Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod michal.ilias 13. 3. 2017 14:05

A ako vidite D500 v low light na vysokych ISO ? Niektore recenzie a vyjadrenia uzivatelov su v tomto vyslovene nadsene a tvrdia ze sumom a IQ sa uz v podstate vyrovnava (!) FullFrame modelom. Co mi pripada, no, povedzme, az prilis optimisticke a trosku kacirske ... :) Ine vyjadrenia su zase striedmejsie, v zmysle je to vynikajuce a najlepsie co je k dispozicii v DX formate, ale FX je na tom stale o stupienok lepsie.
michal.ilias
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 13. 3. 2017 14:36

za B je spravne...FF to nikdy nebude. Takisto ako m4/3 nikdy nedosiahne na APSC, aj keby sa Cvach postavil na PENa :D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 13. 3. 2017 14:39

Je tam zhruba 1 EV rozdíl. To jestli ti to stačí, už musíš posoudit sám. Např.:
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 9136193965
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 3. 2017 15:31

Moje původní nadšeni vystřídalo v tomto ohledu vystřízlivěni. Ten snímač je znatelně lepší, než ten z D7100, ale k ještě používá D500 defaultni odšum, který vytváří dojem, že D500 má šum srovnatelný s FF. To ale není pravda, po vypnutí odšumu je D500 cca o půl clonového až o clonové číslo horší, než D810.

U D5 jsou výsledky ještě výraznější, ale když má objektiv na D5 nasazený telekonvertor, je to skoro plichta, což ale spíše o kvalitách telekonvertoru (kresba do kraje a pomalejší AF) hlavně kvůli ostření a ceně sestavy je v takovém případě D500 zajímavou alternativou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod michal.ilias 13. 3. 2017 15:41

D500 odsumuje raw-ka ? Je to vobec mozne ?
michal.ilias
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 3. 2017 16:00

Pokud si dobře vzpomínám, tak v továrním nastavení byl nastaven normální odšum a nikoli vypnutý odšum. Podle mne i trochu sahá do RAWu, přímý důkaz pro to ale nemám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod michal.ilias 13. 3. 2017 16:10

A zase co si ja pamatam, ak si dobre pamatam, tak nastavenia pre odsumovanie platia vzdy len pre JPG. Na RAW sa odsumenie neaplikuje, kedze RAW neuklada finalne pixely, ale "nevyvolanu" informaciu pre kazdy farebny senzor osobitne.

Ty si u seba fotil a porovnaval JPGy ?
michal.ilias
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 13. 3. 2017 16:17

Tiez myslim, ze sa nastavenie odsumu vo fotaku aplikuje iba na JPG, ale neskusal som to, pretoze fotim iba do RAW.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 13. 3. 2017 17:15

Klasický odšum, který je uživatelsky nastavitelný, je samozřejmě aplikován pouze na JPEG.
Ovšem tvrzení, že RAW jsou surová data ze snímače, to platilo zhruba tak někdy okolo roku 2005. Ten obrovský pokrok, který od té doby nastal, samozřejmě není ani náhodou způsobený pouze tím, že by se snímače pouze hardwarově zlepšovaly, to je fyzikálně nemožné.
Když se podíváte na tehdejší a dnešní "surová data", tak je celkem jasné, že jsou u všech značek a typů fotoaparátů v RAWu již předzpracovaná. Softwarové zpracování obrazu od té doby neuvěřitelně vzrostlo a firmy si nemůžou dovolit spoléhat na RAW konvertory třetích firem, které na to může někdo vzít. Takže oni tu korekci a také především dynamický rozsah umí udělat i do RAWu. Musí. Nemuseli by pouze kdyby měli plnou kontrolu nad všemi RAW konvertory, což jaksi nemají.
No a důkazem je i to, že mnoho fotoaparátů různých značek se "stejnými snímači" produkují dramaticky odlišné RAWy, poplatné tomu, co jednotliví výrobci umí.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 13. 3. 2017 19:14

Ta ztráta detailu tam je, ale je ten foťák je určen na reportážní fotky za horších podmínek a jako APS-C si vede dobře. D750 si vede výrazně lépe, ale když budete mít na D750 něco s f2.8 a já budu mít na D500 Sigmu Art s f1.4, rozdíl bude poznat jen obtížně. Dával jsem do vlákna o nejoblíbenějších objektivech fotky, které dělala Micina na plese s D500 a Sigmou Art, se šumem jsem neviděl žádný zásadní problém. Já jsem byl připraven koupit D750 na plesy a do tělocvičen, pokud D500 nebude stačit, ale zatím ten pocit nemám, že bych to potřeboval řešit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 17. 3. 2017 20:19

Nahráváte někdo nový firmware do D500? Mně se moc nechce, u toho předchozího mi konečně funguje SnapBridge s aktuální verzí iOS. Je to peklo, vždy Nikon nebo Apple přijde s nějakou novinkou a přestane to chodit :-)

Kromě téhle věci mi vše šlape, jak má.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 18. 3. 2017 05:50

Ja som nahral a necitim ziadny rozdiel. Ale mam Android a posledny FW1.12 riesi prave spojenie s IOS, takze na tvojom mieste by som urcite nahral.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod R.EE 24. 7. 2017 10:49

Me snapbridge nejede, bylo mi receno ze mam aktualnejsi verzi ios (10.3.2), posledni odzkousenou maji 10.2.
Jak jste na tom ostatni s iphonem?
Jeste bych se chtel zeptat, mam pocit neostrych fotek, mel nekdo driv problem a resil to se servisem?
nedostatek casu, ale asi se tam zastavim.
R.EE
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 24. 7. 2017 11:23

Pocit neostrých fotek může být způsoben mnoha různými důvody:
1. rozhýbáním fotoaparátu obsluhou
2. rozhýbáním v záběru
3. rozhýbáním špatně fungující stabilizací
4. rozhýbáním zrcátkem nebo závěrkou
5. nepřesným zaostřením vinou těla fotoaparátu
6. nepřesným zaostřením vinou objektivu
7. nepřesným zaostřením vinou špatné komunikace těla a objektivu
8. nepřesným zaostřením vinou obsluhy
9. vinou menší hloubky ostrosti, než si obsluha myslí
10. nedostatečným či nekvalitním softwarovým doostřením snímku
11. nevhodným softwarovým či firmwarovým zpracováním obrazových dat
12. nadměrným odšumem
13. nadměrným očekáváním vzhledem k cílovému rozlišení
14. motivem, který negeneruje prokreslený výsledek
15. mizerným stativem nebo mizerným držením fotoaparátu
16. pocitem

Nejsem si úplně jistý tím, že servis bude zkoumat možný vliv těchto 16 faktorů.
Majitel fotoaparátu k tomu motivaci má spíš.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 7. 2017 11:50

Aktuálně mám 10.3.2 na iPadu a poslední nebo předposlední verzi na D500 a funguje to bez problému. Na iPhonu podobně. Poslední verzi iOS zatím nemám z pohodlnosti, nemám důvod cokoli řešit, když to funguje. Jediné, co dělám je, že řeším staré párování a pokaždé páruji pro jistotu znovu. Wi-Fi používám jen, pokud to opravdu potřebuji (vesměs pro focení na stativu), kvůli spotřebě energie.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků