Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 26. 12. 2016 10:39

Nefunguje mi cokoli přes wifi. Třeba i dálková spoušť. Může to být i konfliktem se Sony nadstavbou, nejde mi to ani na telefonu Sony. Na Samsungu a iPhone v pohodě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 12. 2016 12:12

pemar píše:vzal jsem si do Dolomit D7100 a znovu jsem si ověřil, že v kvalitě AF je udělal Nikon D500 obrovský pokrok.

Olympus a Sony musí ještě odvést kus práce, abych měl důvod k výměně. Zatím spíše přikoupím 1-2 objektivy.
Toto mi skús vysvetliť (konkrétnymi výrazmi a bez dovetku "to nikdy nepochpoíš"): ako sa môže zlepšiť kvalita ostrenia?
(mám nejakú predstavu, ako sa môže zlepšiť kontrastné ostrenie, ale jeho problém nie je v kvalite)

To ostrenie v D7100 bolo až také zlé?
Čo konkrétne ti vadí u AF Olympusu alebo Sony?

-- 26. 12. 2016 13:18 --

Inak podľa tohto testu už FujiFilm ostrí lepšie ako D500:


FYI: zlepšenie u Fuji vraj bolo dosiahnuté (okrem vylepšenia PDAF algoritmov) aj zrýchlením kontrastného ostrenia (ktoré zrkadlovky z princípu v hľadáčiku nemajú). Zrejme kontrastné ostranie dokáže pomôcť aj fázovému :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2016 12:46

Tak už budeš zasierat vlákno aj tu, Cvachu?

Pemar : cítim to podobne, oproti bývalej d7200. Keď si porovnám fotky z vodného pola, tak to je brutus .
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 12. 2016 13:32

To ostření u D7100 není určitě špatné, fotil jsem s tím pohyb i se Sigmou 50 Art na f1.4 nebo Micinu při sjezdu v Dolomitech. D500 je ale jiná liga. Jestli Fuji ostří srovnatelně, to nemohou posoudit, neboť Fuji nemám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 12. 2016 15:23

pemar píše:D500 je ale jiná liga.
No moc som z tvojho vysvetlenia nepochopil :-S

Ako by som si napríklad dokázal preveriť niečo, čo bolo na D7100 problematické a na D500 už nie je?
(prípadne na iných foťákoch, či to náhodou už nezvládajú oni?)

V akých situáciách bolo badať zlepšenie?
(V obyčajnom AF-C stredovým bodom? V trackovaní po celej ploche? V rýchlosti prekresľovania zaostrených bodov?)
Ako sa toto zlepšenie prejavovalo?
(V presnosti ostrenia? Rýchlosti AF-C s nataveným focus-lock? Alebo v "lapení" prvého záberu? Kompatibilite s third-party?)

landov píše:oproti bývalej d7200. Keď si porovnám fotky z vodného pola, tak to je brutus
To bola na tom D7200 tak zle? :shock:

Daj sem nejaké dobré a zlé zábery, nech vieme o čom hovoríš.
(neboj sa, vysmievať sa ti za ne nebudem, ani ich zosmiešňovať, tak ako to zvyčajne robievate vy)

Fakt ma to zaujíma, ako sa "dokonalé" ostrenie zrkadloviek môže brutálne zlepšiť... :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snopa 26. 12. 2016 15:59

To jako fakt není moderátor, který by toho debila "Gance" vyblokoval ????????????????????
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 12. 2016 16:20

snopa: tebe fakt stačí vysvetlenie "zaostruje lepšie" ?
(Bez toho, aby si vôbec zistil v čom je to lepšie? Či je to vôbec niečo, čo sa zíde aj tebe?)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 12. 2016 16:41

Berte ho pořád jako nefotografa a pak se nemusíte se rozčilovat. :-)

Vysvětlovat jakémukoli nefotografovi, nesportovci nebo jinému kopytu cokoli, co souvisí s výkonem je zbytečné, oni prostě netuší, na co ten výkon je a spíše jim překáží. Neříkám, že se neobjeví něco, co bude mít vyšší výkon AF, než D500, ale ten nárůst výkonu (mj. rychlost zaostření) a konzistence (procento úspěšných zaostření) oproti D7100 jsou fakt příjemné. Člověk se pak pustí i do fotek v hodně rychlém pohybu (třeba v hale na výstavišti jsem pro zábavu fotil chaoticky se pohybující dron). Když jsem v Itálii s D7100 fotil na sjezdovce Micinu, tak to bylo hodně poznat, Micina jezdí až 120 km/h, pak jak to zaostřování, tak i pomalejší sériové snímání vnímáte, a kromě toho, na lepší se zvyká rychle. Konkrétně pak vybírám z poloviny fotek, než u D500 a občas D7100 nestihne zaostřit, D500 to nedělá, je výkonnější.

S takovým AF, jako je u D500, je pak radost fotit i třeba portréty, s D5/D500 mi dává smysl si pořídit opravdu světelné sklo, třeba 105/1.4 nebo 85/1.4 a možná i 200/2.

D500 má pro mne ještě jeden zajímavý efekt, výkonný stroj vám změní techniku, díky D500 umím z D7100 vymáčknout o něco více, než předtím, je to stejné, jako když z Porsche přesednete do něčeho "normálního".
Naposledy upravil pemar dne 26. 12. 2016 16:57, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2016 16:53

Ganec píše:
landov píše:oproti bývalej d7200. Keď si porovnám fotky z vodného pola, tak to je brutus
To bola na tom D7200 tak zle? :shock:

Daj sem nejaké dobré a zlé zábery, nech vieme o čom hovoríš.
(neboj sa, vysmievať sa ti za ne nebudem, ani ich zosmiešňovať, tak ako to zvyčajne robievate vy)

Fakt ma to zaujíma, ako sa "dokonalé" ostrenie zrkadloviek môže brutálne zlepšiť... :hm


Ty si naozaj totalny, ale totalny TEORETIK !!! Tu sa vobec nejedna o porovnanie dobrych a zlych zaberov. :oboze U mna konkretne islo pri foteni vodneho pola ( pri chabom umelom osvetleni plavarne, navyse s roznymi odleskami od vodnej hladiny atd) o skoro 100% spolahivost AFC ostrenia D500 v tejto konkretnej situacii. Kym u D7200 som bol spokojny, tak u D500 som nadseny. Vychadzal som z porovnani serii zaberov z rovnakeho skla (Sigma 50-150/2,8 OS HSM) - nastastie som ich doteraz nepremazaval.
Preto som to aj adresoval Pemarovi, pretoze predpokladam, ze to vnima podobne a vie o com hovorim.
Ale naozaj netusim, co by to mohlo priniest tebe, ked ani netusis o com hovorim :hm :mrgreen:
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 12. 2016 17:04

To je přesně ono, Landov ví, o čem je ten rozdíl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 12. 2016 17:23

landov: fotka z vodného póla čo si tu dal (kde bola v prostriedku celá brána) nebola veľká záťaž na AF
(podľa mojich prepočtov si tam mal asi 5 metrovú HO)
Presne na také situácie (nehybná brána + vertikálne vyskakujúci brankár + veľká HO) sa hodí AF-S + "guľomet".

-- 26. 12. 2016 18:27 --

landov píše:pri chabom umelom osvetleni plavarne
mal si tam podľa expozičných parametrov asi 3x viac svetla ako ja na stolnom tenise
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 12. 2016 17:34

Moje chyba, že jsem reagoval, to je jako vysvětlovat slepci barvy. To doporučení s AF-S a kulometem je symptomatické, ještě zapomněl dodat, že samozřejmě s adekvátní hloubkou ostrosti.

On nikdy nepochopí, kolik D500 mám i na AF-C ostrých fotek, on vůbec nechápe, jak nastavit foťák a jak ostřit, aby to nejen dobře dopadlo, ale i dobře vypadalo. On vůbec nechápe (nebo nechce chápat), že v tomhle vlákno nemá co dělat a že je úplně mimo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2016 17:49

Ganec píše:landov: fotka z vodného póla čo si tu dal (kde bola v prostriedku celá brána) nebola veľká záťaž na AF
(podľa mojich prepočtov si tam mal asi 5 metrovú HO)
Presne na také situácie (nehybná brána + vertikálne vyskakujúci brankár + veľká HO) sa hodí AF-S + "guľomet".

-- 26. 12. 2016 18:27 --

landov píše:pri chabom umelom osvetleni plavarne
mal si tam podľa expozičných parametrov asi 3x viac svetla ako ja na stolnom tenise


Ako som si myslel...zbytocne stracat cas. Ale rad sa necham poucit z tvojej tvorby na AFS a gulomet :D Urcite mas aj nejaku z vodneho pola, tak daj :mrgreen:
Obrázekimage hosting free

V takejto situacii drzi D500 AFC ako pribite na hracovi (s loptou) aj napriek prekazkam pred hracom (siet brany, vodny stlpec...)
Obrázekupload gambar
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 12. 2016 20:21

landov píše:Urcite mas aj nejaku z vodneho pola
Nemám: na vodnom póle som ešte nikdy nebol.

V každom prípade: ani tieto zábery nevyzerajú, že by ich nezvládlo AF-S:
- prvý záber je priamočiary pannig
(pri ktorom som aj na halovom futbale dosahoval dostatočné výsledky)
- no a na tom druhom vyzerá ten hráč s loptou bez pohybu, akoby práve na tú loptu čakal
(navyše aj ten najrýchlejší pohyb plavcov je v porovnaní s halovým futbalom pomalý)

Máš aj nejakú sériu?
(nemusí to byť galériovka s dokonalým výrazom v tvári a kompozíciou, stačí mi hociaká séria z ktorej sa niečo dá usúdiť)

pemar píše:On nikdy nepochopí
Ja to pochopím .. o to sa neboj.
Ovšem, kým tu nedáš žiadnu ukážku ktorá odpovedá tvojim slovám, nesmieš mi zazlievať, že mi to nestačí.

A ukážky čo tu dal landov len naznačujú, že tie najpublikovateľnejšie zábery bývajú zvyčajne nenáročné na AF.
(alebo že tie zložitejšie nezvláda už ani D500)

pemar píše:i pomalejší sériové snímání vnímáte
Toto napríklad poznám z fotenia psov.
(aj u 5DIII to nastávalo, keď bol pes blízko: sekvencia sa spomalila .. či tu si hovoril o 10 fps?)
Kedy napríklad nastala tá hranica, kedy s D7100 ešte boli problémy a s D500 už nie? (alebo boli citeľne menšie)

-- 26. 12. 2016 21:26 --

pemar píše:On vůbec nechápe (nebo nechce chápat), že v tomhle vlákno nemá co dělat a že je úplně mimo.
Myslíš si, že som jediný, kto sa pýta "aký je najväčší prínos u D500"?
A keď odpoviete, že "lepší autofocus", tak chce vedieť, čo to v praxi znamená? (u akých situácií sa to naozaj prejaví)

Lebo ak to nepoviete, znamená to len jediné: ten predchádzajúci nefungoval dostatočne.
Naposledy upravil Ganec dne 26. 12. 2016 20:40, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 26. 12. 2016 20:36

To s tým slepcom a farbami, to sadlo :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků