Ohnisková vzdálenost

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Niki Ekko 1. 1. 2016 20:48

Ahoj,
na foťáku jsem pochopil snad vše, až na jednu věc a to je ohnisková vzdálenost a jak ji správně použít aby nedocházelo k deformaci obličeje. Na focení v exteriéru používám pevnou 50mm. Do ateliéru zase 18-135mm IS STM. Potřeboval bych nějak laicky poradit při jaké vzdálenosti jaké ohnisko použít. Vím že to má asi dost společného s fyzikou.

A na závěr. Díval jsem se fo nastavení foťáku který umožnuje fotit zároven v JPEG a zároven do RAWu. Jaké vyhody to přínáší mít dvakrát? A čemu dáváte přednost?
Niki Ekko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 1. 2016 21:07

Niki Ekko, celkem jednoduché. Představ si vzdálenost, na kterou chceš na ulici upozornit neznámou osobu (třeba posunkem), že se potřebuješ na něco zeptat. Tedy abyste na sebe nemuseli křičet a zároveň aby nebyla nepříjemně krátká (vyjdou ti cca 3-4 m). A na tuhle vzdálenost potom zaměř zoomem na celou postavu, polocelek i detail. Použitá ohniska z něj pak už odečteš snadno. :-)
Nicméně - není to dogma. :-)

JPG umožní rychlé použití celkem povedené fotky bez zásadnějších úprav, které se dají "vyloudit" až z RAWu.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod celim 1. 1. 2016 22:51

Tak já mám Pentax K3 a v něm mám 2 karty. Jednu 16M a jednu 32M. Na menší ukládám JPEGy a na větší současně RAWy. Když se vrátím z nějaké akce a potřebuji rychle odeslat účastníkům dokumentační fotky, tak vyberu z těch JPEGových ty blbé a ty slušné pošlu(spíš odkaz ) s příslibem, že až to budu mít zpracované, tak pošlu lepší. Faktem je, že spousta fotek ani za práci s úpravou z RAWu nestojí. Buď mají vyloženě dokumentační charakter, nebo se naopak povedly a už se toho na nich dle mého názoru nedá moc zlepšit, nebo také nemám čas se s tím babrat zejména s přihlédnutím k jejich malé důležitosti pro mně.
celim
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků