Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hoax 15. 2. 2017 07:57

Pointa byla v tom, že Eizo má přesnější kalibraci z výroby, čemuž bych věřil. Barvu zdí nebo osvětlení snad kalibrace monitoru nezmění :) Já mám třeba NEC PA241W, koupil jsem si k němu před časem i1Display Pro sondu a musím říct, jsem tam neviděl vůbec žádný rozdíl po kalibraci. Ten NEC má HW SRGB profil a self korekci, tak to asi fakt funguje. Nutno dodat, že EIZO má tu autokorekci až od řady CX. Takže sonda proč ne, ale tomu CS bych věřil i tak.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 2. 2017 08:06

CS230 podle stránek výrobce autokorekci má také.
Když máš okolní světlo jiné teploty nebo s barevným nádechem, můžeš vnímat monitor jako rozladěný. Někdo proto buď dělá víc profilů pro konkrétní podmínky a přepíná je, někdo má sondu pořád zapojenou a v časových intervalech automaticky měří okolní světlo a upravuje profil.
Naposledy upravil Dolgor dne 15. 2. 2017 08:28, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 15. 2. 2017 08:19

To asi má, já se díval jen na současný modely :) Tam už to hodili zřejmě jen do CX.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 2. 2017 12:30

Ked uz je rec o objektivoch... :)

Vycuc z minulen sezony svadby & stuzkove (cca 20tis fotiek)
18mm 3530 foto
28mm 3250 foto
50/55: 9400 foto
85mm 3860 foto

18mm prekvapil - casto ho puzivam najma v dave na tancovackach, mozno az privelmi.
Pri 28mm som cakal, ze bude trocha viac vyuzity, ale mal som ho na slabsom fotoaparate a asi to ho odsunulo na posledne miesto.
50/55mm - kedysi neoblubene ohnisko, no nove sklicka to zmenili. Teraz chodievam vsade s niektorym z nich doplnenym o sirsi objektiv.
Od 85mm som cakal trocha menej fotiek, no v kostoloch, pri portretoch a pocas programov na stuzkovych bol vytazeny az-az.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 2. 2017 17:10

landov: tobě stačí Eiso, to mi došlo.

Dolgor: je vidět že přesně víš o čem mluvím :), já mám monitor v přibližně stejných světelných podmínkách celý den, nicméně kalibruju na situaci stín, večer, jen rozptýlené světlo. Profil se mění i s ročním obdobím, protože co je "večer" se samozřejmě mění také. Kalibruju každé 2 měsíce a drobné posuny jsou pouhým okem viditelné. Fotky jsou barevně konsistetní. Sondu už budu po 4 letech potřebovat novou. Teoreticky bych měl koupit skutečný colorimetr, ale pro moje potřeby je to už dost drahé.

Ondrej: pořád váhám nad 20/1.8 :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 2. 2017 18:16

To moje Eizo se pokud vím "kalibruje" samo, každopádně jsem zjistil, že nejlepší je, když do toho nesahám, ještě více to platí o tabletech, po několika pokusech kalibrovat iPada a Sony jsem dospěl k tomu, že výsledek dosažený přes ColorTrue a ColorMunki Display není o moc lepší, než nativní nastavení od výrobce, subjektivně se mi více líbí původní nastavení. Takže tiskárnu bych kalibroval, ale na tablet bych se vykašlal.

Já mám spíše problém za umělého světla, kdy nepoužiji 18% šedou kartičkou, trefit pri editování teplotu barev. Takhle jsem třeba zkusil zachytit moment, kdy náš puberťák měl na sobě poprvé oblek, měl jsem to jen chviličku, než ho ze sebe serval:

Obrázek

Sigma 50 Art

Jsem rád, že jsem ten moment zachytil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod smikoto 16. 2. 2017 08:25

To Lotrandor já tomu teda vůbec nerozumím. Nakalibruješ monitor a pak to necháš v tiskárně vytisknout přes ten tvůj kalibrační profil? Nebo jak to přesně funguje? Nebo ty si zkalibruješ monitor abys viděl dobře tonalitu fotky třeba na jaře v 18hodin, pak ji vytiskneš a ty barvy které požaduješ jsou vidět jen na jaře v 18hodin. Když se na tu fotku mrknu v zimě tak budou jiné? (no nejspíš budou, nejspíš budou jiné i když se budu dívat pod žárovkovým světlem, i pod zářivkovým ne?)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 16. 2. 2017 08:34

Lotrandor: Ještě k té kalibraci. Co myslíš tím kalibruju na stín, večer atd.? Jen se ptám. Kalibrace se, jak to chápu já, běžně dělá na standardní D50, D65 apod. To třeba zvolíš jiný white point pro dané podmínky?

Smikoto: tak jsi mě předběhl.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 2. 2017 10:58

Jak jsem psal, na pracovišti mám pokud možno kontrolované podmínky, alespoň co jsem schopen ovlivnit. Nemám ale ten luxus, abych vyloučil denní světlo a kalibroval na D50, takže se mi to v čase mírně mění. Nevím co v tom hledáte za složitosti. Začneme u toho, že sonda není potřeba a teď se budete vrtat v kalibraci tiskového výstupu. No holt digiaréna.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 16. 2. 2017 11:08

Lotrandore. Dělej si co chceš. No holt digiarena.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 16. 2. 2017 12:45

Lotrandor, ale no tak, nejsme malý děti. To jsou demagogie skoro ve stylu ganec. Já si rád rozšířím obzory a určitě jsem nemyslel, že kalibrace obecně není potřeba. Někomu tovární kalibrace Eiza pro jeho použití stačí, někomu ne.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 2. 2017 21:47

Jsem si cvakl testovaci fotku Tamronem 15-30, abych to mohl kresebne porovnat s Irixem 15/2.4. Tak jen pro zajimavost:

Irix @ f/2.4
Obrázek
Tamron @ f/2.8
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 2. 2017 06:35

Podíval jsem se na ně letmo v mobilu, pro mne je otázka, do jaké míry byly ty fotografie dělány za srovnatelných podmínek, do jaké míry je to porovnatelné.

Spontánně bych řekl, že ani jedna z nich není tak prokreslená, jako u 14-24/2.8, což bych čekal od toho Tamronu, a že f2.8 není u mne typická clona, na širokém objektivu používám nejčastěji 5.6 nebo 8.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 2. 2017 20:53

Fotky jsou vyexportovane z RAW s identickym nastavenim.
Tamon 15-30 urcite neni mene ostry jak Nikkor 14-24 (testy si urcite dokazes najit sam).
Ty ses Pemare zvykly na fotky vicemene preostrene, soude dle fotek, co si tu v minulosti napostoval, ktery si prohnal tim tvym "automatickym filtrem". Me se digitalni vzhled fotek hnusi, at uz jde o preostreni (zarici kontury na kontrastnich prechodech), nebo o redukci jasoveho sumu. Pokud se to ale nekomu libi, tak neni zadny problem, aby takova "krasa" vypadla i z Tamronu na f/2.8, viz:
Přílohy
DSC_4418.JPG
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 2. 2017 21:39

Před pár lety se mi přeostřené fotky líbily více, než to, co jsem považoval za nedoostřené bláto. V tom mne ovlivnily i diskuse tady, v současnosti doostřuji jemněji.

Kdybych dnes uvažoval o širokoúhlém objektivu, tenhle Tamron a Zeis 15/2.8 by byly na mém seznamu, nicméně 14-24 občas provětrám, naposledy dnes.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků