Co se fotí ultrazoomem?

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 7. 2018 19:03

zvuk11 píše:Srovnával jsem ve stejné cenové relaci. V té cenové relaci kde se asi bude pohybovat začátečník , na kterého je zřejmě mířen tvůj článek ne ? Jinak je tu i 200D a nikonu d3400 tam už je to snímačem zhruba tak vyrovnané :hm
Jinak je pravda že by se měla srovnat i váha setových objektivů
Sony - 116 g a Canon 201g = 85g
Tím už jsme vlastně vysvětli to že csc nepotřebují těžký stativ :-D


Ne, nesrovnával jsi ve stejné cenové relaci. V cenové relaci Canonu 100D je Sony a5100. A hlavně oba jsou to modely pro začátečníky.

Nejde jen o váhu, ale také o rozměry - Nikon D3300 vs Sony a5000:

Obrázek

Soňák se dá pohodlně strčit do kabelky či brašny a nosit s sebou. A to byla jedna z point toho článku, že bezzrcadlovka je díky své velikosti podstatně vhodnější na tahání po výletech či různých akcích.

To s tím stativem je mimo článek, to jsem tu popisoval svoji situaci. Mě začátečnický model nestačí, takže mám sony a6000 a oproti Nikonu D7200 šetřím 420 gramů. A rozměrově je to taky velký rozdíl.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zvuk11 17. 7. 2018 21:25

Popravdě ten velikostní rozdíl je impozantní :-)) ale do kapsy od kalhot se to nevejde a na ostatní máme batohy a brašny (Mám malý cyklobatoh ,který byl konstruovaný hlavně na vak na vodu a ostatní věci už se tam moc nevejdou ale i 7D s pevnou 135 se tam vešel). Prostě mi to nepřipadá až takový rozdíl co se týče mobility a to hlavně u malých modelů jako 200D,d3400,2000D IHMO ty jsou všechny mířeny do kategorie entry level focení.
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 17. 7. 2018 23:08

flor: Nevim, jake kalkulace bys tu chtel. Stejne by to byl jen jeden konkretni priklad :)

Hele, jak jsem napsal driv, mam problem s tim delenim fotaku a nekdy s hodne zjednodusujicimi argumenty. Delit fotaky na kompakty, ultrazoomy, zrcadlovky se setakama a skoncit u profikompaktu a bezzrcadlovek mi prijde hodne zjednodusujici. A ty argumenty s nekolikakilovou vybavou mi uz prijdou jako argumenty a la Ganec.

Pro vysvetleni: ja Gancovi napsal tak 1-2 prispevky a zjistil jsem, ze se s nim rozumne bavit neda, tak ho od te doby ignoruji ... U Tebe ten pocit nemam, proto si snad takove "argumenty" odpustit muzeme.

Myslim, ze takovy clanek, co jsi napsal, urcite spousta amateru uvita. Urcite je treba lidi "odrazovat" pred nakupem tela jen se setakem. Zaroven si myslim, ze ta problematika je komplexnejsi a autor takoveho textu by to mel psat trosku s nadhledem, a v pripade potreby treba ten text i updatovat. Vsak fototechnika se vyviji obrovskym tempem.

I kdyz tvuj argument velikosti a vahou chapu, dost lidi na to da, ma to i druhou stranu mince - ergonomii, dokupovani gripu, vydrz akumulatoru, koneckoncu i porizovaci cena apod. Sam znam dost lidi, kteri lozi nekolikadenni treky na hory a tam proste setri kazdy gram. Na druhou stranu, znam dost lidi, co preferuji pohled do optickeho hledacku pred elektronickym (protoze treba do monitoru cumi cele dny ...) a ze nektere elektronicke jsou opravdu peklo.

Svet neni cernobily a rozumne a lehke sestavy na foceni se daji najit i u bezzrcadlovek i u zrcadlovek, samozrejme u bezzrcadlovke snaz. Naopak, pokud nekdo chce profi vybavu, tak ji bude mit tezkou tam i tam.

Takze zaver? Podle me, poiud se bavime o systemu s vymenitelnymi objektivy, tak to kapesni reseni neni tak jako tak. Za kapesni reseni moc nepovazuji ani 250g vazici Ricoh GR, ktery pouzivam. Vetsinovy pripad bude asi takovy, ze se stejne taha nejaka brasna, tu trochu vetsi, tu trochu mensi. ale brasna. Ve stativu zasadni problem nebude. U vahy odpovidajicich sestav bezzrcadlovek a zrcadlovek se muzeme bavit cca o 200-300gramech? Samozrejme se daji najit vetsi extremy obema smery ...

... a za me je to k tomuto opravdu vse.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 7. 2018 14:16

cport:
Nelíbí se ti zjednodušení, ale děláš to samé, když velikost foťáků rozděluješ jen na kapesní a potřebuje brašnu. Minimálně je tu ještě jedna kategorie a to "vleze se do kabelky". Což je právě případ Sony a5100 (ale i a6000) se seťákem či malým pevným sklem v neoprenovém pouzdru.

No a jestli je brašna malá, větší nebo velká to taky není fuk. Ostatně kvůli velikosti a tíze brašny přešel Rostislav Stach od Canonu k Olympu. Třeba pro mě je dost důležitý, když se mi brašna i se stativem vleze do nevelkého batohu. O dost líp se s tím chodí a na místě jen brašnu vytáhnu z batohu.

To s tím stativem není žádný argument a la Ganec. V mém případě by ten rozdíl činil 420 gramů (Sony a6000 vs. Nikon D7200) a nejspíš bych měl i těžší objektivy. Proto jsem psal, že bych potřeboval i robustnější stativ.

Jak už jsem psal, snažil jsem se problematiku podat co nejstravitelněji, takže je to nutně zjednodušené. Že jsem foťáky rozdělil takto, je můj názor na věc - varování je hned v úvodu článku. Ty by jsi je třeba dělil na kapesní a je potřeba brašna, někdo jiný zase úplně jinak.

Článek jsem aktualizoval, na důležitost ergonomie tam upozorňuji. Stejně tak jsem tam popsal rozdíl mezi el. a optickým hledáčkem. Že je potřeba to vyzkoušet na vlastní oči a že el. hledáček žere baterku, ale zas toho umí víc.

Moc nechápu proč se namáháš s psaním tak dlouhého komentu, když už pak nehodláš reagovat..
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 18. 7. 2018 16:59

Flor.cz:
Ano, pan Stach přešel. Přešel třeba i pan Bambousek. Ale to nejsou běžní fotografové a omezení v letecké přepravě jsou pádným argumentem. Sice to mají lehčí, ale ne zadarmo. Postprodukce je následně v průměru náročnější a pan Stach sám uváděl, že zpravidla nepoužívá ISO větší než 1000.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 7. 2018 00:20

flor: diky za reakci. Ja teda nehodlal v teto diskusi pokracovat ciste z toho duvodu, ze rozebirat zjevne veci povazuji za ztratu sveho casu. Tak nejak jsi me presvedcil, ze nema cenu pokracovat z jineho duvodu.

Ja uz dvakrat napsal, s cim mam problem. Vickrat to psat nehodlam. Ale ciste teoreticky ke psani obdobnych clanku mam toto ...

1) Pokud autor nejakeho souhrnneho clanku popisuje celek na zaklade popisu podmnozin, ktere nepokryvaji onen celek, tak je to zjevny nesmysl, ktery proste degraduje dalsi autorovy uvahy, protoze mnozinove operace jako napriklad sjednoceni se berou na 1. stupni zakladni skoly.

2) Pokud autor vychazi z jednoho prikladu a zevseobecnuje to na celek, tak to je dalsi zjevny nesmysl, ktery take znevazuje dalsi autorovy uvahy. Takovy autor si plete existencni a vseobecny kvantifikator, coz odvozenym zaverum zrovna na kvalite neprida.

A tyhle veci se za subjektivni nazor zverejneny na zacatku clanku neschovaji.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 7. 2018 10:28

Však jsem ti na to i dvakrát odpovídal. Evidentně máme o psaní článků velmi odlišné představy. S oběma body souhlasím, navíc vyjevily jádro pudla. Popisovat celek ale nebylo mým cílem!

Subjektivně jsem vypíchl některé podmnožiny a o těch psal. Neřeším tam full frame či dokonce středoformát, to nejsou zrovna systémy pro začátečníka. Stejně tak jsem pominul SLT foťáky a kdoví co ještě. V předchozím komentáři jsem se vyjádřil nepřesně - myslel jsem rozdělení foťáků do kapitol pro účely toho článku. Fakt mě nenapadlo, že tě trápí množinové operace na taxonomii digitálních fotoaparátů :)

Ano, moje texty nejsou systematicky pojaté, nepíšu skripta ale blog. A jsem přesvědčen, že je to takto daleko stravitelnější pro drtivou většinu čtenářů.

add 2) Argument s tím stativem se týkal čistě mé situace, v článku o tom není ani slovo, nezevšeobecňuji to na celek. Snad to není tak těžké pochopit, obzvlášť když jsem to výslovně napsal v prvním příspěvku na této straně.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků