Pomoc! Fotoaparát špatně ostří.

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mart22 29. 4. 2009 19:04

Ahoj, mám problém s ostřením u Nikona D200 + 18-70 3.5 4.5 IF ED SWM. Zatím jsem netestoval, zda je to objektivem nebo foťákem.
Fotoaparát nedokáže zaostřit při nejširším ohnisku 18mm na vzdálené předměty (přibližně 5 metry a více, nevím). Nezáleží na tom, zda je oblast dostatečně kontrastní nebo světlá nebo není. Vyskytuje se to u všech bodů.
Na blízké předměty (1.5m a méně) ostří v pořádku. Od ohniskové vzdálenosti přibližně 35mm až 70mm ostří rovněž v pořádku na jakkoliv vzdálené předměty.

Díky za pomoc.
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 29. 4. 2009 23:05

Zajímavé - zatím pokud se za poslední 3 roky vyskytly stížnosti na 18-70 na 18mm, tak přesně naopak - za horšího světla ostří špatně tak do 0,5 až 2 metrů, na vzdálenější objekty dobře.
Důležitý dotaz - jseš schopen na nekonečno zaostřit ručně?
Ano - Ne: 2 zcela různé problémy.
Pokud nezaostříš ani ručně, pak se ostřící čočka nedokáže mechanicky posunout dozadu co nejblíže snímači. Na 18mm a nekonečno jsou optické členy nejblíže snímači. Třeba něco překáží nebo nemáš třeba uvolněný bajonet, nečistotu či rez tak, že si to těsně nesedne, ....
Pokud ručně zaostříš bez odporu, pak už při zaostření na třeba 2 metry foťák vyhodnotí, že je nekonečno zaostřeno. Zkus ručně za nekonečno a pak zkus namáčknout.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 30. 4. 2009 06:46

suhlas s tomasom taktiez by som skontroval najme nasadenie objektivu, necistoci ci dosada dobre na bajonet, necistoti v objektive ktore by mohli zabranit posunu cociek az na limit.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 30. 4. 2009 12:51

Zeptám se nejdřív takovou možná hlopou otázkou, abych nebyl v omylu.
Předpokládejme, že mám bodové ostření. Nejdřív mám nejširší ohnisko. Zaostřím na nejaký předmět (je jedno jak daleko). Potom zúžím ohnisko třeba až na 70mm. Zaostřím znovu na stejný objekt. Změní se hodnota vzdálenosti na sklíčku? Nebo jinak: pokud potom nazoomuju na těch 70mm, je nutné přeostřit? Nebo ono je jedno, může to být i opačně(70->18).

Ono se zdá že je samozřejmé, že se nezmění, ale co když v tom bude háček?

Zjistil jsem novou věc.:
Všiml jsem si toho, když foťák neostří správně, tedy jak jsem popisoval na 18-35mm přibžně, přičemž jak se blížím ke 35mm, tak problém mizí.
Pokud ostřím na blízké předměty, je to v pořádku. Ale potom ( je to přibližně 3-4 metry) ukazatel vzdálenosti ujíždí do nekonečna. Ono je téměř (ne ostře) zaostřeno, ale není indikováno. A nebo mi to připadá, že ten rozsah je záhadně posunutý a foťák by chtěl jít za nekonečno.

Otázka je, jak je to možné??? Připadá mi, že je to chyba objektivu, netestoval jsem to.
Tzn: na nekonečno zaostřím ručně v pořádku, fotky jsou ostré. ALE musím držet AF lock nebo ostřit ručně, protože "nepípne".
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 4. 2009 13:35

S tím přezoomováním po zaostření je to ošidné. Když si uvědomíš, k jak složitému pohybu čoček vůči sobě dochází uvnitř objektivu při zoomování, tak u většiny objektivů dojde ke změně zaostření (objektivy, které to nedělají, se nazývají parfokální). A druhá věc, při ostření na širokém ohnisku má autofokus mnohem větší toleranci pro správné zaostření (kvůli hloubce ostrosti). Takže co vyhovuje při 18 mm, nemusí stačit pro 70 mm.

Mně to zní jako vada objektivu, posunuté čočky nebo tak něco. Nebouchl jsi s ním někde? Mně to dělá extender, při nasazení na 70-200 a zoomu dejme tomu od 160 mm výše je to ok, při kratších ohniskových vzdálenostech už neostří dobře na bližší vzdálenost. A pozoruju to od té doby, co mi spadl na zem.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 30. 4. 2009 13:51

Spadl na zem asi z 1.5metru na trávu otočným pohybem proti směru hodinových ručiček, s poloměrem otáčení asi 1.5m, tak že při dopadu byl levou stranou (konektory) na zemi. Taky se přitom zasekla vnitřně páčka k náhledu hloubky ostrosti, takže nešlo ostřit vůbec a špatně to měřilo expozici za určitých podmíněk. TO jsem ale doma zjistil a opravil. Když jsem vyzoomoval( na tele), páčka šla přepnout do normální polohy bez velkého odporu a začla fungovat normálně.

Takže vlastně s ním lze fotit bez žádného omezení, omezení, jen při ostření na wide na dálku je nutné buď vyzoomovat, zaostřit a vrátit se nebo ručně nastavit nekonečno.

Druhá věc mě zajímá: po dosažení kraje na ostřícím prstenci ( 0.38 nebo nekonečno) jde prstenec stále otáčet (s trošku odporem, dalo by se říci, že prokluzuje). Je to v pořádku (18-70 3.5 4.5 IF ED SWM)? Nebo je to stářím(opotřebením)? Nebo je to `stržené`?
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 4. 2009 14:51

No a předtím to ostřilo v pohodě, ne? Já mám jasno :)
Jestli se nepletu, tak SWM u Nikonu značí ultrazvukové ostření a u těchto objektivů nemá ostřící kroužek dorazy, ale jde otáčet dál (a víc ztuha).
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 1. 5. 2009 16:32

Má cenu to opravit? Nový stál n a inzerát 5000 a teď ho mají asi i za méně než 4000. Navíc kolik bude stát oprava, když už není v záruce. Má cenu to nechat opravit u oficiálního prodejce Nikon nebo zkusit nespecializované prodejce (a opraváře)digitálních zrcadlovek?
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 1. 5. 2009 17:52

Ahoj, cenu to má. Nech si opravit objektiv tzv. na "Rozpočet". Napiš průvodní dopis, co to dělá a nedělá, opiš si výrobní číslo a zašli to tam, oni ti pak dají vědět, kolik to bude stát a ty jim podle ceny řekneš ano opravte to, nebo ne díky pošlete to zpět. Za tuhle službu si Nikon servis účtuje tuším, že 300 korun. Takže i tak se to vyplatí. Kdyby tě to stálo víc jak nový kousek v bazaru, tak se to nevyplatí, jinak jo.

Já tam takhle mám blesk. Z vlastní zkušenosti ale doporučím napsat dopis a dovést to tam osobně. Já tam blesk poslal poštou a už se s nimi tři týdny hádám, kdy se mi na to konečně podívaj. Zatím mi totiž přišel jen dopis, že blesk dali do evidence a že čeká právě na onen rozpočet... čeká nějak dlouho :(
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 2. 5. 2009 14:53

Zjistil jsem příčinu. Pošlu video a s tím popis.
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mart22 2. 5. 2009 16:15

Zjistil jsem, že se objektiv viklá u ostřícího prstence - nejvíc vpravo, vůbec vlevo (u M,A/M přepínače).
Samozřejmě pokud objektiv přitisknu, fotí perfektně. Pokud ho nechám ve vůli, projevují se výše popsané problémy. Jsem si říkal, kovový, tak něco vydrží (na druho stranu, jak by dopadly plasťáky jako set18-55 tušim). Viz Video 1

Podle přitisknutí tedy i mění zobrazenou zaostřenou vzdálenost na krátké předměty, kde zaostří. Na videu postupně: Viz Video 2. Reálná vzdálenost je 2,3 metru asi.
    -18mm vychýleno
    -70mm vychýleno
    -18mm stisknuto
    -18mm vychýleno znova

PS ukázka: MP3 11kHz 20kpbs, Xvid 480kbps qPel, GMC, Chroma, ultra precision, full search, h263 trellis, luminace& chroma masking
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod centy 4. 5. 2009 19:04

Me se s 18-70 stalo to ze se pri vyzoomovani zasekl mezi 18-35 a nesel dal. Nechal sem to opravit u jednoho sikovneho starsiho inzenyra v brne za 400,- Kdyz sem to dal v jednom velkem fotoshopu v brne tak mi rekli ze jen za zjisteni zavady si vezmou pres 1000,- + za opravu. Sklo bylo uz po zaruce tak sem to v nikon servisu ani nechtel zkouset. Deda to opravil za cca 10 dni a sklo slape a prachu v nem je min nez predtim :) Muzu dat kontakt jestli si nekde tady z okoli brna.
Nikon D300; 17-55/2,8; 35/1.8; SB-900
centy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 4. 5. 2009 19:42

Brno je 300km daleko. Mohlo tam něco prasknout nebo se jen něco vychýlio?
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod centy 4. 5. 2009 20:01

Mno to nevim, me se v tom ulomyl nejakej plastovej zmetek a ucpal to :) tak ho vymenil a sem spokojenej :) Drzim palce at najdes nekoho v okoli nebo ten servis nikon :) A objektiv mi nespadl a nic, nevim jak se to stalo, on rikal ze to je narazem ale nejsem si vedom O:-)
Nikon D300; 17-55/2,8; 35/1.8; SB-900
centy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 7. 5. 2009 15:28

Je to špatné. V jednom obchodě objektivy neopravují a v druhém (favorit) je jiný majitel, je tam 3x méně zrcadlovek, ale 3x více kompaktů s clonou 3.8-6.9. Takže tam taky ne.

Předpokládám, že po domácku to nepůjde. Nejradši bych bral 16-85, ale krize nekrize stojí pořád 16000. Nevíte o nejakém kusu za 5000 Kč ( i z bazaru, na inzerát)?
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků