Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 26. 4. 2016 21:41

kozakm píše:Testy od Dpreview (šum a DR)
http://www.dpreview.com/news/4939144988 ... -published


Zajímavé srovnání, když vidím přímé srovnání v RAWu D500 a D810 na ISO 6,400 nebo 12,800.

D750 je v RAWu jasně lepší, ale ten rozdíl už není tak velký, jak by člověk mohl čekat. Zajímavé porovnání je i D750 a D500 na ISO 25,600 do JPG.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 26. 4. 2016 21:43

Promiň, buď to blbě píšu, nebo je problém v komunikaci mezi očima a mozkem na tvé straně. Ty jsi dal příklad autorádio, já uvedl přesnější příklad, a to ovládací prvek.
Co jsi nepochopil na tom, že když jsem viděl někoho jak jde od Nikonu před něj a v ruce má IR ovladač, tak jsem vytáhl svůj, přesunul se tak, aby to bylo možné a odpalil mu foťák, během jeho chůze na místo určení nebo při přípravě k zaujmutí pozy. to že mu foťák najednou cvakl ho přimělo se k němu vrátit. Tak proto ten společný klíček místo autorádia :D
Nenapsal jsem, že to je důvod absence IR, napsal jsem dvě, tedy tři, vlastnosti IR ovládání a tím je vzdálenost, viditelnost zdroje a příjimače a zneužití, které jsou i nevýhody tohoto systému.
Mimochodem, proč nejsou v dnešních mobilech IRDA, když v minulosti byly? :)
Prosím tě, uznej, že jsi ten můj první a i druhý příspěvek nepochopil, třeba kvůli opileckém stavu a už tady nevytahuj autorádia.
A mala rada k tomu, nežádej o mazání příspěvku :)
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 26. 4. 2016 22:20

n3pi: musim sa ti ospravedlnit, k tomu prispevku k IR spusti, precital som si ho na rychlo, zmiatlo ma to APS-C :-)...teda ano, nie vsetky APS-C Nikony maju to IR cidlo (ked som si pozrel aj ten list na Nikon stranke).

inak ja tu IR spust pouzivam iba pri odpalovani z blizkosti D750, zo stativu krajinu, mne to vyhovuje, ale funguje to fakt aj na vacsie vzdialenosti vonku, ked namierim IR spust priamo na fotak (sak som dal aj taku fotku z dialky).


pemar: ked si odmyslis vsetky tie "reptania" okolo D500, ze co vsetko je inak a co vsetko je "zle", tak nelutujes nakup? prinos v tom a v tom je oproti D7100 pre teba pozitivny? (pre mna by to bolo zvacsenie hladacika, pokrytie AF bodmi a profi AF modul a lepsie vyvazenie WB)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 4. 2016 05:00

Já tak trochu remcám nad některými detaily, jako je ergonomie nebo konektivita (tam je na hranici zázraku, že to vůbec Nikon stihl zprovoznit k datu uvedení na trh) místo toho, abych ocenil, jaký pokrok ve firmware a dalších věcech udělali od předprodukční verze.

Ztráta zpětné kompatibility ve směru konektivita a blesk spolu s nabídkou řešení, u kterého je výrazný nárůst ceny považuji za pokus Nikonu vymáčknout ze svých solventních zákazníků více peněz, trochu to kopíruje Sony s řadou A7rII, D5 také není za hubičku. Asi to bude pokračovat dále, nástupce D810, D750 a DF asi budou mít ceny značně vyšší, než výchozí modely.

Přesto nejsem nespokojen, naopak musím říci, že jsem z toho stroje nadšenější, než bych byl z D750 nebo D810. Můj názor na D500 po víkendovém focení je, že je to super mašina, se kterou se skvěle fotí a že očekávané slabiny např. při focení portrétu nebo krajiny jsou menší, než jsem čekal a schopnost fotit na vyšší ISO se výrazně zlepšila, plusů je více, než mínusů. Hledáček je super, AF naprosto bezkonkurenční, zlepšilo se podstatně i měření expozice nebo vyvážení bílé.

D500 je to pro mne lepší volba, než D810. Po dvou dnech focení jsem značně ochladl směrem k přikoupení fullframe těla, buď by tam muselo být značné vylepšení (třeba D7xx) nebo by to byla hračka pro radost (DF2), každopádně volba snímače a nového modulu by v to hrála velkou roli, oželel bych 10fps a životnost závěrky.

Myslím si, že je docela těžké nebýt z D500 nadšený. Dělám všechno pro to, abych mohl fotit 100% s D500 a abych D7100 nemusel vůbec tahat z brašny, chci jít dát Micině, nemám dořešené používání DlsrDasboard a Helicon Remote, zatím není podpora RAW v DxO Optics a nemám dořešený bezdrátový přenos RAWu přes AirNEF a používání XQD karet. Ne že by se bez toho nedalo fotit, ale nemám moc chuť ustupovat směrem k horšímu, chce to čas, řešení se najdou.

Asi nejsem ten správný early adopter :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod jack08 27. 4. 2016 15:34

Tak já bych zase nevyměnil D810 za D500, protože více využiji předností z D810 než na cropu s malým rozlišením. Ale D500 je bezesporu dobrý foťák, tak ať ti slouží.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 4. 2016 17:20

pemar píše:oželel bych 10fps a životnost závěrky.


Pemar řešící životnost závěrky. To je snad nejvtipnější věc za poslední dobu tady :) :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 4. 2016 09:00

Kozakm: :-). Já mám za 3 roky na závěrce 30 tisíc, z toho mám cca 3 tisíce fotek, které mi stály za uložení, většinu z těch uložených bych přitom mohl smazat. Na 150 tisíc bych se dostal při tomto tempu za dalších 12 let, na 200 tisíc za 17 let.

---------------------------------------------------------------

Zaujalo mne, že v rámci NPS poskytuje Nikon doporučení, jak nastavit D500 při focení sportu. Zatím jsem neměl čas si to pořádně přečíst, ale každopádně doporučují jiné nastavení, než mám teď, včetně namapování Fn tlačítka.

Ono i ve standardním nastavení a při mojí nezkušenosti byl při předváděčce výsledek hodně dobrý, já jsem používal Group AF a 3d, NPS doporučuje 25 bodů a namapované tlačítko na Group AF.

Za 14 dní bude hrát Micina mistrák nebo turnaj ve volejbalu, tak bych to šel zkusit, pokud to stihnem (Micina má ten den ještě přebírání ceny z umělecké soutěže).

Každopádně má nastavení AF hodně možností, zatím to nemám vyzkoušené, jak to nejlépe nastavit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2016 05:22

Tak jsem z toho trochu jelen. Zkoušel jsem v AF-C tři různé módy, 3d, 25 bodů a Group - výsledky mi připadají hodně podobné, takže jsem moc nepokročil, jak D500 nejlépe nastavit třeba na volejbal, aby se to nechytalo sítě a sledovalo to míč nebo zvolený obličej. To nechytání se asi dá řešit v menu tou hodnotou rychlosti zmeny AF, to jsem ještě nezkoušel.

Zkoušel jsem 3d s face detection, ostří to na obličej, ne na oko.

Zkoušel jsem SnapBridge na HTC M8, funguje to, ale reakce telefonu jsou strašně pomalé a vysává to baterku na D500 tím, jak na něm běží bluetooth i wifi. Na Samsungu S6 je rychlost odezvy Ok, na tabletu Samsung S2 také.

Zkoušel jsem sériové snímání s kartou San Disk 64 GB 250 Mb/s, udělá sérii 50 snímků v kuse, Lexar je údajně lepší, udělá 80, ale už to asi nebudu řešit. 9 tisíc za XQD kartu zatím dávat nebudu, ale pokud by byla bývala možnost bundle s XQD kartou jako v USA, tak by to dávalo smysl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chlapcisko 29. 4. 2016 07:56

Až tak to nesledujem, ale nie je SnapBridge prenos cez Bluetooth? Nedá sa vypnúť wifi? Keď som čítal prvé správy o D500, ešte som si vravel, že sa mi to páči viac ako prenos fotiek cez wifi, vtedy vždy musím vytvárať nejakú vlastnú wifi vo foťáku, pamätať si heslo, vždy mám problém pripojiť sa k Panasonicu LX100 a EyeFi karte cez WiFi, prenos cez bluetooth mi prišiel ako dobrý nápad. Ani by to nemalo žrať baterku, cez low power bluetooth mám neprestajne pripojený k mobilu fitness náramok a zníženie výdrže baterky v mobile som si takmer nevšimol.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2016 08:55

Ono se to asi dá nastavit, při automatickém přenosu je to asi přes bluetooth, ale když jsem chtěl dálkově ovládat telefon nebo přetáhnout fotografie, tak to chtělo zapnout wifi. Já jsem v kontaktu se Zoltanem Hubaiem, má objednanou D500, takže se dá čekat, že do pár měsíců bude qDlsrDashboard a tím to bude mít i měnění parametrů v D500 a přenos RAWu do tabletu.

Otázka je, jaký k D500 používat tablet, iPad nebude asi ještě dlouho (a možná nikdy) nabízet práci s RAWem a Androidové tablety mají horší displej a méně věrné barvy. Jako vhodnou kombinaci s D500 vidím iPad, Samsung S2 a Sony Z4. Na práci s RAWem vidím ale stejně desktop, takže bych ten RAW zase tak moc neřešil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 29. 4. 2016 10:30

Fotoaparát by měl být spojen přes BLE a v případě přenosu 2MPx zmenšenin JPEGů do mobilu/tabletu se přepne na plnohodnotné BT a po dokončení opět na BLE.
Pro přesun "originálních" fotek to využívá wifi i když přes BT by to taky mělo jít.
Ovládání fotoaparátu jede přes wifi.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2016 18:33

Tak jsem zkoušel SnapBridge a D500, ten režim zmenšenin a přenosu přes bluetooth a běží to bez problémů, n3pi měl opět pravdu, rychlost a vybíjení mi připadá OK. Ta velikost 2Mpix obrázků mi tak úplně nevyhovuje, více by mi vyhovovalo 6Mpix, tohle je tak akorát na to, si obrázek uložit s tím, že když se mi bude i později líbit, není problém ho později vyměnit za na desktopu zpracovaný RAW. Tohle je asi ideální použití SnapBridge.

Chce to určitě tablet, na mobilu jsou obrázky moc malé, ta poloviční uhlopříčka je znát, zkoušel jsem osmipalcový tablet, ale i ten mi připadá na prohlížení detailů a nějakou tu malou editaci docela malý.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 4. 2016 21:31

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 5. 2016 08:12

Zírám.

Já jsem ten objektiv zavrhl hned na začátku jen proto, že je to DX objektiv, protože pořád ještě uvažuji o zakoupení FF, i když musím říci, že po koupi D500 jsem v tomto směru hodně ochladl, D500 je super mašina. zatím mi na D500 vadí jen ergonomie (snad si zvyknu), dočasné nepodporování RAWu u mých oblíbených programů (nejpozději do podzimu to bude fungovat) a řeším barevné podání, které je pro mne příliš do teplých barev (zatím mám nastavenou korekci od oka, dokud DxO neudělá profil a nebude podporovat RAW) a pak mi trochu vadí rychlé vybíjení při zapnuté wifi. Při zapnutém BT jsem byl za celý den na polovině vybití baterií, stejně jako u telefonu, který jsem měl spárovaný a hodně často jsem se přitom díval na fotografie na LCD.

Rozsah 50-100mm mám zatím pokrytý přes 50/1,4 Art a Nikon 85/1,8G, tohle váží 1,5 kg, což je více, než Apo-Sonnar, Sigma Art, nebo dokonce 70-200/4. Další slabinu tohoto objektivu vidím v protisvětle, ve kterém fotím na delším ohnisku rád.

Další poukázka na problém bude AF. Se Sigmou Art jsem měl štěstí, ale nastavit světelný Sigma zoom vidím jako problém, byť automatizované nastavování na D500 to může hodně urychlit. Jestli se ale budou lišit korekce na krátkém a dlouhé konci a bude se to lišit na blízko a na dálku, je to zábava na dlouhé zimní večery a dock nemusí pomoci. V nejhorším je řešení AWH nebo objektiv rovnou vrátit.

K D500 jsem uvažoval o Nikonu 300/4 PF. Lákala mne ta úžasně nízká váha, ale žádný kus, který jsem viděl, nebyl tak ostrý jako 70-200/4 a všechny měly problém s VR (i s novým firmware) a řešení přes grip se mi nelíbí. Musel bych na to myslet a VR při /125s a 1/160s vypínat a dávat si pozor na to, abych to nedržel za objektiv, což běžně dělám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 1. 5. 2016 12:14

Ať si uděláš představu o té sestavě :)
Snad ten link nebude vadit :) Zdroj: Facebook Fotori
Obrázek
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků