Sony Alpha SLT-A77II

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 12. 11. 2014 20:43

to je dobrá cena :-D
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 16. 11. 2014 18:07

Včera jsme s Dášou, oba již se svými fotáky, vyrazili na výlet. Začali jsme v pevnosti Josefov u Jaroměře, udělali pár fotek a pak se přesunuli do Babiččina údolí. Bylo hodně pod mrakem, spíš skoro šero, ale užili jsme si to. Fotil jsem jen v režimu M a učil se odhadnout nastavení a experimentovat s různými hodnotami a jejich vlivem na fotografii. Myslím, že dobrý. No, dobrý, jediná věc v pohybu (proběhli kolem nás jezdci na koních), stihnul jsem přepnout na AF-C, zapnul sledování objektu, podařilo se mi zaostřit, vyfotit... a stejně to nebylo ono. Když jsem se rozčiloval, kde jsem sakra udělal chybu, všiml jsem si, že jsem nestihl jednu "drobnost", vlastně jsem na to úplně zapomněl... a fotil časem 1/80...
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 11. 2014 19:40

Nu, a proto já používám režim -P, za dobrého světla v módu MTF, za horšího v Hi-time. :-)
A samozřejmě ISO-auto v rychlém nástupu.
A pokud ho rozbabrám všelijakými zásahy, že nevím čí jsem, stačí stisknout zelené tlačítko... :-D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 16. 11. 2014 20:13

Ano, P by byl asi lepší v tom, že bych rychle najel na krátký čas a expozice byla stále OK. Já měl expozici dobrou, ale ještě nedělám některé věci automaticky. Koně se blížili, bylo málo času a tak mi jen proběhlo hlavou "pohyb, přepnout na AF-C", hledáček k oku, stisknout středové tlačítko, do rámečku uprostřed chytit koně, zmáčknout ještě jednou (rámeček začal koně perfektně sledovat), to už probíhali kolem, namáčknout a hned jak rámeček zezelenal, jsem domáčkl. Na to, že mám nastavenou 1/80 jsem vůbec nevzpomněl, začátečnická chyba.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 11. 2014 20:24

No,-P je dobrý v tom, že máš (podobně jako v -M) na jednom roleru clonu, na druhém čas takže je pro rychlou práci lepší, než režimy jiné. A stejně jako režim -M z nikoho skvělého fotografa neudělá, neudělá ho např. ani režim Av. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hocal 16. 11. 2014 20:32

Pri ohnisku 16-50 a čas 1/80 a "otáčaní telom" a "sledovania" objektu by to malo v pohode zmraziť a ponechať ostré. Nie ?
hocal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 16. 11. 2014 20:58

Hocal - to ano, ale třeba jsem neotáčel tělem úplně přesně a dobře by to fungovalo u auta, ale ne u koně, který kromě dopředné rychlosti mrská ocasem, kmitá nohama a pohybuje hlavou nahoru a dolů. Tyhle doplnkové pohyby (resp. ty nežádoucí z nich) zmrazí myslím jen krátký čas.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraadamec 19. 11. 2014 13:07

Ahoj Ivane, při panningu tedy sledování pohybujícího se objektu na delší čas, je to hóóódně o cviku, aby fotograf sladil rychlost pohybu s tím objektem. Je fakt, že třeba u aut nebo letadel se moc druhotných pohybu neděje maximálně kola anebo vrtule, ovšem u těch je žádoucí to rozmazání pro zachycení dynamiky pohybu. U těch koní je to ošemetnější, jak jsi uváděl, ale ta 1/80 by měla stačit na to, aby alespoň něco bylo ostré, ovšem musí to být to hlavní na fotce tzn. hlava s tělem koně a jezdce. Nohy, ocas atd. je žádoucí mít máznuté. Ono je to taky o okamžiku zmáčknutí spouště, tady je důležitá rychlost snímkování (u A77II třeba těch 8 nebo 12 snímků/s) a pak to tam prostě pustit a držet se objektu. U PC pak vybrat tu nejlépe trefenou. Hezky se to trénuje na parkurových závodech :)
maraadamec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rodri 19. 11. 2014 13:38

Puntíků, pokud ma Pentax v režimu P nastavení clony jedním rolerem a času druhým, v čem se pak P liší od plný ho manuálu?
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 19. 11. 2014 14:32

V tom, že ti nastaví expozici (clonu/čas) podle zvolené křivky (výběr ze šesti). V manuálu si expozici/hodnoty musíš nastavit sám.
Ale nemusíš poslechnout radu automatiky a změníš si rolerem na př. doporučenou clonu sám. Tím jsi přeskočil de fct. do režimu Av (potvrzeno v hledáčku)), clona zůstane zafixována a posouvá se čas. Pokud posléze sáhneš na roler času, dostáváš se do režimu Tv opět s touto hodnotou hold a automatika zase začně měnit clonu. Do toho ještě vstupuje zda je nastavené ISOauto a zda s rychlým, nebo pomalým nástupem. :-) A když z toho budeš už zmaten, zeleným tlačítkem se vracíš na začátek, do čistého režimu -P.
Výhodou tohoto způsobu práce také je, že není nutné přemýšlet a přestavovat clonu třeba v případě posuvu zoomů, kdy na krátkém konci je clona 3,5 a na dlouhém 5,6. Pokud na krátkém konci přístroj nastaví clonu k vůli kresbě (mód MTF) kousek od kraje, tedy 4,5 .... po přejetí na dlouhý konec zvedne clonu na hodnotu 6,7 a opačně (clonu upravuje samozřejmě průběžně). Má v sobě databázi hodnot svých objektivů, podle které si to řídí. Není to složité a pro práci v tlaku výborné. Nemyslí se na nic, jen na záběr. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 19. 11. 2014 16:08

maraadamec - souhlasím, ale byl to okamžik, 3 koně za sebou 40 - 50 metrů od nás, objektiv 50 mm, když jsem přepnul na sledování, v hledáčku se utvořil horizontální obdélník zahrnující všechny koně, cvak. Navíc už se šeřilo. Něco z toho trochu ostré je, ale na tu vzdálenost bych ani při ostření na střed neudržel hlavu koně, vůči níž se navíc jezdec hýbal úplně jinak (i když obecně byl v zóně ostrosti)... Na druhý pokus nebyl čas, prostě zkušební bezcenná fotka dobrá jen pro malou zkušenost.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 11. 2014 16:22

IvanGS: pokud se stmívalo, chtělo to vyšší citlivost. Já byl v pondělí fotit coursing, počasí naprd, sice nepršelo ale byla tma pod mrakem. Prakticky jsem tam měl pořád ISO 1000 a větší, kolem třetí to už začalo jít nad 2000. No a ti psi nejsou zrovna v klidu, takže časy kolem 1/1000 (obzvlášt ty malí ratlici, když mění směr, na větší by možná stačilo míň). V těhle situacích se mi osvědčuje auto-ISO, kde si zadáš nejdelší přípustný čas a nejvyšší ISO. Pak se ti může stát jen to, že se ti foťák rozbliká a neexponuje, pokud se do parametrů nevejde.

btw, pokud jsi ten seťák odzoomoval, tak jsi byl na hranici s časem i vzhledem k ohniskévé vzdálenosti

jedna povedenější, čokly jsem fotil teprve podruhé (jinak 70-300 a D7100)
Obrázek
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IvanGS 19. 11. 2014 16:50

Lotrandor - ISO jsem měl myslím 2000, možná 2500...
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 11. 2014 17:17

Jasny, tak to prostě chce praxi a fotit, což děláte, ono to přijde.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IvanGS 21. 11. 2014 14:54

Zatím to moc nepřichází, ale my jsme vytrvalí... :-D (a tady bylo taky fakt málo světla)
Přílohy
Kopie - DSC00710.jpg
IvanGS
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků