Nikon 750 ("ideální kompromis" mezi řadou 6 a 8)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 26. 8. 2017 20:49

A mám další dotaz. Tentokrát ohledně paměťových karet.

Mám ve foťáku jednu 16gb Sandisk s rychlostí zápisu 10mb/s ještě z D90. Chci koupit druhou a mít trvale nastaveno na jednu kartu .jpg a na druhou .nef. S nastavním nef+jpg mám vyrovnávací paměť na cca 11 snímků. Není problém, když bude druhá karta, na kterou se ukládají .nef rychlejší a jak rychle vůbec umí D750 zapisovat?

Jde mi o to, jestli mít dvě karty obě s rychlostí zápisu 10 mb/s a nebo jednu 10 a druhou 40. Série moc nefotím, vyjímečně cvaknu syna když běží, nebo psy, ale to jsou série o pár snímcích.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 8. 2017 00:12

U foťáku, kde i blbej JPEG má skoro 20MB, bych o pomalý kartě ani neuvažoval, koupil bych dvě rychlý 32(nebo i 64)GB karty a neřešil to +- po zbytek života toho foťáku. Ano, je to dražší řešení, ale dobře vím, jak obrovský rozdíl je mezi "Class 10" a kartou "UHS-I s deklarovanou rychlostí zápisu až 45MB/s".
D750 má strop rychlosti zápisu kolem 70 MB/s.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 27. 8. 2017 10:29

Takže D750 dokáže využít obě s rychhlostí až 40 mb/s. Já na ty .jpg nechám tu class 10, protože mám jpg s nastavením o velikosti cca 5 mb a druhou koupím větší nejrychlejší.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 27. 8. 2017 13:21

Před pár dny jsem udělal zajímavou zkušenost, která má vztah k této diskuzi. Na notebooku mám Windows 10, se kterými stále ještě moc nekamarádím (pracuji normálně s Windows 7 na desktopech), no a Windows 10 měly nějaké kecy (asi nepravdivé) k jedné mé SanDisk kartě, tak jsem asi poprvé přepnul na současné ukládání RAW+JPEG do slotu 1 + 2. Vzpomněl jsem si na diskuzi, kde jsem hájil nepotřebnost dual slotu a řekl jsem si, že si osud ze mě chce udělat srandu a ukázat mně, že se SanDisk rozbije krátce poté. No a když jsem pak dal rychlé sériové snímání, tak to šlo nějak děsně pomalu, tak jsem to zase vrátil na "přetečení slot 1 -> 2" a karta funguje. Takže dost možná, že samotné paralelní ukládání na dvě různé karty to brzdí úplně nejvíc.
Jinak ale mě Windows 10 vytáčejí, protože chtějí nějak samy stahovat snímky z foťáku, což když odmítnu a chci si to kopírovat do vlastní struktury adresářů jak jsem zvyklý, tak se se mnou perou o první snímek a hlásí, že je nedostupný a chtějí kontrolovat kartu že je možná vadná. Ale ten první snímek je nedostupný proto, že si na něj sahá jiný stahovací proces Windows. Za chvíli už je normálně dostupný. Budu muset asi i updatovat Windows Commander jestli to nedělá on. A ještě mě furt otravuje OneDrive že není dostupný a MS Outlook, ... Ony si Windows 10 fakt myslí, že na nich musím používat co ony chtějí. Když si chci dělat všechno po svém a OneDrive mě nezajímá, Outlook mě nezajímá, jejich složky a utility pro fotografie mě nezajímají, jejich stahování z foťáku mě nezajímá, tak mně prostě musí aspoň ztrpčovat život. Mám u Windows 10 intenzivní dojem, že se Microsoft mermomocí snažit udělat ke každé Google Android ptákovině vlastní konkurenci, kterou ti prostě vnutí. A nevím, kde se tohle všechno vypíná, aby to neotravovalo. A jak Lenovo po překlopení dělá z notebooku tablet, tak trošku jinak ohnu kloub s displejem a přeskládá se mně plocha. Taky fajn.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 8. 2017 14:16

Z diskuze, co jsem zachytil na netu, ke zpomalení u zápisu na dvě karty dochází proto, že to nezapisuje současně, ale na střídačku. U top mašin, kde jsou prakticky dvě desky v jedné krabici, k tomuto možná nedochází, nevím... tam je beztak tak šílená propustnost dat na XQD karty, že to nemá ani moc smysl řešit...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 8. 2017 16:46

FoE: zvykej si, sedmickam zvoni hrana.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 8. 2017 18:42

FoE já běžím na 10 doma i v práci a zažil jsem jen, že trochu otravoval oneDrive, ale stačí jedna návštěva v menu. Filozofie Windows se otočila o 180 ještě ba XP co si člověk nenastavil a neudělal to neměl. Teď je to právě naopak, OS je nacpaný vším možným, takže člověk si to musí sám zeštíhlit. Nicméně, bfu jsou podle spokojenější. A to, že jsem par let nainstaloval jediný ovladač beru jako příjemné plus.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 8. 2017 09:17

Moc jsem to na svém D750 nezkoumal, ale Thom Hogan na svém webu píše, že u Nikon DSLR se dvěma sloty je rychlost zápisu i čtení postižena, pokud je některý slot pomalejší, i když je pomalejší slot nepoužívaný - např nastavený jako druhý po zaplnění první karty. Jsou to situace jako CF nebo XQD vs SD slot (D8xx, D500), nebo pomalá karta ve druhém slotu (D7xxx, D750). Thom Hogan údajně kvůli tomu u svého D500 do SD slotu ani nevkládá kartu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kosajsk 9. 6. 2018 08:42

prosím o radu, asi stárnu, ale za prase nemohu přijít na nastavení, aby se mi po tisíci nafocených fotek nezačaly fotky ukládat do nové složky, bojoval jsem s tím snad u všech nikonů, ale u D750 na to fakt nemůžu přijít, problém, že na to člověk přijde až po každé tisící fotce, nevíte někde z hlavy? Diky...
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 9. 6. 2018 10:13

Podle mě to nejde.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 9. 6. 2018 22:09

U mě to jde po 10 000 ks. fotek, prostě mu musíš dát 4 místa na číslování, když mu dáš názvem jen 3, tak to bude po 1 000 ks. fotek. zkus se mrknout na název snímků a podle toho se zařiď. Třeba to pomůže.
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 10. 6. 2018 00:06

kosajsk: Nemáš funkci "d6: Pořadí čísel souborů" v Menu uživ. funkcí nastaveno na "vypnuto"?
Viz manuál str. 340
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 6. 2018 17:03

vendda: já mám právě na D750 4 číslice a adresáře mi to stejně vytváří po 999 fotkách. Formát je xxx_xxxx
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 10. 6. 2018 18:51

Po 999 fotkách to vytváří nové složky v případě, že je v menu uživ. funkcí "d6: Pořadí čísel souborů" nastaveno na "vypnuto".
Přílohy
d6.jpeg
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 11. 6. 2018 10:34

No já mám ale d6 na zapnuto..a myslím, že to stejně vytváří ty adresáře po tisícovce.
hoax
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků