Hloubka ostrosti APS-C vs. FF

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 16. 12. 2016 18:14

Sám fotím s APS-C a jsem s tímto formátem nadmíru spokojenej a považuji jej za ideál. Začínal jsem s Nikonem D70 a nyní pokračuju s D90 a uvažuju o přesunu k D7200.

Jenže manželka přez rok začíná také koketovat s focením, směrem k rodinné a portrétní fotografii, absolvovala jeden krátký a jeden dlouhodobý kurz (mimochodem z mého pohledu vyhozené peníze) a výhledově si chce zřídit menší studio. Nyní fotí s moji sestavou D90 + 35/1,8, 50/1,8, 18-105 a bleskem SB-700

Nyní řešíme co koupit za nové tělo. Já bych se klonil k DX D7200 (nebo D7100) a přítelkyně k FF D610.
S DX koupím tělo lehce přez 20 000 a jedu dál s objektivy co už mám. Když koupím FF, tak mě čeká ještě koupě objektivu 85/1,8 který by nahradil 50mm (75mm) na D90, kterou používám jako takové portrétní sklo. Setový objektiv bych k FF tělu nekupoval, beztak jej používám jen na dovolených a na to bych si nechal D90, fotím hlavně s pevnou 35.

Je mi jasné, že na nějakou rodinnou či portrétní fotografii bude ff tělo s 85/1,8 lepší volbou ja DX s 50/1,8 (75mm).

A teď k mé otázce a hlavní neznámé v mém rozhodování.
Jaký je teoretický rozdíl v hloubce ostrosti když budu fotit s DX tělem a 35mm objektivem a FX tělem s 50mm objektivem. Teoreticky mají oba 50mm a nastavenou stejnou clonu. Má DX tělo díky kratší fyzické vzdálenosti mezi objektivem a snímačem vetší hloubku ostrosti oproti FX tělu? Tohle je asi jediné co může převážit mé rozhodnutí přejít k FF, protože šum mě nějak zvláště nelimituje ani na D90 a u D7100 bych si ještě polepšil (ikdyž asi bych si na méně šumu u FX také zvyknul).
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 12. 2016 18:30

Vzdálenost bajonetu od čipu je v obou případech stejná, lze vzájemně použít stejné objektivy.
Zbytek můžeš posoudit sám třeba tady - http://dofsimulator.net/en/ :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 12. 2016 19:22

Samozrejme, ze ma mensi snimac VETSI hloubku ostrosti pri identicke kompozici zaberu.
Otazkou je, zdali v tom "mensim studiu" je/bude mensi hloubka ostrosti z FF k necemu dobra, nebot studiovky se obvykle, nikoliv vsak nutne, fotografuji na vyssi clonova cisla kvuli vetsi hloubce ostrosti. Tohle je dobre si ujasnit predem, protoze pokud maji mit portretovani lide ostrou celou hlavu (od spicky nosu po vlasy), tak FF fotoaparat s f1/.4 objektivem rozhodne neni potreba ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 16. 12. 2016 20:26

Punťík - Díky za moc pěknou aplikaci. Jinak stejné objektivy použít bohužel nejdou. Můj seťák 18-105 a pevná 35 jsou jen pro APS-C snímače.

P.L. - hloubka ostrosti je pro mě důležitá, resp pro manželku pro fotky v exteriéru, do studia se světly buď zacloněná 35, nebo spíše klidně nějaký základní zoom.

Tak jsem koukal, že podle aplikace výše, odpovídá za stejných podmínek hloubka ostrosti zhruba 2,8 u fx 2,0 u DX.

A ještě jedna věc. Pevné 50 mizí aberace na f2,8 a perfektně ostrá je na f4,5. Budou tyto vlastnosti stejné na FX jako DX?
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 12. 2016 21:11

Luckyghost píše:Punťík - Díky za moc pěknou aplikaci. Jinak stejné objektivy použít bohužel nejdou. Můj seťák 18-105 a pevná 35 jsou jen pro APS-C snímače.


Ale jdou, jen na FF nevykreslí APS-C objektivy plné políčko. Opačně je to zcela bez problémů. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rammstein 16. 12. 2016 22:01

Luckyghost píše:Tak jsem koukal, že podle aplikace výše, odpovídá za stejných podmínek hloubka ostrosti zhruba 2,8 u fx 2,0 u DX.

Přesněji je to u Nikonu tak, že clona f3 na APSC odpovídá f2 na FF.

Edit: Ano, je to samozřejmě obráceně. Učení na dnešní zkoušku a pozdější hodina udělaly své :-\ .
Naposledy upravil rammstein dne 17. 12. 2016 13:59, celkově upraveno 1
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vocapmen 16. 12. 2016 22:08

Tady je to docela pěkně popsané, když se použije DX objektiv na FF. http://www.makofoto.cz/aktuality/Fx_a_D ... ektivy.htm Teď řeším taky jestli jít do 7100 nebo 600/610 a když prochazim recenze, tak tam píšou hodně o tom použití DX objektivů. http://www.makofoto.cz/aktuality/NikonD ... sD7100.htm Jenom pak ta výsledná fotka má asi max. 10Mb.
vocapmen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 17. 12. 2016 00:26

To že se u FX při použití DX objektivů přepne FX do DX modu jsem nevěděl. O DSLR jsem hodně četl a diskutoval v dobách D70 a až mi odešla, koupil D90, kterou na DX0 vychválili, tou dobou už jsem se o recenze vůbec nezajímal a pročetl si jen recenzi na D90. Pokud si dobře pamatuju, objektivy pro APS-C dříve na ff překážely zrcátku. Každopádně jsem si doplnil znalosti a považuju pořád použití DX objektivu na FX těle za nesmysl (pravda s patrně lepším výsledkem jak aktuálně na D90).

rammstein - je tomožné, jen obráceně. f3 na FX je jako f2 na DX (na ff je stejně rozmazané pozadí na vyšší clonu jak na APS-C)

Aktuálně bych se přikláněl pro ff. Musím si v hlavě srovnat jaké potřebuju objektivy a zda mi ta útrata za to stojí. Asi bych chtěl 24-120/f4 a 85/f1,8 a pevnou 50 už mám. Oproti tomu D7100 stačí koupit tělo a objektivy už mám.

Za sebe bych bral D7100. Já fotím spíše takovou reportážní a rodinnou fotografii, kde je dle mě APS-C dokonalé. Poslední dobou zase fotím jen s pevnou 35 a tak zase pokud bych fotil s ff s pevnou 50 je to zase lepší. Dále ta potřeba dokoupit nová skla mě štve. S D7100 bych byl zase na řadu let spokojený, jen si říkám zda by nelimitovala manželku a nekupovali jsme za rok ff. Ach jo :-\
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 17. 12. 2016 07:53

Já jsem na FF přešel před dvěma roky a zpětně hodnotím, že to bylo dobré rozhodnutí. I když dost drahé. Kdybych si focením vydělával a bral to čistě finančně, tak nevím, jestli by se mi to vyplatilo. To asi záleží na každém, jaké fotky dělá. Jinak D610 je docela ořezané tělo oproti D7x00 třídě.

DX mód na FF je fakt nouzovka - máš menší obraz v hledáčku a nemáš žádnou z výhod FF čipu. Osobně jsem to reálně nikdy nevyužíval. Oříznout si to můžeš vždycky sám.

35mm f/1.8 DX se dá použít i na FF čipu, když fotíš na f/1.8, tak je vinětace silná ale docela pěkná, pro určitý typ fotek úplně v pohodě. Jak trochu zacloníš, tak začne být ztmavení ostré a je to o ničem. Je to jediný DX objektiv, který jsem si nechal.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 12. 2016 09:16

ja som si kedysi pre zaujimavost skusal rozdiel medzi mojou D750 + Sigma35/1,4ART a APS-C Fuji X100T (23mm/f2)
Obrázek

inak DX skla ma na D750 neoslovili,dako som si na to nevedel zvyknut.
nedavno som prvy krat fotil v studiu (uz mam FF Pentax K-1 + FA77/1,8) a na nizke clony som musel fotit jedine pri pilotkách, lebo ani najnizsi vykon zábleskových 700W svetiel sa nedal pouzit.
Obrázek
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 12. 2016 09:54

Z D7100 na FX jsem přešel letos a hlavní důvodem byla portrétní fotografie v exteriéru. Přínosem je bezpochyby zajímavější vzhled fotek, s ohledem na vybrané tělo (D800) i spolehlivost a přesnost AF, takže zatím spokojenost.

Ruku v ruce s tím samozřejmě jde i kompromisy - především univerzálnost a cena zoomů. Nechal jsem si jen FX 35/1.8, 501./4 a 85/1.8, dost postrádám něco širšího na krajinu, ale 24/1.8 nebo 20/1.8 už nejsou úplně laciné. V zoomech na krajinu mi chybí něco univerzálního širšího, prozatím je v hledáčku 16-35/4, ideálně z druhé ruky. Ale krajinu fotím málo, tak je to spíš jen taková úvaha a nakonec to skončí některou z těch pevných "dvacítek".

Pokud jde o přepínání FX/DX režimu, tak to lze vypnout, ale je pak samozřejmě vidět, co všechno menší objektiv nevykreslí. Použití 35DX je možné právě v tomto režimu, chvilku jsem to tak i používal, ale rozhodně to nedoporučuju jako způsob správný, protože 35DX nemá optické kvality srovnatelné s plnokrevným 35ED (FX). Je to opravdu nouzovka, než se člověk dovybaví.

-- 17. 12. 2016 09:59 --

P.S. clonu si vynásob 1.5 oproti FX a máš HO na DX. Mě na FX baví "projev" objektivů, kdy například 50/1.4 se chová jinak než na DX, protože se uplatní kraje, které nejsou sice právě vzorem ostrosti, ale na portrétním snímku v prostředí (ať už interiéru či exteriéru) pěkně dotvoří snímek.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 17. 12. 2016 10:51

Děkuji všem za reakce. Asi se to u mě také stáčí k ff. Aktuálně bych to viděl na D750 v setu s 24–120/f4. Ta myslím bude supr. Myslím, že pro začátek, než našetřím na 85/f 1,8 ten zoom bude při 100-120mm/f4 také parádní portréťák do exteriérů.

Zajímalo by mě ještě, jak je na tom obyčejná 50/f1,8 na ff těle.

EDIT: pracuju v německu a jezdím kousek od Media Marktu a koukám, že tam mají ten set o 10 000 levnější jak u nás. To nejsou zrovna malé peníze.
http://www.mediamarkt.de/de/product/_ni ... 06065.html
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vocapmen 17. 12. 2016 11:09

A proc ne nakonec ta D610? Za cenu setu D750+24-120 by byla D610+24-120 i s 85...

Lotrandor a srovnani fotek s 85/1,8 na D7100 a FF je velky rozdil?
vocapmen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 17. 12. 2016 11:13

Lotrandor píše:... dost postrádám něco širšího na krajinu, ale 24/1.8 nebo 20/1.8 už nejsou úplně laciné.


Já pořídil za 12 tisíc z druhé ruky Nikkor 16mm f/2.8 a dobrý - i do interiéru se dá.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 12. 2016 11:52

Vybereš FF( ještě ke všemu dražší variantu - D750 vs D610) kvůli menší HO a pak to zabiješ objektivem s f/4? Božínku :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků