Přechod na FX či nové sklo

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sirgarfield 23. 6. 2016 23:59

Zdravím, momentálně fotím s D7100 a převážně mám nasazený objektiv 35dx, fotím hlavně portréty a jelikož se mi sešli nějaké peníze tak zvažuji rozšíření výbavy o další objektiv či upgrade těla. Ohnisko okolo 50mm eq mi velice vyhovuje, přijde mi takové příjemné, svěží, nicméně narážím na určité limity v možnostech separace hlavního motivu od pozadí, pokud fotím polocelky tak je to vcelku v pohodě, avšak u celých postav již občas narážím na limity. Proto se poohlížím po novém skle, případně mě ještě začala vábit myšlenka přechodu na fullframe. Všeobecně se mi lépe fotí s kratšími ohnisky, moc se mi po optické stránce líbí 85/1.8g, ovšem právě z tohoto důvodu se na dx takové kombinace bojím, z kratších objektivů by připadala v úvahu padesátka, nicméně 50/1.4 co jsem četl není v kvalitě na nižší clony o moc lepší než 50/1.8 a proto se mi do ní moc nechce. Velice zajímavá je sigma art, avšak ta je již dražší a vyjde cenově podobně jako přechod na bazarovou D600 v kombinaci s již zmiňovanou 85g. Vždy mě lákal FF, na druhou stranu na současném těle mě jinak nic moc neomezuje ať již jde o ISO, či dynamický rozsah. Co jsem se díval tak bazarové ceny za D600 se pohybují okolo 25k a viděl jsem i D800 v dobrém stavu okolo 32 tisíc, což je velké lákadlo, na druhou stranu bych se nerad unáhlil. Mám vcelku velké dilema, nenajde se náhodou někdo kdo by měl zkušenosti s přechodem na FF aby mě v daném nápadu utvrdil, či mi ho naopak rozmluvil? Za každý názor Vám budu vděčný.
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 24. 6. 2016 05:50

Byl jsem vlastník d7200, prodal jsem ji, šel jsem do d750 a vrátil jsem se zase k d7200. Rozdíl na portréty je myslím opravdu znát, zvláště co s3 týče hloubky ostrosti. Ale počítej s tím, že přechod na FF je mnohem širší než jen změna těla. Celkově je to mnohem dražší záležitost, i když poskytne více zábavy. Jen zrovna D600 a D800 měly výrobní vady s olejem a ostřením. Takže si je pořádně vyzkoušej.
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sirgarfield 24. 6. 2016 09:02

A mohu se zeptat proč jste se vrátil zpět? O oleji u D600 vím, avšak co jsem četl tak byla/je u vadných kusů možnost bezplatné výměny závěrky, jestli se nepletu, nebo ne? V souvislosti s D800 o tomto problémy slyším poprvé, nicméně hádám že na zkušebních fotkách se případný problém necha rozpoznat, že? Jsou případně nějaké další věci na které dát pozor? O vyšší ceně skel vím, nicméně bych to viděl kombinaci 3/4 pevných skel - ze začátku bych bral podle v kombinaci s D600 50/1.8g se starší 85/1.8d, která sice není žádný příborník v ostrosti, ale nechá se koupit za dobré peníze a až bych došetřil na novější verzi tak i prodat víceméně beze ztráty, případně bych si ještě od strejdy půjčil starou 50/1.8d, která je bohužel do clony 2.8 téměř nepoužitelná, koupil novou 85 a poté nešetřil na novou 50. V případě nákupu D800 bych bral asi ze začátku jen 50/1.8. Z toho důvodu i vyvstává otázka, jestli raději D600 a mít rovnou o objektiv víc, což mi přijde rozumnější, nebo D800 a dál už nemuset řešit tělo, přece jen utěsnění, lepší af, rozlišení i na případné velké tisky atd atd jsou taky docela silné argumenty.
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 6. 2016 09:10

Rozhodne prechod na FF. V tomhle pripade je to bez debat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mick8 24. 6. 2016 09:49

Co si vzpomínám, tak d800 měla problém s tím, že jí každá půlka bodů ostřila jinak. Ale sám jsem o tom jen četl, takže spíš teoretický poznatek. Asi se přikláním k PL, tady ten FF má svůj význam. S tvým zaměřením asi ano. Já se vrátil, protože jsem zjistil, že je pro mě rozdíl 25 tk v ceně těla zbytečný a tu cenu nemám šanci, se svým fotografickým umem a na focení rodiny, využít. Jinak bych u něho určitě zůstal.
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 6. 2016 10:11

Přešel jsem z D7100 na D800 a nelituji. Probléms ostřením byl u modelů vyrobených v prvním půlroce po vydání (2012) a týkal se levostraného FF/BF. Dá se podle sériového čísla stroje ověřit, kdy ho vyrobili a tím se tomuto problému vyhnout. Také foťáky zaregistrované v NPS by měly být OK, protože jsou obvykle pravidelně seřizovány. Osobně jsem hctěl koupit foťák od někoho, kdo ho v NPS měl, ale nakonec mi to nevyšlo. Prodávaly se totiž dost před vydáním D5, kdy hodně profíků přecházelo a prodávalo záložní těla. Nakonec mám kus vyrobený v roce před příchodem D810, prodaný v roce 2014 a bez problémů. Pokud jde o kvalitu obrazum je to prostě jiná liga, profi tělo to samé. Jedinný problém vidím v kvalitních zoomech, které jsou prostě drahé i z druhé ruky.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirgarfield 24. 6. 2016 11:25

Inzerát co jsem našel, je bohužel právě na model vyrobený v roce 2012, není sice jediný, nicméně těl jež mají 100000+ snímků se už trošku bojím. Foťák bych si před koupí určitě vyzkoušel, jak je to s případným seřízením? Pokud by to byl problém šel bych do té D600, kde mne sice odrazuje mnohem menší pokrytí af oproti mému stávajícímu foťáku a jak jsem se dočetl na makofoto nemožnost nastavení 100% náhledu na tlačítko OK pro kontrolu zaostření, ale s tím by se dalo žít.
Cenou zoom objektivů jsem si vědom, ale moc mě netíží, jak jsem již psal vystačím si s pevnými skly.
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 24. 6. 2016 11:39

Tyjo normálně já bych si foťák bez 100% náhledu na tlačítku asi vůbec nekoupil. I když chápu, že to zní přehnaně :) Je to možná maličkost, ale i takové věci můžou dost otravovat. Doufám, že dneska už je to standard.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 6. 2016 18:14

...jo, za tohle idiotske umyslne ku*vitko by zaslouzil Nikon nakopat do zadku, obrazne receno.
Nicmene priplatit si za stoprocentni nahled celych 15tis. (cenovy rozdil mezi D610 a D750) mi prijde celkem zbytecne, kdyz to reknu kulantne.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jack08 24. 6. 2016 20:10

Když si pořídíš FF, tak jeden objektiv a ještě k tomu zrovna 50mm ti bude k ničemu. Jestli chceš (zatím) jeden, tak si pořiď 35mm. Ale než mít pouze jedno pevné sklo na FF, tak raději zůstaň u cropu s vícero objektivy.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirgarfield 24. 6. 2016 23:08

Je pravda že je to drobnost, nicméně jsem si na ni velmi navyknul a v rámci workflow je to skvělá věc.
Nemyslím si že by mě použití jediného ohniska nějak mělo limitovat, na to co fotím, základní zoom co mám vytáhnu jednou za čas, s tím že ho používám převážně na širokém konci, nicméně oproti 50eq ho mám nasazený minoritně, v prvé řadě chci 50mm, následně 85mm u které se mi líbí její look a až následně bych řešil něco širšího, vzhledem k tomu že fotím hlavně portréty mi přijde do začátku 35mm jako nešťastná varianta, vzhledem k perspektivě dané malým odstupem.
sirgarfield
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 25. 6. 2016 07:21

Petr Luňák píše:...jo, za tohle idiotske umyslne ku*vitko by zaslouzil Nikon nakopat do zadku, obrazne receno.
Nicmene priplatit si za stoprocentni nahled celych 15tis. (cenovy rozdil mezi D610 a D750) mi prijde celkem zbytecne, kdyz to reknu kulantne.

Tak je jasny, ze za tech 15 toho ziskas vic, nejenom tohle :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 25. 6. 2016 08:32

Já bych bez toho foťák už nemohl mít, zvlášť při tom focení portrétů je to extrémně užitečné pro rychlé ověření zaostření, případně výrazu focené osoby. Když vzpomenu jak jsem u starého Canonu musel x-krát zmáčknout tlačítko pro přiblížení, pak ještě směrovými tlačítky najít obličej... k tomu už bych se nechtěl vracet...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 25. 6. 2016 08:48

Zrovna u bezzrcátek to ani nepotřebujete, tam to vždycky zaostří přesně :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 6. 2016 10:49

Jasne ze ziskas vic, ale kdyz jde nekdo cilene po tehle funkci, tak za ni zaplati absurdni penize. A asi je kazdemu jasne, ze to zkratka je umyslne ku*vitko.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků