Nikon D5200

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod IvanGS 16. 11. 2014 18:17

Dovolím si založit nové vlákno o tomto fotáku. Přítelkyně ho nyní dostala, je to její první zrcadlovka, dosud fotila jen levnými kompakty s vyjímkou několika desítek fotek s mým A77II. Má foták v hnědé "bronz" barvě a základním objektivem 18-55. Povrch je lesklý a zblízka vypadají některé detaily trochu levně, z dálky je to ale velmi elegantní kombinace. Asi se nevyhnu srovnání s A77II, D5200 je celkem malý a lehký, kupodivu se i dobře drží, trochu horší je ovládání, ale jde o zvyk, bezva je funkční tlačítko. Oproti A77II vidím jako příjemnější mazání fotek jediným tlačítkem a mám pocit, že režim sledování objektu je rychlejší, ale je to jen pocit po jediném pokusu. Objektiv je horší než můj 16-50/2.8 a určitě u něj nezůstane, resp. Dáša by chtěla něco do cca 200 mm a časem vymění i kratší za kvalitnější, poprosil bych o vhodné typy, bohužel jsme dost limitováni cenou.
Včera jsme skoro celý den fotili, Dáša byla s fotákem venku poprvé a seznamovali se. Má zatím jeden problém - fotila v režimu M a přes hledáček, bohužel dost fotek bylo podexponovaných a Dáša tvrdí, že v režimu živého náhledu na displeji se to jevilo OK. Já s D5200 zkusil dvě fotky a jedna byla naopak lehce přeexponovaná. Existuje rada a postup, jak docílit správné expozice?
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 11. 2014 19:09

1. nechapu, proc se zpocatku hned hrnout do plneho manualu. To ponese vic smutku, nez radosti. A ne, nedela to fotografa vetsim drsnakem. To rikam preventivne, protoze i s takovym postojem jsem se jiz nejednou setkal.
2. zivy nahled nereflektuje expozicni hodnoty v rezimu foceni, hadam.
3. reci cisel znamena konkretne co, byt limitovan cenou?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 11. 2014 19:35

Neznám Nikony, ale soudím, že každý dnešní foťák má i v režimu - M v hledáčku viditelný (i na LCD v LV) bargraf nebo nějaké číselné vyjádření odchylky nastavených hodnot od správné expozice, změřené vnitřním expozimetrem přístroje. Lze se jeho údajem řídit i v tomto ( M ) režimu. Na zobrazení v LV bych se nespoléhal.:-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 16. 11. 2014 20:44

Petr - máš pravdu, prostě chtěla fotit v M. S displejem v LV máš pravdu a finanční limit vidím v tuto chvíli kolem 10 tisíc (za 200 mm).
Puntík - no jo, ted jsem si foták vzal a v hledáčku je opravdu ukazatel správné expozice, Dáša ho považovala za ukazatel EV... Vyřešeno, díky!
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 11. 2014 21:02

...mozna Nikkor 55-300 VR. Neni velky s ohledem na rozsah ohnisek, ani tezky (coz by zenske pohlavi mohlo ocenit) a obrazove by mel D5200 stihat. Slabinou je pomalejsi ostreni.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IvanGS 16. 11. 2014 22:44

Petr - ten má Dáša taky vyhlédnutý...
Měl jsem trochu strach z ovládání, ale není to myslím nic tragického. Některé věci se dají nastavit přes funkční tlačítko, něco má vlastní tlačítka a běžné expoziční hodnoty jsou taky OK - čas rolerem, clona tlačítko vedle spouště + roler, ISO funkční tlačítko + roler. Pro mne nemá chybu A77II, ale i tohle je v pohodě.
Dáše se líbí dostatek kreativních režimů, mj. miniatura, noční portrét nebo noční vidění a taky filtr vybraných barev, který funguje i na víc barev, popř. "naskenovaný" odstín jakékoliv barvy. Jsou to takové blbůstky, ale proč ne.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2014 13:19

Petr Luňák píše:nechapu, proc se zpocatku hned hrnout do plneho manualu. To ponese vic smutku, nez radosti
ja to naopak chápem - každý kto si prečíta dáke fóra, alebo bol na základnom fotokurze, tak získa dojem že fotiť zrkadlovkou na automatiku je hriech

IvanGS píše:časem vymění i kratší za kvalitnější
Neoplatí sa.
Bežné UZ objektívy nie sú citeľne kvalitnejšie. Nikkor s F/2.8 je bez stabilizácie (navyše drahý).
Moc neverím žeby sa oplatilo predávať seťák .. kto a prečo by ho mal kupovať?

IvanGS píše:fotila v režimu M a přes hledáček, bohužel dost fotek bylo podexponovaných a Dáša tvrdí, že v režimu živého náhledu na displeji se to jevilo OK
Na toto sa nedá spoliehať, meranie expozície u zrkadlovky v týchto módoch nemôže byť rovnaké:
- expozícia v LiveView je meraná snímačom
- pri fotení s hľadáčikom osobitným AF AE senzorom
A navyše nie vždy sa dá po odfotení spraviť kompozične ten istý záber (teda "správna expozícia 2" už môže byť iná)

Navyše môže mať aj rozdielne nastavenie: pri fotení cez hľadáčik napríklad bodové a pri fotení cez LiveView celoplošné. U brácha sa toto napríklad toto menilo aj pri zmene z P na A alebo M mód (čo napríklad môj foťák nerobí).

No čo už: chcela zrkadlovku...
Naposledy upravil Ganec dne 17. 11. 2014 14:37, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 17. 11. 2014 14:03

tvl, Ganče, co příspěvek, to perla :D
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 11. 2014 14:42

FotoABC: tiez si myslim, ze 35/f1.8 je nutnost
Ganec: uz chod niekam s tymi nezmyslami .. to ta fakt bavi ? Vo fore o nahredeni APSC bezzrkadlovkami je to zabavne, ale tuna je to trapne.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2014 14:48

Hej, namiesto AF malo byť AE senzor. Opravil som to aj v mojom pôvodnom príspevku.

FotoABC píše:Můj foťák - zrcadlovka - taky nedělá takovéhle nesmysly
Ani moja bezzrkadlovka, ale Canonistom sa to zdá byť logické (že každý mód má osobitne nastaviteľný režim merania expozície).

Je samozrejmé že u manuálneho nastavenia si treba všímať posun EV, len som chcel napísať že niekedy si treba všímať aj ostatné zmeny v nastaveniach...

IvanGS píše:Dáša by chtěla něco do cca 200 mm
Iba? Odporúčaný býva Tamron 70-300.

-- 17. 11. 2014 14:49 --

ltokar: zase netušíš o čom píšem? ;-)

-- 17. 11. 2014 14:52 --

Petr Luňák píše:zivy nahled nereflektuje expozicni hodnoty v rezimu foceni, hadam
Fakt to takto u D5200 (alebo všeobecne u Nikonov) v LiveView (ne)funguje? :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 17. 11. 2014 15:08

Nielen Itokar, především ty vůbec netušíš o čem točíš :D
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 11. 2014 15:10

Ganec: fotit na plny automat je "hrich" snad u kazdeho fotaku, nejen u DSLR. Ted, co jsem byl na hokeji, tak za mnou prisel "kolega" s tim, ze co ma delat, kdyz ma vsechny fotky tmavy. Rekl jsem mu, ze pokud vetsinu zaberu zabira led, tak zakonite budou fotky podexponovane, ze musi dat korekci expozice na cca +1EV. Pak na me naklopil fotak (nejaky entry DSLR Nikon) a mel navolenou ikonu beziciho panacka^^ Ted se priznam, ze nevim, zdali jde nastavit korekce EV v tehle automatickcyh rezimech (nikdy jsem je nepouzil ani nevyzkousel), ja jsem mu doporucil fotit na priortu clony.... no, nechal si tam panacka a fotil dal :)

Ze bezne UZ objektivy nejsou citelne kvalitnejsi neni pravda. Objektiv neni pouze o tom, jak kresli krajinu pri f11. Ono je v praxi dost velky rozdil, jestli mam uz fajn kresbu pri F2.8 na 50mm, kde setak ma nejnizsi clonu typicky kolem f5. To znamena vetsi DOF a v pripade reportaze casto i nutnost vyssi citlivosti. Tohle jsem treba ja osobne pochopil uz behem prvnich asi tri mesicu foceni s DLR (mysleno mou prvni - D50), kde jsem okamzite zacal setrit na 2.8 zakladni zoom a sice Tamron 17-50/2.8, ktery mam btw dodnes (zaloha na DX telu a jako reverzni makrac).
Nova stabilizovana Sigma 17-50/2.8 je opticky vyborna a lepsi nez jakykoliv setak ve vsech parametrech. Dokonce opticky lepsi i nez drahy Nikkor 17-55/2.8, ktery citelne postrada antireflexni vrstvy.

-- 17. 11. 2014 15:13 --

Ganec píše:
Petr Luňák píše:zivy nahled nereflektuje expozicni hodnoty v rezimu foceni, hadam
Fakt to takto u D5200 (alebo všeobecne u Nikonov) v LiveView (ne)funguje? :hm


V manualnim rezimu pri nataceni videa je logicky realna expozice videt hned, z toho mi vychazi, ze to logicky musi jit zapnout i pro fotografovani. Jestli tim disponujou zakladni modely DSLR vsak nevim.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 11. 2014 15:31

Ganec píše:ltokar: zase netušíš o čom píšem? ;-)

Hej, netusim .. ani trochu. Holt, dosli ti argumenty, takze uz ti zostalo jedine, protiotazka, ze netusim o com pises. Ovsem na samolubeho neomylneho trola digiareny proste nemam :)
Ale aspon dokazem rozoznat Nikon od Pentaxu :) A dokonca fotim ako kompaktom, tak zrkadlovkou a aj tvojim oblubenym m4/3 :) A predstav si, uz roky chapem, co je dolezite pre dobru fotku. Nie, skutocne to nie su press-releasy od Olympusu :mrgreen: .. a skutocne mi netrva 2-3 roky, aby som pochopil uplne zakladne veci ako tebe.
Takze ma ucta, pane sportovy fotograf :D :D :D

-- 17. 11. 2014 15:35 --

Petr Luňák píše:Ted se priznam, ze nevim, zdali jde nastavit korekce EV v tehle automatickcyh rezimech (nikdy jsem je nepouzil ani nevyzkousel)

Ja to obcas pouzivam, je to z nudze .., teraz som o checkol u K-x a ide to nastavit. Ale skor asi mohol byt problem, ze pri danom case nedokazal ani s ISO ani clonou ist tak, aby bola expozicia ok. To sa casto stava a aj to tak vyuzivam. Aspon vtedy viem, ze mam naprd. objektiv :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2014 16:22

Petr Luňák píše:Rekl jsem mu .. ze musi dat korekci expozice na cca +1EV .. ja jsem mu doporucil fotit na priortu clony.
Priorita clony by sa vtedy nehodila:
- v prípade zoomovacieho objektívu je najnižšia clona na wide a tele rozdielna
- radšej P: v kritických podmienkach foťák aj tak navolí najnižšiu clonu
No pozrel som si aj "režim panáčik" (teda šport) a tam sa fakt nedá nastaviť korekcia expozície.
ltokar píše:Ale skor asi mohol byt problem, ze pri danom case nedokazal ani s ISO ani clonou ist tak, aby bola expozicia ok.
Skôr nie: v režime "šport" by nemal byť limitovaný čas (aspoň ja nemám)

Petr Luňák píše:za mnou prisel "kolega" s tim, ze co ma delat, kdyz ma vsechny fotky tmavy
ja by som mu poradil zosvetliť ich v postprocessingu

Petr Luňák píše:Ze bezne UZ objektivy nejsou citelne kvalitnejsi neni pravda. Objektiv neni pouze o tom, jak kresli krajinu pri f11. Ono je v praxi dost velky rozdil, jestli mam uz fajn kresbu pri F2.8 na 50mm, kde setak ma nejnizsi clonu typicky kolem f5
Odkedy majú UZ (vysvetlenie skratky: ultra-zoom) svetelnosť F/2.8? ^^

Objektívy tretích strán sú síce kvalitnejšie ako seťáky, no u foťáku bez microadjustmentu by som ich neriskoval (už som to spomínal vo vedľajšej diskusii)

ltokar píše:Holt, dosli ti argumenty
Nie, na "uz chod niekam s tymi nezmyslami" to bola logická reakcia.
(keď totižto niekto niečo nechápe, tak reaguje presne ako si práve zareagoval ty...)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 17. 11. 2014 17:25

Ganec píše:Navyše môže mať aj rozdielne nastavenie: pri fotení cez hľadáčik napríklad bodové a pri fotení cez LiveView celoplošné. U brácha sa toto napríklad toto menilo aj pri zmene z P na A alebo M mód (čo napríklad môj foťák nerobí).
Canonistom sa to zdá byť logické (že každý mód má osobitne nastaviteľný režim merania expozície).

Tak potom mám vadný fotoaparát, lebo keď nastavím bodové meranie tak ho mám aj fotografovaní cez hľadáčik a aj cez LV. A zostáva aj keď sa mení z M na Av, Tv, alebo P.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků