Proč Pentax není oblíbenější?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mumuk 2. 4. 2013 15:14

Zdravím příznivce fotografie, nedávno jsem přešel z MFT CSC (Panasonic GH1) na mojí první zrcadlovku.. Pentax K-5. Absolutně ten foťák zbožnuji a s objektivem jsem ho koupil pod 15 tisíc. Zajímalo by mě proč Pentax není oblíben alespoň tolik jako Nikon? Nabízí absolutně úžasné funkce za poloviční cenu než u soupeřů (kovové tělo, počasí vzdorné, stabilizace v těle, úžasná kvalita a barevnost fotek, kvalitní zpracování, kvalitní objektivy)...
Srovnával jsem mojí K-5 s kámošovo Canonem 7D, který se mě pořád ptá proč Pentax a nedokáže to pochopit, ale já nevidím v jeho 7D (za který dal 30 tisíc) nic lepšího, a to stál prakticky dvojnásobek.
Každopádně by mě zajímaly vaše názory na to, proč Pentax není více oblíbený.
mumuk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kyluc 2. 4. 2013 15:37

to není jen o těle, podivej se na objektivy a příslušenství... pokud tohle nevidis neměl jsi kupovat dslr, ale nějakou bez zrcadlovku
kyluc
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 2. 4. 2013 15:50

Nulová reklama, mizerný marketing. Takže pak i mezi laickou veřejností je povědomí o Pentaxu jako klasické "foto" značce naprosto nulové. No a když nedávno jeden známý viděl v nějakém reklamním letáku z elektra mezi kompakty Canonu, Panasoniku apod. také Pentax, začal se smát a ptal se, co to je? Jestli nějaká nová značka z Číny nebo co? Ono je to sice v této třídě všechno Made in China, ale to je už na jinou debatu...
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 2. 4. 2013 17:09

Nechce se mi cist ta slohovka od FotoABC, ale je to celkem i tim ze kdyz Hoya koupila pentax tak se moc nesnazila ho prosadit, napr v CR ne ze spatny, ale absolutne zadny marketing, zkuste si zajit do megapixelu a zeptejte se prodejce na pentax k-5II, okamzite vam zacne tlacit Canikon s tim ze je ve spouste vecech lepsich, ale to, ze vse umi i ta K5 ten prodejce snad ani netusi. Pentax je proti Canikonu opravdu mala firmicka, ale kdo vi co pod kridly Rikohu predvedou
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 2. 4. 2013 17:36

Proč Pentax není oblíbený ? Tak třeba proto, že na spoustu věcí čekáš dlouho, než ti od objednání příjdou. Sigma a Tamron od Pentaxu více či méně dávají ruce pryč. Kvalitou je Pentax taky docela známý-problémy s motorky 50-135 atd.
Taky ceny např. objektivů jsou vyšší než konkurence. Stačí porovnat 35 a 50mm od Nikonu a Pentaxu. Pentax nemá moc co nabídnout začátečníkům a ani opačný extrém není schopný obsloužit.
Stabilizace v těle je fajn, ale méně účinná než v objektivech a není vidět v hledáčku. Ostřením je Pentax taky jinde než C a N.
Pokud nevidíš rozdíl mezi 7D a K5, tak buď spokojený.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 4. 2013 17:39

mumuk píše:Zdravím příznivce fotografie, nedávno jsem přešel z MFT CSC (Panasonic GH1) na mojí první zrcadlovku.. Pentax K-5. Absolutně ten foťák zbožnuji a s objektivem jsem ho koupil pod 15 tisíc. Zajímalo by mě proč Pentax není oblíben alespoň tolik jako Nikon? Nabízí absolutně úžasné funkce za poloviční cenu než u soupeřů (kovové tělo, počasí vzdorné, stabilizace v těle, úžasná kvalita a barevnost fotek, kvalitní zpracování, kvalitní objektivy)...
Srovnával jsem mojí K-5 s kámošovo Canonem 7D, který se mě pořád ptá proč Pentax a nedokáže to pochopit, ale já nevidím v jeho 7D (za který dal 30 tisíc) nic lepšího, a to stál prakticky dvojnásobek.
Každopádně by mě zajímaly vaše názory na to, proč Pentax není více oblíbený.


A kolik si vyzkousel jinych zrcadlovek pred K-5? Podle toho jak pises, bys byl stejne nadseny s jakoukoliv jinou zrcadlovkou :)
Pentax zrovna u modelu K-5, navzdory jeho papirovym prednostem a dobre kvalite fotek, ma caste problemy s AF (staci si procist Pentax fora, K5II uz by mel byt lepsi), zejmena u svetelnych skel a AF obecne neni zadna slava (treba maly pocet ostricich bodu - nemoznost 3D trackingu). Cili se nediv, ze nekdo, kdo potrebuje spolehlivy fotak u sportu ci reportaze, da prednost osvedcenemu CaNikonu. Vem kamose a bezte fotit nejaky pohyb, nebo reportaz pri nizke hladine osvetleni. Pak treba pochopis, co je na te 7D lepsiho.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kentus 2. 4. 2013 19:41

3 důvody:
1. neexistující marketing
2. absence fullframe
3. pomalý kontinuální AF ve srovnání s CaNikonem, absence objektivů s kruhovým SDM motorkem

To, že někdo Pentax označí za "neznámou značku z Číny", je jeho ostuda, za dob kinofilmu to byla legenda. Koneckonců právě Pentax vynalezl princip sklápěcího zrcátka, který se využívá dodnes.

ggrand: "Pentax nemá moc co nabídnout začátečníkům" Tak to si dovolím nesouhlasit. K-30 má poměrně jasné výhody oproti konkurenci v dané cenové hladině a levné objektivy 35 mm a 50 mm už udělal Pentax taky... Jedinou nevýhodu pro začátečníky vidím v menším výběru objektivů z bazaru, ale zase na druhou stranu jen málo začátečníků nešáhne po zboží se zárukou z normálního obchodu.

FotoABC: Neuvažoval jsi, že zajdeš k doktorovi? Už by jsi s tou grafomanií měl opravdu něco dělat. ;)
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 2. 4. 2013 21:13

kentus: K30 je pro začátečníka moc nahoře, moc drahé, 16k Kč je moc peněz za nejnižší tělo. Není to moc peněz za to, co nabízí, je to moc peněz pro začátečníka.
Nikde jsem nepsal, že by Pentax 35 a 50mm objektivy neměl. Jen nejsou zas tak levné,jak by se mohlo zdát. Za +/- stejnou cenu nabízí Nikon kovový bajonet, tesnění kolem bajonetu,sluneční clonu, nikde se nic netočí nebo nevysouvá do cesty ruce, v případě 35 ještě dostanu navíc 3/4EV lepší světelnost.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 2. 4. 2013 23:39

Taky je potřeba zmínit, že hodně peněz Pentax utratil za výzkum, proč jsou jeho zákazníci pouze fanoušci jako je mumuk. Výsledky jsou ale neveřejné.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zafod Bíblbrox 3. 4. 2013 08:47

Myslím, že FotoABC to popsal celkem realisticky - i když typicky obsáhle ;-]
Pentax je opravdu jen pro lidi, kteří ví přesně co chtějí...
Sám jsem před lety na film fotil s Nikonem, ale na digitál jsem přešel k Pentaxu...prostě kvůli poměru výkon-cena...
Koupil jsem set K-x 18-55 + 55-300 a pár starých manuálních skel za pár stovek a prostě fotím :-)
Protože mě bere hlavně krajina, tak mě nějak rychlost AF neomezuje - a přesnost AF mi nepřipadá vůbec špatná...
Teď plánuju koupit DA 15/4 Limited, už se na něj moooc těším :-)
Pořád sleduju i Nikon, ale tak nějak nevím v čem bych si polepšil, kdybych měl podobný stroj od Nikonu...
Tož tak :D
Zafod Bíblbrox
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 3. 4. 2013 08:51

Hlavní a klíčový fakt nerozšířenosti Pentaxu u nás (možná v celé Evropě) je snad nulový případně jen sporadický marketing. Ostatní důvody jako rychlost a přesnost AF apod. jsou už jen žabomyší války, které mezi sebou vedou i Canonisti a Nikonisti. Třeba v samotném Japonsku je Pentax relativně oblíbený viz různé barevné kombinace Pentaxů, které se snad mimo Japonsko ani oficiálně nevyváží.
Když si budoucí majitel nějaké "entry-level" DSLR s pevně daným rozpočtem prochází papírové vlastnosti a funkce těl jednotlivých výrobců, tak snad jednoznačně mu z toho musí vyjít nejlépe Pentax (aspoň u mě tomu tak bylo Pentax k-r vs Canon, Nikon a Sony alternativy v dané cenové kategorii na dpreview.com). Problém ale je, že když si chce někdo zrcadlovku Pentax nejprve osahat, tak ji většinou nikde nemají skladem. Elektra typu Datart, Planeo apod. ani neví, že existuje i jiný výrobce zrcadlovek než Nikon a Canon a právě v těchto obchodech často lidé kupují svou první zrcadlovku. Letáky ve schránce často obsahují nějakou "super akci" na DSLR Canon nebo Nikon, ale Pentax tam nikdy nenajdete.
Ačkoli mám Pentax, tak osobně bych jej doporučil asi jen tomu, kdo krom setových objektivů si nebude dělat velké ambice na sbírku nových skel (od Pentaxu), ale pokud pro někoho finance nehrají roli, může klidně jít i do Pentaxu, protože krom vlastních skel tu je ještě přece Tamron, Sigma, .... Ještě do nedávna byla nejlevnější Pentaxácká pevná padesátka za cca 9000 Kč (50/1,4), nedávno sice přibyl objektiv 50/1,8 za cca 6000 Kč, ale i to je ještě velký rozdíl oproti Canonu 50/1,8 za necelé 3000 Kč, což pro někoho, kdo by chtěl zaexperimentovat s portréty, může být rozhodující. Na druhou stranu jsou u Pentaxu všechny pětatřicítky, padesátky a vlastně všechny objektivy stabilizované a stabilizátor byla jedna z klíčových věcí, proč jsem šel já do Pentaxu ;-) .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zafod Bíblbrox 3. 4. 2013 09:20

FotoABC: Díky za varování ;-)
Já ho stejně asi budu kupovat u Škody, abych si ho mohl pořádně vyzkoušet - tam to jde...
Zafod Bíblbrox
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 3. 4. 2013 15:55

FotoABC: AF-S/C se přepíná u Pentaxu normálně na bočním voliči. Jediné modely, které to neměly, byly z nižších řad - K-x, K-r, K200D a K100D.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 3. 4. 2013 16:01

kentus: pardon, zaměnil jsem dvě rlůzné věci, měl jsem říci:
přepínání mezi jednotlivými snímky a sériovým snímáním
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 3. 4. 2013 16:58

Tak to se děje dvojitým stiskem šipky nahoru, pokud se nepletu, ale nemám teďka foťák u sebe, takže to nemůžu říct na 100%.
kentus
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků