Nikon D7200

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz


Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 14. 4. 2018 15:21

xx30: zaostřeno je všude v rovině ostrosti, která je kolmá na osu objektivu.
Tedy maximální ostrost je v rovině, která je rovnoběžná s tělem fotoaparátu, tedy jako bys stál před zdí nebo jako bys stál před velkou cedulí, plakátem, ..... Směrem do stran se ostrost trochu horší, protože objektivy nejsou ideální a do krajů nejsou tak ostré jako uprostřed. Zvláště pak širokoúhlejší.
No a od té roviny se vždycky ostrost zcela plynule snižuje dopředu i dozadu. Čím vyšší je clonové číslo, tím pomaleji se snižuje ostrost, takže to dělá dojem "všechno ostré".
Čím větší díra mezi lamelami clony, tím rychleji ubývá ostrosti dopředu a dozadu od roviny, na kterou se ti podaří zaostřit. Čím větší díra mezi lamelami clony, tím ale na snímač dopadne více světla a stačí nižší ISO nebo kratší čas. Takže otevření clony dostane dovnitř více světla, ale pouze takového světla, které ve své většině nenese ostrý obraz. Pouze pro rovinu ostrosti nese ostrý obraz, ale mimo rovinu ostrosti nese vždycky více rozostřený obraz, než ten, který přinesla zavřená clona. Ale je toho světla zase víc.

Fotograf tím, že rozhoduje sám o cloně, času a ISO, může plně ovlivnit všechno. Pokud to svěříš automatice, tak ta bohužel neví jak scéna vypadá a nemusí rozhodnout optimálně.
Fotografům, kteří rozumí, je to celkem jedno, jak chytrá je automatika a jak se strefí. Podle toho foťák neposuzují. Ti, co nerozumí, jsou na tom závislí. Bohužel.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 4. 2018 16:16

ForeignerOnEarth: xx30 ale asi písal o inom
xx30 píše:NIKON D 80 ( dosud )
- Když jsem fotil venku fotky byly celé ostré a bez šumu, ISO 100 a čas dle expozice.
- Když jsem fotil doma bez blesku, fotky byly ostré se šumem v rámci možnosti ISO, ISO 800 a délka času 1/60 nebo méně dle světla.

NIKON D 7200 ( od teď )
- Fotky z venku ostré bez šumu ale při 100% zvětšení již ostrost není taková a bod na který jsem zaostřil není tak ostrý jako něco jiného v popředí, ISO 100 a čas dle expozice
- Fotky doma bez blesku buď ne zcela ostré nebo postava je zaostřená ale pozadí není tak ostré ( okraje předmětů ) a je zašuměné někdy tmavší někdy ne, ISO 3200 a délka času 1/60 ( dále se nesnižuje )
"Problém" je podľa mňa spôsobený 3 dôvodmi:
- 100% zvětšení - je úplne o inom pri 10 a pri 24 megapixeloch
=> u ktorých je potom na rovnakom počte pixelov menej detailov
- ISO 800 a ISO 3200 je tiež rozdiel, napriek tomu že technika pokročila, ale o 2EV to asi až nebolo .. či?
=> je to ako rozdiel medzi mFT a FF
- ďalšie dôvody
=> napríklad že dnešné foťáky viac zosvetľujú tiene ako tie minulé, ktoré to ešte nevedeli

Ale toto asi už je reálny problém:
xx30 píše:- Fotky doma s bleskem .. celá fotka je přesvícená, ISO zůstává vysoké 1600 – 3200 a čas je vždy 1/60 dle nastavení v ISO AUTO. Blesk zapínám sám ( vyklápím ).
Ak sa nejedná o externý blesk s nastavením na plný výkon, tak to už nevyzerá na chybu používateľa či zlú interpretáciu.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xx30 14. 4. 2018 18:30

ForeignerOnEarth: děkuji za vysvětlení, jak jsem psal jsem laik, proto se ptám
Ganec: i tobě děkuji, mám chápat, že 24 megapix bude při 100% rozostřenější než 10 megapix
Jinak blesk je vestavěný a to vysoké ISO při ISO auto při vystřeleném záblesku je v místnosti kde je málo světla, ale to vysoké ISO způsobí přesvětlení.
xx30
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 15. 4. 2018 20:39

xx30: skus vypnut auto-iso .. inak toto co popisujes myslim robi fotak v nejakom urcitom rezime /meria bez ohladu na blesk/, ale uz som zabudol o tom, co som vedel, kazdopadne som si skoro isty, ze to nie je hw chyba, ale zamerne spravanie sa. Snad sa najde niekto, kto to presne vysvetli.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xx30 18. 4. 2018 21:10

Ještě mám dotaz na výdrž na baterku. Kolik snímků vám baterka na jedno nabití vydrží? Není málo výdrž při různém nastavování na displeji cca 250 fotek? V návodech se píše něco kolem 1000.
xx30
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 18. 4. 2018 21:24

Nemáš zapnutý SnapBridge a Wifi? Máš zapnutý letecký mód? Prohlížíš fotky po vyfotografování na displeji?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod xx30 18. 4. 2018 21:30

Wifi je vypnuté a fotky jsem hodně prohlížel na displeji ( každou jestli je ostrá ). Dále jsem si hrál v menu s nastavením. Co je letecký mód a SnapBridge?
xx30
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 18. 4. 2018 21:47

SnapBridge je to, co po spárování přenáší fotografie do telefonu nebo notebooku, přes Bluetooth nebo přes wifi, přes tu wifi to docela dost vybíjî baterii. Nabijíš tu baterii přes originální nabíječku? Letecký mód vypne všechny přenosy, pro vypnutí dáváš POVOLIT, je to na konci té části menu, kde se formatují karty. To prohlížení baterii vybiji docela dost.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod xx30 18. 4. 2018 21:54

Baterii nabíjím přes originál nabíječku. Nabití trvá cca 2,5 hod.
xx30
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 4. 2018 22:03

Baterku může taky dost žrát focení v live-view, obzvlášť pokud je nasazen objektiv se zapnutou stabilizací - zkrácení životnosti baterky může být klidně několikanásobné, tedy na několik málo stovek snímků.

Samotné prohlížení, zvětšování a mazání fotografií a výlety do menu mi nikdy moc kapacity nepožraly u žádného Nikonu. Na cestách jsem třeba všechny fotky prohlédl třikrát-čtyřikrát večer ve stanu a stejně to dávalo s přehledem hodně přes 1000 fotografií v OVF režimu, jednotlivé fotky bez serií (D7000, D750). Při seriovém snímání jdou počty strmě nahoru.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xx30 18. 4. 2018 22:30

Měl jsem aktivované data o poloze a úpravu času přes satelit, je možné, že baterku vybíjí toto nastavení?
xx30
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 4. 2018 22:56

S velkou pravděpodobností ano.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod papun 15. 12. 2018 13:45

Docela mě překvapilo kolik teď D7200 stojí. Cca 17.000,- Nečekal bych tak velký pokles.

Jen nevím co koupím, až budu chtít jít zase dál, protože potřebuji slot na dvě karty a to nástupce již nemá a podle mě to je záměr.

Nebyl byaž takový problém našetřit na FF, ale horší je obměna objektivů:(
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 15. 12. 2018 13:54

Nuž, pokiaľ tým ísť ďalej máš na mysli d7500, tak to by som rovno skočil do d500.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků