Spekulace o nových produktech Nikonu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 24. 12. 2015 09:32

Na Techradaru http://www.techradar.com/news/photograp ... -1278354/3 jsem našel pro mne zajímavé spekulace o tom, co Nikon připravuje a tak jsem se rozhodl se o ně podělit, a to i přesto, že bude-li to pravda, budu zklamán.

D5

Obrázek

Předpokládané parametry: 20Mp senzor full-frame | Nativní rozsah citlivosti ISO 100-102,400 | 15fps sériové snímání, nejlepší AF, WIFI jen přes adaptér.

Jako nevýhody vidím mastodontní tělo s hmotností 1,5kg (kdo se s tím má tahat !) a cenu, kterou očekávám nad D4s, vidím to na 150-200 tisíc korun. Rozlišení 20Mpx je relativně málo na výřezy. Připadá mi to jako supertělo na velká teleskla, pro ty ale zatím nemám využití,

Nikon D820/D850

Obrázek

Předpokládané parametry: Full-frame snímač 42Mp | 4K nahrávání videa | 15fps sériové snímání

Jestli to bude tahle rychlé s takhle velkým rozlišením a zlepší se i schopnost fotit na vyšší ISO (minimálně na úroveň A7 R II), bude to hodně zajímavá volba. Doufám, že konečně přidají wifi a dají 2 sloty na SD karty, CF nechci.

Oproti D5 předpokládám menší odolnost a výdrž (což mi nevadí), hmotnost do 900 gramů a cenu do 100,000 Kč.

Nikon DF (druhá generace, možné uvedení na trh až 2017 v rámci oslav 100 let Nikonu)

Obrázek

Předpokládané parametry: Mirrorless design | Špičkový elektronický hledáček | Nikon F-mount

Jestli tohle bude pravda, tak je to pro bude velké zklamání, líbil by se mi alespoň senzor z D5 a AF modul z D750 a retro design, pak bych akceptoval i zhoršenou ergonomii a jenom jeden SD slot a absenci videa.

Vidím i šanci, že to CSC nebude:

Obrázek

http://nikonrumors.com/2015/12/23/new-d ... ore-100392

Cenu bych odhadoval tak do 85 tisíc. Jestli to ale bude CSC, je to pro mne K.O.

Nejvíce by se mi líbila D750 s citlivějším senzorem. Ta ale podle všeho nebude dříve, než v roce 2017.

Ono se všechno může ještě změnit, ale jsem zklamán, na hybridní hledáček to stále nevypadá a tělo D7100/D750 se schopností fotit na vysoké ISO asi není pro rok 2016 v plánu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod refugees welcome 24. 12. 2015 10:30

tyhle spekulace se objevují pořád, ale 80% jsou jen spekulace,
určitě by měli představit D620 nebo nějakého nástupce, lepší cenu a se stabilizovaným snímačem nejlépe
refugees welcome
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 24. 12. 2015 12:05

Těch 15 fps se mi moc nezdá jako reálných a dost by mě zajímalo, k čemu bys využil dva sloty a proč SD, když CF je lepší...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 12. 2015 14:06

Ak budu robit novy DF a znova bude s profi snimacom vhodnym do tmy, tak by mohli dat aj zodpovedajuci AF (na Df zaostruje do -1Ev, cize najhorsie zaostrujuci FF v tme s najlepsim snimacom na fotenie v tme), prip. aspon AF prisvietenie, uzavierku s casom od 1/8000s, ci normalnu bateriu a samostatny pristup ku karte a tak... proste poctivy fotak na fotenie, nie len do vykladu (pri jeho cene).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 12. 2015 14:41

Ondrej Bobek: Přesně proto jsem DF nekoupil, i když to byla emocionálně moje krevní skupina. Snad to Nikon u příští generace napraví (pokud vydržím čekat) nebo budu muset koupit něco z osmičkové nebo sedmičkové řady.

Já bych to měl jako ten Sonnar nebo Otus, prostě jako sváteční tělo s výbornými parametry, jen pro radost z focení a z vymazlené techniky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 12. 2015 14:58

pemar: D5 skutecne neni cileny na zakazniky tveho typu, to telo neni mastodontni z kratochvile. Mit finance na nej, tak se s tim taham "s radosti" (za to prohozene ovladani bych Nikon ale proklinal hodne dlouho).
Jen pro zajimavost, D700 s gripem a bateriemi vazi 1580g.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 24. 12. 2015 15:11

T-Lama píše:k čemu bys využil dva sloty a proč SD, když CF je lepší...


To jsem takhle fotil svatbu. Bylo už po obřadu a fotili jsme skupinky v parku. Skoro ke konci focení najednou foťák vyhlásil error a po restartu se karta tvářila jako nenaformátovaná. Naštěstí jsem měl foťák se dvěma sloty a fotky ukládal na obě karty, takže jsem je prostě stáhnul z té druhé karty. Ale mít jen jednu karty, tak jsem nejspíš přinejmenším uškrcen. K tomu tedy dva sloty.

Můžu se naopak zeptat já, v čem je CF o tolik lepší? Já vidím samé nevýhody: Blbě se do foťáku vměstnají dva sloty, jsou méně časté čtečky, zdá se, že jsou i dražší (ve stejné specifikaci)... Jediná výhoda snad je, že člověk může dělat jaký je profík, když dává do foťáku CF a ne na SD jako nějaký plebs.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 24. 12. 2015 15:31

lemming píše:Jediná výhoda snad je, že člověk může dělat jaký je profík, když dává do foťáku CF a ne na SD jako nějaký plebs.

SD je dost spotřebka, CF jsou spolehlivější, bytelnější. Na SD každou chvíli něco odejde, ulamují se ty plastové mřížky, rozlepují se. To se ti na CF nestane.
Já se spíš obávám, že vývoj jde směrem kdy bude jedna SD karta a jako druhá bude micro SD :-S
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 12. 2015 15:41

2 sloty na kartu by som uvital aj v A7rII, ci 6D - pre istotu. Najma na dolezitych akciach je fajn vediet, ze keby sa jedna karta poskodila, ci omylom daco zmazem, tak su fotky este aj na dalsej. Pri profi modeloch je to skoro az povinnost.

3x sa mi stala obnovitelna chyba: 2x ze sa fotky na karte po vlozeni do citacky tvarili ako nezname subory, a raz som pri triedeni zmazal dolezitu fotku....no to sa da vsetko v pohode obnovit.
Horsie to bolo s jednou SDHC Lexar, ktora po nahrati fotiek do PC umrela uplne a nik s nou nedokazal pohnut - keby sa to stalo este predtym, tak mozem len pokrcit ramena a piskat si...
Na akciach sa pravidelne stava, ze nejakemu fotografovi nejdu otvorit fotky na karte a treba ich obnovovat, castejsie su to ale SD ako CF.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 24. 12. 2015 15:50

CF karty mají řádově rychlejší rozhraní, v podstatě jde o IDE rozhraní, jako starší disky, existuje na to jednoduchá redukce např. pro použití s malými distribucemi Linuxu. Mají mít i větší spolehlivost, je to průmyslový standard (nejen foto). Nevýhoda je cena, kterou se podařilo snížit až použitím sériového rozhraní u moderních karet, jako jsou SD apod. Spolehlivost zvláště levnějších karet nemusí být vysoká, ale dají se koupit v profi provedení, rychlém a o něco odolnějším.

Pro spotřební foťáky (t.j. do D750 v případě NIkonu), dává smysl použití SD karet. U profi stroje pochybuju, že Nikon CF karty opustí. Ale je to jen názor :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 24. 12. 2015 15:53

lemming: Já to dokážu pochopit u někoho, kdo se focením živí, eventuelně fotí nějakou zcela kulervoucí či zcela neopakovatelnou událost, že 2 sloty by využil... že si někdo smaže fotky z karty je jeho blbost a pokud si je bezhlavě smaže z jedný, klidně si je smaže i ze dvou ;)
Na vyfocení oběda fakt 2 sloty ani 15 fps nepotřebuješ, ledaže by to jídlo bylo fakt čerstvý :D
CF nejsou o tom "dělat profíka", na to jsou jiný udělátka (jako třeba přerostlá těla od Nikonu) - jsou rychlejší a odolnější a čtečky na ně jsou standartizované (tím myslím externí, to že se do notebooků a dalších zařízení dávají SD, protože se používají i v telefonech a ve všem, jako argument neberu).
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 12. 2015 16:02

D5 má mít alternativně 2 sloty na SD nebo 2 sloty na CF.

Já mám SD karty s doživotní zárukou, fotím na obě současně a neměl jsem ani s jednou žádný problém. Ty nejdražší SD karty mi připadají dostatečně rychlé, alespoň u D7100 je určitě větší brzdou buffer, než rychlost karty. Jako výhodu SD karty vidím to, že zatímco čtečku na SD kartu mám na tabletu, notebooku i na desktopu, CF kartu mi přečte jen desktop.

Ona je to síla zvyku, ale tělo ve velikosti D4s vážící 1,5 kg je pro mne velké do ruky a těžké na nošení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 12. 2015 16:13

Pri vacsine fotakov je limitom buffer, no rychlejsie zatial zvladaju zapis fotaky s CF kartami (aj ked kedysi to bol rozdiel cca 80MB/s vs 30, teraz skor 100 vs 80, takze sa dobiehaju). No vseobecne je vacsi rozdiel medzi fotakmi v zapise na SD ako to je u CF...

Na dozivotnu zaruku mozem je*at keby mi umrela aj s obsahom a nesla obnovit... no aj tak mam fotaky len na 1 kartu, takze by to bola iba moja chyba.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 24. 12. 2015 16:45

T-Lama píše:že si někdo smaže fotky z karty je jeho blbost a pokud si je bezhlavě smaže z jedný, klidně si je smaže i ze dvou ;)


Asi máš bohatý rodiče takže ještě jednou a jasně: Žádný fotky jsem si nesmazal, zmizely po nějaké chybě karty / komunikace. Ta karta pak normálně žila.

T-Lama píše:Na vyfocení oběda fakt 2 sloty ani 15 fps nepotřebuješ, ledaže by to jídlo bylo fakt čerstvý :D
CF nejsou o tom "dělat profíka", na to jsou jiný udělátka (jako třeba přerostlá těla od Nikonu) - jsou rychlejší a odolnější a čtečky na ně jsou standartizované (tím myslím externí, to že se do notebooků a dalších zařízení dávají SD, protože se používají i v telefonech a ve všem, jako argument neberu).


Na vyfocení oběda si taky nebudeš pořizovat D5 :D

Jinak jsem se SD za svoji kariéru žádný problém neměl (krom toho zmiňovaného a to není jasné, čím to bylo) a fyzicky mi SD karty nijak neodchází. Používám teď Class 10 UHS-I (U3), protože Class 10 UHS-I (U1) nestíhaly - když jsem fotil tancování a párkrát za sebou to "pokropil", tak se naplnil buffer a trvalo dlouhé sekundy, než jsem zase mohl fotit.

Nejsem profík, jen takový poloamatér, ale když bych si měl vybrat mezi foťákem s dvěma SD kartama nebo jednou CF, nezaváhám ani sekundu, co je pro mě přínosnější.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 24. 12. 2015 17:24

lemming: Netvrdím, že konkrétně Ty sis něco smazal a pokazit se něco může vždy, já jsem si třeba CF bloknul, páč jsem potřeboval vyměnit baterku ve foťáku a vyhodil jí ven o pár milisekund dřív, než se dokončil zápis posledního snímku.
Mluvím o případech lidí, co musí nutně mít 2 karty pro případ, že si sami něco smažou ... což při dnešních cenách karet samo o sobě je na pováženou, mít nutnost mazat něco ve velkém v průběhu akce...
SD používám krátce a kopíruju přes kabel, protože mám čtečku nepodporující SDHC a normální SD jsem použil asi 10krát, ale mini-SD v telefonu se mi rozlomila na rohu a nemá daleko k rozloupnutí. Tolik k bytelnosti.
Rozdíl v ceně mezi SD a CF je mimo jiné ten, že CF má vlastní řadič...
T-Lama
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků