Nikon D7200

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mick8 15. 4. 2017 13:13

Zdravím, před pár dny jsem si domů donesl domů D7200 a když ostřím na středový bod, tak je vše ok, ale když najedu na krajní body vpravo a vlevo, tak se mi projeví trochu BF. Není to nijak extra výrazné, ale trošku to znát je. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Z jiného foťáku na to nejsem zvyklý. Foceno N 35 f 1,8 na 1,8. Může to být i tím, že je to na tak nízkou clonu?
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 4. 2017 13:59

Je třeba si v tom udělat trochu více jasno:

1) Jak je ten FF/BF měřený? Jakou metodou? Je to dostatečně spolehlivé/průkazné? Není to jen chyba měření? Kontrola: použít jinou metodu, například nafotit měřítko po úhlem 45 stupňů, na různé clony a na různé ostřící body, polohu měřítka a fotoaparátem bych si kontroloval vodováhou a měřením třeba přes pásmo. Já jsem BF/FF měřil přes Reikan, u D7100 je QoF u krajních bodů výrazně horší, než u středového bodu, je to vlastnot modulu, výraznější FF/BF na krajích nemám.
2) Co je vliv objektivu a co vliv těla? Stejnoměrnou kvalitu zaostření lze očekávat jen od objektivů, které nemají prohnutou rovinu ostrosti a nejsou decentrované, zkusil bych určitě ještě jiný objektiv. Relativně dobře na tom jsou makro objektivy, třeba N40/2,8.
3) Nevím, jestli všechny hodnoty porovnáváš na f1.8. Objektiv může mít focus shift, pokud středový bod a krajní bod nejsou focené na stejnou clonu, jsme doma. Vodítko může být sférická aberace, zejména na krátké vzdálenosti, na kterou mohl být prováděn ten test zaostření (proto jsem se ptal na metodiku), pokud je tam výrazná, bude tam zpravidla i focus shift.
4) Záleží na světelných podmínkách, barvě světla atd, podmínky se nesmí během měření změnit.

Držím palce, aby to bylo jen metodikou měření nebo objektivem, protože nastavení všech AF bodů je úloha, se kterou se servisy Nikonu někdy docela dost trápí, kdyby to bylo hodně špatné, osobně bych preferoval výměnu výrobku nebo zrušení kupní smlouvy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod mick8 15. 4. 2017 14:54

Ne, rozhodně to není nic zásadního. Všechny body jsem zkoušel na f 1.8 a když je pevná 35, tak to myslím focus shif nebude. Ale rozdíl je minimální, pár bodíků, jen mě zajímalo, jestli se to může stát. Na D750 vše ve stejné linii :-) Pokud je to jak píšeš, tak se rozdílem 5 bodů nebudu znepokojovat :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 4. 2017 15:34

Focus shift mám i na pevných sklech, takže bych ho nevylučoval. Pořád je otázka, jak to měříš, já to měřil přes Reikan.

Jestli na D750 je všechno ve stejné linii a na D7200 ne, tak je něco špatně. D750 a D7200 nemají krajní body ve stejných místech, takže to pořád ještě může být i objektivem, N35/1,8 není objektiv na focení map, může mít rovinu ostrosti prohnutou jak sombrero, viděl jsem to i u 58/1,4, 28/1,8 a 1054/1.4, což jsou všechno mnohem dražší objektivy, zkusil bych ještě jiný objektiv.

Pokud by to bylo stejné, tak bych si tu D7200 nechal vyměnit a vyzkoušel to s jiným kusem, protože po čase by ti to mohlo začít vadit a už to bude obtížnější reklamovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod mick8 15. 4. 2017 16:34

Ok, dík za rady.
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 16. 4. 2017 14:45

Pri zakrivenej rovine ostrosti by mali aj krajne body ostrit spravne. Ci?
Ja som sa s tym trapil s D7100 a nakoniec som ho vratil.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 4. 2017 15:53

To podle mne záleží na tom, jak je to seřízené, Nikon napoprvé seřizuje jen středový bod na etalonový objektiv, seřídit všechny body umí jen na specializovaných pracovištích, jedno je tuším v Mnichově. Pokud to ale seřídíte na objektiv s prohnutou rovinou a pak na to dáte makro objektiv, který jí má rovnou, logicky to bude ostřit blbě.

Já jsem si myslel, že třeba takový manuální Zeiss by mohli v servisu umět přesně zkalibrovat na moje tělo, ale vyvedli mne rychle z omylu, nebudou se do toho pouštět.

Proto jak to ostří blbě, pryč od toho. Slyšel jsem, že třeba SIgma servis se do toho pouští, ale neměl jsem odvahu jim tam dát tu moji Sigmu Art seřídit, dokud to funguje, tak ať na to nikdo nesahá.

Proto jak to ostří blbě, tak je lepší to vrátit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 16. 4. 2017 16:27

Pemar: Aspoň u D750 seřizuje Nikon ČR i strany. Ne všechny body, ale vždy krajní blok zvlášť jako jeden bod. Zřejmě i u D7xxx řady. U vyšších modelů nevím. Myslím, že tohle bude platit pro všechny servisy. Problém je, že i při seřízení na referenční objektiv, je rozdíl např. +-5 pořád v toleranci. Z mé zkušenosti to nejvíc ovlivňuje daný objektiv.

mic8: Mě to na obou D750 dělá 28mm 1.8 na 18-35G, 58mm i na Sigmě 24mm. Na jednom i po seřízení, druhé se chová stejně, ten AF mají v podstatě identický. Já pořád předpokládám, že tedy seřízený správně, ale asi je to třeba ještě trochu poladit.
Jaké objektivy máš na D750 ty?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 16. 4. 2017 18:38

T 24-70 f2.8, N 50 1.8, Samy 14 2,8 a ještě nepoužitý T 70-300. Spíš fotím krajinky. Nejvíc používám Samy a 24-70 f2.8. Měl jsem i 28 a 85, ale ty jsem nahradil právě T, protože s tímhle už jsem je vůbec nepoužíval. Takže se to zdá být normální, když je to v těch krajních bodech mírný rozdíl.
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 11. 1. 2018 10:47

Ahoj, chtěl by jsem pořídit ještě DX zrcadlo a protože jsem navyklý na Nikon tak se rozhoduji mezi D7200 (19900,-) nebo D7500 (30000,-) jenom na lehčí wildlife.. plus jeden teleobj. Na nic jiného používat nebudu.Má cenu si připlatit 10k. za novější model?
Sony
Salva Pecka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 11. 1. 2018 11:50

Řekl bych že ti bude stačit D7200, novější model má vyklápěcí dotykovku, větší buffer, přesnější meření a autofokus, 8 sn./s., vylepšenou ergonomii, můžeš tahat stíny klidně i o 5 EV a stále bez barevného posunu, D7200 lze tahat tak cca o 3-4 EV, pak začne táhnout do fialova...v praxi to ale málokdo využije. No pokud nefotíš sport nebo rychle se pohybující objekty, myslím že hlavní benefity D7500 můžeš klidně oželet. I D7200 má celkem schopnej autofokus.

D7500 má i 3 věci horší než D7200 (rozlišení nepočítám):
- pouze jeden slot na kartu
- nemožnost dokoupit grip
- omezenější spolupráce se starými Ai Nikkory (viz: https://www.dpreview.com/articles/34369 ... 00?slide=7 )

Takže tak...raději těch 10k navíc zainvestuj do optiky nebo jiného příslušenství.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 11. 1. 2018 12:26

Almik: díky, těch plusů co má D7500 jsi vyjmenoval docela dost až si člověk může říct, že se 7200 nepůjde udělat ideální foto :-) Ale vážně, to měření je znatelně lepší u D7500? To by bylo u mě rozhodující.
Sony
Salva Pecka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 1. 2018 13:57

Mám D7200 a D7500 bych nechtěl proto, že má hardwarově stále shodný autofokus jako D7200 a ten nový má až D500. Autofokus MultiCam3500 jsem zažil prvně na D300, pak jsem jej měl na D7100 a teď na D7200. Pokaždé se to na tom stejném hardware díky novým algoritmům trošku zlepšilo, ale nic totálně zásadního. Takže celkem neočekávám že na 4. těle (D7500) bude ten samý hardware nějaký šílený skok. Spíš mě zamrzelo, že si nový autofokus z D500 a D5 ještě tak jednu až dvě generace ponechají jen do top segmentu, i když možná až Nikon vyjde s bezzrcátkem, tak do zrcadlovek rychleji nahrne to nejlepší, co má, tudíž možná do D7600 se už hardwarová AF z D500 dostane.
Nicméně to vylepšení autofokusu v D7500 souvisí s podrobnějším systémem měření expozice, který tomu autofokusu ovšem pomáhá pouze v jednom ze 4 základních režimu, tedy v 3D Color tracking mode, tudíž pomáhá automaticky sledovat červený objekt na zeleném pozadí a podobně. Kvůli výrazně vyššímu rozlišení barevného expozimetru prostě dostane trackovací systém podrobnější obrázek objektu, který hledá, a lépe ho najde.
Vzhledem k tomu, že v AF-S režimu je to jedno a v klasickém AF-C s 9/21/51 pomocnými body taky, tak mě to zase až tak moc neláká, protože 3D Color Tracking mode jsem nějak nepřišel na chuť.
Stíny z D7200 tahám hodně a je to výborný stroj a fialovou jsem ještě nepotkal, protože bych to dřív skrečoval kvůli šumu, no a k výbornému dynamickému rozsahu D7200 víc nepotřebuju a současně když už je to fakt děs slunce v záběru s pohledem do tunelu, tak dám raději skládačku expozic. Stanovení expozice si pamatuji ve vývoji takto:
Nikon D70: pravidelně podexponovával
Nikon D80: nepravidelně přeexponovával podle logiky zesvětlení velkého tmavého objektu ve středu fotky
Nikon D300: obrovský skok ke spolehlivé expozici
Nikon D7100: spolehlivá expozice
Nikon D7200: spolehlivá expozice
Nevím, co víc čekat od D7500?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 11. 1. 2018 14:27

Precizní shrnutí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Almik 11. 1. 2018 14:37

Salva Pecka: D7200 bez obav, je to dobrej stroj, za 20k určitě. Doukám se na to podobně jako FOE. Jinak D7200 jsem měl asi týden půjčenou na zkoušku, když jsem se rozhodoval, co pořídím. Nacvakal jsem pár set fotek, největší přínos oproti D300 jsem viděl v dynamickém rozsahu, což nejlíp bylo poznat při úpravách v PC. D7500 logicky musí být v něčem lepší, ale mě by to za to nestálo.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků