Canon 6D vs Nikon D600 vs něco lepšího

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 3. 2013 21:20

Jedna nelogicnost v ovladani napric Nikon DSLR je kompenzace expozice, kdy + se toci doleva a - doprava. Ze je neco jenom o zvyku je typicky argument tech, kdo si museli na vsechny mozne pitomosti zvyknout a ted si namlouvaji, jak nic lepsiho neni. Haha. Obracenym zoomovanim pocinaje (ktera dalsi znacka to ma jako Canon, no?), nesmyslnym umistenim tlacika on/off konce (ja vim, ja vim, fotak se preci nevypina :D ).
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kentus 23. 3. 2013 22:42

Tak já Canon nemám ;) Můj názor je takový, že Canon nebo Nikon ergonomií ani ovládáním nesahají Pentaxu ani po kotníky. Když to řeknu zjednodušeně, Canony se dobře drží, ale ovládání je subjektivně horší. Nikony zase mají o chlup lepší ovládání oproti Canonu, ale zase se hůře drží.
A ne, foťák se u Canonu nevypíná. Canony mají tak tohou spoušť, že to není vůbec potřeba ;) Otáčení u objektivu je stejný nesmysl jako to Nikoní + a -.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 3. 2013 03:40

Ano, takovy K-5 se drzi krasne s malickem mimo grip, ale jen do doby, nez na to nasadime kilovy objektiv (ted uz chapu, proc pentaxisti tak ujizdej na palacinkach). Uzasne umistene AF tlacitko je pak tresnicka na dortu tohoto profesionalniho stroje, jenz mu CaNikoni nesahaj ani po kotniky. Heh...
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 3. 2013 08:47

Petr Luňák: no, on má Pentax opravdu řadu ergonomických vlastností, které opravdu dokážou Canony a Nikony totálně zesměšnit. Například tlačítko pro uvolnění objektivu je na druhé straně v dosahu pravé ruky držící grip, takže můžeš levou rukou vyměňovat objektivy a pravou stále držet tělo za grip. U CaNikonů musíš přehmatávat.
No a Pentax místo klasických 4 Nikon režimů PASM má přímo na voliči dokonce 6 režimů a místo obyčejného CaNikon programu P má Hyper-program, což jsou vlastně 3 programy v jednom a dokonce umí sám volit clonu podle optimální ostrosti toho kterého objektivu. (Čím horší sklo, tím užitečnější taková funkce je.) No a třeba režimy odpovídající TAv či Sv se na mnohých Nikonech nastavují velice, velice krkolomně, tedy M + Auto ISO.
No a u Pentaxu máš v hledáčku podtržené co měníš, a vždy můžeš oběma rolerů přiřadit změnu toho, co potřebuješ ze čtveřice clona, čas, ISO, kompenzace exp. Nemluvě o zeleném tlačítku umožňujícím i kombinace. Naprosto dokonalé a Nikon z toho jen u některých modelů nabídne vždy malý kousek a třeba u vyšších modelů ne.
Jediný vážný ergonomický prohřešek Pentaxu je ten, že "Drive mode" se aktivuje sdíleným tlačítkem "nahorů" čtyřcestného voliče a pak se mění na zadním LCD displeji. To je poměrně dost velká rána pro jinak naprosto dokonalou ergonomii Pentaxu, který překonává i nejvyšší Canony a Nikony ve všech ostatních ergonomických ukazatelích.
Další příklad - trap focus vždy. Pixel maping - samozřejmost, ....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 3. 2013 15:39

FotoABC píše:Petr Luňák: no, on má Pentax opravdu řadu ergonomických vlastností, které opravdu dokážou Canony a Nikony totálně zesměšnit. Například tlačítko pro uvolnění objektivu je na druhé straně v dosahu pravé ruky držící grip, takže můžeš levou rukou vyměňovat objektivy a pravou stále držet tělo za grip. U CaNikonů musíš přehmatávat. ....


Tohle se ti Tome mooooc povedlo, nedalo mi nereagovat audiovizualne:


FotoABC píše:No a Pentax místo klasických 4 Nikon režimů PASM má přímo na voliči dokonce 6 režimů a místo obyčejného CaNikon programu P má Hyper-program, což jsou vlastně 3 programy v jednom a dokonce umí sám volit clonu podle optimální ostrosti toho kterého objektivu. (Čím horší sklo, tím užitečnější taková funkce je.) No a třeba režimy odpovídající TAv či Sv se na mnohých Nikonech nastavují velice, velice krkolomně, tedy M + Auto ISO.


Jinymi slovy, funkce pro ty, kdoz drzi zrcadlovku poprve v ruce a jenz nechaji fotak za ne rozhodovat o jedne z nejdulezitejsich vlastnosti DSLR a sice kontroly DOF. Bravo, dalsi perla :tleskani
Jeste by me zajimalo, co je "krkolomneho" na manualnim rezimu s AUTO iso, abych se zasmal dotretice, prozradis?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kentus 24. 3. 2013 16:15

FotoABC: Upřímně, Sv je režim úplně k ničemu :D
Petr: TAv je opravdu super, máš tak k dispozici okamžitě manuál s AutoISO, mimo obyčejného manuálu M, a nemusíš nic nastavovat v menu. Ušetříš takto čas při přepínání nebo jeden user režim (mimochodem umí vůbec D700 user režimy?).
Jinak já jsem měl hlavně na mysli to nastavení rollerů, to opravdu Nikony nemají tak vymakané.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 3. 2013 16:34

kentus: kdyz chci manual s auto iso, tak zapomoci ukazovacku a palce zvolim M rezim. Nemusim tak narozdil od tebe vubec sundat ruku z objektivu a cele me to stoji zlomek sekundy, nebot mam auto iso, az na vyjimky, zapnute permanentne (tim padem v menu nic nastavovat nepotrebuju) ;)
U amaterske D600 je samozrejme treba otocit koleckem, tak to zabere celou jednu vterinu :) a samozrejme je treba pouzit levou ruku, stejne jako u nejvyssi tridy DSLR znacky Pentax ;)
D700 ma ctyri uzivatelske prednastavitelne rezimy, nepouzivam ani jeden, neni k tomu sebemensi duvod, kdyz mam vse pri ruce, co muzu behem okamziku zmenit dle momentalni potreby.
Nevim, co Nikonu na rollerech chybi, vse co v praxi potrebuje tam je (clona, cas, pripadne rychla korekce expozice-nepouzivam). Druhorade funkce je mozne navolit prave na ona dve funkcni tlacitka vedle bajonetu (opet na dosah ukazovacku&prostrednicku), od toho tam jsou.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 24. 3. 2013 16:50

Petr: Ono se o tom fakt dá polemizovat. Třeba Auto iso u starších Nikonů taky v menu, komplikovaný shooting a custom banks, umístění iso tlačitka vlevo nahoře atd. A třeba s tim nezábleskem se to dá řešit u Canonu přes už. režim C1/C2 což je v praxi hodně praktický,. Jak tohle uděláš u Nikonu? Neuděláš, musíš vypnout blesk nebo pořád držet flash off. Protože nezáblesk přes U1, U2 nejde.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 3. 2013 17:06

hoax: auto iso, kdyz si ho das do my menu - protoze si chytry zkuseny uzivatel - se zapina behem jedne sekundy prave diky jednomu z Fn tlacitek, kde mas nastaveny pristup do vlastniho menu. Pod tim samym tlacitkem je rovnez mozne volit citlivost, kdyz by ti vadilo poustet ruku z objektivu. Ale uz se to nedeje s okem u hledacku, to je pravda. Vzhledem ale k temer permanentne zapnute funkci auto ISO na iso tlacitko saham vyjimecne.
C1 a C2 se u Canonu meni jak? Horni otocne kolecko? Takze opet poustet ruku z objektivu pokazde, kdyz nechci blesk na jeden snimek (typicky maturitni ples, jedna fotka s bleskem, druha bez blesku - prodleva mezi snimky tak dlouha, jak dlouho mi trva zmacknout ukazovackem Fn tlacitko vedle bajonetu, heh :) )? A co kdyz chci z C2 prejit na prioritu clony, to si pak clovek pripada jak na kolotoci, nez se dotoci k pozadovanemu rezimu. Dekuji, nechci.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 24. 3. 2013 17:13

Tak hádat se nebudu:) Každýmu vyhovuje něco jinýho. Mě právě třeba zase vadí, že ten flash off se musí držet. Přepnutí C1/C2 je fakt během sekundy. A s tou prioritou clony, ano je to daleko, ale stačí si dát na C1 manuál se zábleskem a na C2 clonu a je to. V reportáži skoro ideální ;)
A co se týče Auto iso, je to 1x fn a musíš ještě vybrat on/off a potvrdit, tzn. další 2 stisky, to taky není vrchol ergonomie.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 3. 2013 17:51

To aby si clovek pak napsal na ruku, kde ma co nastavene, vid? ;) To je presne ten duvod, proc uprednostnuju vsechno co nejlepe dostupne primo, abych si nemusel delat nejake skupinove predvolby.
Zapnuti auto iso se dela pred focenim po zapnuti fotaku, pak uz jej neni treba dale vicekrat znova zapinat. Logicky ;)
Situace z praxe. Maturanti se serpuji, po odserpovani se individualne hned foti, pricemz v ten okamzik cely sal ceka, az fotograf udela fotku, aby mohl nastupovat dalsi maturant. Vsichni "profi" fotografove, co jsem za tech nespocet plesu zazil, foti vse s bleskem. Ja behem 2s udelam jak fotku s bleskem, tak fotku bez blesku (zachovani prirozene svetelne atmosfery) a to tak, aniz bych s prstama, nebo nedej boze rovnou s rukou, na fotaku jakkoliv hybal.
Pokud bych mel saskovat, promin za ten termin, se sundavanim ruky "z" objektivu, abych pokazde fotce pretocil nejake kolecko navrchu fotaku, no tak to bych se na to uprimne receno vybodl a vsechno radeji fotil jen s bleskem jako vsichni ostatni.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kentus 24. 3. 2013 17:57

hoax: V tohle má Petr pravdu, ovládání u Nikonu je oproti Canonu zlaté :)
Ale stejně nechápu co řešíte, prostě nekomu vyhovuje více to, někomu to, je to jenom o zvyku.
Naposledy upravil kentus dne 24. 3. 2013 17:58, celkově upraveno 1
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 24. 3. 2013 17:58

Ale jo, na tenhle postup je to ideální. Já ale většinou fotím s bleskem/bez blesku spíš v delších úsecích, takže mě zas víc vyhovuje ten canon styl

-- 24. 3. 2013 18:12 --

kentus: samozřejmě:) A to, že to vyhovuje každýmu jinak už jsem řikal.

A co takový vyspělý, super a já nevim co ještě systém měření expozice Color Matrix Metering II, v databázi 30000 scén, rgb sensor atd. A v praxi to dopadá takhle, fakt super:) hádejte proč
DSC_6708_01.JPG

kompenzace +1ev
DSC_0403.JPG
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 3. 2013 18:14

hoax: Kdyz je to delsi usek, tak proste zapnu/vypnu blesk a je to, jak si puvodne psal (toto praktikuju pravidelne pri foceni diskotek). Pohyb ruky je to casove stejny, jako tve prepnuti z C1 na C2 ;)

kentus: tak ja jsem reagoval predevsim na to prehnane (neli z meho pohledu az nepravdive :) ) tvrzeni uzivatele STAVA:

"Canon tak promyslel ovládání, že těch pár tlačítek je daleko lepší než celá klávesnice od Nikona."
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 24. 3. 2013 18:18

Tak ještě:) Mě ale jde i o změnu režimu a iso, při focení s bleskem manuál iso nižší a bez blesku clona, iso vyšší nebo auto, takže to není jen o vypnutí blesku. Udělám jeden pohyb mezi C1/C2 a je to. Ale samozřejmě se nehádáme, že jo.
hoax
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků