Nikon D5100 nebo Canon EOS 600D?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Nephilim 30. 11. 2013 12:26

Pánové, pánové, diskusi zamořujete "měřením si pinďourů" a zcela pomíjíte téma pro které bylo vlákno založeno.
Chápu spravedlivý hněv Mireczczka a v podstatě souhlasím s jeho závěry. Chce si to uvědomit, že Ganec je svého druhu provokatér cítící potřebu obhájit především sám před sebou proč vložil své těžce vydělané peníze do právě této fotovýbavy. Ale, co myslíte, jak tenhle žabomyší spor pomohl KurmaNovi rozhodnout se co si koupit? O tomto víkendu se v Electroworldu opakuje cenová akce, kdy za 13 999,- prodávají set D5100+18-105VR. Nemotejme tedy lidem hlavu podobnými bouřemi ve sklenici vody a pomožme jim rozhodnout se.
Nephilim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 11. 2013 12:31

Rozdíl mezi tazatelem vybranými modely a současnem je právě ta stabilizace, kterou lze dnes považovat za standard, - a mezi nimi a další variantou, což je právě právě o těch rolerech. :-)

Myslím, že mu pomáhám rozhodnout se mezi dražším lowendem - a levnější a ergonomicky lepší variantou. :-)

Zdravím

PS, spravedlivý hněv Mireczcz-ka zase nechápu já, místo aby jednoduše někoho odkázal někam, tak zapleveluje KurmaN-ovi vlákno zcela stejným (tedy zřejmě hloupým) způsobem - pitváním jednotlivých vět oponenta.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 30. 11. 2013 12:50

Puntíku, mám zato, že tazatelem vybrané modely jsou nakonec oba se stabilizací - Pentax v těle, nebo Nikon v objektivech, takže otázka teď zní spíše měnit skla pořád, tzn počas každého výletu několikrát a tahat sebou tudíž i druhý objektiv, nebo se spokojit s menším, zato univerzálním sklem beze ztráty kvality.
Ganec: opět argumentuješ lží, 10x zoomy pro m4/3 se nemůžou kvalitou měřit se zoomy středního rozsahu v podání Nikonu ani omylem, zato jsou dražší.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 11. 2013 13:02

reign, zoom, který nevím proč nazýváš zoomem středního rozsahu když je to kočkopes, vyjde nakonec stejně krátký, takže pro turistiku by byl lepší 18-250. Stále omílat, že 18-105 je ideální kompromis je nesmysl, protože v domácích podmínách je rozsahem a velikostí zbytečný, při výletech zase krátký. Každý, kdo trochu fotí, nutně dojde časem k poznání, že zrcadlovku si koupil proto, aby mohl měnit objektivy. Tohle myslím, pochopil i KurmaN.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 30. 11. 2013 13:13

minimálně v tomto jsi Puntíku praxí nepolíbený, nepoužíval jsi takové sklo takže víš kulový o tom, jak ti jeho používání sníží frekvenci výměn třeba i na nulu - málo na dlouhém konci je 55, ale už 85 je v pohodě, 105 je luxus, tebou navrhovaný 18-250 je optická příšera.

-- 30. 11. 2013 13:17 --

a nech si kecy od cesty, kočkopes je podle mně spíše tělo s výbornou ergonomií, ale bez zobrazení AF bodů v hledáčku, víme? Nevím co je kočkopsovitého na skle s větším než základním rozsahem. Asi že to není Pentax, ale Nikkor. Takový naschvál.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 11. 2013 13:25

reign píše:10x zoomy pro m4/3 se nemůžou kvalitou měřit se zoomy středního rozsahu v podání Nikonu ani omylem
A musia?
Veď ten kto prechádza z mobilu/kompaktu bude po kvalitatívnej stránke určite spokojný s obomi.
Tak načo sa pri výbere obmedzovať len na (v tomto leveli nepodstatnú) kvalitu?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 30. 11. 2013 13:26

Ganec: už jsem se bál, že nepřekvapíš, mám tě rád :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 11. 2013 13:48

Za 8 let focení s DSLR neznám žádnou situaci, ve které bych ocenil, že mně foťák sám vybere kombinaci clona/čas/ISO a z tohoto důvodu nepoužívám režim P. Naopak mně na Nikonu D7100 (a umí to tak i D90, D7000) maximálně vyhovuje priorita clony, kdy na palec mám clonu a na ukazovák ISO - dva rolery.
Prostě clonu i čas musím hlídat prakticky stále, pokud mají fotky vypadat tak, jak chci, a ne tak, že by o hloubce ostrosti i o případném rozmazání pohybu neomezeně rozhodovalo množství světla.
Pokud fotím krajinu, obvykle zvolím F8, pokud chci zvýšit hloubku ostrosti co nejvíc do popředí, pak F11, pokud ještě víc, vyfotím ze stativu na F8 popředí a pozadí zvlášť a spojím to v místech, kde je něco nezajímavého.
Pokud bych fotil jen vzdálenou krajinu bez popředí, mohu klidně na F5.6 nebo i méně, pokud třeba nemám stativ. Tohle za mě foťák nerozhodne.
Pokud fotím lidi, musím vědět, zda chci mít v hloubce ostrosti obličej jednoho z nich či dva celé lidi nebo celou skupinu. Tohle za mě taky nerozhodne foťák sám v režimu P. Pokud fotím pohyb, musím vědět, kterým časem ten pohyb zamrazím a jak moc ho chci zamrazit. Zase to nerozhodne foťák, ale já stále v prioritě clony, protože změnou clony i ISO ovládám i čas a nepotřebuju žádnou prioritu času nebo manuál k tomu, abych měnil čas. Dva rolery na tři parametry stačí bohatě.
Kdy jedině potřebuji manuál? Když se ze tří parametrů stanou čtyři.
Pokud mám clonu, čas, ISO a TTL záblesk, tedy 4 expoziční parametry, pak už potřebuji manuální režim, abych nastavil všechno, co chci, tedy oproti běžnému režimu navíc i poměr osvětlení popředí a pozadí, o čemž opět nemá rozhodovat foťák, ale já.
Pokud bude někdo argumentovat tím, že mu to dá moc práce a nesoustředí se pak na focení, tak mu na to odpovím, že když se člověk začne učit řídit auto, taky si musí zautomatizovat brzdu, plyn, spojku, řazení, volant, .... aby se mohl věnovat dopravní situaci. Může si pořídit automatickou převodovku a hledat automatický volant a plyn. Ale neměl by tvrdit, že je to správně a že ti, co sami točí volantem, jsou zpozdilí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 30. 11. 2013 16:13

Puntík píše:reign, zoom, který nevím proč nazýváš zoomem středního rozsahu když je to kočkopes, vyjde nakonec stejně krátký, takže pro turistiku by byl lepší 18-250. Stále omílat, že 18-105 je ideální kompromis je nesmysl, protože v domácích podmínách je rozsahem a velikostí zbytečný, při výletech zase krátký. Každý, kdo trochu fotí, nutně dojde časem k poznání, že zrcadlovku si koupil proto, aby mohl měnit objektivy. Tohle myslím, pochopil i KurmaN.

Zdravím

By ma fakt zaujimalo, kde si prisiel na to, ze 18-105 je na vylety kratky atd...A co sa tyka univerzalnosti, myslim ze toto sklo je rokmi overeny idealny zakladak velmi slusnej optickej kvality. Sam som ho niekolko rokov spokojne pouzival a teraz mam namiesto neho 16-85...a na vylety mi nie je kratky ani nahodou!
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 30. 11. 2013 16:18

Nejdříve k tématu: Pro tazatele bych zvolil Nikon D5100 s 18-105VR, hlavně kvůli systému Nikon, protože mi přijde v low-end class komplexnější, co se týká skel. Co se týká toho (ne)zobrazování bodů u Pentaxu, tak z toho bych se brzo asi zbláznil a hodil s ním o zeď. U nějaké reportáže, kde není čas přemýšlet, musím vědět hned, kam ostřím.

Co se týká režimů fotoaparátu, tak se klidně můžu podepsat pod post FotoABC. Nechápu proč bych měl nechat rozhodovat fotoaparát, tam kde se sám rozhodnu o poznání lépe. Fotoaparát neví, jestli chci pod/přeexponovat fotografii, ať už z jakéhokoliv důvodu. Neví jak velkou chci hloubku ostrosti, jaký čas chci zvolit. Kde má objektiv zlaté okno, jestli mám fotoaparát na stativu/monopodu, tudíž si můžu dovolit delší čas, ... Fotím docela dost sport a reportáže a manuální režim případně priorita clony mi naprosto vyhovuje. Režim P má podle mě místo tam, kde vytáhnu foťák rychle z brašny a nemám ani vteřinu na nastavování ničeho, fotím na výletě popisné fotky krajinek atp.(není tam co skazit), půjčím někomu fotoaparát na několik snímků a on na fotoaparátu najde akorát spoušť.

/EDIT: 18-105 je podle mě ideální rozsah na většinu výletů.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 11. 2013 18:32

Prosim Vas, ja se domnivam, ze je naprosto jasne, jak se veci maji. Ti, co umi, tak ovladaji fotoaparat sami. Ti, co neumi, holt musi nechat rozhodovat za sebe elektroniku.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 11. 2013 20:17

Puntíku, ať už ze své zkušenosti, tak ani z internetu nedokážu přijít na to, v čem by pro mě měl být P mode lepší, než priorita clony. Ovládat ISO, nebo white balance jde v poloautomatických režimech vždy.

Napadá mě jen jeden případ, situace kdy chci mezi oběma volbami rychle přecházet, t.j. dávat chvilku důraz na clonu a chvilku na rychlost závěrky.

Tohle ale na low-endech nefunguje z důvodu absence druhého rolleru. Vždycky měním jen clonu a dopočítává se zbytek.

V situacích, kdy se mění světelné podmínky mi zatím vždy přišlo jednodušší nastavit auto-ISO a prioritu clony.

Ale já fotím s tím Nikon low-endem.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 11. 2013 20:31

Lotrandor, napsal's to dobře. Pokud jeden snímek fotím (v Av) ještě udržitelným časem a následující vyjde časem "rozmazávacím" (třeba pohyb), sáhnu (v P) po roleru a čas upravím. Ne vždy to jde změnou clony a ISO je přes tlačítko.
Pokud ovšem nemáš druhý roler, musí se na to jinak. :-)

Zdravím

Ještě dodám, že když mám oba rolery rozhrabané, že nevím čí jsem, stisknu zelené tlačítko a mám tam doporučené, nikoliv vnucované hodnoty a mohu začít od začátku.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 30. 11. 2013 20:51

byl jsem nařčen z blbnutí (asi jsem zblbnul i kluky Pentaxáky), tudíž recenze popisující "zobrazení" AF bodů u Pentaxu K-500:

na stránce dole, u schématu hledáčku
http://www.optyczne.pl//241.2-Test_apar ... C4%87.html

...a podobných stesků se najde více - je to celkem fail, tak coby ne

Puntíku, přestaň LHÁT, jestli to teda svedeš
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 11. 2013 21:29

reign, proboha já nelžu. Stále tvrdím jedno a totéž. Konečně to, co píšu, je zjevné z posledního obrázku tvého odkazu. Na matnici vyryté oblasti/segmenty, v jejichž rozích/středech se nacházejí ostřící body a kterými se "míří" na objekt zájmu podobně jako typickými čtverečky bezzrcadlovek.
U některých modelů lze aktivovat to, že to v místě ostřícího bodu při dokončeném zaostření krátce problikne (nesvítí trvale!!), u některého to zapnout nejde a dokončené zaostření signalizuje (také) probliknutí terčíku (na obr. č. 7). Segment s aktivním bodem je znázorněn v č.12. Takto to mají všechny DSLR Pentaxy od jejich počátku. Nevole se týká právě těch, u které to probliknutí na matnici není možné.
Vzhledem k tomu, že lze pouhým odhadem snadno lokalizovat umístění všech 11ti bodů (segmentů, ostřící body nejsou body ale plošky), ani tento způsob ostření nedokáže nikomu přivodit stav duševního pominutí. Důkazem je to, že K-500 už je třetí model, který pokryvnou plochu (ono probliknutí) zapnout neumí a přesto je prodejný. Spíše to dokáže přivést k duševní újmě ty, kdo by si ho nekoupili ani kdyby k němu Pentax přidával dluhopisy v téže hodnotě. :-)

Zdravím

PS - bylo by dobře, kdyby si reignem předložený test KurmaN prostudoval. Z testu lze usoudit, že K-500 je - až na jiný ostřící systém - cosi jako poněkud skromnější D7000. :-)
Naposledy upravil Puntík dne 30. 11. 2013 22:44, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků