériové snímání. AF modul z D5 asi mít bude a pokud bude cena pod D850, což očekávám, možná bych obětoval pár fps a video za snímač z D5.


Toto ma celkom zaujalo, viem si predstavit takyto fotak ako doplnok k D500. 24 Mpx s AF D5...mas nejake zdroje na tieto info ? :hm
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 9. 2017 19:41

Vyčetl jsem to z nějakého čínského webu. Ty 2 snímače tam byly řečeny celkem jasně, vylepšený AF také, typ AF specifikován nebyl, ale nechce se mi věřit, že by Nikon dělal ještě jeden nový, když už ho neudělal pro D850. Mohl by tam ještě dát ten starý z D810, ale to by zopakoval chybu z Df, kvůli které jsem to nekoupil.

Na D850 mi vadí pomalejší snímání a to, že na vyšší ISO to asi bude jen o malý kousek lepší, než D810, ale asi to bude horší, než Df, D750 i D5, i když po resamplu by ten rozdíl nemusel být až tak viditelný. Aspoň 1 EV oproti D500, kvůli 1/2 EV to nemá smysl.

Další prvek ve hře je radost z koupě. Dnes jsem parkoval blízko Megapixelu, tak jsem šel na D850 podívat. Vypadá na chlup stejně jako D500, která byla vedle, nic nenasvědčuje tomu, že je to dvakrát dražší foťák. Designově černý ingot. Nuda. Žádný chrom. To i ten Olympus vypadá luxusněji. Já vím, že jen o tom není, ale líbil by se mi "sváteční fotoaparát", takový nějak kus precizního engineeringu, se kterým se jen tak mimochodem i skvěle fotí. Kdysi tohle Nikon uměl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod honzamartinec 23. 9. 2017 09:42

Pemare, ty specifikacen a DF2 jsou už hodně dlouho a nikdo ani z Nikonu nedokáže potvrdit jestli vůbec bude. Já mám DFko a miluju ho a používám na svatby už přes 2 roky. Ten výstup z něj je prostě super.

Nicméně si myslím, že to nebude nikdy foťák dle tvých představ, celá kampaň Nikonu ohledně DF a proč vlastně vzniklo bylo okolo Pure Photography. A bylo to o tom trošku se zastavit a zpomalit a přemýšlet o fotce, takže jestli ti vadí u 850ky "pomalé" sériové snímání tak nečekej že DF bude v tomhle směru dál.

btw, 850 má asi fakt lepší iso dokonce než D5. A to mám D5 jako druhé tělo k DFku
www.honzamartinec.com
honzamartinec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 23. 9. 2017 12:46

Mně se na současné Df líbí hlavně design a snímač, i to s tím zastavením se to má něco do sebe, kolikrát mne láká vzít Praktiku a jít s ní fotit, jen mne nebaví řešit vyvolání kinofilmu. Kolikrát si vezmu manuální Sonnar a jdu fotit jen s ním a baví mne to.

Fakt ale je, že 2 FF těla se kupovat nechystám, takže možná po určitém váhání a čekání na nástupce Df a D750 skončím u D850, kde mi zatím vadí, že na tom bude vidět každá moje chyba a nevěřím tomu focení na vyšší ISO. Čekám, že je tam podobný algoritmus odšumu RAWu, jako je u D500.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 10. 10. 2017 12:29

Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Carismatico 23. 10. 2017 07:53

Tak už se také řadím mezi hrdé majitele D850, přecházel jsem z D810. První dojmy mám:

- dotykový displej je paráda, vyšší rozlišení je skutečně znát
- joystick palec nahoru
- výrazně rychlejší focení v živém náhledu
- práce se šumem je znatelně lepší, kde D810 na ISO 2000 už měla znatelný šum, na D850 je minimální
- detaily i kresba na 46 Mpx rozlišení jsou neskutečné. Krajináři a portrétisté budou nadšením bez sebe
- výdrž baterie se mi zatím jeví jako nic moc
- Snapbridge se mi nechce kamarádit s telefonem :/
- Odezva, načítání fotek, ukládání či práce s přístrojem je výrazně rychlejší
- hledáček má opět o něco větší zorné pole - je to znát
- citlivost AF ve špatném světle je snad o 100% lepší. AF mi zatím nezaváhal ani jednou!!!

Edit

- dneska jsem provedl ostrý test ve špatně osvětlených prostorech, místy, kde byla takřka tma. Autofocus ani jednou nezaváhal a fotky jsou použitelné i i citlivostí 5000. Jen se již objevuje jasový šum. Dá se říct, že ani citlivost 8000 není extrém. Vidím to tak na 20% zlepšení. Paráda!!!
Naposledy upravil Carismatico dne 23. 10. 2017 20:13, celkově upraveno 1
Carismatico
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků